• Praca z dziećmi cudzoziemskimi

• Dzieci cudzoziemców realizują w Polsce obowiązek edukacyjny na takich samych zasadach, jak te z polskim obywatelstwem. Jeżeli jednak niedostatecznie znają język polski, w naszej szkole przysługują im dodatkowe prawa.

Dzieci są przyjmowane do oddziałów przedszkolnych  na takich samych zasadach, jak posiadające obywatelstwo polskie. Na ogólnych zasadach przyjmuje się także uczniów do naszej szkoły w obwodzie której mieszkają. Dzieci mogą uczęszczać do klas ogólnych  oraz klas sportowych – akrobatyka w klasach 1-8 lub piłka siatkowa w  klasach 4-8. Warunkiem przyjęcia może być spełnienie dodatkowych kryteriów  np. zainteresowania sportowe. Cudzoziemcy są przyjmowani do  szkoły  na podstawie zagranicznych dokumentów potwierdzających uczęszczanie do szkoły za granicą. Szczególnym uprawnieniem dla uczniów cudzoziemskich w naszej  szkole jest możliwość korzystania z bezpłatnej nauki języka polskiego w liczbie  2 godz. tygodniowo. Dodatkowe zajęcia z języka polskiego są prowadzone indywidualnie lub w grupach.

Wszyscy uczniowie, w tym dzieci cudzoziemskie  mogą uczęszczać na dodatkowe zajęcia wyrównawcze w zakresie przedmiotów nauczania. Takie zajęcia są organizowane zarówno dla uczniów polskich, jak i dla dzieci cudzoziemców uczęszczających do naszej szkoły. Podstawą do organizacji zajęć jest stwierdzenie przez nauczyciela danego przedmiotu potrzeby uzupełnienia różnic programowych. Zajęcia wyrównawcze z danego przedmiotu prowadzi się indywidualnie lub grupowo. Dzieci cudzoziemskie korzystają ze wsparcia i codziennej pomocy m.in. specjalistów – psychologa, pedagoga, logopedy terapeutów pedagogicznych, pracowni SI, nauczycieli świetlicy. Dzieci cudzoziemskie ponadto uczestniczą we wszystkich zajęciach dodatkowych np. sportowych oraz uroczystościach i przedsięwzięciach edukacyjnych  organizowanych przez naszą szkołę m.in. Dniach kultury Ukrainy, Białorusi, Wietnamu, USA, Chin. Dzieci mogą korzystać z darmowych obiadów oraz wsparcia ze strony pedagogów  w odrabianiu lekcji na świetlicy szkolnej.

Uczniowie obcokrajowcy szybko asymilują się z naszym środowiskiem szkolnym, są zawsze życzliwie i podmiotowo traktowani. Cieszymy się , że w naszej szkole jest bardzo dużo dzieci cudzoziemskich.

РАБОТА С ИНОСТРАННЫМИ ДЕТЬМИ В СП №26

Дети иностранцев выполняют свои образовательные обязанности в Польше на тех же условиях, что и дети с польским гражданством. Однако, если они недостаточно хорошо знают польский, у них есть дополнительные права в нашей школе.

Дети принимаются в дошкольные учреждения на тех же условиях, что и дети с польским гражданством. Как правило, учащиеся также принимаются в нашу школу в том районе, где они живут. Дети могут посещать общеобразовательные занятия и спортивные занятия – акробатику в 1-8 классах или волейбол в 4-8 классах.

- условием приема может быть выполнение дополнительных критериев, например, спортивные интересы.

Иностранцы принимаются в школу на основании иностранных документов, подтверждающих обучение в школе за границей. Особым правом для иностранных студентов в нашей школе является возможность использования бесплатных уроков польского языка в объеме 2 часов. еженедельно. Дополнительные занятия польского языка проводятся индивидуально или в группах.

Все учащиеся, в том числе дети-иностранцы, могут посещать дополнительные коррекционные занятия по предметам обучения. Такие занятия организуются как для польских школьников, так и для детей иностранцев, посещающих нашу школу. Основой организации занятий является признание учителем данного предмета необходимости восполнения учебных различий. Коррективные занятия по заданному предмету проводятся индивидуально или в группах.

Иностранные дети получают поддержку и ежедневную помощь, в т.ч. специалисты - психолог, педагог, логопед, педагоги-терапевты, лаборатории СИ, воспитатели-дневники.

Кроме того, иностранные дети участвуют во всех дополнительных мероприятиях, например, в спортивных, церемониях и образовательных мероприятиях, организуемых нашей школой, среди прочего. Дни культуры Украины, Беларуси, Вьетнама, США, Китая.

Дети могут воспользоваться бесплатными обедами и поддержкой учителей в выполнении домашних заданий в школьной общей комнате.

Иностранные студенты быстро ассимилируются с нашей школьной средой, к ним всегда относятся доброжелательно и субъективно. Мы рады, что в нашей школе много детей-иностранцев.