• Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017-2018
        Wakacji nadszedł kres...pierwszy dzwonek, który wybrzmiał w murach naszej szkole oznajmił początek nowego roku szkolnego.
        W czasie uroczystości Dyrekcja życzyła zgromadzonym uczniom sukcesów w nauce, a nauczycielom wytrwałości i zadowolenia z pracy. Poza tym, p. Paweł Prusik- Dyrektor szkoły, przedstawił pokrótce plan pracy szkoły na nadchodzący rok oraz zmiany jakie nastąpiły w infrastrukturze szkoły m. in z reformą systemu edukacji.


        Radny dzielnicy Wola p. Kamil Giemza życzył wszystkim zebranym sukcesów edukacyjnych, a także w imieniu władz dzielnicy przekazał wyprawki dla zerówki oraz pierwszoklasistów
        Na akademii nie mogło również zabraknąć kombatantów ze Zgrupowania AK Chrobry II. Pan Jerzy Zakrzewski mówił do zgromadzonych uczniów, że to właśnie oni są przyszłością tego narodu i prosił, aby nie zaprzepaścili szansy jaką jest edukacja, gdyż oni sami takiej szansy nie mieli.


        Wszystkim pracownikom szkoły, rodzicom, uczniom, życzymy sukcesów!!!

         

        Certyfikat  Szkoły z klasą 2.0. Podziękowania dla wolontariuszy
        W czasie uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego koordynator programu „Szkoła z klasą 2.0” mgr Jolanta Górska podziękowała za całoroczną współpracę zespołowi nauczycieli i uczniom, którzy brali udział w programie.Szkoła z klasa to program edukacyjny, w którym chodzi o to by szkoła była żywą społecznością współpracujących ze sobą nauczycieli, uczniów i rodziców, żeby nie była nudna i smutna. Uczyliśmy się solidarności, wzajemnej pomocy i budowaliśmy kulturę dzielenia się. Prowadziliśmy zajęcia dla dzieci młodszych ze świetlicy szkolnej. Były to spotkania z bajką, zajęcia tematyczne i pomoc w nauce. Spotykaliśmy się z kombatantami ze Zgrupowania AK „Chrobry II”. Pomagaliśmy dzieciom niepełnosprawnym. Zorganizowaliśmy zabawy ruchowe na batucie, „Zawody lotnicze” z wykorzystaniem wykonanych techniką origami modeli samolotów. Zbieraliśmy dary wspierające fundacje działające na rzecz dzieci. Pomagaliśmy dzieciom nieuleczalnie chorym, dzieciom niedożywionym, dzieciom opuszczonym i osieroconym. Efektem tej współpracy jest Certyfikat „Szkoły z klasą” dla naszej szkoły, przyznany przez Fundację Szkoła z klasą przy współpracy z Polsko – Amerykańską Fundacją Wolności. BRAWO MY!

         

        SPOTKANIE Z DYREKTOREM
        W dniu 12 września 2017 roku Pan Dyrektor Szkoły przedstawił Rodzicom i Opiekunom uczniów projekt programu wychowawczo-profilaktycznego.


        Zgodnie z zapisami Ustawy Prawo oświatowe w każdej szkole winna dokonać się integracja realizowanych dotychczas działań wychowawczych i działań profilaktycznych w obrębie jednolitego programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły.
        Zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej zaprezentował zmiany w strukturze i treści projektowanego dokumentu.
        Licznie zgromadzeni rodzice aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zostali włączeni do procesu tworzenia programu wychowawczo-profilaktycznego.


        Zespół pracujący nad projektem oczekuje do 20 września 2017 r. na uwagi i sugestie rodziców dotyczące projektu programu. Prosimy o kierowanie ich na adres: sp26@edu.um.warszawa.pl

         


        Koncert- "Na wesoło i poważnie"
        Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczynamy nasze comiesięczne koncertowanie. Dnia 15 września wsłuchiwaliśmy się w brzmienie altówki oraz puzonu. Było na poważnie, ponieważ poznaliśmy ciekawy instrument jakim jest altówka czy puzon, ale było też na wesoło...


        Altówka należy do  instrumentów z rodziny smyczkowych. Jest nieco większa od skrzypiec, ma niższy, głębszy i łagodniejszy ton. Instrument posiada cztery struny, które niegdyś były wykonane z preparowanych jelit zwierząt, dziś natomiast wyłącznie wykonywane są ze stali lub tworzyw sztucznych.
        Natomiast puzon to instrument z rodziny dętych blaszanych, jest najbardziej spokrewniony z trąbką. Jest on najgłośniejszym instrumentem orkiestry. Niektórzy uczniowie mogli się przekonać, jak trudno zagrać na puzonie, ponieważ muzyk musi całą muzykę „zagrać ustami”.


        Było także coś na wesoło. Wielką niespodzianką okazał się występ p. Sławomira Kiełkowicza, który zagrał dla nas na pile do cięcia drewna. Czy to rzeczywiście możliwe? Jedna z naszych nauczycielek p. Jolanta Gąsiorowska spróbowała swoich sił i  zagrała na pile i jak się okazuje nie jest to takie proste, ale jest możliwe.


        Wsłuchując się w brzmienie poznanych instrumentów, wysłuchaliśmy m.in. takich utworów jak: „Zima” A. Vivaldiego, „Skrzypek na dachu” z piłą do cięcia drewna w tle oraz melodii z opery Aria habanera i torreadora. Czekamy na kolejne muzyczne spotkanie.


        Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej szkole
        W piątek, 15 września 2017 roku, po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. W tym dniu, wszystkie dzieci do szkoły przyszły ubrane w kropki. Jedne miały kropeczkowe ubrania, a inne ponaklejane kropki z kolorowego papieru.


        Każdy temat lekcji tego dnia nawiązywał do kropki, która towarzyszy ludziom, od zawsze i wszędzie. W temat kropkowej idei wprowadził uczniów film o Vashti – dziewczynce, która dzięki kropce uwierzyła w siebie, swoje możliwości i odkryła swój talent. Po krótkiej rozmowie na temat treści opowiadania dzieci samodzielnie stworzyły „kropkowe obrazki”, rozmawiały o swoich talentach, pasjach, zdolnościach.Dzień Kropki to okazja na dokonanie refleksji jak wiele może zmienić jedno słowo czy gest. Jak ważne jest, by dziecko miało poczucie swojej wyjątkowości, posiadania talentu, bycia ważnym. Zapewniając mu wiarę w swoje możliwości, wskazując sposoby odkrywania siebie, dając mu poczucie bycia ważnym, utalentowanym, wyjątkowym, sprawiając, by miało odwagę wierzyć w siebie i swoje umiejętności.


        Bezpieczeństwo 2017/2018
        Uczniowie klas IV-VII o godzinie 8.05 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III o godzinie 8.50 wzięli udział w apelach przypominających o bezpiecznych zachowaniach w szkole, w domu oraz na ulicy.
        Zespół do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej przypomniał, że w szkole, szczególny nacisk położony jest na bezpieczeństwo uczniów oraz na wychowanie w duchu wartości. Prowadzący omówili prezentację. Przypomnieli o Szkolnym Systemie Bezpieczeństwa opartym o przywileje, zasady i konsekwencje. Pan dyrektor  włączył się do dialogu z uczniami na temat postaw.


        Podczas apelu omówiono również zagadnienia: bezpieczna zabawa na podwórku, ograniczone zaufanie wobec nieznajomych osób, bezpieczne samodzielne podróżowanie, bezpieczny pobyt w domu w tym korzystanie z Internetu.
        Przypomniano elementy przepisów ruchu drogowego w odniesieniu do pieszego (elementy odblaskowe), rowerzysty, pasażera oraz odpowiedzialność za czyny karalne - przywłaszczenie, kradzież.
        Grupa uczennic  klasy Va, zaprezentowała układ taneczny. Publiczność włączyła się do radosnej zabawy. Po zakończeniu apelu w bardzo dobrych nastrojach wszyscy wrócili do codziennych zajęć.


        Życzymy wszystkim pomyślnego i bezpiecznego roku szkolnego 2017/2018.
         

        Sprzątanie świata
        26 września 2017 r. nasza szkoła, jak każdego roku, przyłączyła się do akcji „Sprzątanie świata” organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia.
        Wzorem lat ubiegłych uczniowie zaopatrzeni w rękawice i worki na śmieci porządkowali teren w okolicy szkoły. Byliśmy na skwerach przy ulicy Platynowej, Złotej i Żelaznej. Nasi najmłodsi porządkowali teren szkoły i boiska. Akcja miała na celu uwrażliwienie uczniów na troskę o najbliższe otoczenie, miejsce, w którym mieszkamy i spędzamy wolny czas, a także uwrażliwienie na troskę o środowisko w szerszym aspekcie, w aspekcie ogólnopolskim. Uczniowie mieli okazję utrwalić swoją wiedzę na temat sposobów i celów segregacji odpadów. Nasze działania wzbudziły zainteresowanie i aprobatę społeczności lokalnej i mamy nadzieję, że tak, jak w nas, obudziły potrzebę dbania o nasze wspólne dobro – przyrodę.
        Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
        W tym roku drugi raz w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Akcja edukacyjna odbyła się 29.09.2107 r.. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki.Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Uczniowie mieli okazję do nadrobienia "tabliczkowych" zaległości po wakacjach. "Tabliczkowa wiedza" sprawdzana była podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami byli młodsi uczniowie. Specjale komisje zaopatrzone były w losy i przepytywały starszych kolegów. Wszystko odbywało się pod opieką Joanny Rohn, która czuwała nad poprawnością przeprowadzonych egzaminów.

         

        Lekki tornister
        Dnia 29.09.2017 r. w naszej szkole już po raz kolejny wzięliśmy  udział w akcji LEKKI TORNISTER.Uczniowie z klas I-III obejrzeli inscenizację w wykonaniu uczniów z klas drugich, prezentację multimedialną oraz pokaz różnych rodzajów tornistrów.W klasach z wychowawczyniami uczniowie  uczyli się, jak prawidłowo pakować tornistry.
        Klasy I.-wykonały rysunek-Co powinno być w tornistrze ucznia?
        Klasy II.- omówiły swój udział w akcji .
        Klasy III.- wymyślały hasła promujące akcję.


        Ustaliliśmy z Panią pielęgniarką ważenie tornistrów uczniów. Z każdej klasy zostanie wyłoniony uczeń z najlżejszym i najcięższym tornistrem. Ważenie tornistrów będzie odbywało się raz w miesiącu do końca   roku szkolnego – terminy ważenia ustalą wychowawcy, którzy odpowiedzialni będą za monitorowanie akcji.


        W klasach 4-7 na godzinach wychowawczych odbyły się pogadanki nawiązujące do akcji –„Lekki Tornister”.
        Zaplanowana tematyka do realizacji w tym dniu była następująca:
        •    cechy „lekkiego tornistra” tornistra- właściwy wybór,
        •    sprawdzenie zawartości  tornistrów/plecaków,
        •    pakowanie plecaków zgodnie z planem,
        •    podanie zasad ,,odchudzenia” tornistra, min. zostawianie podręczników w klasie, szatni,     zeszyty w miękkich okładkach,
        •    propozycje uczniów- Co zrobić, by plecak był lżejszy?
        •    Wykonanie gazetki klasowej informującej o Akcji- Lekki tornister.
        •    Odbyło się ważenie plecaków uczniów.
        Rodziców prosimy o codzienną kontrolę tornistrów dzieci.


        Mitologiczny kod Wilanowa
        3.10. 2017 r. uczniowie klasy V b i VI b uczestniczyli w zajęciach w Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie o tajemniczym tytule ,,Mitologiczny kod Wilanowa”.


        By odczytać znaczenia dawnych obrazów i rzeźb, dzieci musiały uzbroić się w mitologiczny kod. Ten, kto go opanował, nie tylko odkrywał treści zawarte w dekoracji pałacu w Wilanowie, ale też był w stanie zrozumieć europejską sztukę nowożytną. Wnętrza pałacu obfitujące w dzieła o tematyce mitologicznej dają możliwość zastosowania mitologii w praktyce. Atrybuty mitycznych bóstw i bogów pozwoliły uczniom właściwie zidentyfikować postaci przedstawione na wilanowskich obrazach. Dlaczego Jan III na wielu portretach jest przedstawiony w antykizującej zbroi? Jakie starożytne dzieła można było znaleźć w bibliotece królewskiej?  Uczniowie wspólnie znaleźli odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Poznali także ulubioną, starożytną baśń króla – opowieść o miłości Amora i Psyche.


