• Rozpoczęcie roku 13/14
      2 września 2013 roku- dzisiaj pierwszy dzień szkoły. Po raz kolejny wakacje przeleciały jak z bicia strzelił. Nic nie szkodzi, bo uroczyste stroje i uśmiechnięte twarze uczniów świadczą o tym, że stęskniliśmy się za szkołą, koleżankami i kolegami oraz oczywiście kadrą pedagogiczną.
      Po przywitaniu zebranych dzieci i ich rodziców przez dyrektora szkoły, wszyscy obejrzeli krótką inscenizację w wykonaniu uczniów klas 2 i 5, która zainaugurowała nowy rok szkolny. Nie zabrakło też życzeń dla uczniów i nauczycieli od przedstawiciela kombatantów Zgrupowania Chrobry II.
      Po części oficjalnej wszyscy, pod opieką swoich wychowawców, udali się do swoich klas. Od jutra ruszamy "pełną parą" !!!

       

      Msza Św. na rozpoczęcie roku
      Dnia 6 września 2013 roku w Parafii św. A. Orione odbyła się uroczysta Msza Św. na rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 w dwóch grupach:
      godz. 9.00- klasy 0-3
      godz. 10.30- klasy 4-6
      Mszom świętym przewodniczył ks. Robert Branicki, który zachęcał wszystkich obecnych, aby traktowali kościół jako swój Dom, do którego zawsze można wracać. Celebrans życzył wszystkim zebranym wytrwałości i sił w nowym roku szkolnym.
      Na koniec wszyscy zebrani otrzymali lizaki :-) z informacją o prężnie działającej świetlicy środowiskowej mieszczącej się na terenie parafii, do której uczęszczają licznie nasi uczniowie

       

      INTERNETOWY TEATR TVP w Szkole Podstawowej nr 26
      12 września 2013r. pracownia polonistyczna na chwilę zamieniła się w salę teatralną -  tym razem za pomocą łącza internetowego i tablicy multimedialnej!
                Klasa VIb zaprosiła młodszych kolegów z klasy IIb na wspólne obejrzenie spektaklu na żywo. Sezon teatralny rozpoczęła bajka muzyczna pt.: "Jaś i Małgosia" transmitowana z Opery i Filharmonii Podlaskiej i Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. To interaktywna bajka o charakterze muzyczno-teatralnym według tekstu Jana Brzechwy w reżyserii Roberto Skolmowskiego. Znana dotychczas historia rodzeństwa wprowadziła uczniów w żywy świat instrumentów i różnorodnych dźwięków, poprzez przekształcenie się Jasia w trąbę a Małgosię we flet.
      Małgorzata Szostakowska stworzyła niezwykle malarską, dopracowaną w szczegółach scenografię, dzięki której dzieci miały możliwość realnie znaleźć się w prawdziwie bajkowym świecie. Drzewa w kształcie trąb, domek czarownicy - piernikowy kontrabas. Pod stopami Małgosi rozkwitły leśne kwiaty, po trawie przemykały  małe zwierzątka: lis, sowa, królik. W łosich łopatach – za zwierzęta te przebrana zostały orkiestra – uwinęły gniazda ptaszki. Całość emanowała kolorami, ciepłem, pogodą.
                           Ten nowatorski projekt prowadzony jest przez Telewizję Polską od października 2012 r. Jego założeniem jest wykorzystanie nowoczesnej technologii jako sposobu dotarcia ze sztuką wysokich lotów do masowej młodej widowni. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez wielotysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej.
                         Dzięki takim przedsięwzięciom wychowujemy kolejne pokolenie odbiorców i miłośników teatru.
      Kolejny spektakl już 20 września!

       

      Lekki tornister kl. I-III
      Dnia 13.09.2013 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja akcji „Lekki tornister”.   Impreza przebiegała w dwóch etapach. Pierwszy etap to spotkanie uczniów klas I-III wraz z wychowawcami w sali gimnastycznej, podczas którego obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Lekki tornister”  w wykonaniu dzieci z klasy III c. Następnie p. A. Liszkiewicz-Pakulska wraz z uczniami dokonała prezentacji różnych rodzajów tornistrów, zwracając szczególną uwagę na te, które są najbardziej „przyjazne” dla młodszych dzieci. Przypomnieliśmy sobie cechy „zdrowego” tornistra. Odbył się również pokaz pakowania szkolnego plecaka. Pielęgniarka szkolna opowiedziała nam, jakie są skutki noszenia zbyt ciężkiego tornistra. Drugi etap akcji to wykonanie przydzielonych każdej klasie zadań. Dzieci, pod opieką wychowawców, w salach lekcyjnych pakowały swoje tornistry, zwracając szczególną uwagę na ich zawartość. Uczniowie każdej klasy zważyli swoje plecaki. Wyniki zostały zapisane w tabeli. Ważenie tornistrów będzie odbywać się raz w miesiącu przez cały rok szkolny. W czerwcu 2014 r. zostanie wyłoniony uczeń z najlżejszym i najcięższym plecakiem. Następnie dzieci wykonały prace plastyczne: klasy I - „Co powinno być w tornistrze?”, klasy II – „Pakuję swój tornister”, klasy III – wymyślały hasła promujące akcję. Na zakończenie akcji zawiesiliśmy nasze prace oraz zasady pakowania tornistra na tablicach przed salami lekcyjnymi.  
      W akcji Lekki Tornister uczestniczyły także klasy IV- VI

       

      Lekki tornister kl. IV-VI

      Dnia 13 września 2013 roku w naszej szkole odbyła się akcja edukacyjna „Lekki tornister”.
      Wszyscy uczniowie klas IV – VI  spotkali się w sali gimnastycznej, aby obejrzeć przedstawienie w wykonaniu samorządu uczniowskiego. 
      Przedstawienie skierowane było do uczniów oraz ich rodziców i miało na celu uświadomienie adresatom, iż działając wspólnie mogą skutecznie zapobiegać problemom zdrowotnym wynikającym z nadmiernego obciążenia kręgosłupa tornistrami szkolnymi.
      Przedstawienie można zobaczyć na portalu samorządu uczniowskiego
        Sprzątanie świata
      20 września 2013 r. nasza szkoła, jak każdego roku, przyłączyła się do akcji „Sprzątanie świata” organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Tegoroczna, 20 już 
      Tegoroczna, 20 już edycja, przebiegała pod hasłem: Odkrywamy czystą Polskę. Wzorem lat ubiegłych uczniowie zaopatrzeni w rękawice i worki na śmieci porządkowali teren w okolicy szkoły. Byliśmy na skwerach przy ulicy Platynowej, Złotej i Żelaznej. Nasi najmłodsi porządkowali teren szkoły i boiska. Akcja miała na celu uwrażliwienie uczniów na troskę o najbliższe otoczenie, miejsce, w którym mieszkamy i spędzamy wolny czas, a także uwrażliwienie na troskę o środowisko w szerszym aspekcie, w aspekcie ogólnopolskim. Uczniowie mieli okazję utrwalić swoją wiedzę na temat sposobów i celów segregacji odpadów. Nasze działania wzbudziły zainteresowanie i aprobatę społeczności lokalnej i mamy nadzieję, że tak, jak w nas, obudziły potrzebę dbania o nasze wspólne dobro – przyrodę.


      Bezpieczna szkoła
      W dniu 20.09.2013 r w Szkole Podstawowej 26 odbył się apel "Bezpieczna szkoła" dla uczniów klasy 4-6, dla uczniów klas 0-3 w dniu 23.09.2013 r.
      Plan apelu:
      1. Powitanie wprowadzenie tematu.
      2. Prezentacja multimedialna "Bezpieczeństwo".
      3. Scenka rodzajowa - delegacja kl. V a.
      4. Część warsztatowa - praca w grupach.
      5. Quiz ewaluacyjny do treści apelu, zagadnienia:
      a) Bezpieczna  droga do szkoły
      b) Zasady bezpieczeństwa w szkole.
      c) Zagrożenia  w szkole i poza szkołą.
      d) Radzenie sobie w sytuacjach zagrożeń.
      Apel z oprawą muzyczną, plastyczną, multimedialną przeprowadzili: pedagog szkolny, psycholog szkolny oraz nauczyciele współpracujący: Pani Małgorzata Dębińska - oprawa muzyczna, Pani Anna Żelechowska - oprawa plastyczna, Pan Rafał Tyburski - sprzęt multimedialny.

       

      Sprzątanie świata
      W dniu 20.09.2013 r w Szkole Podstawowej 26 odbył się apel "Bezpieczna szkoła" dla uczniów klasy 4-6, dla uczniów klas 0-3 w dniu 23.09.2013 r.
      Plan apelu:
      1. Powitanie wprowadzenie tematu.
      2. Prezentacja multimedialna "Bezpieczeństwo".
      3. Scenka rodzajowa - delegacja kl. V a.
      4. Część warsztatowa - praca w grupach.
      5. Quiz ewaluacyjny do treści apelu, zagadnienia:
      a) Bezpieczna  droga do szkoły
      b) Zasady bezpieczeństwa w szkole.
      c) Zagrożenia  w szkole i poza szkołą.
      d) Radzenie sobie w sytuacjach zagrożeń.
      Apel z oprawą muzyczną, plastyczną, multimedialną przeprowadzili: pedagog szkolny, psycholog szkolny oraz nauczyciele współpracujący: Pani Małgorzata Dębińska - oprawa muzyczna, Pani Anna Żelechowska - oprawa plastyczna, Pan Rafał Tyburski - sprzęt multimedialny.
      Spotkanie integracyjne w świetlicy
      24.09.2013.
      23 września 2013 roku w świetlicy szkolnej  odbyło się spotkanie integracyjne „Bezpieczny uczeń w szkole i w domu”.     
      Celem spotkania było organizowanie doświadczeń umożliwiających dzieciom poznanie i przestrzeganie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz prawidłowego zachowania się w szkole swoją wiedzę i umiejętności. Działania związane z promocją bezpieczeństwa ucznia w szkole i w domu będą w świetlicy kontynuowane.
      Spotkanie uświetnił występ grupy IIIb nagrodzony gromkimi brawami.

       

      Piknik ekologiczny
      27 września 2013 r. zgodnie z jesienną tradycją, odbył się w naszej szkole coroczny „Piknik ekologiczny”.
      Tym razem pogoda była nam przychylna i umożliwiła wyjazd do Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Wszyscy uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w wyjeździe. Hasłem tegorocznej imprezy było „Powsińska przygoda z przyrodą”. Celami pikniku było między innymi kształtowanie postaw proekologicznych, kształtowanie umiejętności dbania o bezpieczeństwo własne i innych, kształtowanie umiejętności pracy w zespole i integrowanie zespołu klasowego, rozwijanie percepcji plastycznej uczniów oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Uczniowie pod okiem przewodnika zwiedzali Ogród Botaniczny. W szklarni poznali rośliny różnych stref krajobrazowych Ziemi, a w terenie – nasze rodzime gatunki krzewów, drzew i roślin uprawnych. Największe zainteresowanie wzbudziły olbrzymie owoce cytrusowe rosnące na drzewach w szklarni oraz niespotykane owoce miłorzębu, a także... świeże, rześkie powietrze, które uderzyło nas gdy tylko opuściliśmy środek komunikacji miejskiej. 
      Podczas pobytu w ogrodzie uczniowie mieli za zadanie zbierać materiały do zrobienia 
      konkursowych zielników. Czwartoklasiści zbierali próbki do sporządzenia preparatów 
      mikroskopowych. Kluczowym etapem pikniku były zajęcia plenerowe, zorganizowane przez 
      p. Annę Żelechowską. Uczniowie na łonie natury tworzyli prace na konkurs plastyczny. Już 
      dziś wszystkich zapraszamy na wystawę najlepszych prac.
      Całodniowa wyprawa skończyła się zdecydowanie za szybko. Zmęczeni, z wypiekami 
      na policzkach, ale z poczuciem zadowolenia wróciliśmy do Warszawy i już obmyślamy 
      scenariusz pikniku na przyszły rok.


      "Żywa lekcja przyrody" inaczej

      To prawdziwa "żywa" lekcja przyrody, choć na języku polskim... ...03.10 do naszej szkoły przybywali przed godziną ósmą nie tylko uczniowie, ale również ich czworonożni przyjaciele. A wszystko po to, aby uczestniczyć w lekcji języka polskiego, którą zaaranżowała nasza polonistka p. Iwona Chruściel. Temat lekcji to: "Domowe zwierzęta naszymi przyjaciółmi". Było SUPER !!!
      Każdy chciał się pochwalić swoim pupilem. Było trochę zamieszania, ale za to opis zwierzęcia mamy opanowany do perfekcji. Fajnie, że są takie lekcje !!!

       

      "Co mówią obrazy"
      Dnia 3 października 2013r klasa Vc uczestniczyła w wyjątkowej lekcji w Muzeum Narodowym.
      Celem lekcji było odkrywanie tajemnic obrazów, a przez to również poznanie tradycyjnych gatunków malarskich: malarstwa historycznego, portretu, pejzażu i martwej natury. Największe wrażenie zrobił na uczniach pejzaż Warszawy z XVIII wieku, wykonany przez słynnego Canaletta. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcji, chętnie pracowali z kartami pracy, a na zakończenie wykazali się pomysłowością odgadując tytuł jednego ze współczesnych obrazów. 

       

      Piknik ekologiczny klas młodszych
      W dniu 04.10.2013r.klasy 0-III wzięły udział w PIKNIKU EKOLOGICZNYM. 
      Oddziały przedszkolne odwiedziły SWER- A.GROTKOWSKIEGO,
      Klasy I  odwiedziły PARK UJAZDOWSKI
      KLASY II spędziły czas w PARKU MOCZYDŁO
      KLASY III podziwiały  ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE
      Celem pikniku było: kształtowanie postaw proekologicznych, rozwijanie zainteresowań własnym regionem-jego kulturą ,a w szczególności stanem środowiska;rozwijanie obserwacji i planowania. Podczas spacerów  dzieci gromadziły materiał przyrodniczy potrzebny do wykonania prac plastycznych w szkole. Dobra pogoda sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu. Dzieci z ogromną radością obserwowały przyrodę,zadawały pytania. Nie zabrakło też czasu na II śniadanie- smakowało szczególnie dobrze, bo na świeżym powietrzu i po dużej porcji ruchu.   Każdy wrócił do szkoły z pięknym jesiennym bukietem liści. To jednak nie koniec przygody z przyrodą –w szkole zostaną wykonane prace plastyczne -najładniejsze z nich wezmą udział w konkursie .Nagrodzone prace zostaną umieszczone na wystawie.

        
        

      Akrobaci z Miedzianej organizatorami Turnieju Młodzików.
      5 października odbył się w naszej szkole Turniej Młodzików w akrobatyce sportowej do lat 13. Zawody były współfinansowane przez Urząd Dzielnicy Wola i nasz uczniowski klub.
      Wyniki:
      Skoki na trampolinie: Makowiecka Aleksandra II m – V a, Sadowska Weronika III m – kl. V a, Dąbrowska
      Agata IV m i Żołędowska Laura VI m – kl. 3 a, Mickiewicz Adam II m – kl. 3 a, Sawka Jan IV m – kl. 2 a
      Skoki na ścieżce: Urbanek Julia IV m – kl. 5a, Makowiecka Aleksandra V m, Sadowska Weronika VI m.
      Gratulujemy!!!

       

      TEATR NA ŻYWO "Mikrokosmos"

      7 października 2013 r. Telewizja Polska wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (NInA) przeprowadziła kodowaną transmisję z Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego pantomimy „Mikrokosmos” według scenariusza i reżyserii Konrada Dworakowskiego. 
      Nasza szkoła po raz drugi mogła uczestniczyć w projekcie Internetowego Teatru TVP.  Tym razem do obejrzenia spektaklu pt.: Mikrokosmos, zostały zaproszone tylko klasy szóste. 
      "Mikrokosmos” to odważna interpretacja popularnej baśni Hansa Christiana Andersena pt.: „Calineczka”. Bohaterką spektaklu nie jest powszechnie znana bezbronna, zagubiona i niewinna dziewczynka, lecz zadziorna i zbuntowana, która poprzez podróż po świecie zwierząt odnajduje własną tożsamość. Autor, wykorzystując pantomimę, światło i dźwięk, stworzył niezwykle plastyczne widowisko podejmujące trudny temat relacji międzyludzkich, kierując wieloznaczne przesłanie nie tylko do dzieci, ale również do dorosłej widowni.
      Wystawiana przez Wrocławski Teatr Pantomimy sztuka jest odważna, tak jak cała twórczość Konrada Dworakowskiego i mimo że do prostych w odbiorze raczej jej nie zaliczymy, to zdecydowanie zalecam wpisanie „Mikrokosmosu" na listę spektakli obowiązkowych.

      Dzień Papieski
      11.10.2013 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Papieski... Dzieci wraz z Dyrekcją, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi na czele z ks. proboszczem Robertem Branickim zebrali się na sali gimnastycznej. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach: klasy starsze o godz. 9.00, młodsze zaś godzinę później.
      Program uroczystości rozpoczął się od przestawienia prezentacji multimedialnych pt. "Jan Paweł II i dzieci". Autorkami prezentacji były Kasia Szkil i Emilia Smolarczyk. Następnie wszyscy mogli wysłuchać montażu słowno- muzycznego w wykonaniu uczniów klas: 6a i 5a oraz chóru "Miedziane nutki" pod batutą p. Małgorzaty Dębińskiej- Kapsiak.
      Całą uroczystość zwieńczył wzruszający moment zapalenia serduszka- w podziękowaniu za całą posługę Ojca Świętego.

      Wizyta Minister Edukacji
      14 października 2013r. w Dniu Edukacji Narodowej minister edukacji Krystyna Szumilas spotkała się z nauczycielami, pracownikami  oraz uczniami Szkoły Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego.
      Minister edukacji oprowadził po szkole dyrektor placówki Paweł Prusik, który opowiadał o wieloletniej historii szkoły oraz o projektach i osiągnięciach edukacyjnych. 
      Jej patron, Mirosław Biernacki był kapralem  i uczestnikiem Powstania Warszawskiego, dowódcą placówki u zbiegu ulic Siennej  i Towarowe, do końca powstania bronionej przez polskie oddziały. Historia i tradycje powstańcze  odgrywają  szczególną rolę w kształtowaniu  postaw obywatelskich i wychowaniu młodego pokolenia, także w wystroju szkoły- ściany w korytarzach historycznych udekorowane są malowidłami, przedstawiającymi  sceny batalistyczne i  walczących powstańców. Pani minister podkreśliła, iż po raz pierwszy odwiedza szkołę o tak specyficznym wystroju i estetyce. 
      Krystyna Szumilas  obserwowała uczniów z  oddziałów  sportowych podczas odbywających się zajęć.  Pracującym nauczycielom  wychowania fizycznego  wręczyła kwiaty  z okazji  ich święta. Spotkała się także z kombatantami ze Zgrupowania  AK Chrobry II, byłymi uczniami szkoły, którzy dziś prowadzą w niej gościnne lekcje historii, opowiadając o powstaniu warszawskim i II wojnie światowej. "To bardzo ważne dla dzieci, że może uczestniczyć w lekcjach, prowadzonych przez uczestników tych zdarzeń. Dzięki temu zapamiętają więcej i bardziej ich to poruszy, niż gdyby czytali o tym w podręcznikach. Dzieci najlepiej zapamiętują to, co widzą. Osobiste przekazanie doświadczeń jest niezwykle ważne" -  skomentowała minister. 
      Minister odznaczyła dyrektora szkoły Pawła Prusika Medalem Komisji Edukacji Narodowej  za "szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania". Rozmawiając z nauczycielami, K. Szumilas dzieliła się  własnymi doświadczeniami z pracy pedagogicznej. Podkreślała wagę działalności  nauczycieli: "Spotykacie się państwo z uczniami nie tylko w trakcie godzin lekcyjnych, ale także oddajecie im swój czas po zajęciach, gdy ich rodzice pracują. To ważne, szczególnie teraz, gdy wprowadzamy do szkół młodsze dzieci" – powiedziała dziękując pedagogom za ich codzienny wkład i zaangażowanie w  proces edukacyjny. 
      Minister  odwiedziła po uroczystości ślubowania  tegorocznych "pierwszoklasistów", którzy otrzymali od niej w prezencie skakanki, następnie pozowała z najmłodszymi uczniami i  ich rodzicami do wspólnej fotografii. Minister przekazała w prezencie na rzecz całej społeczności uczniowskiej  lunetę .

