• WOLONTARIAT 2023/2024

Szkolne Koło Wolontariuszy

CEL GŁÓWNY

Szkoła uczy współpracy, wzajemnej pomocy i buduje kulturę dzielenia się.

Wolontariat szkolny to bezinteresowne zaangażowanie społeczności szkoły - nauczycieli, uczniów i rodziców -na rzecz potrzebujących. Uczy postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. Okres nauki w szkole jest najwłaściwszy dla kreowania postaw pomocowych. Wykorzystując otwartość i ciekawość świata młodego człowieka poprzez Wolontariat można odcisnąć dobroczynne piętno we wszystkich dziedzinach jego życia. Staramy się , aby uczniowie w naszej szkole byli pełni pasji i zaangażowania, kierowali się wrażliwością i troską o drugiego człowieka. Uczniowie chcą nieść bezinteresowną pomoc, służąc tak potrzebującym jak i samym sobie.

Wolontariat również rozwija wśród młodzieży postawę alternatywną dla konsumpcyjnego stylu życia i uzależnień. Stwarza okazję do wyszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomaga w rozwijaniu zainteresowań, w szukaniu pożytecznej formy spędzania czasu wolnego. Podejmowana przez uczniów - wolontariuszy aktywność wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości, jest ważna i pożądana ze względu na wymiar edukacyjno -wychowawczy.

CELE SZCZEGÓŁOWE

• Zapoznanie młodzieży z ideą wolontariatu oraz jej propagowanie.
      • Uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych.
      • Kształtowanie postaw prospołecznych.
      • Rozwijanie empatii i tolerancji.
      • Inspirowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego.
      • Kreowanie roli szkoły jako centrum lokalnej aktywności.
      • Budowanie tradycji szkoły zgodnie z założeniami programu wychowawczego.
      • Angażowanie się w działania na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej, tworzenie więzi ze środowiskiem.
      • Zawieranie głębokich, wartościowych przyjaźni.
      • Kształtowanie umiejętności działania zespołowego.
      • Współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi.
      • Możliwość wykorzystywania własnych umiejętności i doświadczeń.
      • Rozwijanie zainteresowań.
      • Zdobywanie doświadczenia w nowych dziedzinach.
      • Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.

OBSZARY DZIAŁANIA

• Aktywność wolontariuszy ukierunkowana jest na dwa zasadnicze obszary: środowisko szkolne i środowisko pozaszkolne

Wybrane działania podejmowane w ubiegłych latach:

• w ramach projektu "Urodziny Polski z Przedszkolakami" zorganizowano wyjścia do Przedszkola Nr 289 w celu wspólnego czytania wierszy patriotycznych
      • współpraca ze środowiskiem kombatanckim
      • porządkowanie klas, korytarzy szkolnych
      • współpraca z Fundacją Azylu Pod Psim Aniołem
      • pomoc przy ewidencji podręczników w bibliotece szkolnej – stemplowanie, segregowanie
      • przekazywanie książek do biblioteki szkolnej
      • przygotowanie i prowadzenie przez uczniów spotkań z kombatantami-bohaterami walk o wolność naszej Ojczyzny
      • organizowanie debat uczniowskich na tematy patriotyczne: Czym jest patriotyzm? Co to znaczy być patriotą? Jakie znam symbole narodowe?
      • odwiedzanie miejsc pamięci narodowej, wycieczki do miejsc o znaczeniu historycznym
      • aktywizowanie uczniów poprzez ich udział w konkursach szkolnych, dzielnicowych, wojewódzkich, a także ogólnopolskich.