        Koncert muzyki latynoamerykańskiej

        W piątek 6 października wysłuchaliśmy koncertu na temat muzyki latynoskiej. Muzyka latynoska także Muzyka Ameryki Łacińskiej to muzyka żywa. Za korzenie muzyki latynoamerykańskiej uważa się najczęściej formy muzyczne pochodzące z Kuby, czyli mieszankę hiszpańskich elementów melodycznych i afrykańskich wpływów rytmicznych.

        Uczniowie poznali typowe instrumenty dla muzyki latynoskiej -bongosy, claves, guiro, gitara, perkusja, trąbka. Wysłuchaliśmy kilku utworów muzycznych między innymi: "Cha cha", "Guantanamera", "La Cucaracha", " La Camisa Negra", "Despacito". Dźwięki latynoamerykańskie sprawiły, że poczuliśmy gorący klimat Kuby, Argentyny i Hiszpanii.

         

        Samorząd Uczniowski na pomoc chorym dzieciom
        W dniu 10 października b.r. Samorząd Uczniowski zorganizował kawiarenkę, podczas której wolontariusze z klas IV  i V zbierali środki dla chorych dzieci z warszawskiego hospicjum. Swoją cegiełkę dołożyli również ich rodzice ze swoimi wypiekami.  Były więc pyszne ciasta, kawa i herbata a w tle dubstep na skrzypcach Lindsey Stirling i prezentacja multimedialna „Zostań dawcą i uratuj komuś życie”. Liczyło się każde, nawet najmniejsze wsparcie. Dziękujemy darczyńcom.

         

        Dzielnicowe ślubowanie klas pierwszych z udziałem naszych pierwszoklasistów
        W dniu 12 października br. uczniowie wszystkich szkół podstawowych dzielnicy Wola ustami swoich przedstawicieli złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na pierwszoklasistów. Uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej nr 25 przy ulicy Grzybowskiej. Uczestniczyły w niej władze dzielnicy na czele z panem Burmistrzem Krzysztofem Strzałkowskim i Zastępcą Burmistrza Grażyną Orzechowska - Mikulską. Rangę uroczystości podkreśliła obecność posła na Sejm RP pana Michała Szczerby.


        Uroczystość była manifestacją jedności środowiska oświatowego, która łączy społeczności różnych szkół wokół wspólnego celu, jakim jest rozwój wolskiej edukacji. Przy okazji wspomniane zostały inicjatywy, jakie wdrożono w naszych szkołach w bieżącym roku.


        Staraniem władz dzielnicy pierwszaki mają okazję uczestniczyć w programach innowacyjnych odnoszących się do indywidualizacji kształcenia i szeroko pojętej troski o zdrowy rozwój. Różnorodność inicjatyw pozwala różnicować oferty poszczególnych szkół, dając rodzicom większą możliwość wyboru. Stawiamy na naukę języków obcych, informatyki i uczestnictwa dzieci w kulturze. Przy tym dbamy o ich prawidłowy rozwój, oferując w okresie zimowym darmowe śniadania. Na początku września uczniowie klas pierwszych otrzymują wyprawki w postaci materiałów i wyposażenia.
        Zakres realizowanych zadań jest imponujący. Podczas uroczystości odbyło się również oddanie do użytku wyremontowanego boiska i placu zabaw. Impreza zapoczątkowała dzielnicowe obchody Dnia Edukacji Narodowej.


        Ślubowanie pierwszoklasistów
        Bardzo ważnym wydarzeniem dla najmłodszych uczniów naszej szkoły było ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH. To już tradycja, że w dniu Święta KEN nasi najmłodsi uczniowie składają przysięgę


        Na uroczystości gościliśmy Dyrekcję Szkoły, przewodniczącą Rady Rodziców Annę Zasim- Skalską, Kombatanta Zgrupowania Chrobry II-Janusza Walendzika. Gala z udziałem zaproszonych gości z pewnością na długo zapadnie w pamięci dzieci i ich rodziców.  Dzieci z klasy pierwszej przedstawiły program artystyczny. Z wielkim przejęciem recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po części artystycznej nastąpiło uroczyste ślubowanie. W klasach czekał na dzieci słodki poczęstunek. Życzymy wszystkim uczniom klas pierwszych wytrwałości i cierpliwości w podejmowaniu wyzwań edukacyjnych, a także wielu radości i uśmiechu każdego dnia spędzonego w naszej szkole.

         

        Piknik ekologiczny klas IV- VII
        13 października 2017 r. zgodnie z jesienną tradycją, odbył się coroczny „Piknik ekologiczny”. Tak, jak w latach ubiegłych pogoda była da nas łaskawa i umożliwiła wyjazd – tym razem do Parku Szymańskiego, przy skrzyżowaniu ulic Elekcyjnej i Wolskiej.
        Wszyscy uczniowie klas IV – VII byli uczestnikami wyprawy. Celami pikniku było między innymi kształtowanie postaw proekologicznych, kształtowanie umiejętności dbania o bezpieczeństwo własne i innych, kształtowanie umiejętności pracy w zespole i integrowanie zespołu klasowego, propagowanie zdrowego stylu życia.

        Uczniowie mieli wykonać zadania w dwóch obszarach aktywności: przyrodniczym i sportowym. Do zadań przyrodniczych, przygotowanych przez p. Annę Celej, należało m. in. zlokalizowanie parku na planie Warszawy, zorientowanie mapy, określenie położenia parku względem szkoły, obliczenie rzeczywistej odległości parku od szkoły, rozwiązanie krzyżówki dotyczącej ochrony przyrody, zaobserwowanie kilku okazów występujących tu roślin. Nawet najmłodsi uczestnicy, uczniowie klas czwartych, zaopatrzeni w pomoce, poradzili sobie bardzo dobrze z zadaniami przygotowanymi przez p. Janinę Chatys. Dzieci spisały się znakomicie! Z wielkim zaangażowaniem wykonały wszystkie wyznaczone im zadania. Najlepiej  i najszybciej z zadań wywiązały się klasy 7C, 5B i 6B.


        Nad przebiegiem i organizacją zajęć sportowych czuwali p. Magdalena Hulak i p. Konrad Nassalski. Były to najbardziej wyczekiwane przez uczniów spośród zaproponowanych podczas pikniku zajęć.


        Wyprawa ta nie mogła się również odbyć bez wspólnego biesiadowania na łące, w przedpołudniowych promieniach jesiennego Słońca. Uczniowie zaopatrzeni w koce i pudełka śniadaniowe pełne zdrowej żywności stworzyli niepowtarzalną atmosferę życzliwości, jedności i koleżeństwa. Wszystko odbywało się pod opieką i przy udziale nauczycieli, wychowawców, psychologa i pedagoga szkolnego, za których pomoc i zaangażowanie szczególnie dziękuję.

         

        Zaprzysiężenie Małego i Dużego Samorządu
        13 października w piątek (!!!), po raz pierwszy Mały i Duży Samorząd Uczniowski połączyły siły i wspólnie przeprowadziły uroczystość Zaprzysiężenia. Imprezę prowadziła Żaneta i Adam – przewodnicząca i zastępca Samorządu z ubiegłego roku szkolnego. Tego dnia ich kadencja dobiegła końca i oddali samorządność w inne ręce.


        Klasy IV – VII w tym roku wybrały następujący skład:
        Przewodniczący: Mateusz Gajewski, kl VII s
        Zastępca: Joanna Nosal, kl VI b
        Sekretarz: Weronika Smolarczyk, kl VII a
        W klasach I-III trójki klasowe wybrały następujący skład:
        Przewodnicząca: Antonina Bagdasarian 3a
        Zastępcy:    Iga Dąbrowska 2b
                Emilia Kukawska 3b
                Zuzanna Piekielnik 3a

        Podczas zaprzysiężenia członkowie obiecali godnie reprezentować szkołę, sumiennie wypełniać obowiązki, pracować dla całej społeczności szkolnej, nie zawieść zaufania koleżanek i kolegów oraz nie nadużywać uprawnień i postępować zgodnie z kodeksem moralnym.
        Życzymy powodzenia w realizacji wszystkich pomysłów!

         
        Obchody roku Tadeusza Kościuszki
        16 października 2017 r. delegacja uczniów naszej szkoły uczestniczyła w obchodach roku Tadeusza Kościuszki.
        Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny. Następnie przedstawiona została inscenizacja życia i działalności dowódcy powstania kościuszkowskiego.


        Po Mszy Świętej odsłonięto tablicę pamiątkową znajdującą się przy ul. Wolność, która upamiętnia postać Tadeusza Kościuszki.
        Nasi uczniowie zaprojektowali również znaczek okolicznościowy, który można było obejrzeć na wystawie towarzyszącej uroczystości.


        Dzień papieski
        Jak co roku dnia 17-go października obchodziliśmy kolejny Dzień Papieski pod hasłem IDŹMY NAPRZÓD Z NADZIEJĄ. Uczniowie klasy IV s przygotowali inscenizację przypominającą postać wielkiego Polaka Jana Pawła II.
        Uroczystość odbyła się w dwóch grupach: klasy 0-3 na 4-tej lekcji,  klasy 4-7 na 5-tej lekcji.
        Dodatkowo przeprowadzony został konkurs plastyczny pt. "Papież i dzieci". Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia ufundowała nagrody dla uczestników, a ksiądz Proboszcz słodycze.

         

        Lekcja magii z Harrym Potterem
        W piękne jesienne popołudnie, 18 października, klasa VII C wraz z wychowawcą p. Rafałem Tyburskim udała się do CH Blue City na specjalne warsztaty poświęcone magii oraz książkom o Harrym Potterze.


        Na warsztatach plastyczno- technicznych uczniowie naszej szkoły, przygotowując się do lekcji magii i zamieniając się w pracowników sklepu Olivandera, tworzyli własne niepowtarzalne różdżki. Następni weszliśmy do Hogwartu, ubrani w stroje uczniów wzięliśmy udział w lekcji iluzji przygotowanej przez organizatorów. Czarowaliśmy kolory, piliśmy magiczne eliksiry, a także poznaliśmy historię szkoły magii i czarodziejstwa.
        Uczniowie zgodnie stwierdzili, że czasami fajnie byłoby użyć czarów w szkole...oczywiście na pozytywny użytek :)


        Próbna ewakuacja
        W piątek 20 października 2017 roku odbyły się w naszej szkole ćwiczenia w zakresie praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji.


        Na miejscu zbiórki sprawdzono stan osobowy ewakuowanych (wszyscy nauczyciele mający pod opieką uczniów złożyli prowadzącej działania ewakuacyjne, pani pedagog Irenie Pych, raport z przebiegu działań). Nauczyciele zabezpieczyli podstawową dokumentację pedagogiczną (opiekunowie grup zabrali ze sobą dzienniki). U ewakuowanych nie zaobserwowano żadnych objawów paniki, stosowano się do poleceń kierującego akcją. Wszystkim znane były instrukcje na wypadek pożaru, a na drogach ewakuacyjnych panował spokój.


        Ćwiczenia ewakuacyjne przeprowadzono w obecności przedstawicieli Komendy Rejonowej Policji – Warszawa IV oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Dowódca jednostki pożarniczej oraz funkcjonariusze policji pozytywnie ocenili zachowanie personelu szkoły oraz ich podopiecznych.

         

        Spotkanie  Niebezpieczne substancje, niebezpieczne osoby
        W dniu 20 października 2017 roku w związku z doniesieniami medialnymi o niebezpiecznych substancjach wyglądających jak popularne słodycze, zespół do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej przygotował dla uczniów klas 4 - 7 spotkanie profilaktyczne


        Celem spotkania było poinformowanie uczniów o skutkach dla zdrowia spożycia nieznanych substancji. Uczniowie zyskali wiedzę i umiejętności jak asertywnie odmówić przyjmowania nieznanych substancji od nieznajomych oraz jak chronić siebie i swoich kolegów w sytuacjach zagrożenia. Ponadto przypomniano dzieciom o zasadach zachowania się w drodze do szkoły i zachowaniu się w przypadku zaczepek ze strony nieznajomych osób.