       

      Ślubowanie klas pierwszych
      " Idą pierwszaki dawne maluchy,
      jeden w drugiego to same zuchy... "
           Dzień ten na długo pozostanie w pamięci pierwszaków i rodziców. 14.10.13 r.  w naszej szkole odbyła się uroczystość przyjęcia pierwszaków w poczet uczniów naszej szkoły. 
              Dzieci były odświętnie ubrane, a o powadze chwili świadczyły  bordowe birety na głowach. Społeczność uczniowska powiększyła się o 46 uczniów, uczęszczających do klasy I a ( wych. Małgorzata Drozdowicz) i I b ( wych. Weronika Boczar).
              Pan Dyrektor ciepło powitał najmłodszych, a następnie pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Symboliczne pasowanie na ucznia odbywało się poprzez gest dotknięcia każdego malucha wielkim, kolorowym ołówkiem.
              Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna klas pierwszych i witających ich starszych kolegów , którzy również ofiarowali młodszym kolegom upominki w postaci serduszek.
             Dalsza część uroczystości odbywała się w klasach, gdzie rodzice przygotowali dla swoich pociech wspaniałe słodkości, a wychowawczynie wręczyły pamiątkowe dyplomy.
             Wychowawczynie klas I i cała społeczność szkolna życzą pierwszakom radosnych chwil spędzonych w murach tej szkoły, bardzo dobrych ocen i prawdziwych przyjaźni - takich na całe życie.

      Zaprzysiężenie DSU
      Dnia 18 października 2013 roku w naszej szkole odbyło się zaprzysiężenie samorządu uczniowskiego. Uroczyste zaprzysiężenie w obecności dyrekcji szkoły, nauczycieli, uczniów i rodziców złożyli członkowie Rady Samorządu Uczniowskiego – Aleksandra Krysztosiak, Szymon Czarnecki i Weronika Duczmal. Członkowie Rady Samorządu Uczniowskiego przyrzekli godnie reprezentować szkołę, sumiennie wypełniać obowiązki i pracować dla całej społeczności szkolnej, nie zawieść zaufania koleżanek i kolegów, nie nadużywać uprawnień
       i postępować zgodnie z kodeksem moralnym.
      Po zaprzysiężeniu Dyrektor pan Paweł Prusik pogratulował zwycięzcom kampanii wyborczej i złożył im życzenia, a członkowie Rady podziękowali swoim wyborcom za okazane zaufanie i obiecali spełnić swoje postulaty wyborcze. 
      Gratulujemy i trzymamy kciuki!


      Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików na Miedzianej
      18 i 20 października odbyły się w naszej szkole Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w akrobatyce sportowej, zaliczane do ogólnopolskiego systemu współzawodnictwa sportowego.
      A oto nasi medaliści:
      Skoki na trampolinie dziewcząt: Makowiecka Aleksandra II m, Sadowska Weronika III m.
      Skoki na trampolinie chłopców: Żak Michał I m, Krysiński Hubert II m.
      Skoki synchroniczne dziewcząt: Makowiecka Aleksandra – Sadowska Weronika I m, Dąbrowska Agata – Żołędowska Laura II m.
      Skoki synchroniczne chłopców: Krysiński Hubert – Mickiewicz Adam I m, Sawka Jan – Semaan Jean II m.
      Skoki na ścieżce chłopców: Żak Michał.
      Gratulujemy!!!

       

      "Calineczka" w Internetowym Teatrze dla Szkół
      Dnia 22 października 2013r. po raz kolejny mieliśmy okazję poczuć się jak w teatrze, nie wychodząc ze szkoły. Tym razem uczestniczyliśmy w transmisji  na żywo spektaklu pt.: "Calineczka" z Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. 
      Chyba wszyscy znają historię Calineczki. Każdy przecież był kiedyś mały, a to wcale nie takie łatwe, gdy świat wokół zdaje się być wielki, dziwny i uszyty całkiem nie na naszą miarę. Pewnie dlatego historia maleńkiej dziewczynki, która przyszła na świat z pąka kwiatu, towarzyszy nam już od paru pokoleń. I jak to z baśnią bywa, wciąż warto ją czytać, a jeszcze lepiej opowiadać własnymi słowami. Wtedy baśń staje się zwierciadłem, w którym możemy zobaczyć siebie. I nie raz parsknąć śmiechem na ten widok, bo czy mali, czy już duzi, bywamy nie raz bardzo zabawni. 
      "Calineczka" - musical familijny na motywach ponadczasowej baśni Andersena, to pełna humoru fantazja teatralna o dorastaniu i poszukiwaniu przyjaźni. Libretto: Andrzej Ozga i Marek Bartkowicz, reżyseria: Andrzej Ozga.
      Spektakl w sali polonistycznej  obejrzały klasy 3b , 3c , 2b, 5b i 5c wraz z nauczycielkami: p. Ewą Ziejewską, p. Małgorzatą Łucyk, p. Agnieską Liszkiewicz - Pakulską i p. Dorotą Wójcik.
      Uczniowie klas piątych napisali swoje recenzje na temat obejrzanego przedstawienia i już z niecierpliwością czekają na kolejny spektakl.


      Dzień brytyjski na stołówce
      W piątek 25 października w naszej stołówce panowała niezwykła atmosfera... W ramach rocznego projektu o tematyce europejskiej, klasa 6 a pod kierunkiem wychowawcy p .Tyburskiego przygotowała niezwykłą oprawę piątkowego "lunchu" :-) Każdy z uczniów był zaskoczony tym, co zobaczył na szkolnej stołówce.
      Profesjonalna obsługa kelnerska, tradycyjne dania kuchni brytyjskiej ( krem pieczarkowy, fish & chips, coleslaw, Earl Grey tea), a jakby tego było mało, uczniowie klas 0-3 mogli wziąć udział w losowaniu nagrody specjalnej. Dodatkowo każdy pracownik szkoły, który tego dnia zagościł na stołówce otrzymywał w prezencie angielską herbatkę i specjalnie upieczone na tą okazję ciastko cynamonowe.
      Dziękujemy serdecznie całej obsłudze stołówki za przygotowanie pysznego posiłku !!! Uczennicom klasy 6 a za obsługę sali oraz przygotowanie reklamy.
      W ramach projektu, w kolejnych miesiącach, kolejne klasy będą wykazywały się wiedzą na temat kuchni krajów UE. Z niecierpliwością wyczekujemy tego dnia!!!
        

      Próbna ewakuacja
      W dniu 29.10.2013 r. w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja na wypadek zagrożenia pożarowego. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły opuścili budynek oznakowanymi wyjściami ewakuacyjnymi zgodnie z zasadami regulaminu. Pedagog- koordynator akcji przypomniał zasady bezpiecznego zachowania się w szkole.
      Na boisku szkolnym prezentował się wóz Straży Pożarnej. Uczniowie mogli porozmawiać ze strażakami oraz zapoznać się  z funkcjonowaniem jednostki


        
      Warsztaty ceramiczne w Okuniewie
      29 października 2013 r. razem z wychowawczyniami wybraliśmy się na całodniową wycieczkę. Już od rana wszystkim dopisywał świetny humor, a i pogoda była ,,wyjazdowa”. Najpierw pojechaliśmy do Sulejówka, aby zwiedzić Dworek Piłsudskiego ,,Milusin” . Była to... ciekawa lekcja historii.
      Następnie udaliśmy się do Okuniewa. To tutaj mieliśmy okazję lepić najprzeróżniejsze przedmioty z gliny, toczyć gliniane naczynia na kole garncarskim, przyklejać kalkomanie na kubkach ceramicznych. Wszyscy pracowaliśmy z ogromnym zaangażowaniem, a nasze prace były wspaniałe. Po zajęciach plastycznych mogliśmy odpocząć w ogrodzie. Jedni szukali zakopanych skarbów przy pomocy wykrywacza metali, inni grali w piłkę. Braliśmy też udział w konkursach i zabawach ruchowych. 
      Na zakończenie usiedliśmy przy ognisku. Czas mijał bardzo szybko, a zajęcia tak nam się spodobały, że niechętnie wracaliśmy do Warszawy. Zabraliśmy ze sobą miłe wspomnienia. Czekamy z utęsknieniem na następne wycieczki.
      Uczniowie klas 2b, 3a, 3c


      Pamiętamy o bohaterach
      Dzień przed Uroczystością Wszystkich Świętych, klasa 6a udała się na Cmentarz Powstańców Warszawy Jesienny czwartkowy spacer pośród grobów bohaterów był dla wszystkich czasem refleksji nad ich męstwem i poświęceniem, a także krótką lekcją o istocie Powstania Warszawskiego. Uczniowie z przejęciem "odszukiwali" rówieśników, którzy oddali życie za Warszawę. Okazało się, że wśród dużej liczby poległych, były także dzieci i młodzież. 
      Zapalając światełko oddaliśmy hołd ich męczeństwu. Apelujemy do wszystkich, aby dbali i nie zapominali o miejscach pamięci narodowej, które bez wątpienia są kwałkiem historii naszego miasta i kraju.


         
      "Wars i Sawa" znów w naszych rękach
      28 października 2013 r. w Centrum Nauki Kopernik zostały wręczone przedłużenia Certyfikatu Prezydenta m.st. Warszawy WARS i SAWA. Nasza szkoła znalazła się wśród 44 szkół z I edycji Programu/ z 2010r./, którym zostały przyznane te zaszczytne wyróżnienia.
      Posiadanie przedłużonego przez Kapitułę Certyfikatu " Wars i Sawa" to wielkie wyróżnienie dla naszej szkoły, ale także zobowiązanie do ciągłej pracy nad efektywnym wspieraniem rozwoju uczniowskich pasji i uzdolnień. Nasza szkoła jako jedna z dwóch wolskich szkół otrzymała przedłużenie. Jest to wyróżnienie dla wszystkich naszych nauczycieli, którzy dokładają wszelkich starań, by umożliwić dzieciom i młodzieży rozwój talentów i zdolności, a także dla uczniów uzdolnionych, którzy nie marnują swojego potencjału i dążą do ciągłego rozwoju. Gratulacje!!!

       

      Koncert- Tańce Narodowe.
      Ponieważ listopad jest wyjątkowo patriotyczny...tak i comiesięczny koncert pozostał w tym klimacie... Tym razem nasi uczniowie mogli przyjrzeć się tancerzom, którzy zaprezentowali polskie tańce narodowe: krakowiaka, oberka, mazura, kujawiaka i poloneza. Tancerze byli ubrani w piękne stroje z różnych epok np. strój żołnierza z Powstania Listopadowego lub tradycyjny strój łowicki. Uczniowie mogli również sami wczuć się w rolę, gdyż ów pokaz był także lekcją podstawowych kroków.


        
      A gdy wolności nadszedł czas
      8 listopada 2013r. mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjątkowym apelu z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie klas V i VI po kierunkiem p. Iwony Chruściel, p. Anny Kozłowskiej i p. Ewy Ziejewskiej przedstawili w niezwykle wzruszający sposób historię naszej ojczyzny.
      Spektakl uświetnił występ chóru pod kierunkiem p. Małgorzaty Dębińskiej - Kapsiak, który wprowadził nas w atmosferę refleksji, a dekoracje i stroje przygotowane przez p. Annę Żelechowską sprawiły, że wszyscy czuliśmy się jak na wspaniałej lekcji historii.  
      Przedstawienie pt.:  A gdy wolności nadszedł czas... przypomniało nam historię Polski od czasów pierwszych Piastów do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
       Na zaproszenie uczniów i nauczycieli przygotowujących przedstawienie przybyli również Kombatanci ze Zgrupowania AK Chrobry II oraz Ksiądz Proboszcz z par. Św. Alojzego Orione

       

      Listopad- miesiącem pamięci
      W listopadzie pamiętamy szczególnie o naszych bliskich zmarłych. Odwiedzamy cmentarze, wspominamy tych, którzy już odeszli. Staramy się pamiętać o wybitnych postaciach z naszej historii... 9 listopada grupa uczniów z klas piątych odwiedziła żoliborskie sanktuarium ks. Jerzego Popiełuszki. Zapaliliśmy znicz przy grobie błogosławionego. Poznaliśmy historię tego miejsca przekazaną przez przewodnika. Następnie zwiedziliśmy muzeum, obejrzeliśmy eksponaty oraz filmy dotyczące życia kapłana. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe materiały. Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią z obecnym proboszczem parafii św. Stanisława Kostki

       

      Dzielnicowy konkurs recytatorski
      14 listopada przeprowadzony został szkolny etap dzielnicowego konkursu "Wiersze Juliana Tuwima"
      Wzięli w nim udział najlepsi recytatorzy z klas młodszych, którzy stanęli przed jury z przygotowaną recytacją wybranego utworu Juliana Tuwima. Komisja oceniała: oryginalność interpretacji, płynność mówienia, dykcję, staranność, wyrazistość wymowy oraz samodzielnie przygotowane rekwizyty i przebranie pasujące do przedstawianego utworu. Do II etapu zakwalifikowali się:
      I miejsce – Joanna Nosal z klasy II b,
      II miejsce – Mariusz Kijewski z klasy II b, Żaneta Kapuścińska z klasy III c,
      Wyróżnienie otrzymał Adam Mickiewicz z klasy III a.
      Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia w eliminacjach dzielnicowych.

       

      Konkurs literacki o Julianie Tuwimie

      Dnia 14 listopada 2013r. odbył się w naszej szkole KONKURS LITERACKI WIEDZY O JULIANIE TUWIMIE  I JEGO UTWORACH dla klas III. i  IV. Pierwszy etap –szkolny to eliminacje do DZIELNICOWEGO KONKURSU LITERACKIEGO przygotowanego  przez Szkołę Podstawową nr 234 im. Juliana Tuwima w Warszawie.

      Do II. etapu zostali zakwalifikowani uczniowie:
      1.Gad Aleksandra IV a
      2.Gościcki Jan IV b
      3.Grzelak Ewelina IV b
      4.Kapuścińska Żaneta III c
      5.Mysłek Miłosz III c
      Finał odbędzie się 29 listopada 2013r. w Szkole Podstawowej nr 234 im. Juliana Tuwima w Warszawie przy ul. Esperanto 5. W finale uczestnicy będą odpowiadać ustnie na wylosowany przez siebie zestaw pytań. Wszyscy uczniowie będą musieli wykazać się wiedzą o życiu i twórczości Juliana Tuwima, dokładną znajomością wierszy. Za wszystkich trzymamy kciuki. 

       

      Dzień dobrego jedzenia
      ,,Z warzywami żyję w zgodzie – jem je co dzień ”- pod takim hasłem po raz kolejny w naszej szkole 15 listopada br. obchodziliśmy Dzień Dobrego Jedzenia. Uczniowie każdej klasy przygotowali potrawy i przysmaki warzywne, które zaprezentowane zostały w SP nr 63 przy ulicy Płockiej. Za przygotowane stoisko nasza szkoła otrzymała wyróżnienie.
      Ponadto drobnymi upominkami zostali nagrodzeni uczniowie, którzy wzięli udział w Literackim i Plastycznym Konkursie „Wiem, co jem”: Katarzyna Szkil z  kl. VI b , Aleksandra Gad z kl. IV a, Mateusz Wójcik z kl.IIIa  oraz Evelina Avetisyan kl. IIIc.
      Uczniowie w naszej szkole z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie „Warzywne Ploteczki” przygotowane przez klasy III i wiersz „Na straganie” w języku angielskim zaprezentowany przez czwartoklasistów.  Wierszem i piosenką aktorzy przekazali bardzo ważne informacje na temat konieczności spożywania zdrowych produktów, różnorodności warzyw i tego, że warzywa i owoce  są jednym z głównych źródeł witamin. Po przedstawieniu zespoły klas przystąpiły do realizacji przydzielonego im zadania. Pierwszaki wykonały Piramidę zdrowego żywienia, klasy drugie kanapki i warzywne zwierzaki, a klasy trzecie surówki. Uczniowie klas starszych przygotowali prezentację na temat wybranej grupy warzyw, pochodzenia, walorów odżywczych, zastosowania. Równolegle z działaniami w klasach, w szkolnej stołówce - delegacje klas IV-VI przygotowały surówki według wylosowanego wcześniej przepisu. Dodatkowym walorem szkolnego przedsięwzięcia były przygotowane przez dzieci kosze pełne witamin-, czyli wypełnione po brzegi różnorodnymi warzywami.  Za najpiękniejsze kosze, najsmaczniejsze surówki wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy.

      Góra Grosza na Miedzianej
      22 listopada br. o godz. 10.30, w naszej szkole odbyła się na inauguracja ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza 2013”.
      W planach uroczystości było: pokaz liczenia monet w specjalnej maszynie, prezentacja sposobu przygotowania akcji w szkole, pokaz akrobatyczny oraz spotkanie z Iwoną Bajkowską - prowadzącą Rodzinny Dom Dziecka w Poświętnem i Dariuszem Michalczykiem - dyrektorem Domów dla Dzieci w Mrągowie.
      Tradycyjnie patronat nad akcją objęła Minister Edukacji Narodowej, Pani Krystyna Szumilas. Akcja „Góra Grosza” odbywa się w szkołach wszystkich typów na terenie całej Polski w dniach: od 25 listopada do 6 grudnia br.
      W szkołach w tym czasie uczniowie wraz z nauczycielami organizują zbiórkę drobnych monet (od 1 gr do 50 gr). Po sporządzeniu protokołu zapakowane odpowiednio monety przesłane są za pośrednictwem UPS do firmy przeliczeniowej, a następnie przewiezione do banku.
      Zebrane środki zostaną wykorzystane, tak jak w latach poprzednich, na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które są w trakcie przekształceń i realizują prorodzinne programy wychowawcze.
      Akcja, organizowana jest już po raz czternasty, jest jedną z największych akcji społecznych w Polsce. Dotychczas Towarzystwo Nasz Dom zebrało ponad 24 miliony złotych. Tylko w ubiegłym roku uczniowie z ponad 10 tys. Szkół z całej Polski zebrali 250 ton drobnych monet o wartości ponad 2,8 miliona złotych.
      Każda ze szkół, biorących udział w akcji otrzymuje dyplom, a te, które uzbierają najwięcej pieniędzy, dodatkowo nagrody.
      Pełna informacja na temat przyznanej pomocy znajduje się na stronie Towarzystwa NASZ DOM:www.towarzystwonaszdom.pl.

