• "Żegnaj lato na rok... - witaj szkoło!"
      Skończyły się wakacje. Znów szkoła zatętniła życiem - słychać rozmowy, śmiechy i nawoływania. Głos pierwszego dzwonka powoli uciszył wszystko.. Rozpoczęła się uroczystość nowego 2014/2015 roku szkolnego. Cieszymy się, że znów jesteśmy razem, gotowi podjąć na nowo czekające wszystkich obowiązki. Czy poradzimy sobie z trudnościami, czy zdołamy rozwiązać pojawiające się problemy? Czas pokaże! Nie ma na co czekać.. zaczynamy!!! Wybiła już godzina. Dzwonek! Rok szkolny się zaczyna. Znów dni popłyną pracowite nad książką szkolną, nad zeszytem... życzę wam wszystkim na początek szkolnego roku - samych piątek! Uczcie się jak mawiacie "w dechę" i niech z was szkoła ma pociechę.


      Msza Św. inaugurująca rok szkolny
      5 września 2014 r dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 26 rozpoczęły nowy rok szkolny uroczystą Mszą Święą. Dzieci z klas 0-III celebrowały Eucharystię o godz 9 00 Dzieci starsze z klas IV-VI o godz 10 30. Mszy Św. przewodniczył proboszcz parafii Św Alojzego Orione ks Robert Branicki.

       

      "KRAWIEC NITECZKA" na otwarcie sezonu TEATRU TVP NA ŻYWO!
      12 września (piątek) uczniowie klas: VIa, IVc, IIIb, IIa, Ic mieli okazję obejrzeć transmisję spektaklu dla dzieci pt. : "Krawiec Niteczka", a to wszystko dzięki wspaniale wyposażonym naszym pracowniom w tablice multimedialne i łącza internetowe! Sceniczna wersja pięknej, poetyckiej opowieści Kornela Makuszyńskiego (w oryginale noszącej nieco dłuższy tytuł: ?O tym, jak krawiec pan Niteczka został królem?), którą zaproponował teatrowi Zbigniew Głowacki, autor sztuki i reżyser spektaklu, adresowana była do młodszych dzieci. Pan Niteczka, ceniony krawiec z miasteczka Tajdarajda, pewnego dnia ? za sprawą olśnienia ? zostaje poetą. Niestety od tej pory uszyte przez niego ubrania może i mają w sobie coś z poezji, ale nie nadają się do noszenia. Oburzony Burmistrz wyrzuca nieszczęśnika z miasta; Niteczka rusza w świat. Po drodze zaprzyjaźnia się Strachem na wróble i odtąd wędrują już razem na spotkanie z przygodą. Po kilku zabawnych, ale i niebezpiecznych zdarzeniach trafiają do zalanego deszczem Pacanowa, w którym od dawna pada i pada bez końca. Niteczka przywraca mieszkańcom słońce, zgrabnie łatając dziurę w niebie, a w nagrodę otrzymuje tron i rękę królewny. Świetne, charakterystyczne lalki, oryginalne kostiumy i bardzo ciekawą plastycznie przestrzeń, w której jest miejsce na przenikające się plany, aktorski i lalkowy, zaprojektowała słowacka scenografka, Eva Farkašová, znana doskonale polskiej publiczności, podobnie jak czeski kompozytor, Pavel Helebrand, którego muzyka zawsze podbija serca widzów. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spektakle.

       
      Lekki tornister
      Dnia 12.09.2014 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja akcji "Lekki tornister". Uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami spotkali się w sali gimnastycznej i obejrzeli przedstawienie pt. "Lekki tornister" w wykonaniu dzieci z klasy III b.  Następnie dokonano prezentacji różnych rodzajów tornistrów, zwracając szczególną uwagę na te, które są najbardziej odpowiednie dla młodszych dzieci. Odbył się również pokaz pakowania szkolnego plecaka, podczas którego zwrócono szczególną uwagę na jego zawartość. Podano zasady "odchudzenia" tornistra. Pielęgniarka szkolna opowiedziała nam, jakie są skutki noszenia zbyt ciężkiego tornistra. Następnie uczniowie każdej klasy ważyli swoje plecaki. Wyniki zostały zapisane w tabeli. Ważenie tornistrów będzie odbywać się raz w miesiącu przez cały rok szkolny. W czerwcu 2015 r. zostanie wyłoniony uczeń z najlżejszym plecakiem.