        Kolorowe barwy jesieni
        25 października 2017 roku rozstrzygnięto szkolny konkurs plastyczny pt. Kolorowe barwy jesieni. Laureaci konkursu:
         
        •        I miejsce               – Helena Szelechowska kl. IV a
        •        II miejsce              – Michalina Gajo kl. IVb,
        – Nguyen Khanh Ha  kl. IV a
        •        III miejsce            – Joanna Nosal  kl. VI b
        – Lena Kozicka  kl. IV a
        •        Wyróżnienie         – Mateusz Skwarek  kl. IV b
        – Ewa Kabat kl. VI a
        – Jeremiasz Wójtowicz kl. IV b

         

        Wiem ,co jem
        W październiku uczniowie klas drugich bardzo aktywnie uczestniczyli w warsztatach  w ramach Projektu  „Wiem,co jem”.  Po trzech zajęciach  uczniowie wiedzą co to jest  Piramida zdrowia, znają wartości odżywcze niektórych produktów , wiedzą jak zdrowo się odżywiać oraz, że ruch to podstawa zdrowia.  Największą frajdę sprawiły dzieciom warsztaty kulinarne, czyli  wspólne przygotowanie drugiego śniadania.

         

        Akrobaci gospodarzem Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików
        Dawcy krwi, którzy przyszli do punku pobrań krwi, mogli również popatrzeć na rywalizację młodzików w skokach na trampolinie i w skokach na ścieżce.


        Oto wyniki: trampolina: II m Jagoda Kubiak, II m Kamil Lewandowski; skoki: II m Karina Drzewiecka, II m Kamil Lewandowski, III m Aleksander Prządka; ćwiczenia zespołowe: I m Krysztosiak Maks – Zuzanna Piekielnik.
        Gratulujemy!


        Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na Miedzianej

        W sobotę 28 października Samorząd Uczniowski, przy współpracy z naszą pielęgniarką panią Mariolą i Centrum Krwiodawstwa, zorganizował punkt pobrań krwi. Dziękujemy wszystkim tym, którzy włączyli się w tą szlachetną inicjatywę bo warto pomagać, prawda?

        W dniu 28 października b.r. Samorząd Uczniowski zorganizował kawiarenkę, podczas której wolontariusze z klas y 7B i 7C zbierali środki dla chorych dzieci z warszawskiego hospicjum. Swoją cegiełkę dołożyli również ich rodzice ze swoimi wypiekami.  Była kawa i herbata oraz pyszne ciasta: ze śliwką, „Domek Baby Jagi”, babka cytrynowa, muf finki i szarlotka.  Liczyło się każde, nawet najmniejsze wsparcie. Dziękujemy darczyńcom.
        Inauguracja 100 rocznicy odzyskania niepodlegości


        W związku ze zbliżającą się 100 rocznicą odzyskania niepodległości Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 ROKIEM DLA NIEPODLEGŁEJ. W dniu 7 listopada  b.r. Zespół WARS I SAWA wraz z Samorządem  Uczniowskim inaugurując obchody uzyskania niepodległości zorganizował  kuchnię polową. Była grochówka przygotowana przez naszą kuchnię szkolną, domowy smalczyk babci Loreine, pani Renaty i pani Marioli z ogóreczkiem kiszonym, pieczywo z wypieku rodziców klasy 4B oraz kawa zbożowa. Podczas inauguracji wolontariusze z klasy 6A zbierali środki dla dzieci z rodzinnych domów dziecka. Dziękujemy wszystkim darczyńcom.


        Podziękowania dla Samorządu Uczniowskiego
        Fundacja Warszawskiego Hospicjum podziękowała Samorządowi Uczniowskiemu naszej szkoły za przekazane środki dla chorych dzieci. My również dziękujemy wszystkim darczyńcom.


        Koncert- Fryderyk Chopin
        W przeddzień Święta Niepodległości w szkole odbył się koncert muzyki naszego najwybitniejszego kompozytora Fryderyka Chopina.


        Wysłuchaliśmy skomponowanych przez niego utworów - Polonezów, Mazurków oraz  patriotycznych  Pieśni  , które w ówczesnych czasach miały  obudzić ducha narodu i zmobilizować Polaków do walki o wolność i niepodległość. Oprócz muzyki dowiedzieliśmy się o najważniejszych faktach z życia  geniusza, który swoje pierwsze kompozycje tworzył już w wieku w wieku siedmiu lat. Koncert uświetnili śpiewacy operowi, w wykonaniu których usłyszeliśmy pieśni „Pierścień” oraz  „Śliczny chłopiec”.  Na zakończenie Pan Eugeniusz zagrał piękny Polonez S- dur.

         

        Obchody 99 rocznicy odzyskania niepodległości
        W naszej szkole, gdzie kultywuje się patriotyczne tradycje  patriotyzm jest numerem jeden.
        Nic dziwnego, że dziś, tj.. 10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas IV – VII pod kierunkiem nauczycieli przygotowali inscenizację  dotyczącą historii Polski od czasów zaborów, aż po czas odzyskania niepodległości przez naszą  Ojczyznę.


        Młodzi aktorzy wspaniale wcielili się w powierzone im role, a chór szkolny dał   popis niezwykłych umiejętności wokalnych.
        Nie zabrakło specjalnych gości: radnego dzielnicy Wola pana Kamila Giemzy, przedstawiciela zgrupowania Chrobry II pana Janusza Walendzika.


        Wszyscy w skupieniu wysłuchali części artystycznej przeplatanej prezentacja multimedialna.
        Były łzy wzruszenia i gromkie brawa. Znów pokazaliśmy, jak ważny jest dla nas patriotyzm.


        Szkolny Dzień zdrowego jedzenia

        W dniu 17.11.2017r. w naszej szkole odbył się Dzień Zdrowego Jedzenia. Tradycją stały się listopadowe działania na rzecz promocji zdrowego trybu życia. Klasy III a,  III b i III c przygotowały apel dla klas 0-III.


        Kolorowa scenografia, świetnie przygotowani aktorzy oraz ciekawa aranżacja spowodowały burzę oklasków. Uczniowie klas 0-III pracowali nad praktycznym zastosowaniem zdobytej na apelu wiedzy. Dzieci przygotowywały kanapki, zdrowe przekąski, poznawały skład piramidy zdrowego jedzenia. Klasy IV-V wykonywały zdrowe przekąski natomiast klasy VI-VII wykonywały plakaty promujące zdrowe odżywianie .Mamy nadzieję, że działania praktyczne utrwalą i zachęcą  naszych uczniów do  prowadzenia zdrowego trybu życia.
         


        XVI Wolska Debata  Szkoła na straży praw dziecka
        W dniu 21 listopada 2017 roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły wzięli udział w XVI Wolskiej Debacie „Szkoła na straży praw dziecka”, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 25 w Warszawie. Uczniowie dyskutowali o artykule 29 i 31 Konwencji o Prawach Dziecka. Spotkanie było okazją do lepszego poznania tego dokumentu oraz wymiany doświadczeń pomiędzy uczniami reprezentującymi samorządy wolskich szkoły.


        Apel  Prawo Dziecka do Szacunku
        Na wniosek Rzecznika Praw Dziecka 20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Dzień ten wpisał się już w naszą szkolną tradycję. Rokrocznie w naszej szkole odbywa się apel, którego celem jest przybliżenie uczniom Konwencji o Prawach Dziecka – najważniejszego dokumentu określającego prawa dzieci


        24 listopada 2017 roku reprezentanci Samorządu Uczniowskiego poprowadzili spotkania dla klas 4 -7 oraz klas 0 – 3, podczas których odbyły się turnieje wiedzy o prawach dziecka. Zadania konkursowe przygotowane zostały we współpracy z pedagogiem szkolnym, panią Ireną Pych i  psychologiem szkolnym, panią Małgorzatą Prus. Czas na odpowiedzi wypełniony był wspaniałymi tanecznymi i wokalnymi popisami uczniów klas 3b i 7a, przygotowanymi przez panią Justynę Uchrońską. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat praw dziecka i ucznia. Jurorzy wytypowali zwycięzców: drużyny z klas 7s i 3c.Gratulujemy!


        Dzień Misia
        „Na świecie mieszka wiele różnych misiów.
        Są misie brunatne i polarne,
        misie szmaciane i pluszowe.
        A każdy z nich jest kochany i wyjątkowy”.
        („Bajki o misiach z czterech stron świata”- Aniela Cholewińska – Szkolik)

        25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji zerówka zaprosiła na wspólne śniadanie przyniesione z domu pluszaki. Dzieci opowiadały o swoich misiach, zapoznawały resztę grupy z nimi.
        Następnie 6-latki poznały historię święta i słuchały opowiadań o misiach z różnych stron świata. Poznaliśmy małego misia Petit, odważnego Figielka, wybraliśmy się w podróż latającym dywanem z Maju  Dżi ( „Bajki o misiach z czterech stron świata”- Aniela Cholewińska-Szolik).


        Dużo radości sprawiło nam wykonanie opasek na głowę z emblematem misia. Rozwiązując różnego typu zagadki przypomnieliśmy sobie postacie najbardziej znanych misi m.inn Kubusia Puchatka, Coralgola, Misia Uszatka czy też Gumisiów. Nie zabrakło również zabaw, tańców i śpiewów. Na koniec lepiliśmy misie z plasteliny. Już nie możemy doczekać się kolejnego Dnia Pluszowego Misia…


        Wróżby andrzejkowe
        W środę 29 listopada Mały Samorząd Uczniowski zorganizował tegoroczne "Andrzejki". Uczniowie klas II i III przygotowali stanowiska z wróżbami. Wróżki i wróżbici przepowiadali przyszłość swoim koleżankom i kolegom. Dziewczęta i chłopcy traktowali wróżby z przymrużeniem oka, czyli jako zabawę, pamiętając, że tak naprawdę nikt nie zna przyszłości. Niektórzy uważają, iż jest ona zapisana w gwiazdach.
         

        Mistrzostwa Woli w tenisie stołowym
        Pod koniec listopada dzieci z naszej szkoły brały udział w Mistrzostwach Dzielnicy Wola w tenisie stołowym szkół podstawowych. Po zaciętych walkach dziewczynki zajęły I miejsce. W ich ślady trzy dni później poszli chłopcy, którzy nie przegrali żadnego meczu i również zdobyli złoto. W ten sposób wywalczyliśmy sobie awans do Mistrzostw Warszawy, na które ruszamy już w grudniu. Zapraszamy do naszej galerii zdjęć, gdzie z dumą i satysfakcją prezentujemy złote medale ☺


        Sukces w III Międzydzielnicowym Konkursie Historycznym
        ,,Umrzeć przyjdzie, gdy się kochało. Wielkie sprawy głupią miłością "" (K.K. Baczyński)

        Już po raz trzeci Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego zorganizowało konkurs ,,Ja, żołnierz Powstania Warszawskiego". Celem tego konkursu jest prezentacja monodramu, przedstawiającego uczestnika Powstania Warszawskiego.
        Uświadomienie uczniom jak ważna jest pamięć o tych, którzy walczyli o wolną Polskę, o wolną stolicę.
        Każdy Powstaniec niesie ze sobą swoją historię walki o niepodległość i dlatego warto o tym pamiętać.  

        Nasi uczniowie w tym konkursie nie mieli sobie równych. W kategorii klas VI- VII zwyciężyła Weronika von Lonski z klasy 7 c, która przedstawiła postać Zofii Czekalskiej ps. ,,Sosenka" ,uczestniczki Powstania Warszawskiego, walczącej w Zgrupowaniu AK ,,Chrobry II".

        Drugie miejsce zajęła Joanna Nosal z klasy 6 b, która wcieliła się w postać Haliny Jędrzejewskiej pseudonim ,,Sławka”.
        W kategorii klas IV- V zwyciężył Igor Kempa uczeń klasy 5 a, który przedstawił postać patrona naszej szkoły Mirosława Biernackiego.
        Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

         

        Rekolekcje adwentowe
        We wtorek 5 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rekolekcjach adwentowych w parafii Św. Alojzego Orione.
        Uczniowie klas młodszych wzięli udział w Eucharystii o godz. 9.00. Godzinę później do kościoła przybyli ich starsi koledzy. Rekolekcje dla zgromadzonych w świątyni poprowadził ks. Tomasz Tlalka ze zgromadzenia Ojców Paulinów

         

        Co nam w duszy gra?
        Dnia 06.12.2017 r. w Szkole Podstawowej nr 389 przy ulicy Smoczej 19 w Warszawie odbył się konkurs ,,Co nam w duszy gra".  Mieliśmy tam swoich reprezentantów pod kierunkiem p. Nowosz.