      Lekcja w Muzeum Kolejnictwa
        W czwartek 21 listopada uczniowie klasy 2 b wybrali się na ciekawą lekcję do Muzeum Kolejnictwa, pt. ,,Bezpieczna droga do domu i szkoły”. 
      Najpierw wszyscy z zainteresowaniem poznali początki kolei, o których opowiadała pani przewodnik i obejrzeli makiety pierwszych pojazdów parowych poruszających się po szynach. Dzieci widziały też i zwiedzały stojące na stacji lokomotywy. Teraz będą wiedziały, co to jest semafor, tor, parowóz i jak to się dzieje, że para wprawia w ruch tak olbrzymi pojazd Gdy dzieci oglądały ruchomą kolejkę zaznajomiły się z zasadami działania sygnalizacji świetlnej, poznały drogowe znaki ostrzegawcze oraz zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych i peronach dworcowych. Na zakończenie uczniowie obejrzeli krótki film o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych. Polecamy tę lekcję innym klasom.


      Konkurs chóralny
      Chór szkolny  „Miedziane Nutki”  w dniu 26 XI 2013 wziął udział w przesłuchaniach Pieśni i Piosenek o Tematyce Patriotycznej i Żołnierskiej  Konkurs zorganizowany został  przez Dom Kultury „Mokotów” a skierowany był do chórów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich oraz zespołów działających przy placówkach kultury. Przesłuchania oceniali kompozytorzy wokaliści i chórmistrzowie warszawskich zespołów. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.


      Otrzęsiny klas IV

      TAK! Wreszcie odbyły się Otrzęsiny!!! W czwartek, 28 XI, przyjęliśmy do grona „Starszaków” uczniów klas czwartych. 

      Zanim tak się stało, musieli oni wykonać zadania, za które komisja sędziowska przyznawała punkty:
      1)       Picie mleka z miseczki, bez pomocy rąk
      2)       „Mumia” – owijanie papierem toaletowym wybranego czwartoklasistę (zadanie na czas)
      3)       „Kalambury”
      4)       Odpowiadanie na podchwytliwe ;-) pytania
      5)       Karmienie z zasłoniętymi oczami
      6)       Taniec z balonem (w parach)
      7)       WYCHOWAWCA: rozpoznawanie ucznia (z zasłoniętymi oczami)
      Klasy IV a i IV b rywalizowały o tytuł „Super klasy”. Puchar, oraz nagrodę ufundowaną przez Samorząd Uczniowski otrzymali czwartoklasiści „A”. Serdeczne gratulacje i pochwały za waleczność należą się również czwartoklasistom „B”!!!
      To nie był koniec atrakcji tego wieczoru. Po Otrzęsinach odbyła się dyskoteka andrzejkowa, na którą wielu uczniów czekało J Impreza była inna niż te do tej pory! Razem z uczniami i nauczycielami J, w rytm muzyki, „tańczyły” kolorowe światła z kuli dyskotekowej, które stworzyły niesamowity klimat. Światła i dymnicę ufundowała Rada Rodziców. Serdecznie dziękujemy!
      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Otrzęsin na naszej stronie na Facebook: Samorząd Uczniowski Sp-26

        
      Wróżby andrzejkowe
      Mały Samorząd Uczniowski zorganizował 29 listopada wróżby i zabawy andrzejkowe. Każda klasa przygotowała swoje stanowisko. Wróżki, czarodzieje i wróżbici przepowiadali wszystkim szczęśliwą przyszłość.

       

      Kuchnia włoska w naszej szkole
      Zamykamy oczy i dajemy się ponieść wyobraźni… Jest upalne lato. Italia… Rzym…Via Marco Aurelio. Wracając z wycieczki z Colosseum, mamy ochotę  na tradycyjny włoski obiad. „Buon giorno” - to właściciel restauracji Trattoria Romana,  z której dobiegają dźwięki piosenek włoskiego piosenkarza Adriano Celentano zaprasza nas do środka. Rozsiadamy się wygodnie, a uprzejmy kelner podaje nam menu. Decydujemy się na „Minestra di verdure, spaghetii con pomodori, succo di frutta”.
      Najwyższy czas wrócić do rzeczywistości…W listopadowy, ponury, chłodny dzień nasza stołówka zamieniła się w przytulną, radosną i barwną restaurację serwującą włoskie potrawy. Młodzież z klasy 6b udekorowała całe pomieszczenie w barwy włoskie. Każdemu dziecku obiad przyniosła wysokiej klasy obsługa kelnerów.
      Zaciekawiła nas przygotowana wcześniej reklama kuchni włoskiej. Na twarzach uczniów i nauczycieli było widać uśmiech i zadowolenie -  wszyscy bez wyjątku byli pod wrażeniem umiejętności kelnerskich naszych szóstoklasistów. Dziesięcioosobowa ekipa  kelnerska wykazała się zaradnością, inicjatywą, spostrzegawczością oraz zwinnością - to nieodzowne cechy w tej profesji.
      Grazie mille całej obsłudze stołówki za pyszny obiad, a zwłaszcza spaghetii, a klasie 6b za stworzenie miłej atmosfery.

       

      Klasa I b z wizytą w "Kolorado"
      Każde dziecko o tym wie:
      Chcesz być zdrowy – ruszaj się!
      4 grudnia 2013 roku z okazji Mikołajek dzieci z klasy IB  wybrały się do sali zabaw KOLORADO. Dzieciom  w zabawie towarzyszyli rodzice oraz wychowawca. Trampolina, zjeżdżalnie, basen z kolorowymi piłeczkami oraz wiele innych atrakcji sprawiło, że dzieci mimo zimowej aury powróciły do szkoły  w dobrym nastroju. Wszyscy świetnie się bawili. Na zakończenie pobytu każdy uczeń otrzymał niespodziankę. Z pewnością ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci.

       

      Czuwamy czekając na Boże Narodzenie
      Grupa dzieci z naszej szkoły we wtorki i czwartki uczestniczą w roratach. Spotykamy się o godz. 6.15 na wspólnej Eucharystii. Po niej spożywamy śniadanie u ks. Proboszcza. 
      Z okazji dnia Św. Mikołaja były życzenia w mikołajowych czapkach i wspólne zdjęcie.
       

      Mikołajki w 3c
      Dnia 6 grudnia 2013 roku przyszedł do nas ŚWIĘTY MIKOŁAJ.     
      Wszyscy czekaliśmy na prezenty i zgodnie powiedzieliśmy, że byliśmy grzeczni. Mikołajem był nasz kolega Norbert. Wspaniale prezentował się w czerwonym ubraniu, a jaki był dowcipny! Najpierw każdy uczeń musiał wykonać jakieś zadanie wymyślone przez Mikołaja lub przez siebie i dopiero otrzymał prezent.  I tak na przykład Hania musiała zatańczyć z Mikołajem, Adaś wiązał buty, Alex podskakiwał, Żaneta skakała na skakance, a Miłosz robił przysiady. Po sesji zdjęciowej z Mikołajem nadszedł czas na rozpakowanie prezentów. W tak miłym i wesołym nastroju czekamy na ŚWIĘTA!!!


      Warsztaty językowe
      W ubiegłym tygodniu uczniowie klas 4-6 brali udział w warsztatach językowych organizowanych przez organizację studencką "AIESEC"- zrzeszającą studentów z całego świata. Tym razem gościliśmy prelegentów z: Australii, Sri Lanki, Meksyku i Maroka. Każdy z nich przygotował szereg prezentacji nt. swojego kraju: położenia geograficznego, klimatu, przyrody, zwyczajów tam panujących, świąt oraz tradycyjnej kuchni. Poznaliśmy także podstawowe słowa w języku hiszpańskim, francuskim, arabskim oraz sinhala ( język urzędowy na Sri Lance).

      Oprócz prezentacji poznaliśmy wiele ciekawych zabaw. Tańczyliśmy, przebieraliśmy się, a także nauczyliśmy się śmiesznej piosenki o rekiniej rodzinie :-) Spróbowaliśmy także pasty Vegimite, przysmaku Australijczyków. Niestety ów produkt większości nie przypadł do gustu. Trzeba przyznać, iż Australijczycy mają dziwne wyobrażenie smaku :-)

      W ostatnim dniu klasa 5b zorganizowała poczęstunek składający się z dań kuchni polskiej. Były śledzie, bigos, kaszanka, pierogi i makowiec. Nasi goście jednogłośnie stwierdzili, iż bigos to jest to :-) Ponieważ bardzo im smakował dostali także kilka porcji na wynos, aby mogli podzielić się ze swoimi przyjaciółmi, którzy w tym czasie także przebywają w Warszawie.

      My również otrzymaliśmy prezenty. Najbardziej aktywni otrzymali zaproszenie dla całej rodziny na podsumowanie kolejnej edycji warsztatów "AIESEC", które odbędzie się 18 stycznia. GRATULUJEMY !!!
        

      Laureaci dzielnicowych konkursów o Julianie Tuwimie

      W grudniu poznaliśmy wyniki konkursów: literackiego i plastycznego, dotyczących Juliana Tuwima.
      Oto nasi laureaci:
      Julia Kwiecińska- II miejsce w konkursie plastycznym

      Gabriela Gajo i Joanna Nosal- II miejsce w konkursie recytatorskim

      Weronika Chrząszcz- III miejsce w konkursie recytatorskim

      GRATULUJEMY


      Wyjście do Teatru Lalka na spektakl pt.  Opowieść wigilijna

      Uczniowie klasy 3c obejrzeli słynną Dickensowską opowieść o zatwardziałym skąpcu, którego w noc Bożego Narodzenia nawiedziły duchy doprowadzające do jego moralnej metamorfozy. Historia rozegrana została w konwencji , która łączyła żywy plan aktorski z animacją marionetek.
      To była naprawdę bardzo pouczająca „lekcja”.

       

      Deutsch Tag
      19 grudnia 2013 roku odbył się na stołówce szkolnej Dzień Niemiecki przygotowany przez dzieci z klasy Va.  
      Dzieci przygotowały plakaty oraz zaproszenia na ten szczególny dzień. W rytm muzyki niemieckiej obiad przynosili kelnerzy i kelnerki. Serwowano zupę cebulową, kiełbasę z grilla oraz frytki.
      Danke schon całej obsłudze stołówki za pyszny obiad, a klasie V a za zaangażowanie i stworzenie miłej atmosfery.
        
        
        

      GDY SIĘ CHRYSTUS RODZI...
      21.12.2013.
      ...pod tym tytułem dn.20.12.2013r w piątek byly przedstawione Jasełka w dwóch grupach: o godz.8.30 - dla kl. "0"-III godz.10.00 - dla kl.. IV - VI.
      Na przedstawieniu byl obecni zaproszeni goście, z parafii św. A.Orione ks. proboszcz Robert i ks.Zbigniew, Kombatanci oraz rodzice. Jasełka przedstawili uczniowie klas III, którzy prawdę o Bożym Narodzeniu przekazali nam bardzo żywo. Uczniowie świetnie zagrali swoje role. Na szczególne wyróżnienie zasługują: Michał - Pasterz, Adam - Herod, Ola -Diabełek, którzy jak prawdziwi aktorzy, gestem, słowem i mimiką przybliżyli widzom grane przez siebie postacie. Chór pod kierunkiem p. Małgosi Dębińskiej ubogacił je kolędami. Dekorację wykonała p. Ania Żelechowska.
      Na koniec aktorzy zostali nagrodzeni brawami i podziękowaniami od Ks. Proboszcza i Dyrekcji. Ksiądz Proboszcz złożył życzenia świąteczne całej społeczności szkolnej, Jaselka będą jeszcze odegrane w parafii św. A. Orione i dla osób starszych.


      Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego
      W czwartek 9 stycznia klasa 6a wraz z wychowawcą udała się na zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego W czasie prawie dwugodzinnej lekcji historii mogliśmy dosłownie "na własnej skórze" przekonać się jak wyglądało życie w czasie walk powstańczych. Chodziliśmy kanałami, słuchaliśmy odgłosów wystrzałów, strzelaliśmy z karabinów. Mogliśmy nawet usiąść na zabytkowym motorze, a także podziwialiśmy oryginalny model samolotu z czasów wojny. Dzięki wspaniałym opowieściom Pana przewodnika mogliśmy poznać wiele ciekawych tajników: m.in. dlaczego powstańcy ubierali niemieckie mundury?
      Ta lekcja historii pozwoliła nam zrozumieć,  dlaczego Powstanie Warszawskie zapisało się dużymi literami na kartach historii naszego kraju. Jeżeli ktoś z was jeszcze nie odwiedził tego miejsce, to bardzo bardzo gorąco polecamy !!!

       

      Prawie na serio...
      W dniu 09-01-2014 r. w naszej szkole odbył się próbny sprawdzian kompetencji dla szóstoklasistów, organizowany przez wydawnictwo pedagogiczne "OPERON"
      Nasi uczniowie w strojach galowych na specjalanie przygotowanych salach gimnastycznych, mogli poczuć przedsmak czekającego ich w kwietniu egzaminu wieńczącego edukację w szkole podstawowej. Trzeba przyznać, iż wszyscy podeszli do sprawy bardzo poważnie. Dało wyczuć się nutkę zdenerwowania, pomimo iż, próbne testy nie są dla nich czymś nowym. Nasza szkoła, na koniec każdego miesiąca, przeprowadza podobne sprawdziany, które uczniowie piszą w warunkach zbliżonych do standardów egzaminacyjnych.

       

      Mistrzostwa Woli w piłce ręcznej

      Nowy rok 2014 rozpoczęliśmy sukcesem piłkarek ręcznych. Reprezentacja SP 26 zdobyła pierwsze miejsce w Mistrzostwach Dzielnicy Wola w mini piłce ręcznej.    
      Podczas sportowej walki dziewczęta wykazały się swoimi umiejętnościami technicznymi, dobrą wydolnością organizmu, a przede wszystkim wyjątkowym charakterem. Dzięki świetnej współpracy w zespole wygrały wszystkie mecze. Teraz nasze zawodniczki czeka kolejny etap rozgrywek w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Trzymamy kciuki, powodzenia!!!
        

      "MOMO" w Internetowym Teatrze dla Szkół na żywo!
      16.01.2014r. uczniowie klasy IV a mieli okazję obejrzeć spektakl Momo (reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur) w wykonaniu zespołu Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.
      Momo to opowieść dla dzieci, młodzieży i rodziców. Dotyka jednego z najważniejszych problemów współczesności – braku czasu. Zapracowani i zajęci swoimi sprawami rodzice rekompensują dzieciom brak rodzinnego ciepła dostatnim życiem. Personifikacją pożeraczy czasu są Szarzy Panowie, przebiegli złodzieje, którzy bezlitośnie odkupują godziny, a nawet minuty życia od dorosłych. Ciułają każdą sekundę, by w przyszłości przejąć panowanie nad ich czasem. Walkę z nimi podejmuje bezdomna dziewczynka – Momo. Wspierają ją postaci mityczne: Mistrz Hora, strażnik czasu, i wierny mu żółw Kasjopeja, którzy pokazują jej, że źródłem czasu jest rytmiczne bicie ludzkiego serca.
      Pomysłodawcą oraz organizatorem projektu Internetowy Teatr TVP dla szkół jest Telewizja Polska. Narodowy Instytut Audiowizualny jest koproducentem przedsięwzięcia. 
                   Miło było po raz kolejny obejrzeć transmisję teatru na żywo, siedząc w szkolnej ławce, w pracowni polonistycznej:)

       

      Dzień Babci i Dziadka w zerówkach
      Mimo, że mamy styczeń, który jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni wyjątkowe, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu. Jest  to święto naszych kochanych babć i dziadków.    
      Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dnia 24.01.2014r w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wszystkie zerówki zorganizowały wspólne przyjęcie dla swoich dziadków. Dzieci z oddziałów przedszkolnych rozbawiły swoich dziadków swoim śpiewem, tańcem, recytowaniem wierszy oraz graniem na instrumentach.
      Atmosfera tej uroczystości była wspaniała. Dzieci podziękowały swoim dziadkom za wspólnie spędzone chwile małymi, własnoręcznie zrobionymi upominkami. Uroczystość zakończyła się wspólnymi życzeniami, ogromnymi oklaskami dla dziadków oraz całusami.

      Szwedzki obiad
      W czwartek 30 stycznia br. klasa 5b zorganizowała na stołówce specjalny obiad, którego tematem przewodnim była Szwecja. W tym celu klasa 5b wraz z Wychowawcą przygotowała szwedzkie potrawy oraz zadbała o odpowiednie dekoracje.
      Obiad składał się z zupy i drugiego dania. 
      Zupę stanowiła szwedzka grochówka z musztardą, a drugim daniem były köttbullary, ziemniaki oraz szwedzka surówka z ogórków.
      Organizatorzy zadbali również o dobrą zabawę i zorganizowali różne konkursy, których tematyką oczywiście była Szwecja. W konkursach wzięli udział uczniowie klas 0-3 naszej szkoły, a Ci którzy wykazali się największą wiedzą otrzymali symboliczne upominki i słodycze.
        

      Koncert- Fryderyk Chopin
      Dnia 31.01.2014r. mury naszej Szkoły Podstawowej wypełniły się dźwiękami kompozycji Fryderyka Chopina. To jeden z najważniejszych kompozytorów w historii.
      Sercem Polak, a talentem świata obywatel oczarował dzieci swoimi pieśniami o miłości i  talentem muzycznym. Uczniowie  poznali twórczość wybitnego kompozytora, jego życiorys  oraz zamiłowanie do muzyki, przez którą jest cenioną i znaną osobą. 
      Muzyka, jak również  pieśni miłosne wzbudziły u dzieci zachwyt , oczarowanie oraz zadumę. To wydarzenie sprawiło, że dzieci są bogatsze o nowe doświadczenia i  przeżycia związane z twórczością Fryderyka Chopina.

       

      Dzień Babci i Dziadka w kl. I B
      W chłodne, zimowe popołudnie do naszej szkoły przybyli wspaniali goście-dziadkowie i babcie. Z uśmiechami na twarzach witali swe wnuczęta, które uszczęśliwione obecnością najbliższych, tuliły się do nich, by wyrazić wielką miłość, którą ich darzą. 
      Wszystkich gości zgromadzonych w Sali gimnastycznej powitała wychowawczyni kl.I B, zapraszając na program artystyczny. Dzieci były bardzo przejęte swym występem, chcąc sprawić radość szczególnym gościom. Jednak wraz z pierwszymi nutami piosenki „Dla Babci i Dziadka”, miejsce tremy zastąpiła miłość przepełniająca młode serca i program artystyczny stał się przyjemnością nie tylko dla dziadków, lecz także dla uczniów. Po występie dzieci rozdały jubilatom własnoręcznie wykonane prezenty w postaci serc, a następnie wszyscy udali się do sali na słodki poczęstunek.  Był to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości…


      Dzieje Polski w średniowieczu
      W którym roku Polska przyjęła chrzest?
      Kto został pierwszym królem Polski?
      Czym były postrzyżyny?
      Historia nie ma dla nich tajemnic…
      Konkurs ,,Dzieje Polski w średniowieczu”
      6 lutego uczniowie klas 5 zmierzyli się w szkolnym konkursie historycznym. Tematem konkursu były dzieje Polski w średniowieczu.
      I miejsce zdobyli ex aequo: Gabrysia Gajo (Vb) i Łukasz Małecki (V a). Kolejne miejsce zajął Paweł Drosio i Seweryn Mantey. Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i wiedzy z zakresu historii średniowiecza.
      Zapraszamy za rok !!!

