• Informator dotyczący rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w 2024 roku.

HARMONOGRAM EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

W terminie głównym
      1. język polski – 14 maja 2024 r. (wtorek) – godz. 9:00
      2. matematyka – 15 maja 2024 r. (środa) – godz. 9:00
      3. język obcy nowożytny – 16 maja 2024 r. (czwartek) – godz. 9:00

W terminie dodatkowym
      1. język polski – 10 czerwca 2024 r. (poniedziałek) – godz. 9:00
      2. matematyka – 11 czerwca 2024 r. (wtorek) – godz. 9:00
      3. język obcy nowożytny – 12 czerwca 2024 r. (środa) – godz. 9:00

Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty 3 lipca 2023 r.
      Termin przekazania szkołom wyników, zaświadczeń i informacji do 6 lipca 2023 r.
      Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji 6 lipca 2023 r.

CZAS TRWANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z POSZCZEGÓLNYCH PRZEDMIOTÓW

1. język polski - czas podstawowy 120 min  z możliwością wydłużenia zgodnie z potrzebami  do 180 min
      2. matematyka - czas podstawowy 100 min z możliwością wydłużenia zgodnie z potrzebami  do 150 min
      3. język obcy nowożytny- czas podstawowy 90 min z możliwością wydłużenia zgodnie z potrzebami  do 135 min

• JAK LICZYĆ PUNKTY PO 8 KLASIE?

Maksymalna liczba punktów, jaką może otrzymać uczeń wynosi 200 pkt.

1. 100 punktów - to maksymalna liczba punktów jaką można otrzymać z egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie otrzymają wyniki w procentach (na punkty przeliczamy je mnożąc wynik procentowy przez 0,35):

z języka polskiego (100 procent x 0,35 = 35 punktów maksymalnie)
      z matematyki (100 procent x 0,35 = 35 punktów maksymalnie)
      z języka obcego (100 procent x 0,3 = 30 punktów maksymalnie)

2. Kolejne 100 punktów - to łączne punkty: "za świadectwo z wyróżnieniem", za szczególne osiągnięcia np. uzyskanie tytułu finalisty w konkursie kuratoryjnym, za aktywność na rzecz innych ludzi (wolontariat) oraz punkty z 4 ocen na świadectwie: język polski i matematyka oraz dwa wybrane przedmioty, w zależności od tego, jakie są brane pod uwagę podczas rekrutacji w danej szkole średniej.

Na świadectwie ukończenia szkoły można umieścić osiągnięcia z całego II etapu edukacyjnego tj. od klasy IV do VIII. Dyrektor nie ma obowiązku wpisywać na świadectwie kończącym szkołę wszystkich osiągnięć, które zostały uwzględnione na świadectwach w poprzednich latach. Decyzja należy do dyrektora szkoły i w jego gestii jest, które należy uznać za szczególne.Dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej przyznaje komisja rekrutacyjna.Zgodnie z art. 148 ustawy z dnia  14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2020 r.  poz. 910 z późn. zm.) kurator oświaty corocznie podaje do publicznej wiadomości wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oraz określa miejsca uznane za zwycięskie w tych zawodach.Wykaz obowiązuje wyłącznie w danym roku szkolnym. Jeżeli uczeń uzyskał miejsce zwycięskie np. w klasie siódmej w roku szkolnym 2019/2020, a dany konkurs nie znajdzie się w wykazie opublikowanym w lutym 2021 r., to nie można przyznać dodatkowych punktów podczas rekrutacji na rok szkolny 2021/2022, nawet jeżeli konkurs znalazł się w wykazie w roku szkolnym w którym uczeń przystąpił do konkursu.

Aby uczeń mógł uzyskać dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej muszą być spełnione następujące wymagania:

1.Uczeń zajął w konkursie miejsce zwycięskie w zawodach na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim lub międzynarodowym (Kurator oświaty rokrocznie określa miejsca uznawane za zwycięskie w opublikowanym wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych ‑ w wykazie na rok szkolny 2019/2020 były to 3 pierwsze miejsca, tzw. podiumowe. Warto zaznaczyć, że wyróżnienia nie są miejscami zwycięskimi, jak również nie każdy tytuł laureata - musi być określone miejsce zwycięskie 1-3).

2. Zawody wiedzy, artystyczne lub sportowe,które zostały uwzględnione w  wykazie zatwierdzonym przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty w danym roku szkolnym. Wykaz jest publikowany corocznie do końca lutego na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Dyrektor szkoły podstawowej uznał dane osiągnięcie za szczególne i dokonał odpowiedniego wpisu na świadectwie kończącym szkołę podstawową z uwzględnieniem kryteriów zawartych w punktach: 1 i 2.

•  WAŻNE  STRONY:

www.oke.waw.pl