        Uczennice naszej szkoły wzięły udział w konkursie, w kategorii ,,Piosenka obcojęzyczna". Milena Brzezińska oraz Natalia Smoleń z klasy VII A zaśpiewały oraz wykonały układ taneczny do piosenki ,,Finders Keepers" z repertuaru Martiny Stoessel. Maria Nowak z klasy IVA zaprezentowała swoje umiejętności wokalne w utworze Katy Perry ,,Roar". Antonina Bagdasarian-Harciarek z klasy IIIA jako jedyna uczestniczka konkursu w zakresie szkół podstawowych zaśpiewała piosenkę w języku niemieckim pod tutułem ,,Schneeflöckchen, Weißröckchen".

         

        Pola Niewidzenia- warsztaty
        Od kilku lat nasza szkoła uczestniczy w projektach organizowanych przez Stowarzyszenie z Siedzibą w Warszawie. Projekty te współfinansowane są przez urząd m.st. Warszawa. W ramach różnorodnych warsztatów uczniowie poznali świat ludzi z autyzmem czy Zespołem Aspergera.


        W tym roku- 7 grudnia uczniowie klasy 4 s uczestniczyli w warsztatach i wystawie pod tajemniczym tytułem ,,Pola niewidzenia”. Poznali świat osób niewidomych, to w jaki sposób radzą sobie oni w otaczającej rzeczywistości. Wystawa jest podsumowaniem blisko rocznego projektu, w ramach, którego stowarzyszenie zebrało kilkadziesiąt opisów pól widzenia, czyli tego, co ma przed oczami osoba niewidoma.


        Opisy te stały się inspiracją dla twórców zaproszonych do projektu/ Powstałe obiekty, filmy, grafiki i zdjęcia zaprezentowali w formie wystawy-warsztatów oraz „Atlasu pól niewidzenia”, pierwszego takiego wydawnictwa dedykowanemu temu zagadnieniu.
        "Czy chociaż raz zdarzyło Ci się zamknąć oczy z myślą o tym, jak to jest nie widzieć? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, co widzi osoba niewidoma i czy każda widzi to samo? Tracąc wzrok nie przypuszczałam nawet, że moje pole widzenia wypełni się dynamiczną, świetlistą bielą, która będzie żyła ustawicznie pulsującymi, kolorowymi i ciemniejszymi punktami, że każdy dzień będzie zaskakiwał mnie innym obrazem."  (Barbara Szymańska, Fundacja Audiodeskrypcja).

         

        Spotkanie "bezpieczny internet"
        Zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej zorganizował w dniu  8 grudnia 2017 roku spotkanie „Bezpieczny internet”.
        Celem spotkania było przekazanie uczniom informacji o zagrożeniach i dobrodziejstwach internetu. Przedstawiono dzieciom zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń multimedialnych, zapoznano ze specyfiką cyberprzemocy i jej konsekwencjami zarówno dla sprawców, jak dla ofiar. Podkreślano konieczność przestrzegania prawa oraz odpowiedzialnych zachowań w przestrzeni internetowej. Uczniowie aktywnie brali udział w zajęciach, zadawali pytania, zdawali sobie sprawę z wagi omawianego zagadnienia.

         

        Kiermasz świąteczny 2017
        Tradycją w naszej szkole jest organizowanie świątecznego kiermaszu charytatywnego i nie inaczej było w tym roku. Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali świąteczne kartki, dekoracje i ozdoby choinkowe, aby 12 grudnia stoisko było pełne pięknego rękodzieła.


        Popołudnie tego dnia było wyjątkowe. Od progu szkoły witała gości świąteczna atmosfera, w powietrzu unosił się zapach pierników. Każdy mógł zabrać do domu trochę tej magicznej aury, w zamian zostawiając cząstkę serca dla zwierzaków w potrzebie. W tym roku bowiem, cały zysk ze sprzedaży bożonarodzeniowych bibelotów przekazaliśmy Straży Dla Zwierząt, która zajmuje się niesieniem pomocy bezdomnym i maltretowanym zwierzętom.
        Nasz kiermasz był więc okazją by wysłać w świat trochę dobroci, życzliwości i troski, a to przecież jest najważniejsze i najpiękniejsze w Świętach Bożego Narodzenia.


        Dzielnicowe kolędowanie przed Urzędem Dzielnicy Wola
        Dnia 12 grudnia 2017 r. delegacja uczniów naszej szkoły wystąpiła na scenie przy Urzędzie Dzielnicy Wola. Nasi młodzi artyści wykonali kolędę i pastorałki, dzięki którym magią dźwięków i słów można było poczuć magiczną, świąteczną atmosferę. Atmosfera ta udzieliła się pracownikom urzędu, mieszkańcom alei Solidarności oraz przechodniom, którzy zwalniali krok, przystawali przed sceną i często włączali się do wspólnego kolędowania. Po zakończeniu kolędowania wszyscy wokaliści otrzymali niespodziankę i gorącą czekoladę.

         

        Spotkanie świąteczno noworoczne
        Spotkanie świąteczno – noworoczne kadry kierowniczej szkół i placówek oświatowych Dzielnicy Wola z Posłem na Sejm RP, Radnymi, Zarządem Dzielnicy oraz z zaproszonymi gośćmi w ZS im. Konarskiego
        „Ach, co za noc!
        Niezwykła noc
        Ach! Co za dzień!
        Niezwykły…”


        Taki właśnie niezwykły dzień, na co wskazują słowa pastorałki, miał miejsce 15 grudnia br. w Zespole Szkół im. Konarskiego. Na zaproszenie władz Dzielnicy Wola – Radnych oraz p. Burmistrza Krzysztofa Strzałkowskiego, zastępcy Burmistrza p. Grażyny Orzechowskiej – Mikulskiej przybyli Poseł n a Sejm RP p. Michał Szczerba oraz Dyrektorzy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, przedstawiciele WOiW, związków zawodowych, DBFO. Zanim wszyscy goście złożyli sobie świąteczne życzenia, uczestniczyli w przedstawieniu bożonarodzeniowym BÓG SIĘ RODZI, GDY MIŁOSĆ JEST W NAS w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 26 im. Biernackiego oraz uczniów CXIX LO im. Kuronia.  


        Główną rolę wśród aktorów odegrał MAŁY KSIĄŻE, który w ferworze przygotowań do świąt wskazał ludziom na Ziemi, jak mają postępować, aby miłość i tolerancja, braterstwo i solidarność wśród ludzi zwyciężyły ze wszelkim złem tego świata. Występy aktorów uświetnił chór ze SP nr 26 Miedzianenutki. Piękna minimalistyczna scenografia, barwne stroje, profesjonalna oprawa muzyczna i oczywiście gra aktorów bardzo podobały się widzom. Spektakl szczerze wzruszając i momentami bawiąc, przedstawił głębokie, nie tylko teologiczne prawdy dotyczące problemów trapiących dzisiejsze społeczeństwa. Następnie rozpoczęło się wspólne kolędowanie przy dźwiękach muzyki granej na skrzypcach, perkusji i dzwonkach przez uczniów obu szkół. Wzruszone władze Dzielnicy oraz cała zgromadzona w auli publiczność długą owacją na stojąco podziękowały aktorom i nauczycielom za przygotowanie w pełni profesjonalnego spektaklu..

         

        Z nowym rokiem tanecznym krokiem
        5 stycznia 2018 r. byliśmy uczestnikami kolejnego fantastycznego koncertu. Tym razem, w nowym roku pan Eugeniusz przeniósł nas w krainę bajecznych tańców… Mieliśmy okazję zobaczyć tańce artystyczne i uliczne.


        Na początku obejrzeliśmy balet klasyczny wywodzący się z renesansowych tańców dworskich udoskonalanych na dworze Ludwika XIV, który wykształcił pierwszych zawodowych choreografów. W tym tańcu obowiązują sztywne reguły, nazwy kroków i pozycji. Następnie zawodowi tancerze zatańczyli dla nas powstały pod koniec XIX w. taniec jazzowy. Wywodzi się on z afrykańskich klubów, jest bardziej ekspresyjny i pozwalał na większą swobodę ruchu. Kolejne trzy prezentowane tańce były bardziej współczesne:
        - house dance, w którym obowiązuje bardzo taneczny rytm,  
        - high-heels czyli taniec na wysokich obcasach został spopularyzowane przez królową popu Beyoncé,
        - hip-hop, z którego wywodzi się bardzo dużo znanych raperów, DJ- ów i graficiarzy.


        Mieliśmy okazję nie tylko obejrzeć tańce, które wykonali dla nas profesjonalni tancerze,  ale także uczestniczyliśmy w nauce podstawowych kroków house-dance i hip-hopu. Na koniec byliśmy świadkami spektakularnego tańca artystów przy piosence Quenn „We will rock you”.


        Dyskoteka karnawałowa klas 4-7
        Jak to w Karnawale bywa, bawimy się wesoło. W związku z tym Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę dla klas IV-VI. Tego wieczoru można było zauważyć wiele kolorowych postaci. Były m.in. greckie boginie, babcia, pani wiosna, zwierzątka. Nie sposób zliczyć wszystkich. Niektórych uczniów trudno było rozpoznać.


        Podczas tańców robiło się kolorowo, a uśmiech nie schodził z twarzy. Był konkurs tańca oraz konkurs na najciekawsze przebranie. Wygrani zostali obdarowani prezentami ufundowanymi przez Samorząd Uczniowski. Kiedy dyskoteka dobiegała końca, uczniowie z żalem opuszczali salę. Wspólna zabawa dała wszystkim dużo radości, a to było właśnie jej celem.


        Szkolny turniej piłki nożnej
        Koniec semestru I zakończył się na sportowo – szkolnym turniejem w piłkę nożną na poziomie klas IV-V oraz klas VI-VII. Mimo że w szkole są klasy sportowe o profilu siatkarskim i akrobatycznym, jednak wśród większości chłopców piłka nożna cieszy się chyba największą popularnością. Również niektóre dziewczynki dzielnie wspierały swoich kolegów z klasy. Dzieci z klasy samodzielnie ustalały składy swoich drużyn, kapitana i zawodników rezerwowych. Jak to w sporcie, nie obyło się bez łez rozpaczy i wybuchów szalonej radości. Atmosferę często podgrzewali kibice, którzy wiernie dopingowali swoje drużyny okrzykami, hasłami i pomponami. Po zaciętych bojach wyniki prezentują się następująco:
        Klasy IV-V
        I miejsce – 4s
        II miejsce – 5b
        III miejsce – 5a
         
        Klasy VI-VII
         
        I miejsce – 7c
        II miejsce – 7s
        III miejsce – 6b
         Na szczególne wyróżnienie zasługują najlepsi bramkarze:
        Yeshe Tamang oraz Dawid Rychlik.
        Niepokonanymi strzelcami zostali:
        Janek Jasiński i Eryk Hawari.


        Kto wie? Może w przyszłości któryś z naszych chłopców będzie grać w drużynie polskiej reprezentacji piłki nożnej… Życzymy im tego z całego serca ☺


        Spotkanie "Ferie zimowe 2018"
        W dniu 12 stycznia 2018 roku odbyły się spotkania z uczniami klas 4 – 7 oraz klas 0 – 3 wieńczące pracę w I semestrze roku szkolnego 2017/2018.


        Celem spotkań było podsumowanie osiągnięć uczniów w I semestrze, przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas ferii zimowych oraz prezentacja działań uczniów w związku z ogłoszonym przez Samorząd Uczniowski Dniem Kultury Ukrainy w SP 26.


        Uczniowie aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach do Dnia Kultury Ukrainy w Szkole Podstawowej Nr 26. Wiele klas długo przygotowywało się  do swoich prezentacji. Mogliśmy podziwiać wiedzę uczniów o historii, kulturze, geografii Ukrainy, kosztować ukraińskich potraw o wyjątkowych smakach (kulinaria przygotowane zostały przez klasy 6a i 6b przy  - wsparciu rodziców  - za co dziękujemy! ). Na zakończenie  oglądaliśmy ukraiński taniec ludowy w wykonaniu uczniów z klas 6b i7a, a w choreografii opracowanej przez Weronikę z klasy 7a.
        Drugą część spotkania poświęcono na uświadomienie uczniom konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas spędzania wolnego czasu, zabaw zimowych oraz w czasie uprawiania sportów podczas rozpoczynających się ferii. Prowadzące spotkanie, Asia i Sandra wraz z panią pedagog, przedstawiły standardy zachowania się dzieci w różnych sytuacjach trudnych, kładąc szczególny nacisk na reagowanie na zaczepki ze strony osób obcych dziecku.
        Podsumowaniem spotkania było za prezentowanie  przez Kierownictwo Szkoły osiągnięć uczniów w I semestrze oraz wręczenie nagród i wyróżnień laureatom konkursów.