       

      Ach, cóż to był za dzień... - PROMOCJA SZKOŁY!

       Dnia 8 lutego 2014r. adres: ul. Miedziana 8 był szczególnie odwiedzanym miejscem w Warszawie! Tym razem w sobotę odbył się Dzień Promocji Szkoły! W tym dniu gościliśmy wielu młodych kandydatów na uczniów oraz ich rodziców!
               Zgromadzonych gości przywitał Dyrektor Szkoły – p. Paweł Prusik. Obecni byli także: Wicedyrektor – p. Beata Ciemięga, kierownik świetlicy – p. Jolanta Władzińska, psycholog i pedagog szkolny oraz cała kadra nauczycielska.
                  W roli konferansjera wystąpił p. Rafał Tyburski.
      Spotkanie rozpoczęło się od pokazów akrobatycznych w wykonaniu dzieci z klas sportowych. Uczniów przygotowali do tego występu trenerzy UMAKS-u, tj. p. Jolanta Górska, p. Krzysztof Kosiński oraz p. Magdalena Hulak. Pod kierownictwem p. Renaty Kośki, swoje umiejętności zaprezentowali także młodzi siatkarze.
      Zebrani rodzice mogli obejrzeć prezentację multimedialną „Nasza szkoła” dotyczącą organizacji pracy placówki oraz przedsięwzięć, akcji i projektów przez nią podejmowanych, a  także zapoznać się z szerokim wachlarzem zajęć dodatkowych i ofertą świetlicy. Psycholog szkolny – p. Małgorzata Prus – przekazała informacje na temat dojrzałości szkolnej uczniów.
      Podczas spotkania nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych uczestników. Uczniowie klas starszych przygotowali wspaniałe przedstawienie teatralne pt. „Czerwony Kapturek”. Inscenizacja ta zachwyciła widzów. Świetna gra aktorów, ich zaangażowanie oraz perfekcyjna dbałość o szczegóły wywołały entuzjastyczną reakcję publiczności. Nad całością projektu teatralnego czuwały – p.Ewa Ziejewska, p.Anna Kozłowska oraz p. Iwona Chruściel. Scenografię i kostiumy przygotowała p. Anna Żelechowska, a oprawą muzyczną zajmowała się  p. Małgorzata Dębińska - Kapsiak oraz chór szkolny. Nie sposób pominąć jednego z uczniów, który był niezastąpiony w przygotowaniach i obsłudze mikrofonów i nagłośnienia (również w czasie prób!) - to Oskar Wąsowski.
      Na zakończenie tej części spotkania, zgromadzeni goście zostali zaproszeni do zwiedzania sal lekcyjnych, pracowni przedmiotowych i  biblioteki. Rodzice mieli okazję porozmawiać z nauczycielami i uzyskać odpowiedzi na szereg  nurtujących ich  pytań z zakresu m.in.:  pracy z dzieckiem sześcioletnim w pierwszej klasie, adaptacji w warunkach szkolnych, przygotowania naszej szkoły na przyjęcie dzieci najmłodszych. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego witali przybyłych gości w holu szkoły oraz wręczali przybyłym gościom ulotki informacyjne.
       
      Uczestnicy „Dnia Promocji Szkoły” wysoko ocenili jego wartość merytoryczną oraz walory organizacyjne.
        

      Piknik rodzinny na sportowo
      Dnia 8 lutego 2014r. zaraz po Promocji Szkoły czekały na uczniów naszej szkoły i ich rodziców kolejne emocje i mnóstwo atrakcji! Po raz pierwszy mogliśmy spędzić czas rodzinnie i jednocześnie sportowo, a to wszystko dzięki naszym wspaniałym nauczycielom wychowania fizycznego i p. koordynator - Marzenie Szateckiej.
      Uczestnicy Pikniku mogli się sprawdzić m.in. w pokonywaniu toru przeszkód na czas, skokach przez skakankę indywidualnie oraz zespołowo. Najmłodsi zbierali żetony, które mogli wymienić na wybrane przez siebie maskotki. Wszystkie maskotki zostały zgromadzone wcześniej przez uczniów klas 4 -6.
      Panie ze świetlicy zajmowały się malowaniem twarzy dla wszystkich chętnych. Każde dziecko  otrzymało słodki drobiazg oraz  balonik z logo szkoły, zafundowany przez Radę Rodziców SP 26. Było kolorowo i wesoło.
                      Na zakończenie tego wspaniałego Pikniku nie mogło zabraknąć meczu! Cóż to były za emocje! Mecz piłki siatkowej rozegrali uczniowie wraz z nauczycielami/rodzicami. Komentował - pan Dyrektor Paweł Prusik. Niestety..... nauczyciele zostali pokonani przez uczniów... Ich radość jednak nie potrwa zbyt długo... bowiem w najbliższym czasie będzie rewanż! I wówczas na pewno wygrają nauczyciele!:) Bardzo cieszy nas, że rodzice i nauczyciele potrafią zagrać w jednej drużynie, wspierając rozwój ruchowy najmłodszego pokolenia. Zachęcenie rodziców do wspólnego z dziećmi uprawiania sportu, to jedno z zadań, których się podjęliśmy ramach Ogólnopolskiej Akcji MEN „Ćwiczyć każdy może” realizując Rok Szkoły w Ruchu.
                 
      Mamy nadzieję, że Pikniki Rodzinne na Sportowo staną się tradycją w Naszej Szkole!
       

      Czerwony kapturek
      10.02.2014.
      Dnia 10 lutego 2014r. szkolna grupa teatralna zaprezentowała całej społeczności uczniowskiej przedstawienie pt.: "Czerwony Kapturek".


      Inscenizacja ta zachwyciła widzów, nawet tych, którzy widzieli ją po raz olejny! Świetna gra aktorów, ich zaangażowanie oraz perfekcyjna dbałość o szczegóły wywołały entuzjastyczną reakcję publiczności. Nad całością projektu teatralnego czuwały – p.Ewa Ziejewska, p.Anna Kozłowska oraz p. Iwona Chruściel. Scenografię i kostiumy przygotowała p. Anna Żelechowska, a oprawą muzyczną zajmowała się  p. Małgorzata Dębińska - Kapsiak oraz chór szkolny. Nie sposób pominąć jednego z uczniów, który był niezastąpiony w przygotowaniach i obsłudze mikrofonów i nagłośnienia (również w czasie prób!) - to Oskar Wąsowski z kl. VIb. 
      Z niecierpliwością czekamy na kolejne przedstawienia!

       

      Vc w Muzeum Powstania Warszawskiego
      W poniedziałek 10.02.2014r. uczniowie klasy Vc wraz z wychowawczynią udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego na lekcję pt.: „Stolica w ruinach”.
      Lekcja dotyczyła zniszczeń powstałych w Warszawie podczas II wojny światowej. Dzięki różnym materiałom (filmom dokumentalnym i fotografiom) uczniowie poznali starą Warszawę i porównywali jej wygląd przed i po wojnie. Z ogromnym zaciekawieniem uczniowie słuchali wspaniałego wykładu prowadzącego, a następnie udali się na krótkie zwiedzanie muzeum. Wszyscy byli zgodni co do tego, że do muzeum musimy przyjść jeszcze raz… Lekcja ta była dla nas bardzo  ważna i na pewno zostanie w naszej pamięci na zawsze…


      Dyskoteka karnawałowa klas IV-VI
      11 lutego b.r. uczniowie z klas starszych bawili się na dyskotece karnawałowej, zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. 
      W trakcie dyskoteki wybrano najlepszą trójkę w konkursie na najciekawszy strój karnawałowy. Ocenie nie podlegały stroje wypożyczone lub zakupione. Stroje można było wykonać wykorzystując między innymi: różnorodne materiały, ozdoby i akcesoria pasmanteryjne, koraliki, piórka, stare kapelusze, sukienki, szale, chusty,  itp. Dopełnieniem muzyki był sprzęt oświetleniowy i sprzęt do efektów specjalnych, który nadał wyjątkowy i niepowtarzalny charakter dyskotece. Dziękujemy Radzie Rodziców, która sprzęt zakupiła.
      Tego samego dnia, podczas trwania dyskoteki, Samorząd Uczniowski zorganizował kawiarenkę. Liczyło się każde, nawet najmniejsze wsparcie, które tym razem przeznaczono na pomoc dla Przemka, naszego młodszego kolegi z zerówki. Dziękujemy darczyńcom.

      Więcej na stronie samorządu uczniowskiego na Facebook

       

      3c na Zamku Królewskim
      Dnia 12.02.2014r. wybraliśmy się na wycieczkę do Zamku Królewskiego. W czasie lekcji muzealnej na temat- „ Warszawa w obrazach Canaletta” oglądaliśmy dzieła sławnego malarza.
      Dowiedzieliśmy się skąd pochodził Canaletto i co robił na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wszyscy powinniśmy zapamiętać, że Canaletto zasłynął jako malarz wedut – niewielkich wymiarów pejzaży przedstawiających widoki miast.
          Po lekcji w Zamku wybraliśmy się na Rynek Starego Miasta. Warszawa jest piękna nie tylko na obrazach.

       

      ĄBuenas tardes!:)
      W czwartek 13 lutego 2014r. w naszej stołówce szkolnej unosiły się wspaniałe zapachy kuchni hiszpańskiej. Tym razem menu przygotowała klasa Vc.
      Zupa krem z groszku i tortilla smakowała wszystkim, co potwierdziła ankieta przeprowadzona przez uczniów. Vc spisała się wspaniale pomagając w podawaniu posiłków, a także w sprzątaniu po obiedzie. Zachwyceni uczniowie naszej szkoły wychodzili ze stołówki uśmiechnięci, w barwach hiszpańskich na policzkach i z hiszpańskim  Muchas gracias!:)

       

      Walentynki na Miedzianej
      W naszej szkole, jak co roku, podczas przerw, zadziałała poczta Walentynowa.  Pojawili się listonosze ze specjalnym pudełkiem, do którego można było wrzucić zrobioną w domu walentynkę, a oni 14 lutego dostarczyli ją adresatowi. 
      Wszyscy już znamy zwyczaj obchodzenia Walentynek ale kim był ich patron Święty Walenty? W tradycji chrześcijańskiej odnajdujemy informacje o co najmniej trzech Świętych o imieniu Valentine lub Valentinus. Jedna z legend mówi o duchownym, który przeciwstawił się rozkazowi Imperatora Rzymu Klaudiusza II. zakazującego udzielania ślubów młodym mężczyznom, jako że wg. doradców Klaudiusza, nieżonaci mężczyźni byli lepszym żołnierzami. Za to nieposłuszeństwo duchowny Walenty został skazany na śmierć.
      Inna historia mówi o młodym człowieku, który za pomoc prześladowanym chrześcijanom został skazany na śmierć. Z więzienia wysłał swojej ukochanej list z podpisem „From your Valentine”.

      Apel podsumowujący I semestr
      I semestr roku szkolnego 2013/2014 już za nami. 14 lutego, w piątek, odbył się apel podsumowujący I semestr dla klas IV – VI. Z uczniami spotkał się pan Dyrektor, który pogratulował  wyróżniającym się w nauce i sporcie, laureatom konkursów szkolnych i pozaszkolnych oraz członkom Samorządu Uczniowskiego, zaangażowanych w życie szkoły. 
      Ostatniego dnia przed feriami, Pan Dyrektor życzył wszystkim śnieżnych i mroźnych ferii oraz aktywnego wypoczynku. 

      Warto nadmienić, iż miniony semestr obfitował w wielu laureatów konkursów na różnych szczeblach.
      Odnosiliśmy sukcesy m.in w:
      - dzielnicowym konkursie polonistycznym
      - warszawskim konkursie językowym
      - mistrzostwa Woli w mini piłce ręcznej oraz mini piłce siatkowej
      - warszawskich konkursach artystycznych (muzyka i plastyka)
      - konkursach i zawodach wewnątrzszkolnych m. in z języka polskiego, angielskiego, muzyki, przyrody i wf

      Mamy nadzieję, że drugi semestr będzie równie obfity w sukcesy. Czekamy z niecierpliwością !!!
        

      Bezpieczne ferie
      W ramach programu profilaktyki, tradycją szkoły jest organizowanie spotkań z uczniami  w celu zapoznawania z zasadami bezpieczeństwa w różnych dziedzinach życia.
      W dniu 14.02.2014 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie poświęcone przypomnieniu zasad  bezpieczeństwa, których  należy przestrzegać   podczas ferii  zimowych.
      Uczniowie spotkali  się  z  dyrekcją  placówki,  nauczycielami,  pedagogiem  i  psychologiem  podczas dwóch apeli. O godzinie ósmej odbyło się spotkanie dla klas 4-¬6, dla klas 0-¬3 na trzeciej godzinie  lekcyjnej.
      Zostały  przypomniane  i  omówione  zasady  bezpiecznych  zachowań podczas wyjścia na zewnątrz z zorganizowaną grupą bądź rodzicami (wycieczki, spacery, centra  handlowe),  podczas  zabaw  na  śniegu  (np.  unikanie  rzucania  zbyt  twardymi śnieżkami,  unikanie  jazdy  na sankach  w  okolicy  jezdni).  Przypomniano  również o  konieczności  używania  kasków  ochronnych  podczas  uprawiania  sportów  zimowych, jeżdżenia  na  nartach  zjazdowych  wyznaczonymi  trasami  z  zachowaniem  zasady ograniczonego  zaufania,  uprawiania  łyżwiarstwa  wyłącznie na  lodowiskach z zastosowaniem się do obowiązujących zasad. Przywołano ponadto zasady  bezpiecznego zachowywania  się  w  domu  podczas nieobecności  rodziców, ze szczególnym podkreśleniem  nie  wpuszczania  do  domu  osób  nieznajomych  a  także  bezpiecznego

      Życzymy miłych ferii naszym uczniom. Do zobaczenia po feriach 03.03.2014 roku.

       

      Zima w mieście 2014

      Podczas ferii zimowych od 17 do 28 lutego 2014 roku w naszej szkole organizowana była akcja „Zima w Mieście”. 
      Uczniom zaoferowano bogaty program zajęć sportowych, warsztatów artystycznych, lekcji muzealnych i zabaw w salach „Kolorado” oraz „Eldorado”. Pogoda sprzyjała wycieczkom i zabawom na świeżym powietrzu. Wiele radości dostarczyła dzieciom wycieczka do Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego oraz udział w Wielkiej Gali kończącej akcję „Zima w Mieście 2014” w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki.

       

      Koncert muzyki żydowskiej
      W piątek 7 marca 2014 r. w naszej szkole odbył koncert muzyki żydowskiej. W koncercie wystąpiła grupa „Klezmafour”, zespół jest laureatem niezwykle prestiżowego International Jewish Music Festival 2010 w Amsterdamie (skrzypce, klarnet, akordeon, kontrabas, perkusja). Wysłuchaliśmy kilku utworów żydowskich: Skrzypek na dachu, Suita cz. I i II, Stacja Lublin, Stacja Białystok. Muzyka żydowska jest jedną z najbardziej żywiołowych na świecie. Niesłusznie panuje przekonanie, że jest smutna i żałosna.

      KRÓLIK Z KAPELUSZA CZYLI CZARNY NA SREBRNYM EKRANIE
      Dnia 11 marca 2014r. klasy: V a,b,c oraz IV a, uczestniczyły w lekcji filmowej na temat  historii efektów specjalnych w filmie.
      Pierwsza część spotkania miała charakter multimedialnych prezentacji przeplatanych wykładami prowadzącego; w drugiej części uczniowie obejrzeli film pt.: "Wyspa Nim" w reż. Jennifer Flackett i Marka Levina.
      Rzeczywiście lekcja była niesamowita. Uczniowie poznali tajniki pierwszych fotomontaży - nakładanie obrazów, znikanie, "duchy"; tricki scenograficzne używane by przenieść widza w inne miejsce lub wyczarować pożądany ruch czy zjawiska; niesamowite, wręcz kaskaderskie umiejętności aktorów tworzących pierwsze filmy; słynne sceny pościgów czy wspinaczki po budynkach bez zabezpieczeń, a także współczesne techniki, których używa się by osiągnąć efekty specjalne.
      Po tak interesującej lekcji, z przyjemnością odkrywaliśmy efekty specjalne w praktyce, oglądając film o tajemniczej wyspie.
      "Nim's Island" to bardzo specyficzna wyspa, której prawa stanowione są przez wyobraźnię małej dziewczynki. Bohaterka zafascynowana jest książkami opowiadającymi o wielkim poszukiwaczu przygód - Alexie Roverze. Pewnego dnia ojciec Nim w tajemniczych okolicznościach znika po wypłynięciu w morze swoją łodzią i osamotniona dziewczynka stara się skontaktować ze światem w poszukiwaniu pomocy. Zamiast tego udaje jej się nawiązać kontakt z autorką swojej ulubionej książki. Teraz wspólnie przy użyciu sprytu i odwagi Alexa Rovera będą musiały stawić czoła magicznej wyspie" (Opis filmu pochodzi ze strony internetowej dystrybutora).
      Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, że kino to również ciekawe miejsce na naukę i że z niecierpliwością czekają na kolejną lekcję filmową.

      Warszawska Syrenka
      Jak co roku reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w warszawskim konkursie recytatorskim "Warszawska Syrenka" Uczennica klasy 4a : Weronika Chrząszcz zdobyła II miejsce

      Uczennica klasy 3c: Żaneta Kapuścińska zdobyła wyróżnienie.

      GRATULUJEMY !!!

       

      3c na gali konkursu "Mam 6 lat"

      Dnia 12.03.2014r. zostaliśmy zaproszeni na  Finałową Galę Wojewódzkiego  etapu regionalnego III. edycji konkursu Ministra Edukacji Narodowej „Mam 6 lat”. 
      W uroczystości, która odbyła się w Teatrze Stanisławowskim w Starej Pomarańczarni, wzięli udział - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 Pan Paweł  Prusik wraz z uczniami klasy 3c.
      Na wstępie został odczytany list od Minister Edukacji Narodowej- Pani Joanny Kluzik-Rostkowskiej, która dziękowała uczestnikom i organizatorom za udział i przygotowanie konkursu. Wysłuchaliśmy wystąpienia gospodarza spotkania, Mazowieckiego Kuratora Oświaty- Pana Karola Semika. 
      Specjalnie z myślą o najmłodszych został przygotowany pokaz iluzjonisty Marcina Laskowskiego, który przeniósł dzieci w świat rozrywki i edukacji przez zabawę. Jola i Amanda z klasy 3c przez chwilę były asystentkami Czarodzieja.
      Na zakończenie wręczono nagrody laureatom. 
      Po części oficjalnej zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek . 
      Miło będziemy wspominać ten dzień. 

