• POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 26

IM. MIROSŁAWA BIERNACKIEGO

W szkole oferujemy wsparcie, życzliwą pomoc uczniom, rodzicom. W gabinetach psychologa i pedagoga wysłuchamy, postaramy się doradzić, podpowiedzieć oraz wyjaśnić sytuacje, które aktualnie sprawiają trudności. W pracy psychologa oraz pedagoga szkolnego  obowiązuje dyskrecja, tajemnica gabinetu.

Pomocą psychologiczno-pedagogiczną objęte są dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III i klas IV-VIII. Współpracujący w zespole do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej psycholog i pedagog, zajmują się rozpoznawaniem oraz zaspakajaniem indywidualnych potrzeb dziecka, ucznia uczęszczającego do szkoły. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana jest również rodzicom/opiekunom prawnym dzieci i uczniów uczęszczających do szkoły. Rodzice/opiekunowie prawni, zgodnie z ich aktualnymi potrzebami mogą otrzymać wsparcie w rozwiązywaniu problemów wychowawczych oraz  wskazówki służące rozwijaniu kompetencji rodzicielski.

Z CZYJEJ INICJATYWY UDZIELANA JEST

POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA?

Uczeń samodzielnie może zwrócić się z prośbą o rozmowę, wsparcie i pomoc do  psychologa i pedagoga szkolnego. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna może być udzielana z inicjatywy rodzica/opiekuna prawnego dziecka, ucznia, dyrektora placówki, nauczyciela dydaktyka, wychowawcy, nauczyciela świetlicy, specjalisty prowadzącego zajęcia z dzieckiem, nauczyciela/specjalisty wspierającego organizacje kształcenia specjalnego ucznia, pielęgniarki szkolnej. Ponadto, pomoc psychologiczno-pedagogiczna, udzielana jest na wniosek pracownika poradni psychologiczno-pedagogicznej, pracownika socjalnego, asystenta rodziny, kuratora sądowego, asystenta edukacji romskiej, innej instytucji lub podmiotu działającego na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

PSYCHOLOG SZKOLNY - MAŁGORZATA PRUS

GODZINY PRACY PSYCHOLOGA SZKOLNEGO

SP 26 ROK SZKOLNY 2023/2024

12.00-15.00

(dostępność)

TELEFON SŁUŻBOWY (czynny w godzinach pracy) : +48 694-473-122

PSYCHOLOG SZKOLNY REALIZUJE NASTĘPUJĄCE ZADANIA

1. PRACA Z DZIECKIEM/UCZNIEM
      • Diagnoza potencjalnych możliwości dziecka/ucznia.
      • Diagnoza trudności emocjonalnych dziecka/ucznia z wykorzystaniem obserwacji w klasie, grupie rówieśniczej, wywiadu z rodzicem/opiekunem prawnym, nauczycielem, wychowawcą oraz  technik projekcyjnych.
      • Indywidualne zajęcia z dziećmi i uczniami (relaksacyjne, rozwijające, korygujące, wspomagające).
      • Zajęcia z klasami – profilaktyczne, kształtujące kompetencje radzenia sobie ze stresem, wychowawcze, inne.
      • Rozmowy indywidualne i zajęcia o charakterze terapeutycznym z dziećmi i uczniami.
      • Rozmowy wychowawcze, wspierające i wzmacniające.

1. PRACA Z RODZICEM
      • Indywidualne spotkania z rodzicem/opiekunem prawnym o charakterze psychoedukacji z elementami poradnictwa, w zależności od zgłaszanych potrzeb.
      • Udzielanie informacji zwrotnych na temat przebiegu pracy z dzieckiem/uczniem a także ukierunkowywanie rodzicielskich oddziaływań.
      • Udzielanie wsparcia rodzicom/opiekunom prawnym, zgłaszającym trudności wychowawcze, zdarzenia losowe, kierowanie do specjalistów zajmujących się konfliktami małżeńskimi, terapią rodzin, leczeniem, w zależności od potrzeb.
      • Udzielanie poradnictwa w zakresie zagrożeń uzależnieniami.

1. WSPÓŁPRACA Z KADRĄ PEDAGOGICZNĄ
      • Wywiady na temat funkcjonowania społecznego, emocjonalnego i edukacyjnego dziecka, ucznia.
      • Interwencje wychowawcze.
      • Konsultacje w celu zaplanowania optymalnych metod i form oddziaływań ze względu na możliwości i potrzeby dziecka, ucznia z wychowawcami, nauczycielami, specjalistami i pedagogiem szkolnym.