        Życzymy udanego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku!

         

        Zima w mieście 2018
        Już po raz kolejny nasza szkoła przyjęła wszystkich tych, którzy w ferie zimowe nie wyjechali z Warszawy. Jako jedna z wielu feryjnych placówek edukacyjnych mieliśmy przyjemność uczestniczyć w akcji "ZIMA W MIEŚCIE 2018"- organizowanej przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy oraz Wydział Oświaty i Wychowania Dzielnicy Wola.


        W dniach 15-26 stycznia, prawie setka dzieciaków z naszej szkoły oraz innych sąsiednich placówek, brała udział w ciekawych zajęciach zorganizowanych zarówno na terenie naszej szkoły, ale także w różnych miejscach rozsianych po całej stolicy.
        Było sportowo: pływaliśmy na basenie Nowa Fala, jeździliśmy na łyżwach pod Pałacem Kultury oraz Urzędem Dzielnicy Wola, graliśmy w siatkówkę oraz tenisa stołowego, a także w Domu Kultury Działdowska kształtowaliśmy cyrkowe umiejętności.


        Było twórczo: braliśmy udział w warsztatach plastycznych w ZWEPK przy ul. Brożka, uczliśmy się sitodruku w Aktywnej Kolonii przy ulicy Górczewskiej, a także dzięki warsztatom Wiem Co Jem, tworzyliśmy zmyślne zdrowe potrawy.
        Było naukowo: zwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Farmacji, a także Muzeum Nad Wisłą.
        Było bezpiecznie: Komenda Wojewódzka Policji zorganizowała w naszej szkole prelekcje dt. bezpieczeństwa w ruchu, a dzielni strażacy ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej uczyli nas pierwszej pomocy.
        Było wesoło: Oprócz wyjść do kina i teatru bawiliśmy się świetnie w salach zabaw!

        Dziękujemy wszystkim wychowawcom oraz pracownikom szkoły za zorganizowanie tego zimowego czasu !!!

         

        Akcja charytatywna.
        Samorząd Uczniowski prowadzi akcję charytatywną podsumowującą rok św. Brata Alberta. Ideą patrona roku 2017 była pomoc dla najbardziej potrzebujących, dla bezdomnych. Taką pomocą zajmują się w Warszawie siostry Albertynki. Zbieramy kołdry, koce, odzież i obuwie w dniach 29.01-28.02.2018. Dary składamy w oznaczonym kartonie przy wejściu do szkoły (przy szatniach). Zebrane dary przekazane będą do sióstr Albertynek i dalej dla bezdomnych.
        Zapraszamy!
        Samorząd Uczniowski

         

        Czas karnawału
        W piątek 2 lutego 2018 r. jak co miesiąc w naszej szkole odbył się koncert. Tematem lutowego wydarzenia była "Muzyka karnawałowa".


        Uczniowie mieli okazję wysłuchać wybranych utworów z różnych dekad, przy których przez lata bawili się ich dziadkowie i rodzice. Nie mogło zabraknąć takich hitów jak "Susanna" The Art Company, holenderskiego zespołu lat 80' czy ‎"In The Army Now" Status Quo - brytyjskiego zespołu lat 60' , który do dziś cieszy się ogromną popularnością po ponad 50 latach istnienia. W repertuarze towarzyszącym karnawałowej zabawie musiały pojawić się również rock'n roll – owe rytmy, reprezentowane przez popularyzatora twista na świecie Chubby Checker' a, w utworze "Let's Twist Again". Ostatecznie do tańca słuchaczy porwały takie utwory jak "Bałkanica" zespołu Piersi, "Sofia" Alvaro Soler'a i hit lata 2017 - "Despacito" – Luis'a Fonsi, bez którego nie może odbyć się żadna zabawa karnawałowa.

         

        Kuchnie regionalne
        Nowy rok, nowy semestr, nowe pomysły: „Kuchnie regionalne”. Co miesiąc każda klasa wybiera danie z naszej rodzimej kuchni regionalnej. Na naszej kulinarnej mapie kraju widnieją dania, które na stałe wpisały się do kanonu kuchni polskiej. Tyle ile regionów, tyle pysznych dań do wyboru. Możemy rozróżnić kuchnie Podhala, Małopolski, Warmii i Mazur, Podlasia, Mazowsza, Kurpii, Kujaw, Pojezierza Pomorskiego, Wielkopolski i Śląska. Raz w miesiącu będziemy mogli spróbować dania z tego regionu. SMACZNEGO!!!

         

        Patria Nostra
        Uczennice klasy 7 c – drużyna w składzie: Evelina Avetisyan, Żaneta Kapuścińska i Weronika von Lonski zdobyły wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie historycznym ,,Patria Nostra”.


        Celem konkursu jest propagowanie historii Polski, krzewienie wartości i postaw patriotycznych, etyki chrześcijańskiej i budowa społeczeństwa obywatelskiego. Uczennice wykonały filmik na temat Władysława Sikorskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza.
        Praca konkursowa będzie emitowana na telebimach reklamowych znajdujących się  w miejscach publicznych w Warszawie.
        20 lutego 2018 roku odbyła się gala finałowa konkursu zorganizowana w Centrum Olimpijskim w Warszawie.


        W gali uczestniczyli przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, senatorowie, przedstawiciele Mazowieckiego Kuratorium Oświaty i władz dzielnic Warszawy. A całość poprowadził aktor Jerzy Zelnik.

         

        DZIEŃ OTWARTY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 26
        We wtorek 20 lutego w Naszej szkole odbył się po raz kolejny Dzień Otwarty dla rodziców oraz dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę w klasie 0 i I.


        W godzinach popołudniowych między 17.30 a 19.00 pokazaliśmy  jak wygląda nasza szkoła,  co w niej jest ciekawego i w jaki sposób można tu spędzić czas. Przedstawiciele Samorządu Szkolnego witali naszych gości, wręczając im na powitanie informatory szkolne, w których zawarte były podstawowe wiadomości na temat działalności szkoły. Dzieci z kolorowymi balonikami z logo szkoły w dłoniach z zaciekawieniem wchodziły  do hali sportowej, gdzie zamiast tradycyjnej projekcji multimedialnej można było obejrzeć film o szkole nakręcony przez uczniów klasy VII. Atrakcją były popisy małych akrobatów  oraz zespołu siatkarskiego. Przyszli mali uczniowie mogli zajrzeć do niemal każdego zakamarka naszej placówki i zwiedzić: sale świetlicowe, bibliotekę, sale gimnastyczne, szatnie uczniowskie, sale lekcyjne, pracownie językowe i pracownię komputerową. Dyrektor Szkoły oraz nauczyciele byli do dyspozycji gości. Starali się odpowiadać na wszystkie nurtujące pytania zadawane przez rodziców lub same dzieci. Pobyt gości dostarczył wszystkim wielu miłych emocji.  Teraz od Rodziców zależy, czy zdecydują się zapisać swoje dziecko właśnie do naszej szkoły.


        Mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy uśmiechnięci i pełni zapału we wrześniu 2018 roku.


        Od Vivaldiego do Piazzolliego
        2 marca był kolejnym z odbywających się comiesięcznie świąt muzycznych w naszej szkole. Tym razem głównym bohaterem był akordeon- instrument oparty na stroikach przelotowych, przypominający swoim wyglądem harmonię.


        Koncert rozpoczął się od od jednego najbardziej znanych utworów Jana Sebastiana Bacha- Toccatą i Fuga d-moll. Występujący dla nas muzycy z Tria Free Accordions zaprezentowali następnie „LʼInverno”, czyli fragment "Zimy"- koncertu nr 4 f-moll włoskiego kompozytora Antonio Vivaldiego. Usłyszeliśmy ponadto tradycyjną muzykę folkową pochodzącą z Bałkanów pt. "Jovano Jovanke, "La Danzę" Gioachino Rossiniego oraz muzykę Ludwika Van Beethovena, Arama Czaczaturiana i Astora Piazzolliego.


        Na koniec zorganizowano mini quiz: melodie bajkowe na akordeonie. Kto rozpoznał melodię z Misia Uszatka, Reksia, Bolka i Lolka oraz Smoka Wawelskiego?

         

        Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych
        Nie pozwolimy milczeć historii! Nie! Pomimo że Oni przegrali bój we własnym domu…Czy przegrali…? To Oni teraz na nas patrzą…Podejmijmy Ich trop! Wróćmy na szlak! Raz jeszcze – Żołnierze Wyklęci.


        Nasz szkoła włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Na lekcjach historii i języka polskiego odbywały się pogadanki. 2 marca odbył się apel, podczas którego uczniowie klas starszych przypomnieli postać Danuty Siedzikównej ,,Inki” i Witolda Pileckiego. Całości towarzyszyły piosenki patriotyczne w wykonaniu klasy 3 b i 6 b. Oprawę muzyczną przygotowała p. Justyna Uchrońska.


        Uczniowie klasy 4 s i 7 a uczestniczyli w warsztatach  historycznych w Przystanku Historia IPN pt. ,,Zachowałam się jak trzeba. Historia Danuty Siedzikówny”.

         

        Kawiarenka na Miedzianej
        W kolejnej edycji kawiarenki chcieliśmy pomóc uczniowi naszej szkoły. Wolontariusze z klasy 4a i 5 a zbierali więc środki dla jednego z nas wbrew przysłowiu "Pod latarnią najciemniej". Swoją cegiełkę dołożyli również ich rodzice ze swoimi wypiekami.  Była kawa i herbata oraz pyszne ciasta a wybór ogromny. Rodzice przeszli samych siebie :) Liczyło się każde, nawet najmniejsze wsparcie. Dziękujemy wszystkim darczyńcom.


        Warsztaty w CNK
        13 III 2018 w ramach programu SENS, uczniowie z SP 26 w Warszawie uczestniczyli w warsztatach w Centrum Kopernika.
        Eksperymenty z wykorzystaniem eksponatów w Centrum Kopernika umożliwiły w  niebanalny sposób znalezienie odpowiedzi na zadane przez nauczycieli pytania. Uczniowie dowiedzieli się między innymi czym różni się gęstość i lepkość cieczy,  czy dlaczego uczucie zimna wzmaga się w trakcie intensywnych podmuchów powietrza oraz dlaczego nie słychać dźwięku w próżni? Warsztaty były zorganizowane i przeprowadzone przez p. Annę Celej oraz p. Małgorzatę Dębińską-Kapsiak.

        Dzielnicowy Konkurs Pieśni Patriotycznych
        14 III 2018 szkolny chór Miedziane Nutki wziął udział w Dzielnicowym Konkursie Pieśni Patriotycznej, który został zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  Uczniowie wykonali dwie pieśni. Pierwsza była kanonem patriotycznym, skomponowanym przez Joannę Tomkowską. Druga pieśń to „Idą Leśni”, do której tekst napisał Jerzy Wasowski a muzykę skomponował Jerzy Jurandot. W konkursie wzięło udział 12 chórów. Nasz chór zajął  III miejsce. Gratulujemy!

        Podsumowanie działań związanych z rokiem Św. Alberta
        15 marca 2018 r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wzięli udział w uroczystości zakończenia akcji zbierania datków dla ubogich.


        Przez cały luty zbieraliśmy dary najbardziej potrzebującym – bezdomnym. Wielu z nas, członków całej społeczności szkolnej, przynosiło rzeczy, które mogły przydać się osobom bez żadnych dochodów. Były to m. in. ubrania, obuwie, pościel, koce itp.
        Uroczystość finałowa odbyła się w Sp. nr 225. Za udział w akcji otrzymaliśmy gratulacje i podziękowania wręczone przez Biskupa Michała Janochę.

        Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w akcji i mamy nadzieję, że Wasza pomoc nie skończy się tylko na tym. Powodzenia!!!