      Poczet władców Polski
      14 marca klasy V uczestniczyły w barwnym spektaklu edukacyjnym, w którym zaprezentowane zostały postacie i dokonania największych władców Polski: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełło, Zygmunta Starego, Jana III Sobieskiego, St. A. Poniatowskiego. Uczniowie mieli okazję obejrzeć zainscenizowane fragmenty dzieł literackich opowiadających o historii Polski w sposób lekki i przystępny w połączeniu ze śpiewem i okraszony humorem spektakl podobał się uczniom.

      Pasowanie na czytelnika
      14.03.2014 r. odbyło się w naszej szkole pasowanie na czytelnika w klasie I B.
      Odświętnie ubrani pierwszoklasiści zjawili się ze swoją wychowawczynią w bibliotece szkolnej punktualnie o godz. 1035, gdzie pani bibliotekarka rozmawiała z dziećmi o poszanowaniu książek, sposobie wypożyczania i trzymania książek w domu. Dzieci doskonale zdawały sobie sprawę z tego, jakie  prośby mają książki.   Następnie odbyło się pasowanie na czytelnika. Najpierw pani bibliotekarka odczytała tekst przyrzeczenia, a następnie dotykając zakładką prawego ramienia każdego ucznia mówiła: "Pasuję Cię na czytelnika naszej szkoły". Po przyrzeczeniu chętne dzieci mogły wypożyczyć sobie książkę.
        

      Odpust w parafii Św. Alojzego Orione
      W niedzielę 16 marca w parafii Św. Alojzego Orione odbył się odpust. Na zaproszenie ks. Proboszcza Roberta Branickiego wzięły w nim udział dzieci z naszej szkoły oraz kombatanci ze zgrupowania AK Chrobry II Reprezentacja naszej szkoły, pod przewodnictwem p. Dyrektora oraz kombatantów, wniosła sztandar. Po Mszy Św. wszyscy wzięli udział w uroczystym obiedzie zorganizowanym specjalnie na tą okazję.

      Pierwszy dzień wiosny
      Jeszcze niedawno śpiewaliśmy "Hu, hu, ha, nasza zima zła", a tu wielkimi krokami zawitała do nas wiosna. Nareszcie! 21 marca w naszej szkole obchodziliśmy PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY.  Całą imprezę zorganizował MAŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI.
      Jak co roku uczniowie naszej szkoły pokazali, że to szczególne święto można spędzić inaczej niż pójść na wagary. W radosnych nastrojach uczniowie „wyszli z ławek”, by bawić się wspólnie z nauczycielami. Dzieci z klas I-III miały za zadanie przygotować wiersz lub wiosenną piosenkę. Dzieci wykazały się pomysłowością i talentem. Wytworzyła się szczególna festiwalowa atmosfera. Uczniowie chętnie włączali się do wspólnego śpiewania. Szkoda, że taki dzień zdarza się tylko raz w roku .
        

      Kamienie na szaniec...wiosną
      Z okazji pierwszego dnia wiosny, klasa 6a wraz z wychowawcą, wybrała się do kina na ekranizację książki Aleksandra Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec" Wybór filmu nie był przypadkowy. Książka Kamińskiego jest obowiązkową lekturą w gimnazjum, do którego już wkrótce zawitają nasi szóstoklasiści. Uczniowie z zaciekawieniem śledzili losy Alka, Rudego i Zośki, którzy dzielnie stawiali czoła niemieckim okupantom. Film, który został w wielu środowiskach różnie przyjęty, wywołał u naszych podopiecznych wielkie emocje. Nigdy bowiem nie spotkali się z dziełem, które w taki sposób przedstawia realia życia nastolatków w czasie II wojny. Niektórzy zadeklarowali, iż sięgną po książkę szybciej :-)
      Ponieważ pogoda sprzyjała, po seansie wszyscy udali się na "kontrolowane wagary" z przekąskami i lodami :-)

      Wycieczka zerówek
      Uwaga, uwaga zerówki w dniu wagarowicza 21.03.2014 r. wybrały się do Łazienek Królewskich. Jak tradycja nakazuje szukaliśmy pierwszych oznak wiosny. Był to dzień inny niż zwykle- pełen słońca i miłych wrażeń. Obserwowaliśmy wiewiórki, pawie, kaczki oraz rośliny tj.: krokusy, tulipany, pierwiosnki. Za piękną pogodę podziękowaliśmy Pani Wiośnie wspólnym śpiewem. W dobrym humorze i bezpiecznie wróciliśmy do szkoły.

      Konkurs plastyczny "zerówek"
      W dniu 26.03.2014r w naszej szkole odbył się wewnątrzszkolny konkurs plastyczny „Wesoły świat przyrody”. W konkursie wzięły udział wszystkie zerówki.
          Spośród 17 prac zwyciężyły następujące osoby:
      1. Mączyńska Anna
      2. Szelachowska Helena
      3. Kubiak Jagoda
      Pozostałe prace zostały wyróżnione.


      Spotkanie z Pele !!!
      Dnia 19.03.14r. o godzinie 13.30 dwóch uczniów klasy 6a pod opieką swojego wychowawcy, Pana Rafała Tyburskiego wyruszyło ze szkoły, by wziąć udział w spotkaniu z footballową gwiazdą światowego formatu, Edson’em Arantes’em do Nascimento, znanym powszechnie jako Pelé. Spotkanie to odbyło się na terenie stadionu Pepsi Arena, gdzie swoje mecze w roli gospodarza rozgrywa klub sportowy Legia Warszawa. Organizatorem imprezy była firma Tesco.
      Nasi reprezentanci wraz z innymi uczniami z całej Polski już o godzinie 14.30 zostali zaprowadzeni do sali konferencyjnej wyposażonej w stoły do piłkarzyków, bramkę oraz piłki do footballu oraz popularnego „szczypiorniaka”, a nawet licznik prędkości strzału. Całą imprezę prowadził były piłkarz Legii Warszawa, aktualnie komentator sportowy - Marcin Rosłoń. Na korytarzu przed salą rozstawiono szwedzki stół z zimnymi przekąskami i piciem.
      Na samym początku każdy otrzymał żółtą koszulkę oraz niebieską torbę sportową. Gdy uczestnicy skorzystali z poczęstunku, zaproszono wszystkich do udziału w konkursie siły. Polegał on na jak najmocniejszym uderzeniu piłką do bramki. Uzyskaną prędkość pomagał ustalić wcześniej wspomniany licznik. Pierwsze dwa miejsca były premiowanie, odpowiednio puchar za pierwsze, natomiast za drugie piłka plażowa. Następnie dzieci odwiedził Wojciech Hadaj, speaker klubu przy ulicy Łazienkowskiej. Tego popołudnia pełnił rolę przewodnika po tym obiekcie sportowym. Uczniowie zwiedzili siedziby meczowych VIP-ów, zasiedli na trybunach, weszli do szatni oraz mogli poczuć się jak prawdziwi piłkarze obserwując stadion z wysokości murawy.
                      Punktem kulminacyjnym imprezy było spotkanie z Pelé. Legenda piłki nożnej wygłosił do zebranych przemówienie, w którym podkreślił, jak bardzo go cieszy to, że młode pokolenie również pasjonuje się piłką nożną. Później młodzież ustawiła się w kolejce, aby móc zrobić sobie zdjęcie z gościem honorowym. Na koniec podarowano dzieciom piłki. Uczniowie świetnie się bawili i długo wspominać będą tę wycieczkę. Jak mówią : „Zabawa była przednia!”

      Rekolekcje wielkopostne
      W dniach 24-25 marca odbyły się rekolekcje wielkopostne w parafii św. Alojzego Orione przy ul. Lindleya. Myślą przewodnią były słowa: "Zacznij od nowa..." Rekolekcje prowadził Ojciec Jozue Grzegorz Szymański, franciszkanin z zakonu Braci Mniejszych.
      Spotkania odbywały się w dwóch grupach: o godz. 9.30 klasy 0-3, 10.30 klasy 4-6. Pierwszego dnia odbyło się nabożeństwo pokutne i sakrament pojednania, drugiego natomiast odprawiona została Msza Św.
      W imieniu Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i rodziców, dzieci podziękowały rekolekcjoniście za wygłoszone do nich Słowo Boże wręczając kwiaty i obraz z wizerunkiem kościoła parafialnego.
        

      Dzień kuchni greckiej
      To kolejny smakowity dzień w naszej szkole. Tym razem klasa 4a przygotowała wspaniale plakaty reklamujące potrawy kuchni greckiej,  a panie w kuchni ugotowały smaczny posiłek. 
      28 marca przebrane w fartuszki uczennice podawały do stołów grecka zupę i rybę po grecku. Nauczyciele mogli spróbować specjalnie przygotowanej na te okazje przez uczniów greckiej salatki. Lubimy te szczególne dni w naszej szkolnej stołówce.
        

      Nocny maraton filmowy
      W nocy  piątku na sobotę 28/29 marca odbyła się w szkole Noc filmowa w której uczestniczyły dzieci z klasy V a.

      Już przed godziną 20 szkoła zaczęła zapełniać się uczniami z klasy V a spragnionych filmowych doznań. 
      Porozkładanych na materacach i krzesłach, przykrytych śpiworami i kocami kinomanów gorąco przywitały panie: Anna Kozłowska i Joanna Rohn, informując o przebiegu Nocy Filmowej oraz najważniejszych punktach regulaminu
      Całość rozpoczęła się wspólnym poczęstunkiem w postaci pizzy. W trakcie nocy obejrzano trzy filmy. Podczas przerw między filmami dyskutowano, odbywały się również zabawy integrujące grupę.
      Noc zakończyła się o godzinie 07:30.
      Do zobaczenia za rok…

       

      I B na Zamku Królewskim
      Dnia 31.03.14 r. kl. 1 B udała się do Zamku Królewskiego na lekcję muzealną pt. "Legendy Warszawy-Syrenka". Podczas zajęć dzieci poznały legendę o warszawskiej Syrence i odnajdywały jej wizerunek w zamkowych komnatach. Dzieci przekonały się też, że Zamek Królewski jest miejscem nierozerwalnie związany z historią Warszawy. Lekcja ta na długo zostanie w naszej pamięci!


      Test szóstoklasisty
      W dniu 1 kwietnia uczniowie klas szóstych przystąpili do ogólnopolskiego testu kompetencji. Zgodnie z procedurami czas trwania sprawdzianu to 60 lub 90 minut. 
      Uczucia uczniów dotyczące trudności testu były mieszane. Niektórzy uważali, że zadania z matematyki były trochę skomplikowane, inni, że wystarczyło się skupić i pomyśleć. Trzeba było umiejętnie posługiwać się obliczeniami dotyczącymi pieniędzy, narysować siatkę graniastosłupa, a także zamieniać jednostki czasu i drogi. Część humanistyczna opierała się na tekście o pierwszym połączeniu telefonicznym. Tematem prac pisemnych było zaproszenie oraz opowiadanie nawiązujące do powiedzenia : "co dwie głowy to nie jedna". Kto więc wcześniej pracował sumiennie, 1 kwietnia nie miał większych problemów. 
      Teraz wszyscy (zarówno uczniowie jak i nauczyciele) musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wyniki poznamy dopiero w drugiej połowie czerwca.
      Uczucia uczniów dotyczące trudności testu były mieszane. Niektórzy uważali, że zadania z matematyki były trochę skomplikowane, inni, że wystarczyło się skupić i pomyśleć. Trzeba było umiejętnie posługiwać się obliczeniami dotyczącymi pieniędzy, narysować siatkę graniastosłupa, a także zamieniać jednostki czasu i drogi. Część humanistyczna opierała się na tekście o pierwszym połączeniu telefonicznym. Tematem prac pisemnych było zaproszenie oraz opowiadanie nawiązujące do powiedzenia : "co dwie głowy to nie jedna". Kto więc wcześniej pracował sumiennie, 1 kwietnia nie miał większych problemów. 
      Teraz wszyscy (zarówno uczniowie jak i nauczyciele) musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wyniki poznamy dopiero w drugiej połowie czerwca.


      Słodkie wspomnienia klasy I B
      Dnia 02.04.14 r. klasa 1 B była z wizytą w Manufakturze Cukierków. Dzieci obejrzały proces ręcznego wytwarzania cukierków.  Pracownicy przygotowali dzieciom cukierki o smaku truskawkowym-wyjaśniając jednocześnie proces produkcji. Dzieci dowiedziały się, że do wykonania cukierków wystarczy woda, cukier, aromat i barwnik, obejrzały widowiskowe "kręcenie" masą cukrową, by ze złotej zmieniła kolor na biały ,obejrzały formowanie masy i cięcie jej na odcinki. Na koniec  przeprowadzono konkurs dla dzieci, w którym nagrodą był lizak. To był słodki dzień!
        

      Mistrzostwo Warszawy w gimnastyce dziewcząt
      W dniu 3.04.2014 r. w naszej szkole odbył się finał Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w gimnastyce dziewcząt.

      Wyniki drużynowe w gimnastyce dziewcząt:
      1. Szkoła Podstawowa Nr    26    Wola     
      2. Szkoła Podstawowa Nr    220    Śródmieście     
      3. Szkoła Podstawowa Nr    14    Ursus     
                      Trenerom i zawodnikom naszych złotek gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

      Mistrzostwo Warszawy dla Zuzanny Wojtas
      03.04.2014.
      Mistrzostwo Warszawy w gimnastyce dla Zuzanny Wojtas 
      W dniu 3.04.2014 r. w naszej szkole odbył się finał Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w gimnastyce dziewcząt. Na 104 dziewczęta nasza Zuzia Wojtas z klasy IV a zajęła I miejsce. 
      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

       

      Braliśmy udział w badaniu TIMSS 2015
      W marcu tego roku rozpoczęła się w Polsce realizacja szóstej edycji badania TIMSS 2015. Jest to międzynarodowe badanie wyników nauczania matematyki i przyrody. W badaniu bierze udział 60 krajów i regionów świata. W Polsce koordynatorem jest MEN. Badanie realizowane jest przez IBE.
      Badanie nie służy ocenie poziomu nauczania w poszczególnych szkołach, lecz  ocenie skuteczności szeroko rozumianego systemu edukacji w każdym z krajów uczestniczących w testowaniu umiejętności i wiedzy uczniów. Komisja Europejska na podstawie wyników badania tworzy wskaźniki efektów edukacji w krajach członkowskich. Wszystkie testy prowadzone były grupowo, w godzinach lekcyjnych .
      W dniu 3 kwietnia br. uczniowie z klas czwartych zmagali się z arkuszem zawierającym  pytania z zakresu matematyki i przyrody.
      Praca naszych czwartoklasistów z arkuszem trwała 2 godziny lekcyjne. Arkusze diagnostyczne oraz wyniki zostały utajnione.
        

      Gimnazalja
      W wiosenne piątkowe przedpołudnie, uczniowie klas szóstych wraz z Panem Dyrektorem oraz wychowawcami udali się do warszawskiej hali OSiR Koło, gdzie odbyły się pierwsze wolskie gimnazjalia.  Ideą spotkania władz dzielnicy, dyrektorów oraz nauczycieli i uczniów szkół podstawowych było poznanie oferty edukacyjnej wolskich gimnazjów na rok szkolny 2014/2015. Każda ze szkół ponadpodstawowych przedstawiła dziesięciominutowy program, który miał za zadanie jak najlepsze zareklamowanie ich placówek.
      Było śmiesznie, sportowo, tanecznie i literacko. Trzeba przyznać, że wolskie zaprezentowały się wzorowo.
      Po zakończonych pokazach udaliśmy się do specjalnych stanowisk, gdzie każdy szóstoklasista mógł porozmawiać ze starszymi kolegami, zadać pytania o to jak wygląda życie w ich szkole oraz wziąć ulotki informacyjne.
      Już teraz wiemy, iż na pewno skorzystamy z zaproszenia Pani Burmistrz, na przyszłoroczne, drugie, wolskie gimnazjalia. Trzeba przyznać, że taka forma reklamy jest jak najbardziej trafiona !!! 
        

      Brąz dla chłopców w gimnastyce
      W dniu 4.04.2014 r. w naszej szkole odbył się finał Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w gimnastyce chłopców.


      Wyniki drużynowe w gimnastyce chłopców:
      1. Szkoła Podstawowa Nr    48    Śródmieście     
      2. Szkoła Podstawowa Nr    267    Żoliborz     
      3. Szkoła Podstawowa Nr    26    Wola     

      Trenerom i zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!


      "Od Vivaldiego do Pazzoliego"

      W piątek 4 kwietnia 2014 roku w naszej szkole odbył się koncert muzyczny „Od Vivaldiego do Pazzolliego”. W koncercie wystąpiło Trio Akordeonowe Free Accordions. Zespół odnosił sukcesy na wielu koncertach i festiwalach.  W programie zabrzmiała muzyka klasyczna, jak i współczesne kompozycje. Dzieci miały również okazję odgadnąć z jakiej bajki pochodzi dany utwór. Wydarzenie to sprawiło, że staliśmy się bogatsi o nowe doświadczenia muzyczne.

      Pokaz judo
      09  kwietnia 2014 roku w naszej szkole odbył się pokaz judo. Na sali gimnastycznej zebrali się nasi najmłodsi uczniowie. 
      Wszyscy podziwiali walkę wręcz przez stosowanie chwytów w wykonaniu zawodniczek. Po pokazie ćwiczeń gimnastycznych i elementów walki judo chętni uczniowie mogli sprawdzić się w tej dyscyplinie sportowej wykonując kilka chwytów w parze z zawodnikami. Pokaz wszystkim bardzo się podobał i wielu wyraziło chęć nauki tej dyscypliny sportowej już od przyszłego września.


      Misterium Męki Pańskiej w Ołtarzewie
      Dnia 12 kwietnia dzieci z naszej szkoły, ks Proboszcz i katechetki udały się na Misterium Męki Pańskiej wystawionej przez kleryków tamtejszego seminarium. Wcześniej zwiedzały seminarium a jeden z kleryków opowiadał o życiu i zajęciach dnia codziennego wszystkich przygotowujących się do kapłaństwa.