         

        Apel- zagrożenia cywilizacyjne i kultura języka w necie
        W piątek 16 marca uczniowie klas IV-VII wzięli udział w spotkaniu poświęconym tematyce zagrożeń i cywilizacyjnych oraz kulturze języka w internecie. Spotkanie rozpoczął p. Rafał Tyburski- nauczyciel informatyki, który rozmawiał z uczniami na temat hejtu oraz trollingu. Uczniowie poznali wiele ciekawych faktów oraz zagrożeń płynących z tego tytułu. Dzieciaki bardzo rozsądnie odpowiadali na pytania, wiedzieli co to jest kultura języka oraz na czym polega konstruktywna opinia. Poznali także możliwości prawne oraz sposoby radzenia sobie z hejtem.

        W drugiej części spotkania Pani Małgorzata Prus- psycholog, rozmawiała z dziećmi na temat zagrożeń cywilizacyjnych. Mowa była o terroryzmie, zachowaniach rasistowskich, chorobach cywilizacyjnych, porwaniach i wykorzystywaniach nieletnich. Podkreślone zostało także to, iż w naszej szkole nie ma zgody na wszelkiego rodzaju ataki o podłożu rasistowskim.

        Na zakończenie spotkania p. Dyrektor podziękował prelegentom oraz uczniom za udział,a  uczennice klasy 4a wystąpiły z programem artystycznym.

         

        Magiczny tydzień dni otwartych w naszej szkole
        Przez cały tydzień od 12 do 16 lutego gościliśmy dzieci z pobliskich przedszkoli - kandydatów do oddziału przedszkolnego oraz do klasy I.


        Zaproszeni goście razem z wychowawcami mogli obejrzeć wszystkie sale lekcyjne, w których odbywają się zajęcia dla najmłodszych dzieci.  Maluchy po raz pierwszy zasiadły w szkolnych ławkach i były z tego bardzo zadowolone. Chętnie obejrzały zajęcia plastyczne i komputerowe prowadzone przez nauczycieli, a najbardziej podobały im się zajęcia akrobatyki przeprowadzane przez trenerkę p. Magdalenę Hulak. Zachwyt wzbudziły kolorowe korytarze wypełnione pracami uczniów, sale świetlicowe, hala sportowa oraz sale gimnastyczne. Wszystko było nowe i ciekawe. Dzieci z zadowoleniem wyrażały chęć uczęszczania do takiej szkoły.  Na zakończenie każdy mały gość otrzymał folder reklamujący naszą szkołę, zaproszenie na wizytę u Nas wraz z rodzicami, kolorowankę szkolną oraz drobny upominek. W  dniach 19 - 23 lutego    w godz. 8.00 - 13.00 w ramach  Magicznego Tygodnia Dni Otwartych odwiedzali naszą placówkę zainteresowani rodzice ze swymi pociechami. Czekamy na naszych kandydatów we wrześniu!

         

        Działalność Koła Misyjnego
        18 marca dzieci z Koła Misyjnego sprzedawały w kościele przy ul. Lindleya własnoręcznie wykonywane i ozdabiane w motywy wielkanocne, ciasteczka. Pieniądze zebrane ze sprzedaży zostaną przekazane na akcję adopcja na odległość- dla Wickmarka, który został adoptowany przez naszą szkołę.
        Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

         

        VII Turniej Wolski  Zerówka na medal
        We wtorek 20 marca 2018 roku w naszej szkole odbył się VII Turniej Wolski „Zerówka na medal”. Tym razem w turnieju brało udział  9 reprezentacji klas „0” szkół wolskich: SP nr 351, SP nr 139, SP nr 222, SP nr 166, SP nr 148, SP nr 63, SP nr 317, SP, SP nr 238 i SP nr 26.


        Siódmoklasistki pod wodzą naszych trenerek - Renaty Kośki i Marzeny Szateckiej po raz kolejny zorganizowały i przeprowadziły zawody sportowe dla najmłodszych dzieci. Przed rywalizacją nasi goście mogli podziwiać pokazy akrobatyczne dziewcząt i chłopców z naszych klas akrobatycznych. Pokaz przygotowały trenerki – p. Jolanta Górska i p. Magdalena Hulak.
        Współzawodnictwo przebiegało w przyjaznej atmosferze. Dzieci i rodzice mogli doświadczyć bezpośrednio jak wielkie emocje wzbudza sportowa rywalizacja. Wszyscy zawodnicy wykonywali ćwiczenia z olbrzymim zaangażowaniem. Biegali slalomem, pokonywali tor przeszkód, przenosili małe materace, przechodzili tunelem, a to wszystko wykonywali w biegu na wyścigi. Jedynie rzuty do celu nie były wykonywane na czas.  Młodzi sportowcy wykazali się zdolnością koncentracji, ogólną sprawnością oraz umiejętnością współpracy w zespole. Mamy nadzieje, że spośród dzieci startujących w turnieju wyrosną osoby aktywne ruchowo, a przede wszystkim lubiące dobrą zabawę w duchu fair play.


        Zmagania najmłodszych dzieci obserwowało liczne grono rodziców oraz dzieci najmłodszych klas szkół wolskich. Wszyscy głośno kibicowali swoim reprezentacjom. Uczniom najlepszych szkół  p. dyrektor Beata Ciemięga wręczyła dyplomy, medale i nagrody rzeczowe - różnego rodzaju piłki.

        Oto najlepsze szkoły:
        I miejsce SP nr 222
        II miejsce SP nr 139
        III  miejsce SP nr 238

        Gratulujemy!


        Uwolnij książkę
        Drodzy rodzice i uczniowie.  Jeśli przeczytaliście już wszystkie książki ze swojej domowej biblioteczki i szukacie czegoś nowego, to możecie wymienić się za darmo książkami. W holu głównym czekają na Was KSIĄŻKI NA WYMIANĘ. To akcja polegająca na dzieleniu się książkami  z innymi uczniami, a w zamian na wypożyczeniu książek przyniesionych przez kolegów. Czyli kładziemy na regale przyniesioną książkę i możemy wymienić ja na inną, kierując się zasadą „książka za książkę”. Prosimy , aby przynoszone książki były w dobrym stanie oraz szanujemy książki wypożyczone, aby jeszcze inni mogli się nimi

         

        Talent na Miedzianej
        Pierwsze dni wiosny przyniosły długo oczekiwaną imprezę. To już trzecia edycja "Talentu na Miedzianej".
        Tym razem w wyniku klasowych eliminacji do finału trafiło 9 uczestników (indywidualnych, par, zespołów)
        W trakcie występów mogliśmy podziwiać taniec, śpiew, umiejętności akrobatyczne, grę na perkusji, a także podziwiać sztukę iluzji oraz prace plastyczne.
        Zwycięzcami tegorocznej edycji show zostali ex aequo:

        duet Karolina Markiewicz & Oliwia Sumało- kl. 6 a /akrobatyka/
        Maciek Piłaciński- kl 7s /perkusja/

        II miejsce zajęła Wiktoria Francuz - kl. 6b /skrzypce/
        III miejsce: duet Julia Górska & Amelia Matuszewska- kl. 5a /akrobatyka/

        O miejscach decydowała ilość punktów przyznawanych przez jury oraz....publiczność. Owacje i okrzyki zostały mierzone decybelomierzem. Poziom hałasu przekładał się na ocenę :)

        Wszystkim uczestnikom gratulujemy! Zazdrościmy wszystkim talentom! Czekamy już na kolejną edycję konkursu. Kto wie, może wśród nas jest jakaś prawdziwa "perełka" :)

         

        Miesiąc Języka Polskiego
        Od 21 lutego do 28 marca obchodziliśmy w naszej szkole Miesiąc Języka Polskiego. W tym czasie nasze polonistki przeprowadzały różne konkursy oraz zmieniały formę niektórych zajęć.


        Pierwszy dzień, czyli 21 lutego, został wybrany nie bez kozery, jest to bowiem Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Aby to uczcić, dzieci wykonywały prace plastyczne promujące język polski, nawiązujące do znanych cytatów na temat języka czy też prezentujące trudne do zapamiętania formy wyrazów.


        Uczniowie poszerzali swoją znajomość przysłów, powiedzeń, związków frazeologicznych (czy wiecie, co oznacza i skąd się wziął związek „czarna polewka”? J), czytali i tłumaczyli tekst napisany gwarą góralską; ochotnicy nauczyli się nawet części tekstu na pamięć!J Zorganizowano też dzień z bohaterem literackim. Chętni uczniowie wcielili się w role wybranych przez siebie postaci z książek. Uczennice klasy 6B zapoznawały niektóre klasy z legendami związanymi z Wawelem.


        Konkursy polonistyczne cieszyły się sporą popularnością i dostarczały uczestnikom oraz nauczycielom pozytywnych emocji. Na brak wyzwań nikt nie mógł narzekać. Uczniowie łamali swoje języki w konkursie „Mistrz mowy i wymowy”, wykazywali się wiedzą na temat związków frazeologicznych  („Z frazeologią za pan brat”), a także prezentowali umiejętności aktorskie w konkursie recytatorskim „Zabawy literatów”. Laureaci poszczególnych konkursów zostaną nagrodzeni w czerwcu na apelu podsumowującym rok szkolny.


        Już teraz gratulujemy wszystkim uczestnikom, dziękujemy za przygotowaniei z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję w przyszłym roku.

         

        Tańce narodowe
        Szkolny koncert, który odbył się 6  IV 2018,  poświęcony został pięciu polskim tańcom narodowym: polonezowi, mazurowi, kujawiakowi, oberkowi oraz krakowiakowi.  Każdy z tańców scharakteryzowany został zarówno pod względem historycznym jak i muzycznym (tempo, metrum, charakter tańca).  Tancerze, zaprezentowali je w krótkim układzie choreograficznym. Wszystkie  tańce tańczono w kolorowych strojach reprezentujących regiony  polskie.


        Niektóre dzieci pod czujnym okiem profesjonalnych instruktorów miały okazję przetańczyć krokiem poloneza część tego starego, polskiego tańca. Nasze  tańce narodowe należą do wyjątkowo widowiskowych tańców i zawsze przyjmowane są z wielkim aplauzem publiczności.

         

        5A w Muzeum Powstania Warszawskiego
        Klasa 5a w kwietniu miała bardzo ciekawą lekcję historii w Muzeum Powstania Warszawskiego. Temat: „Powstańczy dzień powszedni”.


        Pierwsza część zajęć odbywała się w specjalnej sali przeznaczonej do pracy  z dziećmi. Pani przewodnik za pomocą prezentacji wprowadziła uczniów w czasy II wojny światowej. Słuchacze mogli dowiedzieć się o początkach wojny i związanym z tym podziale Polski. Prowadząca przedstawiła ciężkie czasy okupacji niemieckiej podczas powstania. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o problemach ludności cywilnej i powstańców: problemy z bronią, wodą i wyżywieniem, terror ludności żydowskiej,  łapanki, zmiany nazw ulic i urzędów, wywózki Polaków na roboty do Rzeszy Niemieckiej. Dzieci dowiedziały się, że w tych trudnych czasach rozwijało się również życie religijne i kulturalne. Zdobytą wiedzę mogły skonfrontować podczas zwiedzania ekspozycji. Największą sensację wzbudziła informacja, że jedna para powstańców, która podczas Powstania Warszawskiego wzięła ślub, jeszcze żyje i obecnie przebywa w Stanach Zjednoczonych – w związku małżeńskim przeżyli razem ponad 73 lata!!!


        Ostatnim etapem lekcji była praca z oryginalnymi zdjęciami z okresu II wojny. Dzieci pochwaliły się, że w naszej szkole mają swojego „dziadka” – byłego powstańca, który również prowadzi zajęcia historyczne z uczniami.

         

        Gimnastyka na medal
        W dniach 11 - 12.04.2018 nasza szkoła była organizatorem Mistrzostw Dzielnicy w gimnastyce dziewcząt i chłopców. Zaskoczenia nie było. Uczniowie klas sportowych stanęli na wysokości zadania. Złoty medal był nagrodą za ciężką pracę. Brawo My!!!

         

        Dzień Ziemi
        Z okazji obchodzonego 22 kwietna Międzynarodowego Dnia Ziemi, uczniowie kl. IV a i dzieci z naszego oddziału przedszkolnego przygotowały inscenizację pt.,,Aby Ziemia była zdrowa''.


        Przedstawienie odbyło się w piątek 20 kwietnia. W roli Matki Ziemi wystąpiła Helena Szelachowska (IV a). Zgrany, świetnie uzupełniający się zespół przedstawił problemy wynikające z negatywnej działalności człowieka na otaczające środowisko  (klasa IV a) oraz zabrał głos w imieniu wołającej o ratunek przyrody (zerówka).
        Możliwość zaprezentowania własnych umiejętności recytatorskich i tanecznych, zaangażowanie rodziców w przygotowanie kostiumów, dostarczyło występującym dużo satysfakcji.

         

        Mamy  nadzieję, że widzowie także z przyjemnością obejrzeli przedstawienie .Wierzymy, że przesłanie inscenizacji skłoni nas wszystkich do refleksji nad naszym stosunkiem do środowiska.
         

        Złoto i brąz w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży.
        Tradycji stało się zadość. W LI edycji Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w gimnastyce, której byliśmy organizatorami, nasza drużyna dziewcząt obroniła tytuł najlepszej drużyny w Warszawie. Natomiast drużyna chłopców zdobyła brąz i niewiele zabrakło do srebra.
        Łącznie startowało 120 dziewcząt z 15 dzielnic i 104 chłopców z 13 dzielnic Warszawy.
        W klasyfikacji indywidualnej najlepsze były dziewczęta z naszej szkoły. 1 miejsce zajęła Amelia Matuszewska, a 2 miejsce Tola Sarna. Gratulujemy.

        "Gdy wolności przyszedł czas"
        27 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie z okazji zbliżającej się rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się wniesieniem sztandarów  i odśpiewaniem ,,Mazurka Dąbrowskiego”.


        Następnie uczniowie- aktorzy przenieśli nas w czasie, aż do początków powstania państwa polskiego. Potem szlak naszej wędrówki prowadził przez kolejne wieki naszej historii- ,, złoty wiek XVI”, uchwalenie Konstytucji, upadek naszego kraju i zabory, odzyskanie niepodległości, II wojnę światową i komunizm. Ważne jest by znać historię swojej Ojczyzny, pamiętać o tych, którzy oddawali za nią swoje życie, bo jak mówił święty Jan Paweł II ,, naród, który traci pamięć jest narodem bez przyszłości”.
        Całości towarzyszyły pieśni patriotyczne oraz taniec przygotowany przez p. Justynę Uchrońską.

         

        Uczniowie SP nr 26 dla szkoły w Krasnogoriwce na Ukrainie
        Dyrekcja szkoły, nauczyciele, rodzice  oraz uczniowie włączyli się  do pomocy dla uczniów ukraińskich szkół w obszarze działań wojennych, szczególnie w Krasnogoriwce


         W naszej szkole uczą  się dzieci  ukraińskie, które przyjechały z rodzicami do Polski  z miejsc objętych konfliktem ukraińsko -rosyjskim  m.in. z Odessy , Doniecka. Na spotkaniu z uczniami klas 4-7  p. dyrektor oraz  p. pedagog przedstawili tło konfliktu na Ukrainie oraz obecną sytuację militarno – polityczną w tym regionie . Nakreślili problemy z jakimi ierzą się w codziennym życiu mieszkańcy Doniecka oraz uczniowie szkoły w Krasnogoriwce .


        Cieszymy się, że nasi uczniowie, rodzice i nauczyciele  chcą zmieniać świat i wspomogą finansowo swoich ukraińskich rówieśników , aby lekcje w ich szkołach już nie odbywały się w zimnych, ciemnych , nieogrzewanych pomieszczeniach piwnicznych .

        Samorząd szkolny  i uczniowie będą kwestować  na rzecz uczniów szkoły w Krasnogoriwce. Wolontariusze będą wchodzić do klas, informować o zbiórce i prosić o wsparcie finansowe . Organizatorem akcji „Warszawscy uczniowie dla Krasnogoriwki” jest Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej,  a Urząd m.st Warszawy jako partner zachęca do wsparcia ukraińskich szkół.


        Zebrane  pieniądze przelane zostaną na konto w/w Fundacji
        http://edukacja.warszawa.pl/aktualnosci/18283-warszawscy-uczniowie-dla-krasnogoriwki


        Warszstaty językowe
        W dniach 7-11 maja w naszej szkole odbyła się kolejna edycja warsztatów językowych we współpracy ze środowiskiem studenckim AIESEC


        Tym razem gościliśmy wolontariuszy z Turcji oraz Algerii, którzy w ciekawy sposób opowiadali o swoich krajach. Czy wiedzieliście np. że aby pojechać do Algerii trzeba mieć tam rodzinę....Z kolej Burak (tak tak jak to warzywo)  ,nasz turecki kompan, częstował nas Turkish Delight- przepyszne słodycze, których receptury nie chciał nam zdradzić.


        Warsztaty językowe to świetna okazja na używanie języka angielskiego w praktyce. Nasi goście tylko w ten sposób się komunikowali, co prawda już w piątek znali podstawowe polskie zwroty, zgodnie twierdząc, że nasz ojczysty język jest piekielnie trudny.

         

        Szkolny dzień wolontariatu
        W tym dniu przedstawiciele dużego i małego Samorządu Uczniowskiego podsumowali wszystkie, przeprowadzone w tym roku szkolnym, akcje charytatywne. Okazało się, że bardzo się napracowaliśmy. Wyrobiliśmy 150% w produkcji dobra więc podziękowań nie było widać końca. Pan Dyrektor uścisnął wszystkie pomocne dłonie.


        Wolontariuszom gratulujemy. Mamy nadzieję, że swoją otwartością i zaangażowaniem będziecie zarażać innych – rodzinę, przyjaciół, sąsiadów, a dzięki Wam i Waszej pracy, świat w którym żyjemy będzie stawał się lepszym.    
        Po pamiątkowych zdjęciach nadszedł czas na poczęstunek... ale jaki... lepkie cukrowe nitki nawinięte na drewniany patyk :)

         

        Koncert rozrywkowe opracowanie muzyki poważnej
        Jak każdego miesiąca, w maju w naszej szkole odbył się  już dziewiąty koncert pt. „Rozrywkowe opracowanie muzyki poważnej”. Spotkanie było o tyle ciekawe, że klasyczne poważne utwory (niektóre nawet sprzed kilkuset lat) zostały zagrane „językiem muzyki rozrywkowej”. Utwory, które zostały opracowane do gry na fortepianie, współcześni muzycy zaprezentowali np. przy użyciu gitary, perkusji czy saksofonu.


        Prowadzący przybliżył młodzieży sylwetki wybitnych kompozytorów: Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludviga van Beethovena i Fryderyka Chopina. Usłyszeliśmy sonatę Siciliana, Marsz turecki w tonacji a-moll, Sonatę Księżycową Beethovena, która uchodzi za jedną z najsłynniejszych sonat w historii muzyki. Wówczas trzydziestoletni kompozytor zadedykował ją swojej ukochanej. Artyści zagrali również preludium A-dur F. Chopina w tonacji jazzowej, uwerturę do Curulika sewilskiego – jest to słynna opera z 1816 roku, którą stworzył G. Rossini.


        Podsumowaniem była muzyka z filmu Benny Hill, która rozbawiła społeczność szkolną.

         

        Finał Dzielnicowego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Wojenne
        W piątek 11 maja 2018 roku w naszej szkole odbył się finał Dzielnicowego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Wojennej, zorganizowanego dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
        W konkursie wzięli udział uczniowie wolskich szkół podstawowych. Zaprezentowali utwory polskich twórców, wykazując się wrażliwością, doskonałą dykcją i interpretacją.


        Jury złożone z naszych polonistek, biorąc pod uwagę dobór i znajomość tekstu, dykcję i sposób wykonania, wybrało najlepszych uczniów w dwóch kategoriach: klas IV i V-VII.
         
        Klasy IV:
        I miejsce – Artur Burzyński SP 26
        I miejsce – Jagoda Kubiak SP 26
        II miejsce – Mateusz Fituch SP 236
        II miejsce – Patrycja Pyra SP 236
        III miejsce – Emilia Rączka SP 236
         
        Klasy V-VII:
        I miejsce – Albert Płatek SP 63
        II miejsce – Weronika Smolarczyk SP 26
        III miejsce – Ewelina Avetisian SP 26
        Wyróżnienia – Weronika von Lonski SP 26
        Wyróżnienie – Joanna Jurkowska SP 238
         
        Uczniowie otrzymali w nagrodę różne gry i książki. Wszystkim gratulujemy i czekamy na Was w przyszłym roku szkolnym. Dziękujemy również nauczycielom za przygotowanie swoich podopiecznych.

         

        Kawiarenka na Miedzianej dla KRASNOGORIWKI
        We wtorek Samorząd Uczniowski i rodzice włączyli się do pomocy dla ukraińskich szkół w obszarze działań wojennych, szczególnie w Krasnogoriwce.
        Były ciasta, ciasteczka i babeczki także ukraińskie i obsługa zapraszająca do skosztowania wypieków w języku ukraińskim a w tle piękna muzyka ludowa.
        Dziękujemy sponsorom.

         


        Doradztwo edukacyjno-zawodowe
        W ramach realizacji zadań Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego w dniu 17.05.2018 r. przeprowadzono dyskusję panelową pt. „Krok po kroku, buduję swoją przyszłość zawodową”. W realizację projektu, bezpośrednio zaangażował się pan dyrektor Paweł Prusik.


        Dyskusja panelowa toczyła się wokół zagadnienia - „Jak wybrać zawód dla siebie”?
        Grono ekspertów, studentki i studenci Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Sztuki Wojennej -  przystępnym językiem przedstawiali i porównywali swoje stanowiska wypracowując wspólny wniosek. Omówili istotę planowania ścieżki edukacyjno-zawodowej, samowiedzy, znajomości źródeł informacji z zakresu doradztwa zawodowego.


         W drugiej fazie dyskusji panelowej słuchacze, uczniowie klas szóstych i siódmych, mieli okazję do zadawania pytań. Często na pytania nie udzielono bezpośredniej odpowiedzi, lecz były one bodźcem do dalszego ciągu krótkich wypowiedzi członków panelu na wyłoniony temat. Audytorium czyli nasi uczniowie zostali zaangażowani do aktywnego uczenia się.
        Celem pracy w zakresie realizacji WSDZ jest rzetelne  przygotowanie uczniów do trafnego wyboru kierunku kształcenia.

         

        Konkurs wiedzy olimpijskiej

        24 maja 2018 roku reprezentacja SP 26 wzięła udział tym razem w Konkursie Wiedzy Olimpijskiej w Szkole Podstawowej nr 388 w Warszawie.


        Nasza reprezentacja została wyłoniona w Szkolnym Konkursie Wiedzy Olimpijskiej,  zorganizowanym w marcu dla uczniów klas 4-6. Wiedza dotycząca olimpizmu jest bardzo szeroka, ale dla pasjonatów sportu wielce ciekawa. Ciekawe informacje mogliśmy sobie przyswajać zerkając codziennie na gazetki w holu przy hali sportowej oraz sali nr 39. Najbardziej zainteresowani otrzymali od nauczycieli WF prezentacje o Olimpizmie.

        Test szkolny najlepiej napisali:
        Helena Szelachowska kl 4a
        Dominik Smyczyński 4s
        Marcel Gieruszka 4s
        Jan Nowacki 4s
        Igor Kempa kl  5a
        Jan Sawka kl 6a
        Jan Dankowski kl 6b


        Kolejnym etapem była rywalizacja międzyszkolna, która została zorganizowana wedle zasad teleturnieju Jeden z dziesięciu. Rywalizacja była ekscytująca, ale co najważniejsze – triumfowała reprezentacja Naszej Szkoły. Skład naszej zwycięskiej drużyny:
        Helena Szelachowska kl 4a
        Jan Sawka kl 6a
        Jan Dankowski kl 6b


        Zwycięzcy  zostali uhonorowani dyplomami, nagrodami rzeczowymi oraz słodyczami.

        GRATULUJEMY!!!

         

        GALA DLA NIEPODLEGŁEJ
        25 maja 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta gala zorganizowana z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody uczcili swoją obecnością przedstawiciele władz Dzielnicy Wola: zastępca Burmistrza – Pani Grażyna Orzechowska-Mikulska, radny – Pan Kamil Giemza, a także dyrektorzy wolskich szkół podstawowych i placówek oświatowych.
        Uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami przygotowali przedstawienie pod tytułem „Pisk białego orła”. Widzowie mogli przypomnieć sobie czasy walki o niepodległość, wczuć się w sytuację ludzi żyjących w tamtych czasach, zrozumieć ich emocje, ból matki, której syn postanowił walczyć o wolność, ale też jej zrozumienie, że takie poświęcenie jest konieczne. W obrazowy sposób zostali przedstawieni ci, którzy nie zamierzali walczyć, nie zależało im na kraju, wybierali wygodne życie. Całe przedstawienie upiększyły piosenki śpiewane przez szkolny chór, a także fantastyczna gra uczniów
        na skrzypcach i perkusji.