      "Święci uśmiechnięci": Jan Paweł II i Giovanni XXIII
      Dnia 15 kwietnia dzieci z klas III i chór pod opieką p. Małgorzaty Dębińskiej przygotował montaż słowno - muzyczny z okazji kanonizacji dwóch Papieży.
      Podczas uroczystości dzieci czytały świadectwa swoich rodziców ze spotkań z Janem Pawłe II. Zaprezentowały Przedstawienie ,, Jak zostać Świętym" i uczestniczyły w konkursie dotyczącym pontyfikatu Jana Pawła II. Zwycięscy otrzymali nagrody wręczone przez Dyrekcję szkoły. Nie brakowało radości, śpiweu i owacji


      Dzień Ziemi
      Cytat z homilii wygłoszonej z Zamościu w 1999r
      przez Ojca Świętego Jana Pawła II

      ,,Istnieje GRZECH CIĘŻKI przeciwko środowisku naturalnemu, obciążający nasze 
      sumienie, rodzący poważną odpowiedzialność przed Bogiem- Stwórcą.....
      To co najbardziej zagraża stworzeniu, to brak poszanowania dla praw natury
      i zanik poczucia wartości życia...,,
      16 kwietnia 2014 r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem: „Ochraniajcie, nie zabijajcie! Stop zabijaniu zwierząt w ZOO”. 
      Celami akcji było między innymi: kształtowanie u uczniów postaw proekologicznych, świadomości i kultury proekologicznej zgodnych z etyką opartą na właściwej hierarchii wartości, prawach człowieka i przyrody, zapoznanie  z mechanizmami i skutkami niepożądanych zmian w środowisku przyrodniczym, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za działania podejmowane w najbliższym środowisku, uwrażliwianie uczniów na potrzeby oraz krzywdę organizmów żywych, a także kształtowanie umiejętności samodzielnego formułowania myśli, wniosków, kulturalnego prowadzenia dyskusji i szacunku dla odmiennych opinii innych ludzi.
      Pod koniec lutego i pod koniec marca do opinii publicznej dotarły informacje dotyczące pozbawiania życia zdrowych zwierząt w ZOO w Kopenhadze. W klasach IV – VI prowadzone były na ten temat pogadanki. Uczniowie bardzo żywo sprzeciwiali się tego typu praktykom. W ten sposób narodziła się inicjatywa napisania przez uczniów listów protestacyjnych do dyrektora tamtejszego ZOO. Idea doskonale wpisała się w akcję Dzień Ziemi. W ten sposób mogliśmy nie tylko słowami, ale i czynami wprowadzić zmiany w świadomości ekologicznej innych ludzi. Zadanie było niełatwe, gdyż każdy list musiał zostać napisany w języku angielskim. Z pomocą przyszli nauczyciele języka polskiego, angielskiego, nauczyciel przyrody i wychowawcy świetlicy, a przede wszystkim rodzice. Zdecydowana większość dzieci chętnie wzięła udział w akcji. Wszystkie zebrane listy wysłane zostały do Kopenhagi. 
      Dzieci w bardzo wzruszający sposób wyrażały swoje opinie. Kierując się sercem i rozumem wspaniale argumentowały powody, dla których nie należy żadnej istoty traktować w podobny sposób. 
      Mnie pozostaje być dumną, że mogę pracować z tak mądrymi i wrażliwymi ludźmi, za co podziękowania należą się przede wszystkim ich rodzicom, którzy również wspierali naszą akcję.
      Być może idea ta dziś w życiu kopenhaskich zwierząt nie zmieni wiele, ale nam pokazała, że potrafimy wspólnie podejmować działania. A kto wie, może niebawem dostaniemy odpowiedź z Kopenhagi, iż zdanie dzieci przekonało dorosłych, że zwierzę nie jest rzeczą, a życie jest dobrem najwyższym…


      "W zdrowym ciele zdrowy duch"
      W Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim pt. „W zdrowym ciele zdrowy duch” naszą szkołę reprezentowało 12 osób. Uczniowie deklamowali wiersze w Szkole Podstawowej nr 236 przy ul. Elekcyjnej 21/23. Choć było to niecodzienne wydarzenie, szczególnie dla młodszych uczestników, dzieci nie okazały po sobie zdenerwowania.
       Laureatami zostało sześć osób z poszczególnych przedziałów wiekowych:
      •         oddział przedszkolny:
        Jagoda Kubiak  kl. 0a- I miejsce
        Helena Szelachowska  kl. 0a- II miejsce
       
      •         klasy 1-3
        Miłosz Mysłek  kl. 3c- I miejsce
        Jolanta Zakrzewska  kl. 3c- III miejsce
       
      •         klasy 4-6
        Weronika Sadowska  kl. 5a- I miejsce
        Gabriela Gajo  kl. 5b- wyróżnienie
      Gratulujemy zwycięzcom i czekamy na dalsze sukcesy 
        

      Va w Muzeum Powstania Warszawskiego
      W środę 23 kwietnia 2014 roku uczniowie z klasy V a wraz z wychowawczynią uczestniczyły w lekcji muzealnej w Muzeum Powstania Warszawskiego.  Była to ich kolejna wizyta w tym miejscu.

      Tematem lekcji był powstańczy dzień powszedni. Dzieci poznały jak wyglądało życie ludzi w powstańczej Warszawie. Zastanawiały się o co mogłyby zapytać powstańców, gdyby przeprowadzały z nimi wywiad. Po dyskusji w sali dzieci zwiedziły muzeum, gdzie zapoznały się z historią  Powstania Warszawskiego.
      Lekcja ta była dla nas bardzo  ważna i na pewno zostanie w naszej pamięci.


      Kuchnia czeska
      To ostatni już dzień, w którym uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z tradycyjną kuchnią jednego z krajów Unii Europejskiej. 
      W czwartek 24 kwietnia na stołówce rozbrzmiewała muzyka czeska, oczywiście nie mogło zabraknąć słynnej piosenki Jozin z bazin. Panie z kuchni zaserwowały zupę ziemniaczaną oraz pyszne knedle ze śliwkami, które zrobiły furorę.
      Klasa 4b nie tylko przygotowała plakaty z najważniejszymi informacjami o Czechach, ale również pełniła rolę zespołu kelnerskiego. Mimo że nie było żadnych napiwków, dzieciom spodobała się taka zabawa 
        

      Wiwat maj, 3 maj !!!
      30 kwietnia 2014 roku. mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjątkowym apelu z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja.

      Uczniowie klas IV i VI po kierunkiem p. Iwony Chruściel, p. Anny Kozłowskiej  i p. Ewy Ziejewskiej przedstawili w niezwykle wzruszający sposób historię naszej ojczyzny  i przenieśli nas w XVIII wiek, kiedy to podpisano konstytucje.
      Spektakl uświetnił występ chóru pod kierunkiem p. Małgorzaty Dębińskiej - Kapsiak, który wprowadził nas w atmosferę refleksji, a dekoracje i stroje przygotowane przez p. Annę Żelechowską sprawiły, że wszyscy czuliśmy się jak na wspaniałej lekcji historii.
      Przedstawienie pt.:  Wiwat maj, 3 maj przypomniało nam historię uchwalenia konstytucji 3 maja.
      Na zaproszenie uczniów i nauczycieli przygotowujących przedstawienie przybyli również Kombatanci ze Zgrupowania AK Chrobry II.

      "Policjanci są wśród nas"

      W dniu 07.05.2014 delegacja uczniów SP 26 z klas: 4b, 5c, 6b pod czujnym okiem p. Pedagoga uczestniczyła w II etapie III edycji konkursu: "Policjanci są wśród nas" w SP 149 przy ulicy Ożarowskiej 69.
      W etapie dzielnicowym uczniowie zajęli II miejsce i otrzymali cenne nagrody.
      GRATULUJEMY !!!

       

      Wyróżnienie w konkursie TESCO

      Nasza szkoła jako jedyna na Woli wzięła udział w konkursie "Talent do niemarnowania jedzenia", organizowanym przez sieć hipermarketów TESCO Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dzieci oraz nauczycieli stworzyliśmy dwa filmy, polsko i angielskojęzyczny, które dawały wskazówki, jak należy postępować, aby jedzenie niepotrzebnie się nie marnowało.
      Nasza szkoła została nagrodzona i wyróżniona za udział. Otrzymaliśmy całą masę nagród takich jak: piłki, rowery treningowe, hantle, aparaty do mierzenia prędkości strzału.
      Uczniom i nauczycielom gratulujemy !!! Wyczekujemy także kolejnej edycji konkursu !!!


      4b na kinowych lekcjach
      W piątek 9 maja klasa 4b była na ostatnim spotkaniu z cyklu LEKCJA W KINIE – EDUKACJA FILMOWA. Zajęcia odbywają się w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej. Celem tych spotkań jest przybliżenie dzieciom i młodzieży wartościowego repertuaru filmowego, pogłębienie wiedzy uczestników dotyczącej historii kina i wybitnych reżyserów oraz zaprezentowanie współczesnych trendów w sztuce filmowej. 
      Program zajęć obejmuje:
      •    wykłady i prezentacje multimedialne
      •    zadania i ćwiczenia związane z tematem zajęć
      •    projekcje filmowe
      •    materiały dydaktyczne i scenariusze lekcji dotyczące wybranych filmów
      Uczniowie klasy 4b w tym roku szkolnym obejrzeli następujące filmy:
      •    Most do Terabithii – temat zajęć „Z przygodą za pan brat”
      •    Niania i wielkie bum – temat zajęć „Proszę, przepraszam, dziękuję”
      •    Charlie i fabryka czekolady – temat zajęć „To co w życiu ważne”

       

      Testy IBK
      Dnia 12 maja 2014 w klasach  II – IV  przeprowadzono testy sprawdzające kompetencje uczniów z zakresu j. polskiego, matematyki. Klasy piąte pisały testy z j. polskiego, matematyki  i po raz pierwszy z języka angielskiego. 
      Nasza szkoła od trzech lat uczestniczy w tym zewnętrznym badaniu szkolnych osiągnięć uczniów. Wyniki testu wskazują mocne i słabe strony uczniów. Każdy uczeń, który poddał się badaniu, otrzyma zaświadczenie z  punktacją  oraz programem naprawczym w przypadku niskiego wyniku. Wynik szkoły wskaże miejsce naszej placówki na mapie szkół, które poddały się temu badaniu.  Testy, na których pracuje nasza szkoła pochodzą z Instytutu Badań Kompetencji w Wałbrzychu.  Badanie to w naszej szkole  jest elementem projektu Wars i Sawa - programu wspierającego dzieci zdolne i uzdolnione. Szkoła otrzymała certyfikat Warsa i Sawy w 2010 roku.  Po  przeprowadzeniu w październiku 2013 roku ewaluacji projektu,  przedłużono szkole ten  zaszczytny znak jakości pracy z dziećmi zdolnymi i uzdolnionymi . 
      Oczekujemy na wyniki   w czerwcu.  Wszystkim uczniom życzymy jak najwyższej punktacji.

      Zerówka na medal
      16.05.2014.
      W dniu 15.05.2014 roku w nasze szkole odbył się III Turniej Wolski „Zerówka na medal”. W turnieju brało udział  8 reprezentacji klas „0” szkół wolskich: SP nr 317, SP nr 63, SP nr148, SP nr 238, SP nr 221, SP nr 132, SP nr225 i SP nr 26.

      Współzawodnictwo przebiegało w przyjaznej atmosferze. Sześcioletni zawodnicy wykazali się zdolnością  koncentracji, ogólną  sprawnością oraz umiejętnością współpracy w zespole. Rywalizacja między najmłodszymi sportowcami przebiegała w atmosferze zabawy i nauki zasad fair play. Kolejny już raz nauczyciele WF wdrożyli uczniów klas najstarszych do pomocy przy organizacji imprezy sportowej dla swoich młodszych kolegów.
      Zmagania najmłodszych dzieci obserwowało liczne grono rodziców oraz dzieci najmłodszych klas szkół wolskich. Nagrody wręczali: z-ca burmistrza Urzędu Dzielnicy Wola p. Marek Sitarski,  kierownik Zespołu Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Wola p. Wiesław Kwiatkowski, pracownik Zespołu Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Wola p. Jolanta Piątkowska, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji m. st. Warszawy w Dzielnicy Wola 
      p. Bartosz Kusior  oraz w-ce dyrektor SP 26 p. Beata Ciemięga.
      Zespół Sportu i Rekreacji ufundował dla każdego uczestnika słodycze, a dla zwycięzców medale. Oto najlepsze szkoły:
      I miejsce SP nr 26
      II miejsce SP nr 148
      III  miejsce SP nr 63


      Majowy koncert
       9 maja 2014 r. z przyjemnością zasiedliśmy wszyscy w sali gimnastycznej, aby wysłuchać kolejnego koncertu. Tym razem były to „Rozrywkowe opracowania muzyki klasycznej”.

      Program utrzymany   w pogodnym nastroju zapraszał do uważnego słuchania znanych i lubianych melodii klasycznych  w innych opracowaniach. Muzycy zagrali na saksofonie, fortepianie, gitarze basowej i perkusji. Prowadzący ciekawie opowiadał o znanych kompozytorach. W czasie 45 minutowego koncertu zabrzmiała muzyka, m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwika van Beethovena, Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa, Sergiusza Prokofiewa. Niektóre utwory tak spodobały się widowni, że grane były na bis. Za miesiąc już ostatni w tym roku koncert. Czekamy…


        
      ,LEKCJA HISTORII POWSTAŃCZE WSPOMNIENIA"
      W piątek 16 maja uczniowie klas 2 b i 3 a spotkali się z kombatantami ze Zgrupowania AK ,,Chrobry II”.
      W czasie lekcji historii dzieci dowiedziały się o losach patrona naszej szkoły -  Mirosława Biernackiego. Poznały też powstańcze historie opowiedziane przez świadków ,,tamtych dni”. Wspomnienia żołnierzy ciekawiły i wzruszały młodych słuchaczy. Zaproszeni goście przed wojną byli uczniami tejże szkoły, wspominali swoje szkolne lata, kolegów, nauczycieli. Opowiadali o Warszawie i jej mieszkańcach. Pokazywali zdjęcia z dawnych lat. Zaciekawieni uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które kombatanci chętnie odpowiadali. Po spotkaniu umówiliśmy się  na kolejną lekcję w Izbie Pamięci.


      Biblijna Akademia Najmłodszych
      Dnia 19.05.2014 w sobotę nasi finaliści szkolni wzieli udział w Archidiecezjalnym Konkursie Biblijnym w Warszawskiej kurii.
                         
                              Laureatami konkursu zostali.
      •    Żaneta Kapuścińska kl. III c
      •    Weronika Gościcka  kl. III b
      •    Jan Gościcki  kl. IV b
      •    Anna Rydzewska  kl. V c
      •    Julia Dźura III b
                       Otrzymali Złoty Dyplom Laureata Biblijnej Akademi Najmłodszych oraz bardzo ciekawe nagrody.


      OBUT
      20 maja 2014 r. odbyła się edycja badania wiadomości i umiejętności uczniów klas trzecich szkół podstawowych organizowana przez Instytut Badań Edukacyjnych w porozumieniu  z Ministerstwem Edukacji Narodowej i przy jego akceptacji. 
      Badanie we wszystkich trzecich  klasach rozpoczęło się o godz. 9:00. Przeprowadzili je wychowawcy klas. Uczniowie przystąpili do badania w klasie, w której zwykle mają lekcje, a badanie zostało wplecione w rytm codziennych zajęć. Trzecioklasiści otrzymali zestawy zadań sprawdzających umiejętności z matematyki oznaczone M1 i M2. Uczeń rozwiązywał tylko jedną z tych wersji. Dzieci miały 45 minut na wypełnienie arkusza. Uczniowie zaznaczali w arkuszu rozwiązania zadań zamkniętych i zapisywali rozwiązania zadań otwartych zgodnie z instrukcją na pierwszej stronie arkusza.
        

      "Szlakiem piastowskim"- wycieczka klas piątych
      W dniach 19.05.-21.05.2014r. klasy: Va, Vb, Vc pod opieką p. A. Kozłowskiej, p. B. Grabowskiej i p. E. Ziejewskiej uczestniczyły wszkolnej wycieczce "Szlakiem Piastowskim".
      19.05.2014r. o godz. 7.00 w doskonałych nastrojach wyruszyliśmy spod szkoły. Naszym pierwszym przystankiem było Strzelno – Wzgórze św. Wojciecha z rotundą św. Prokopa – najbardziej tajemniczym obiektem na szlaku piastowskim. Romańskie kolumny ze Strzelna należą do najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce, dwie z nich są znane w całym świecie. Podobne kolumny można podziwiać jedynie w Hiszpanii w Santiago de Compostella i we Włoszech, w Wenecji (katedra pw. św. Marka). Bazylika św. Trójcy w Strzelnie jest trzecim takim miejscem w Europie i na świecie. Podczas zwiedzania przypomnieliśmy sobie  postać św. Wojciecha oraz legendy związane z jego misja w Polsce. Następnie udaliśmy się do Kruszwicy, gdzie wspięliśmy się na  Mysią Wieżę. Ciekawostką jej architektury jest to, że w środku jest okrągła, oraz to, że dziury, które znajdują się na jej ścianie, nie są otworami okiennymi, ale śladami po rusztowaniu. Wieża stanowi pozostałość zamku w Kruszwicy, zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego około 1350 roku. Początkowo był warownią, która miała strzec Kruszwicy przed Krzyżakami. Następnie, po upadku tego zakonu, stał się siedzibą kruszwickiej kasztelanii i starostwa. Został zniszczony (wysadzony) przez Szwedów w 1657 roku; wcześniej przez dwa lata był przez nich okupowany. Wieża ocalała i od 1895 roku jest atrakcją turystyczną Kruszwicy i punktem widokowym. Z jej szczytu można dostrzecInowrocław, Strzelno, Radziejów. Istnieje legenda, że właśnie na tej wieży król Popiel został pożarty przez myszy.
                  Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się do hotelu na nocleg. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem wspaniałego zakwaterowania. Po kolacji pojechaliśmy jeszcze na punkt widokowy obejrzeć zachód słońca. Idealnym zakończeniem dnia było ognisko z pieczonymi kiełbaskami. Wszystkim dopisywały apetyty!:)
                           20.05.2014r. po dobrze przespanej nocy i pysznym śniadaniu wyruszyliśmy do Gniezna – stolicy państwa Piastów. Zwiedziliśmy tam oczywiście bazylikę archikatedralną pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP z XII-wiecznymi Drzwiami Gnieźnieńskimi – najwspanialszym dziełem sztuki romańskiej w Polsce i spacerowaliśmy po Starym Mieście – położonym według legendy na siedmiu wzgórzach. Kolejną atrakcją było Muzeum Początków Państwa Polskiego. Niespodzianką była lekcja muzealna o rycerzach oraz spektakle audiowizualne oglądane w okularach 3D. Wspaniałe przeżycie… uczniowie stwierdzili, że chcą więcej takich lekcji historii.
                    Na szczęście mieliśmy wspaniałą pogodę, bo to nie był koniec naszych atrakcji zaplanowanych na ten dzień. Następnym naszym przystankiem był Ostrów Lednicki. Na wyspie (do której dopłynęliśmy promem), zwanej Ostrowem Lednickim, zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu pre romańskiej architektury pałacowo sakralnej (z basenami do chrztu) i wolno stojącego kościoła cmentarnego z grobami w nawie i aneksach. Obydwa obiekty wzniesiono w czasach panowania Mieszka I (tuż przed 966 r.). Nieopodal wyspy (folwark w Dziekanowicach) zwiedziliśmy Muzeum Pierwszych Piastów. Obejrzeliśmy tam  eksponaty z epoki znalezione podczas wykopalisk, bogaty zbiór przedmiotów ze złota, brązu, srebra (naczynia, ozdoby, biżuteria, przedmioty codziennego użytku, części ubrań), a przede wszystkim bogaty zbiór różnorakiej broni, którą wydobyto z jeziora Lednickiego. Grodu strzegła liczna i dobrze uzbrojona załoga. Była tam też sala poświęcona Kraszewskiemu, który w niezwykle obrazowy sposób opisywał ówczesne czasy w "Starej baśni". Niezwykłym eksponatem jest autentyczna łódź z pnia ogromnego dębu.
                     Późnym popołudniem udaliśmy się jeszcze do parku etnograficznego, gdzie pod wzgórzem, na którym królują wiatraki, zgromadzono kilkadziesiąt gospodarstw wiejskich z różnych regionów Wielkopolski. Na belkach zwiedzanych chałup (z pełnym wyposażeniem) odczytaliśmy lata ich budowy. O ile dobrze pamiętamy, to najstarsza pochodzi chyba   z początku XVIIw., zaś ostatnie z lat 30-tych XXw. Na terenie skansenu znajdował się też drewniany kościół i folwark z pięknym dworkiem. Cała okolica była przepiękna, a lekko pofałdowany teren obfitował w dziką zieleń, wodę o piękne widoki.
                  Mimo zmęczenia po bardzo intensywnym dniu, świetnie bawiliśmy się jeszcze na dyskotece zorganizowanej po kolacji. J
                    Trzeciego dnia naszej wycieczki, 21.05.2014r., spakowaliśmy się, zjedliśmy śniadanie i wyruszyliśmy do Biskupina. Gród w Biskupinie jest jednym z nielicznych stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie nazywane jest “Polskimi Pompejami” i prezentuje rezerwat archeologiczny z zachowanymi konstrukcjami osiedla sprzed 2700 lat. Na  terenie rezerwatu, u nasady półwyspu znajduje się przystań statku  "Diabeł Wenecki", którym mieliśmy okazję pływać. Może trudno w to uwierzyć… ale na koniec naszej wyprawy pojechaliśmy do Wenecji!:)  To wyjątkowe miejsce - zarówno dla miłośników historii techniki, turystów zwiedzających najatrakcyjniejsze zakątki Polski, jak i dla najmłodszych, którzy nigdy nie kryli swego zamiłowania do kolei, a zwłaszcza parowozów... Weneckie muzeum to jeden z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej o rozstawie 600 mm. Mieliśmy okazję podziwiać kilkadziesiąt niezwykłych eksponatów - między innymi 17 zabytkowych parowozów (najstarszy pochodzi z 1899 roku, kilka następnych z okresu I wojny światowej), wagony o najróżniejszym przeznaczeniu - towarowe, pasażerskie, drezyny ręczne i motorowe. Ekspozycję uzupełniała niezbędna infrastruktura kolejowa: zabytkowa poczekalnia, budka dróżnika ze szlabanem, torowiska z rozjazdami, zwrotnicami, żuraw wodny służący do uzupełniania poziomu wody w kotłach lokomotyw i obrotnica umożliwiająca zmianę kierunku jazdy. Tuż przy skansenie kolei zwiedziliśmy średniowieczne ruiny zamku Krwawego Diabła Weneckiego. Według lokalnych podań - tutaj właśnie “testowano” bombardy (armaty) przed bitwą pod Grunwaldem. Swą nazwę zamek zawdzięcza Mikołajowi Nałęczowi - panu na Wenecji, sędziemu kaliskiemu, który – jak głosi legenda - ze względu na surowość swych sądów przezwany został Krwawym Diabłem Weneckim lub Krwawcem. Dziś obiekt pozostaje w trwałej ruinie, u jego podnóża odbywają się natomiast liczne imprezy kulturalne, historyczne i turystyczne.
                             Do Warszawy wróciliśmy o godz. 21.00. Dla wszystkich ta wycieczka była wspaniałą przygodą i niezapomnianą lekcją historii, a co najważniejsze uczniowie pokazali, że tworzą jedną grupę, która świetnie się razem bawi i spędza czas.
                           Może czas pomyśleć o odkładaniu pieniążków na kolejną wycieczkę?;)
        