        Na koniec Pani wiceburmistrz rozmawiała z uczniami, zadawała im pytania na temat historii Polski, ale też chciała się dowiedzieć, jak uczniowie dzisiaj postrzegają patriotyzm. Okazało się, że dzieci również czują potrzebę bycia patriotą, a ma to się przejawiać ogólnym dbaniem o dobre imię kraju
        i regionu, w którym żyją.


        Uroczystość została zakończona oficjalnym otwarciem boiska szkolnego poprzez wspólne przecięcie biało-czerwonej wstęgi.

         

        Jarmark naukowy
        29. 05. 2018 r. w naszej szkole odbył się  "Jarmark naukowy" podczas którego uczniowie klas 5 – 7 mieli możliwość zaprezentowania zaprojektowanych przez siebie doświadczeń i pokazów. Uczniowie w porozumieniu z nauczycielem p. Anną Celej przygotowywali doświadczenia, stawiali problemy badawcze, przygotowali opisy, w których wyjaśniali cele prowadzonych doświadczeń, a następnie demonstrowali swoje osiągnięcia przed społecznością szkolną. Projekt naukowy miał na celu rozwijanie w uczniach umiejętności stawiania sobie pytań, poszukiwania nowych rozwiązań, zaciekawienia światem przyrody i nauk przyrodniczych.

         

        V DZIELNICOWY KONKURS DORADZTWA ZAWODOWEGO
        W dniu 6 czerwca 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr 166 odbyła się Gala Dzielnicowego Konkursu Doradztwa Zawodowego.
        Uczeń naszej szkoły Alex Bizoń kl. VII s zajął I miejsce w konkursie pod hasłem „Wymarzony zawód Kuby”.
         
        Komisja Konkursowa podczas eliminacji dzielnicowych, oceniając prezentacje multimedialne zwracała uwagę na następujące elementy:  kreatywne myślenie poprzez komponowanie treści, układu i formy pracy konkursowej, uświadomienie roli doradztwa zawodowego, trafne ukazanie ważności decyzji wyboru przyszłego zawodu, ukazanie ważności zdobywanego wykształcenia, pogłębiania wiedzy na temat zawodu, istoty rozwijania osobistych zainteresowań.
        Zwycięzca został uhonorowany pucharem, dyplomem i nagrodami rzeczowymi.
         
        Gratulujemy


        Szanty
        To już ostatni koncert w tym roku szkolny. Tym razem muzycy "wciągneli" nas w baaaaaardzo wakacyjny klimat.
        Przy akompaniamencie gitary akustycznej oraz tamburyna poznaliśmy kilka żeglarskich piosenek. Oprócz rytmicznych melodii, które przywodziły na myśl sielankowe żeglowanie po mazurskich jeziorach, poznaliśmy także tajniki żeglarstwa. Trzeba przyznać, że naszym gościom udało się całkowicie zrelaksować naszych uczniów i nauczycieli w ten gorący piątkowy poranek.


        Woda jest żywiołem
        W dniu 8 czerwca br. odbyło się spotkanie całej społeczności szkolnej z Panem asp. sztab. Jackiem Błaszczykiem, Policjantem z Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji. Spotkanie odbyło się w związku z licznymi informacjami o serii utonięć w ostatnich dniach.


        W maju utopiły się już aż 62 osoby. Najtragiczniejszy był ostatni dzień miesiąca, kiedy życie nad wodą straciło aż 10 osób. Łamanie zakazów i brak umiejętności to najczęstsze przyczyny utonięć -stwierdził nasz gość. Przypomniał uczniom zasady korzystania z kąpieli podczas ciepłych dni oraz bezwzględnie zakazał dzieciom korzystania z kąpielisk bez nadzoru osoby dorosłej.

         

        Zielona szkoła w Górach Świętokrzyskich
        Początek czerwca dla klasy 5a i niektórych dzieci z klas czwartych to zasłużony przedwakacyjny wypoczynek połączony ze „zdobywaniem wiedzy w terenie” . Uczniowie wyjechali na Zieloną Szkołę na 4 dni w Góry Świętokrzyskie do Suchedniowa.
        Od razu pierwszego dnia zwiedziliśmy Park Zabaw i Rozrywki Sabat Krajno, gdzie dzięki Alei Miniatur przenieśliśmy się w podróż po wszystkich kontynentach świata, aby poznać kulturę i architekturę z najróżniejszych zakątków globu. W parku znajdują się miniatury (wykonane w skali 1:25) najsłynniejszych budowli świata oraz niezwykłych miejsc stworzonych przez naturę.


        Drugiego dnia pojechaliśmy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego do Nowej Słupi – miejscowości słynnej z cyklicznej imprezy o nazwie „Dymarki Świętokrzyskie”. Wraz z przewodnikiem weszliśmy drogą Królewską na Łysą Górę. Zwiedziliśmy ciekawe muzeum w klasztorze Misjonarzy Oblatów M. N. oraz zobaczyliśmy gołoborza (rumowiska skalne w górach), skąd rozciągał się przepiękny widok.


        Trzeciego dnia podczas wycieczki do Sandomierza na własne oczy mogliśmy przekonać się, że jest to urocze miasto pełne zieleni i zabytków (Katedra Sandomierska, Brama Opatowska, Dom Długosza, kościół św. Jakuba, Zamek królewski). Wiele emocji wzbudziła Podziemna Trasa Turystyczna – zespół połączonych dawnych miejskich piwnic i składów z XIV i XV w. położonych na głębokości od 4 do 12 metrów pod powierzchnią. Oczywiście dzieciom wiele frajdy sprawiły zakupy pamiątek, lodów i gofrów na Rynku sandomierskim. Ostatni dzień zwiedzania to Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach, które zbliżone jest do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.


        Taka wycieczka to nie tylko zwiedzanie, ale również czas na wspólne zabawy, zajęcia sportowe, ognisko czy dyskotekę, co ma na celu budowanie integracji w zespole klasowym. Oprócz dobrych humorów dopisywała nam aura pogodowa, dzięki której przyjemnie było przebywać na świeżym powietrzu.

         

        Klasy 7 na pikniku historycznym
        W piątek 15 czerwca uczniowie z klas siódmych wraz z wychowawcami udali się do Gimnazjum nr 46 przy ulicy Kasprzaka, gdzie odbywał się piknik wojskowo- historyczny zorganizowany przez grupę rekonstrukcyjną "Szare Szeregi"
        Każdy wchodzący na teren pikniku wysłuchał opowieści o Szarych Szeregach. Następnie uczniowie wzięli udział w grze terenowej. Każdy musiał "zaliczyć" stację. Poznawali wówczas działanie wojennych stacji telefonicznych, odwiedzili namiot medyka oraz mogli podziwiać zrekonstruowane pojazdy z czasów I i II Wojny Światowej. Nie zabrakło także zadań sprawnościowych takich jak wyścigi z taczką, czy czołganie się pod przeszkodami.
        Piękna pogoda, ciekawe miejsca- to był doskonały czas na spędzenie ostatnich dni przed wakacjami!


        Próbna ewakuacja
        Dnia 15 czerwca w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja.

        Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.
        O godzinie 11.00 po usłyszeniu sygnału alarmowego nauczyciele wraz z uczniami oraz wszyscy obecni na terenie szkoły, zachowując się zgodnie z wytycznymi zawartymi w dokumencie szkolnym „Procedury ewakuacji” przedostali się drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, w pobliżu szkoły.


        Na miejscu zbiórki sprawdzono stan osobowy ewakuowanych (wszyscy nauczyciele mający pod opieką uczniów złożyli prowadzącej działania ewakuacyjne, pani pedagog Irenie Pych, raport z przebiegu działań). Nauczyciele zabezpieczyli podstawową dokumentację pedagogiczną (opiekunowie grup zabrali ze sobą dzienniki). U ewakuowanych nie zaobserwowano żadnych objawów paniki, stosowano się do poleceń kierującego akcją. Wszystkim znane były instrukcje na wypadek pożaru, a na drogach ewakuacyjnych panował spokój.


        W akcji brali udział przedstawiciele  jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej, którzy gratulowali uczniom wzorowego przebiegu ewakuacji. Po przeprowadzonej kontroli budynku informacja o stanie ewakuacji przekazana została Pani  Dyrektora, która odwołała alarm i uczniowie wrócili na lekcje.

        Ewakuacja przebiegała sprawnie i bez paniki.
        Koordynator ds. bezpieczeństwa- Irena Pych

         

        Apel "Łączy Nas Bezpieczeństwo 2018"
        W dniu 15 czerwca 2018 roku odbyły się spotkania poświęcone bezpieczeństwu dzieci podczas wakacji przygotowane przez p. psycholog Małgorzatę Prus i p. pedagog Irenę Pych wraz z uczniami klas 4s, 6a, 6b, i 7a.  


        Uczniowie przygotowali inscenizację „Łączy Nas Bezpieczeństwo”, nawiązującą do rozpoczynających się właśnie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji. Zasady kulturalnego kibicowania oraz zasady zachowania się podczas wakacyjnych wypraw są podobne. Podczas apelu mogliśmy podziwiać pokaz umiejętności piłkarskich chłopców oraz wspaniały układ taneczny dziewczynek w strojach cheerleaderek przygotowany przez p. Kingę Malantowicz.


        Ważną częścią spotkania była prezentacja multimedialna „Bezpieczne wakacje 2018”, w której największy nacisk położono na bezpieczeństwo dzieci w podróży, nad wodą, w lesie, w górach, na łące i w mieście. Zwrócono szczególną uwagę na zagrożenie jakie stanowi przyjmowanie substancji psychoaktywnych, w tym dopalaczy, oraz omówiono zagrożenia związane z niebezpiecznymi roślinami (barszcz Sosnowskiego), ukąszeniem owadów i kleszczy.


        Pan Dyrektor Szkoły zwraca się z apelem do rodziców w związku z groźnymi dla życia i zdrowia dopalaczami. Uświadamiajmy wszyscy uczniom jakie niebezpieczeństwa wynikają z zażywania tych substancji.


        Przypominamy także, że na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej znajduje się "Poradnik Bezpiecznego Wypoczynku", z którym warto się zapoznać przed wakacyjnymi wyjazdami.Zadbajmy o to, aby nasi uczniowie korzystali z wakacyjnych atrakcji mądrze!
        Życzymy miłych i bezpiecznych wakacji!

         

        Zakończenie roku szkolnego 2017/2018
        Nareszcie nadszedł ten długo oczekiwany dzień... Aura za oknem początkowo nie napawała zbytnim wakacyjnym optymizmem.
        Mimo wszystko ów dzień przyniósł wiele uśmiechu. Najpierw o godz. 9.00 p. Dyrektor nagrodziła wyróżnionych uczniów z klas I-III. Nie zabrakło także nagród dla sportowców oraz muzyków.

        O godz. 10.30 przyszedł czas na klasy starsze.
        Uroczystość przygotowana przez uczniów klas: 4a, 4s, 7a i 7c, pod kierunkiem p. Tyburskiego, p. Celej, p. Kucia i p. Nowosz była dosyć nietypowa i mimo długiego czasu jaki spędziliśmy na sali wszyscy stwierdzili, że było warto.

        W uroczystości: wzięli udział: p. Dyrektor- Paweł Prusik,  kombatanci ze Zgrupowania AK Chrobry II.
        Oficjele nagrodzili wyróżnionych uczniów świadectwami z biało- czerwonym paskiem, a także pogratulowali Rodzicom.

        Najwyższą średnią osiągnęła uczennica klasy VIB: JOANNA NOSAL

        Po rozdaniu świadectw poszczególni nauczycieli rozdali około setkę nagród dla wyróżnionych uczniów w konkursach. Nie zabrakło wybitnych polonistów, historyków, matematyków, muzyków, a także chyba przede wszystkim sportowców.

        Nagrodzeni zostali także nauczyciele, którzy otrzymali statuetki Mirków 2018- w siedmiu kategoriach. Po raz pierwszy Mirkami uhonorowaliśmy także uczniów

        Wszystkim uczniom, rodzicom, pracownikom szkoły życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji!!!