      2b zwiedza stolicę
      We wtorek wybraliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki, wjechaliśmy windą na xxx-te  piętro, aby podziwiać stolicę. Widok zapierał dech w piersiach. Zobaczcie sami w galerii...
      Widzieliśmy stąd nawet dachy naszej szkoły. Wszystko wydawało się takie małe, a zarazem  wielkie…
      W piątek zaś odwiedziliśmy Ogród Saski. To jeden z najstarszych parków Warszawy. Liczy sobie już 300 lat. Można tu zobaczyć 250-letnie kasztanowce, miłorzęby i lipy.
      Widzieliśmy odprawę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, makietę pałacu Saskiego, rzeźby ogrodowe, fontannę, alejki z ławkami, na których przysiadają zmęczeni warszawiacy.
      Na koniec bawiliśmy się na placu zabaw. Do szkoły wróciliśmy zmęczeni (doskwierał upał), ale zadowoleni z udanej wycieczki. Powrócimy tutaj jeszcze wiele razy…
        

      W muzeum PRL-u
      W słoneczną środę 21 maja klasa 6a wraz z wychowawcą wybrała się na zwiedzanie nowego muzeum, które cofa swoich odwiedzających do czasów minionej epoki. Ponieważ w naszej szkole dużo mówi się o wolnych wyborach i wydarzeniach 1989 roku, taka wycieczka była szansą na zobaczenie, od czego "uwolniła się" Polska.
      Uczniowie dowiedzieli się m. in co to był KC PZPR, dlaczego każdy musiał mieć pracę, kiedy był stan wojenny... Udało nam się stanąć w kolejce sklepowej do pustych półek oraz napić się oranżady.
      Dla większości z naszych uczniów przedmioty codziennego użytku pokazane w strefie domowej, były kompletną nowością. Pralka frania, telewizor Rubin, a także samowar, to rzeczy dla nich kompletnie obce. Nie zmienia to jednak faktu, iż bardzo im się podobały.
      Zachęcamy gorąco wszystkich do odwiedzenia muzeum PRL-u na warszawskiej pradze. Dla starszych do podróż sentymentalna, dla młodych czysta fantastyka.


      Klasy 0 w Muzeum Kolejnictwa
      „Stoi na stacji lokomotywa…”, a klasy „0” dnia 23 maja wyruszyły do Muzeum Kolejnictwa. Poznaliśmy historię i rozwój kolejnictwa oraz zobaczyliśmy zabytkowe lokomotywy. Puf, puf jak było gorąco...zobaczycie w galerii.

       

      XV Otwarty Turniej Piłki Mini Siatkowej o Puchar Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Wa
      W dniach 26, 27, 28 maja 2014 roku w Naszej Szkole odbył się XV Otwarty Turniej Piłki Mini Siatkowej o Puchar Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy. Turniej ten po 4 letniej przerwie powrócił do naszej szkoły w nowej formule. To szkolne widowisko sportowe idealnie wpisuje się w Projekt systemu szkolenia siatkarskiego „Wolska siatkówka” – „od malucha do seniora”. 
      Już najmłodsza młodzież interesuje się siatkówką i pragnie rywalizacji, dlatego rozgrywki siatkarskie odbyły się w trzech poziomach wiekowych: klas czwartych, piątych i szóstych w kategorii dziewcząt i chłopców.
      Tradycyjnie, organizatorzy starają się nadać zawodom odpowiednią oprawę zapraszając na otwarcie władze dzielnicy. W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas: Pracownik Zespół Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Wola p. Jolanta Piątkowska oraz Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji m. st. Warszawy w Dzielnicy Wola p. Bartosz Kusior. Fundatorem pucharów i medali dla zwycięzców oraz słodyczy i napojów dla wszystkich uczestników był Zespół Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Wola.
      W majowym turnieju brało udział 130 młodych sportowców: 17 zespołów dziewczęcych i 16 zespołów chłopięcych. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Turniej będzie cieszył się jeszcze większą popularnością.
      Wśród dziewcząt najlepsze okazały się zawodniczki:
      w kategorii klas 4 - SP Nr 139
      w kategorii klas 5 - SP Nr 26
      w kategorii klas 6 - SP Nr 238 
      Wśród chłopców we wszystkich kategoriach wiekowych najlepsi byli zawodnicy SP 26.
       
      Wszystkim zawodnikom i trenerom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów !!!
        

      Podróż do prehistorii...
      W czwartek 29 maja klasa 2 B wybrała się na wycieczkę do Muzeum Ewolucji PAN.
      Wszystkich zaciekawiły opowieści o dinozaurach. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o historii Ziemi, oglądali zgromadzone eksponaty.
      To bardzo interesujące, jak wiele tajemnic skrywa nasza planeta…

       

      Dzień Mamy i Taty w klasach "0"
      30.05.2014.
      W naszej szkole dnia 30.05.2014r odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Klasy „0” powitały swoich rodziców. Dzieci recytowały wiersze, tańczyły, grały na instrumentach oraz śpiewały piosenki.
      Na zakończenie części artystycznej, dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty oraz  złożyły najserdeczniejsze życzenia. Nie obyło się bez wzruszeń i zachwytu. Na zakończenie rodzice zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

       

      Nasi akrobaci organizatorami Turnieju Juniorów w akrobatyce sportowej
      W ostatni weekend maja w naszej szkole odbyły się zawody dzieci do lat 15 w akrobatyce sportowej. 
      Wyniki indywidualne – miejsca medalowe: 
      Skoki na trampolinie – dziewczęta: Sadowska Weronika II m, Makowiecka Aleksandra I m, Dąbrowska Agata II m; chłopcy: Jan Sawka I m, Damian Radowski II m
      Skoki na ścieżce – Emilia Smolarczyk II m, Ola Makowiecka III.
      Turniej współfinansowało Miasto Stołeczne Warszawa i nasz klub UMAKS SP-26.


      "Nasz patron Mirek"- klasy I-III
      01.06.2014.
      Wyniki Szkolnego Konkursu „ NASZ PATRON MIREK”
      W dziedzinie artystycznej
      Klasy I-III
      Kategoria PRACA PLASTYCZNA, ALBUM TEMATYCZNY
      I miejsce – Żaneta Kapuścińska kl. 3c
      II miejsce – Linka Nguyen kl. 3b
      III miejsce – Kaja Olszewska kl. 3a
       
      Kategoria PREZENTACJA MULTIMEDIALNA
      I miejsce – Weronika Smolarczyk kl. 3a
      II miejsce – Oliwia Wąsowska kl. 1b
      II miejsce- Wiktoria Komorowska kl. 3a
      III miejsce- Michał Mączyński kl. 3a
       
      Kategoria WŁASNY TEKST I MUZYKA DO PIOSENKI
      Anna Włodarczyk kl. 1b
       
      Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

        
        

      Dzielnicowy Konkurs Recytatorski Prozy i Poezji Wojennej
      Dnia 30 maja 2014r. w naszej szkole odbył się Dzielnicowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Wojennej. Wzięły w nim udział cztery szkoły wolskie, z każdej po trzech uczniów. 
      Naszą szkołę reprezentowała Weronika Chrząszcz z kl. IVa, Gabriela Gajo z kl. Vb i Natalia Pacocha z kl. VIb. Wszyscy uczestnicy  zaprezentowali przepięknie wybrane wiersze. Komisja nie kryła łez wzruszenia, gdy tak młodzi uczniowie z uczuciem i przejęciem recytowali poezje wojenną.
      Pierwsze miejsce zajęła uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 139, drugie - uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 132, a trzecie - Weronika Chrząszcz reprezentująca Szkołę Podstawową nr 26.
                     Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

      Nasza szkoła otrzymała tytuł Szkoły w Ruchu!
      Osiągnięcia zgłoszone w ramach akcji "Ćwiczyć każdy może" zostały zaakceptowane.
      Minister Edukacji Narodowej ogłosił rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu. W związku z tym nasza placówka postanowiła wziąć udział w projekcie i przyłączyć się do akcji: "Ćwiczyć każdy może".
      Nasi uczniowie lubią lekcje wychowania fizycznego oraz bardzo licznie uczestniczą w pozalekcyjnych zajęciach sportowych, ale…ruchu nigdy dosyć!  W zgodzie ze stara maksymą, że „ w zdrowym ciele zdrowy duch”, jest o co zabiegać, dlatego nauczyciele wychowania fizycznego postanowili zachęcić uczniów i ich rodziny do jeszcze większej aktywności  ruchowej.
      Warto pamiętać, że większa aktywność fizyczna podnosi poziom adrenaliny i wpływa na wzmożone wydzielanie endorfin przez mózg,  co wpływa zdecydowanie na poprawę naszego nastroju. Co za tym idzie i poprawę naszego „ducha”. To po prostu jeden z najbardziej sprawdzonych sposobów na poprawę jakości naszego życia. Oto obszary, w których w tym roku szczególnie się rozwijamy:
      Obszar 1 – wychowanie fizyczne - zajęcia edukacyjne - zajęcia organizowane w ramach podstawy programowej
      Konspekt lekcji: Kształtowanie poczucia rytmu przy muzyce. http://www.sp26.warszawa.pl/images/pa.pdf
      Konspekt lekcji: Zabawy i gry ruchowe kształtujące podstawowe cechy motoryczne (zastosowanie gier interdyscyplinarnych) http://www.sp26.warszawa.pl/images/gz.pdf
      Zajęcia z aerobiku, ćwiczenia przy muzyce oraz  zajęcia taneczne z pomponami cieszą się dużą popularnością wśród dziewcząt.  Używanie pomponów podczas niektórych zajęć jest dla nich dodatkową atrakcją i działa motywująco na ćwiczących. Takie lekcje, kiedy dzieci nie tylko wykonują ćwiczenia podane przez nauczyciela, ale również są animatorami zajęć sprawiają, że lekcja wychowania fizycznego jest przyjemną zabawą.
      Również dużą popularnością wśród uczniów cieszą się lekcje wychowania fizycznego oparte na grach 
      i zabawach ruchowych. Zabawy i gry uczą dzieci współdziałania w zespole, stosowania zasad, ale przede wszystkim angażują emocjonalnie, co pozwala im bawiąc się wypoczywać. Zajęcia te są atrakcyjne ze względu na różnorodność stosowanych przyborów: balony, kolorowe piłeczki, flamastry, lina do przeciągania, gazety, piłki skaczące, ringo, pachołki, szarfy, piłki siatkowe, kocyki, ławki, skakanki, hola hop. Wprowadzając gry interdyscyplinarne uczniowie maja  okazję wykazać się znajomością działań matematycznych, przyrodniczych i językowych. Odpowiednio dobrane zadanie dają każdemu  dziecku szansę zaistnieć niezależnie od stopnia posiadanej wiedzy, umiejętności i sprawności motorycznej. Atrakcyjność zajęć przekłada się na bardzo wysoką frekwencję na zajęciach wychowania fizycznego.
      Obszar 8 - aktywność w gronie rodziny
      Piknik Rodzinny na Sportowo
      Zachęcenie rodziców do wspólnego uprawiania sportu z dziećmi, to zadanie, którego podjęliśmy się organizując w Naszej Szkole po raz pierwszy Piknik Rodzinny na Sportowo. Każdy z uczestników mógł wziąć udział w różnych konkurencjach sportowych. Nasze zadowolenie, organizatorów,  było olbrzymie, widząc zaangażowanie i uśmiechnięte twarze dzieci i rodziców podczas wspólnej sportowej zabawy. Mamy nadzieję, że Pikniki Rodzinne na Sportowo staną się tradycją w Naszej Szkole!
       
      Obszar 9 - aktywny wypoczynek
       
      Aktywne przerwy
       
      Przez wiele lat dziecko – uczeń musi trzymać „na wodzy” wrodzoną ruchliwość i  wdrażać się do systemu klasowo-ławkowego. Wielogodzinna, siedząca praca może być rekompensowana efektywnym odpoczynkiem podczas przerw. Uczniowie mogą mieć możliwość odreagowania pozycji siedzącej.
       Aktywne przerwy wzbudziły wśród uczniów duże zainteresowanie.
      W miesiącu styczniu na długich przerwach uczniowie grali w ping ponga. Stoły pingpongowe stały na korytarzu i tam właśnie chętni uczniowie mogli zagrać najpierw w "wariata", aż zostawało na placu boju dwóch graczy, którzy walczyli o zwycięstwo.
      Dużą popularnością wśród uczniów cieszył się fitness. Uczniowie ćwiczyli na stepie do znanych i popularnych przebojów, poznawali kroki a potem sami tworzyli układy taneczne dla młodszych kolegów z klas I – III.
      Zadaniem na miesiąc luty była siatkówka, ciesząca się dużą popularnością. Uczniowie sami dobierali się parami, trójkami lub czwórkami i grali przez siatkę, inni grali w tzw. ziemniaka. To była świetna zabawa.
      W miesiącu marcu na długich przerwach uczniowie bawili się piłkami do kosza. Część uczniów grała w „Króla” Jest to gra polegająca na rzucaniu piłką do kosza z różnych pozycji, a celem gry jest uzyskanie tytułu "króla". Część uczniów grała w „21”. Aby wygrać trzeba było zebrać  21 punktów z rzutów za 3, 2 i 1 pkt. a jeszcze inni indywidualnie rzucali do kosza.
      W rytm hip-hopu, hitem marca były jednak skoki przez skakankę pojedynczą i podwójna, tzw. double dutch. Do zabawy potrzebne były minimum 3 osoby - jedna skacząca i dwie kręcące. Potrzebne były również dwie ok. czterometrowe skakanki.
       

      Lekcja Wolności
      „Lekcja Wolności” to projekt zorganizowany w naszej szkole  z okazji obchodów 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce w dniu 4 czerwca 1989 r.
      W apelu skierowanym do dzieci, rodziców, dziadków, nauczycieli i wychowawców,  dyrektor  szkoły zachęcał wszystkich  do aktywnego udziału w tym ważnym  przedsięwzięciu.
      „Lekcja Wolności” to akcja mająca na celu włączenie  całej społeczności   w ogólnopolskie obchody 25-lecia wolności oraz zachęcenie uczniów do osobistego przeżycia tego Jubileuszu.
      Zorganizowane w szkole  zajęcia, pogadanki tematycznie związane z tym Jubileuszem  miały nie tylko przybliżyć uczniom wydarzenia z 1989 r., ale przede wszystkim zachęcić do  refleksji i dyskusji na temat wpływu wydarzeń sprzed 25 lat na obecną sytuację Polski , UE, świata w XXI w. oraz  warunki życia obywateli, w tym  uczniów tej szkoły.

      Zwieńczeniem  tego ogólnopolskiego  projektu w naszej szkole było wspólne spotkanie uczniów klas 4-6 z kierownictwem i kadrą pedagogiczną  w dniu 4 czerwca br. 
      Dyrektor szkoły przybliżył dzieciom skomplikowaną historię PRL  i  metody jakimi Polacy  w 1989  wywalczyli   upragnioną  wolność i demokrację . 
      Podczas spotkania poruszono  tematykę związaną z powstaniem SOLIDARNOŚCI  w 1980,  wprowadzeniem  stanu wojennego w 1981 , kryzysem  polityczno-gospodarczym w Polsce Ludowej .
      Pani Anna Kozłowska przygotowała prezentację multimedialną  wzbogaconą archiwalnymi zdjęciami obrazującymi  DROGI DO WOLNOŚCI .
      Wszystkie klasy włączyły się w obchody tej doniosłej rocznicy przygotowując okolicznościowe dekoracje w salach i pracowniach przedmiotowych oraz plakaty z symboliką jubileuszową.    
        Prace plastyczne  dzieci wyeksponowano na korytarzach szkoły.   
       

      Próbny egzamin (przyszłych) szóstoklasistów
      Dnia  05 czerwca (czwartek)  uczniowie klas piątych przystąpili do próbnego  sprawdzianu szóstoklasisty, który ich czeka w nowym roku szkolnym 2014/2015. Nowy sprawdzian oznacza zmiany: część I to sprawdzian z języka polskiego i matematyki; część II - sprawdzian  z języka obcego. Nasi uczniowie tego dnia sprawdzali swoją wiedzę z części I. Test trwał 80 minut. Na korytarzu szkolnym, ubrani na galowo... uczniowie mogli poczuć emocje i uczucia, które zanim się obejrzą będę naprawdę.

      "W wakacyjnym nastroju"
      "W wakacyjnym nastroju"- tak zatytułowany był ostatni w tym roku szkolnym koncert muzyczny. Dziś (06.06.14) wszyscy uczniowie naszej szkole wzięli udział we wspaniałej żeglarskiej zabawie. Artyści śpiewali szanty, a wszyscy prężnie im towarzyszyli, śpiewając i tańcząc w rytm tych jakże wakacyjnych melodii. Czas jak zwykle upłynął bardzo szybko, były wiwaty i gromkie brawa. Szkoda, że na kolejny koncert musimy czekać do września !

      Brązowa ODZNAKA "ZA ZASŁUGI DLA SPORTU"
      W dniu 7 czerwca 2014 r., na Mistrzostwach Polski Seniorów w akrobatyce sportowej, które odbyły się w Hali Arena na warszawskim Ursynowie, Minister Sportu i Turystyki, pan Andrzej Biernat, odznaczył naszą trenerkę panią Jolantę Górską brązową odznaką "Za Zasługi dla Sportu”. To już druga odznaka, którą otrzymał trener naszej szkoły. Pierwszą został odznaczony pan Krzysztof Kosiński. 
      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      HAPPENING LITERACKI
       Dnia 10 czerwca 2014r. grupa uczniów klas IV - VI uczestniczyła w happeningu literackim.  W tym roku happening był  poświęcony 70 rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 13.30 w różnych miejscach Warszawy (np. w parkach, na skwerach, chodnikach, w pobliżu szkół, uczelni, itp..) grupy uczniów głośno czytały wybrane fragmenty poezji i prozy poetów nawiązujących do twórczości patriotycznej, romantycznej i powstańczej. 
      Nasze spotkanie odbyło się na ul. Twardej 64. Znajduje się tam Tablica poświęcona pamięci żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, poległych w Powstaniu Warszawskim, w szeregach Zgrupowania ”Chrobry II”. Uczniowie klas IV - VI recytowali poezję wojenną, kl. V c pod opieka wychowawczyni przygotowała transparenty, kl. VI b zajęła się rozklejaniem plakatów w okolicy szkoły zachęcających mieszkańców do przybycia na happening.
                      Nie mogło oczywiście zabraknąć Kombatanta Zgrupowania Chrobry II, który nie krył łez wzruszenia słuchając przepięknych recytacji. 
                     Zebrani mieszkańcy nagrodzili uczniów brawami. Na koniec złożyliśmy pod Tablicą kwiaty i zapaliliśmy znicze.

      Dzień Języków Obcych
      12 czerwca nasza szkoła obchodziła coroczny Dzień Języków obcych. W tym roku pod hasłem: "Say no to racism- UE to jedna wielka rodzina" Tegoroczne przygotowania do dnia języków ruszyły już w maju. Każda klasa miała różnego rodzaju zajęcia o tematyce Unii Europejskiej. 
      Pierwszym elementem czwartkowych obchodów były filmy, które opowiadały uczniom o idei integracji europejskiej. Po projekcji każdy uczeń rozwiązywał test, który sprawdzał ich wiedzę na temat UE. Następnie klasy przygotowywały "europejskiego jeża". Forma plastyczna z wydrążonego arbuza przedstawiała jeża, którego każdy z kolców był przyozdobiony w inną flagę państw członkowskich.
      Na koniec wszyscy uczniowie zebrali się na przedstawieniu "Say no to racism". Cóż to był za spektakl!!! Czegoś takiego w naszej szkole nie było. Na scenie wystąpiło prawie 50 aktorów, a każdy dał z siebie naprawdę wszystko. Warto podkreślić, że przedstawienie było odegrane w wielu językach. Na scenie, która zmieniła się w poczekalnie lotniska pojawiali się turyści z krajów UE.
      Niemcy przywieźli słodycze, Greczynki ser feta, Francuzi bagietki. Na koniec pojawiła się także brytyjska królowa !!! Goście sprawdzali wiedzę publiczności o krajach. Nie zabrakło także tańców, skocznej muzyki i przesłania, aby wszyscy wykazywali się w swoim życiu postawą tolerancji wobec innych nacji.
      Jesteśmy dumni z naszych aktorów, którzy włożyli mnóstwo sił w przygotowanie przedstawienia. Dziękujemy Państwu: Hulak, Dębińskiej, Żelechowskiej, Glebie i Tyburskiemu za stworzenie tak wspaniałego widowiska !!!
      Dla wszystkich tych, którzy nie mieli okazji zobaczyć naszego show, będzie jeszcze jedna szansa. Już 24 czerwca o godz. 17.00 będzie mogli Państwo ponownie zobaczyć naszych uczniów "w akcji" !!! ZAPRASZAMY !!!
        

      Wycieczka rowerowa kl. 6b
      12 czerwca 2014 roku wyruszyliśmy do podwarszawskiej miejscowości Truskaw, aby odkryć Puszczę Kampinoską na rowerach. U wrót Kampinosu, jednego z dwóch Parków Narodowych w Europie położonego tuż za rogatkami stolicy przywitali nas pani Barbara - przewodniczka i pan Piotr, który przygotował pod względem technicznym rowery górskie dla naszej grupy.
      Po dopasowaniu rowerów dla każdego ucznia w zależności od wzrostu i umiejętności, usłyszeliśmy informacje dotyczące zasad bezpiecznej jazdy w grupie, udzielania pierwszej pomocy oraz objaśnienie przewidzianej dla nas trasy rowerowej. 
      Pogoda nam dopisała, nie było upalnie, ale ciepły wiatr smagał nasze twarze. Pachniało latem, słońcem, igliwiem  i….wakacjami.
      Trasa naszej wyprawy wiodła przez miejsca ciekawe pod względem przyrodniczym – wydmy, bagna, jak i historycznym – cmentarz partyzancki z 1944 roku w Wierszach oraz Mogiła Powstańców 1863 roku. W ciekawy sposób poznaliśmy tajniki puszczańskiego życia, rozpoznawaliśmy tropy dzikich zwierząt, rozmaite gatunki roślin, sposoby radzenia sobie w nieprzewidzianych sytuacjach w lesie. 
      Rowery spisywały się świetnie, rowerzyści również, nie licząc dwóch upadków – jeden na piach, drugi do wody. Świetna przygoda! Dla niektórych z nas, jeżdżących rowerem tylko po miejskich ścieżkach rowerowych był to niezły „chrzest bojowy”. Gdy dotarliśmy - po przejechaniu 15 km - do „Dzikiej fasoli” czekało na nas przygotowane przez organizatorów ognisko, nad którym każdy mógł sobie upiec kiełbaskę.
      Do szkoły wróciliśmy zmęczeni, ale w świetnych humorach, a wielu z nas ma ochotę i pomysł na kolejną wyprawę rowerową po Kampinosie z rodzicami i rodzeństwem. 


      Tort u Dyrektora
      W piątek 13 VI 2014 grupa zdolnych i pracowitych  uczniów naszej szkoły została  zaproszona  na spotkanie do Pana Dyrektora na   uroczysty  poczęstunek zorganizowany  młodym laureatom konkursów  przedmiotowych, artystycznych,  turniejów i zawodów sportowych.
      Nasza szkoła,  tuż przed zakończeniem roku szkolnego   promuje między innymi w ten niecodzienny sposób, pracowitych oraz zdolnych uczniów uzyskujących ponadprzeciętne wyniki w konkursach o randze co najmniej dzielnicowej. Wśród zaproszonych są zwycięskie zespoły uczniowskie (reprezentują  sport:  akrobatyka i gry zespołowe,  muzykę: - chór szkolny), jak i  indywidualni uczniowie (konkursy recytatorskie, językowe, matematyczne, plastyczne).
       
      Na spotkanie zostało zaproszonych 60 uczniów. Gratulujemy.

      Vc w Teatrze Szóste Piętro
       Dnia 13 czerwca 2014r. (piątek) uczniowie klasy Vc wraz z wychowawczynią byli w Teatrze 6.pięto na spektaklu "Bromba w sieci".
      Autorem i reżyserem przedstawienia jest Maciej Wojtyszko, reżyser, dramaturg i autor arcyciekawych książek o rezolutnej Brombie, która od kilku już pokoleń bawiąc uczy, zadaje ciekawe pytania i rozwija dziecięcą wyobraźnię.
      "Bromba w sieci" to spektakl o przyjaźni, odwadze i pytaniach bez odpowiedzi, które jednak warto zadawać. A przede wszystkim o tym, co należy robić,  żeby spotkanie ze współczesnym technologicznym światem sprawiało nam radość i jak zdrowy rozsadek oraz logika pomagają ustalić właściwe granice między tym, co powinniśmy wiedzieć, a tym, co powinniśmy czuć.
       Dziękujemy Rodzicom z kl. Vc za wsparcie i zakup biletów dla wszystkich uczniów tej klasy. Teatr kochamy i z niecierpliwością czekamy na kolejne wyjścia... już po wakacjach!:)
        

      Co w trawie piszczy...
      14.06.2014.
      ...czyli nasze sukcesy w konkursach przyrodniczych.
      W kwietniu otrzymaliśmy wyniki konkursu międzydzielnicowego „Jem zdrowo – żyję bombowo”. II miejsce zajęła Katarzyna Szkil z kl. VIb.
      W maju trzyosobowa drużyna przyrodniczek w składzie: Wiktoria Duczmal 
      (kl. VI b), Weronika Sarna (kl. VI b) i Katarzyna Szkil (kl. VI b), wyłonione podczas szkolnych eliminacji do konkursu, zdobyła zespołowo II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Interdyscyplinarnym – przyrodniczo – lingwistyczno – matematycznym „Zwierzęta chronione w Polsce”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa 223 z ul. Ogrodowej. W tym samym konkursie indywidualnie II miejsce zdobyła Katarzyna Szkil.
      Również w maju rozstrzygnięty został Międzydzielnicowy Konkurs Przyrodniczy, organizowany przez Szkołę Podstawową nr 166 z ul. Żytniej, zatytułowany „Zjawiska fizyczne i chemiczne w przyrodzie”.  W konkursie tym udział wzięło bardzo wielu uczniów klas IV, V i VI naszej szkoły. Zadanie było niełatwe, szczególnie dla uczniów klas szóstych, którzy mieli zaprojektować oraz przeprowadzić i udokumentować własne doświadczenie.  Wiemy też, że konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczniów innych wolskich szkół, a liczba uczestników przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Tym milej donieść, że w konkursie tym I miesce zajął Piotr Pietruszkiewicz z kl. VI B, zaś II miejsce Katarzyna Szkil, również  z kl VI B.
      Niebawem nastąpi rozstrzygnięcie ostatniego w tym roku, szkolnego konkursu przyrodniczego dla klas IV „Mój zielnik”.
      Serdecznie gratuluję i dziękuję za wspaniałe wyniki.

      Pokaz OBEDIENCE
      14 czerwca w szkole podstawowej nr.26 zostały zorganizowane zajęcia sportowe pt. ,,Ćwiczyć każdy może'' Z tej okazji gościliśmy "Drużynę psiej szkoły Bemowo", która to zaprezentowała pokaz posłuszeństwa, sztuczki, profesjonalny pokaz Obedience (posłuszeństwo sportowe), jak również Dogoterapie, gdzie dzieci mogły dowiedzieć się, jak należy właściwie podchodzić do nieznajomych piesków.
      Pokaz zakończył się zawodami sportowymi i licznymi konkursami.Bardzo dziękujemy ,,Psiej drużynie Bemowo" , przewodnikom oraz Pani Małgorzacie Daniłowicz, że zorganizowanie tych zajęć. Mamy nadzieje, że staną się one coroczną tradycją w naszej szkole.
        

      Talent Woli 2014
      Kolejny spektakularny sukces naszych uczniów
      Już po raz 6 w Gimnazjum nr 47 odbyła się Dzielnicowa Gala Talent Woli 2014.
      Nauczyciele rekomendowali do otrzymania  nagrody trzech naszych uczniów w kategoriach: literackiej, otwartej, sportowej .
       

      Statuetki TALENT WOLI 2014
      w kategorii literackiej otrzymała : Joanna Nosal z kl. 2b - uczennica zaprezentowała zgromadzonej publiczności wiersz J.Tuwima Lokomotywa
      w kategorii sportowej, za osiągane sukcesy na matach Polski i Europy, statuetkę otrzymał : Hubert Krysiński z kl. 4a
      W dzielnicowej Gali udział wzięli  : poseł na Sejm - Michał Szczerba, radni Dzielnicy, m.st. Warszawy, Zarząd Dzielnicy Wola, Naczelnik WOiW, inspektorzy, dyrektorzy i nauczyciele szkół wolskich .   
       

      Podsumowanie XLVII Dzielnicowej Warszawskiej Olimpiady Młodzieży
      17 czerwca 2014 r. w Gimnazjum nr 47 w Warszawie przy ul. Grenady 16 odbyło się uroczyste podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół Dzielnicy Wola m.st. Warszawy w roku szkolnym 2013/2014 w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.
      Puchary, nagrody i listy gratulacyjne najlepszym szkołom, nauczycielom i uczniom wręczał Pan Marek Sitarski  Z-ca Burmistrza Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Pan Wiesław Kwiatkowski Kierownik Zespołu Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Wola m.st. Warszawy oraz Pan Bartosz Kusior Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy dla Dzielnicy Wola.
      W punktacji ogólnej szkól w XLVII Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży nasza szkoła zajęła III miejsce. Nagrody i listy gratulacyjne za wybitne osiągnięcia sportowe otrzymali uczniowie naszej szkoły: Zuzanna Wojtas z klasy IV a i Karolina Mejer z klasy VI b. Nagrodę I i III stopnia we współzawodnictwie sportowym nauczycieli szkół podstawowych dzielnicy Wola otrzymały: Jolanta Górska i Magdalena Hulak. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

        
      Bal szóstoklasistów
      Tradycją naszej szkoły są bale pożegnalne klas szóstych. Co roku uczniowie klas szóstych bawią się na  uroczystości organizowanej przez rodziców.   We wtorek 17 czerwca, o godzinie 17.00 przy dźwiękach poloneza rozpoczął się bal szóstoklasistów. Po odtańczeniu poloneza głos zabrał Pan Dyrektor, który pogratulował uczniom udanego roku szkolnego, a także podziękował nauczycielom i wychowawcom za trud włożony w naukę i wychowanie abiturientów. Później były tańce i wspólny poczęstunek.  Tą piękną uroczystością nasza młodzież żegna się ze szkołą, w której przez sześć lat uczyła się i wychowywała. Szóstoklasiści bawili się doskonale.
       Z pewnością tegoroczny bal na długo zostanie wszystkim w pamięci.
        

      Podsumowanie projektu europejskiego
      W dniu 24 czerwca w naszej szkole miało miejsce podsumowanie rocznego projektu "Polska- 10 lat w Unii Europejskiej", w ramach programu wspierania uczniów zdolnych "Wars i Sawa" Na zaproszenie uczniów i nauczycieli przybyli zaproszeni goście m in. z Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń, przedszkoli, bibliotek publicznych, a także rodzice obecnych i przyszłych uczniów naszej szkoły. Wszyscy mieli okazje zobaczyć przedstawienie pt. "Say no to racism", które ponownie zachwyciło zebraną na hali publiczność.
      Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnego roku szkolnego, który za pewne także będzie stał pod znakiem projektu...


      Msza Św.wieńcząca rok szkolny 13/14

      W ubiegły wtorek 24 czerwca w Parafii Św. Alojzego Orione odbyła się Msza Święta kończąca rok szkolny 2013/2014 Eucharystię celebrował ks. proboszcz Robert Branicki, który wygłosił również okolicznościowe kazanie dla zgromadzonych dzieci.

      O godz. 9.00 modliły się klasy 0-3, starsi uczniowie o godz. 10.30. Do liturgii aktywnie włączyli się nauczyciele przygotowując Liturgię Słowa.
      Na zakończenie spotkania nasi abiturienci otrzymali z rąk ks. proboszcza indeksy ukończenia katechizacji w szkole podstawowej.


      Apel Bezpieczne Wakacje
      Szkoła Podstawowa nr 26 bierze udział w akcji „Bezpieczne Wakacje 2014”.
      W okresie poprzedzającym przerwę wypoczynkową, wychowawcy klas przeprowadzają zajęcia, podczas których DZIECI wdrażane są do przestrzegania ZASAD BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU WAKACYJNEGO.
      W dniu dzisiejszym zostały przeprowadzone dwa  apele „Bezpieczne wakacje” podsumowujące wiedzę uczniów naszej szkoły na temat umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami podczas wakacji. Apel dla klas IV – VI rozpoczął się o godzinie 9.45. Przyjęto formułę „Turnieju Szkolnego” pt. „Postaw na bezpieczeństwo”, podczas którego uczniowie klas starszych mogli wykazać się doskonałą wiedzą w zakresie znajomości zasad: 
      •    bezpiecznego poruszania się po drogach ;
      •    korzystania z roweru;
      •    bezpiecznego wypoczynku w górach;
      •    bezpiecznego wypoczynku w lesie, na wsi;
      •    bezpiecznego korzystania z zabaw w wodzie i na wodzie;
      •    zabezpieczeń przed ukąszeniami owadów i przed działaniem słońca;
      •    bezpiecznej zabawy w okolicy własnego domu i w domu ze szczególnym naciskiem na ograniczone zaufanie wobec osób obcych.

      Podczas apelu dla klas 0- III Pani policjantka z KPO 4, przedstawiła prezentację multimedialną o możliwych zagrożeniach podczas letniego wypoczynku. W dalszej części spotkania uczniowie klasy II a zaprezentowali krótkie przedstawienie utrwalające wiedzę dzieci na temat zasad bezpieczeństwa.

      Życzymy miłych i bezpiecznych wakacji.


      Zakończenie roku 2013/2014
      Po całym roku wytężonej nauki szkolnej przyszedł czas na odpoczynek. 27 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2013/2014. Uczniowie wraz z rodzicami, nauczyciele i goście spotkali się, by pożegnać miniony rok szkolny i powitać wakacje. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody, a ich rodzice – listy gratulacyjne. Sportowcy – akrobaci oraz siatkarze, a także dzieci z zespołu „Miedziane nutki” również zostali docenieni za godne reprezentowanie naszej szkoły w zawodach i konkursach – otrzymali dyplomy i słodkie nagrody. Pani dyrektor Beata Ciemięga oraz Pan dyrektor Paweł Prusik, przewodnicząca Rady Rodziców pani Anna Zasim – Skalska, kombatant pan Janusz Zakrzewski ze zgrupowania AK „Chrobry II” , a także ksiądz proboszcz parafii pw. „Św. Alojzego Orione” wygłosili do zebranych krótkie przemówienia, w których podsumowali pracę uczniów  i nauczycieli, podziękowali za trud włożony w wychowanie młodego pokolenia i za współpracę. Życzyli wszystkim bezpiecznych i słonecznych wakacji. 
      Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli, czuli letnią atmosferę zbliżających się wolnych dni.