       

      Barwy dźwięku
      Dnia 12.09.2014r w naszej szkole odbył się koncert muzyczny pt.: "Barwy dźwięku". Szkoła brzmiała dźwiękami instrumentów tybetańskich. W koncercie brała udział niezwykła artystka, która grała na misach i gongach, jak również brali udział muzycy klasyczni tj.: waltornia, tenor, pianista. Dzieci brały udział w koncercie. Uczyły się grać na instrumentach, wydobywać z nich dźwięki. Artyści zostali nagrodzeni wielkimi brawami.

       

      Warsztaty detektywistyczne kl. Va
      W pewien wrześniowy wtorek cała klasą - po pierwszej lekcji - udaliśmy się na zajęcia detektywistyczne do "Fortu Wola" Na drugim piętrze galerii weszliśmy do sali o jasnych kolorach- gdzie rozebraliśmy się, zdjęliśmy buty i przeszliśmy do sali informatycznej...  W sali informatycznej oglądaliśmy prezentację o liniach papilarnych. Pani, która prowadziła prezentację w formie zdjęć wyświetlanych rzutnikiem powiedziała nam, że sama kiedyś skaleczyła się po to, aby sprawdzić czy linie papilarne nie zmienią się i nie znikną. Okazało się, że żadna rana nie zmieni ich kształtu. Czyli wiadomo, że złodzieja, bandytę można odnaleźć po kształcie linii papilarnych pozostawionych na przedmiotach lub osobach , które dotykał. Czuliśmy się jak młodzi detektywi, którzy poznają metody łapania i odnajdywania przestępców, ale również osób zaginionych. Później w ramach relaksu i dla dobrej zabawy zaproszono nas na Paintball Laserowy. Było super! Takie dobre pół godziny szaleństwa i zabawy. Po strzelaninie laserowej wróciliśmy na dalszy ciąg prezentacji o liniach papilarnych. Wiele ciekawych informacji dowiedziałem się o metodach detektywistycznych w czasie prezentacji. Wiem już teraz, że nie ma dwóch osób o takich samych liniach papilarnych, każdy człowiek ma inne tak, jak kod DNA.

       

      Piknik ekologiczny
      18 września 2014 r. zgodnie z jesienną tradycją, odbył się w naszej szkole coroczny "Piknik ekologiczny". Tak, jak w roku ubiegłym pogoda była nam przychylna i umożliwiła wyjazd, tym razem na plażę miejską nad Wisłę. Wszyscy uczniowie klas IV- VI byli uczestnikami wyprawy. Piknik był pierwszym etapem tegorocznego projektu zatytułowanego "Z biegiem Wisły", realizowanego w ramach programu Wars i Sawa. Celami pikniku było między innymi kształtowanie postaw proekologicznych, kształtowanie umiejętności dbania o bezpieczeństwo własne i innych, kształtowanie umiejętności pracy w zespole i integrowanie zespołu klasowego, rozwijanie percepcji plastycznej uczniów oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Uczniowie mieli wykonać zadania w trzech obszarach aktywności: przyrodniczym, plastycznym i sportowym. Do zadań przyrodniczych, przygotowanych przez p. Małgorzatę Dębińską- Kapsiak i p. Annę Celej, należało m.in. zlokalizowanie plaży miejskiej na planie Warszawy, nazwanie widocznych nieopodal mostów, naszkicowanie planu miejsca pikniku oraz zebranie kilku okazów roślin środkowego biegu Wisły i zaobserwowanie kilku okazów występujących tu zwierząt. Nawet najmłodsi uczestnicy, uczniowie klas czwartych, doskonale zaopatrzeni w pomoce, poradzili sobie bardzo dobrze Zadanie plastyczne odbywało się pod czujnym okiem p. Anny Żelechowskiej. Uczestnicy pleneru mieli namalować bądź narysować nadwiślański pejzaż. Powstałe podczas pikniku prace wezmą udział w konkursie plastycznym, a najlepsze z pewnością będzie można zobaczyć podczas szkolnej wystawy. Nad przebiegiem i organizacją zajęć sportowych czuwały p. Renata Kośka i p. Marzena Szatecka. Komentarz do tych zajęć jest tylko jeden: były to najbardziej wyczekiwane przez uczniów i wytęsknione spośród zaproponowanych podczas pikniku zajęć. Wyprawa ta nie mogła się również odbyć bez wspólnego biesiadowania na plaży, w przedpołudniowych promieniach jesiennego Słońca. Uczniowie zaopatrzeni w koce i kosze pełne zdrowej żywności stworzyli niepowtarzalną atmosferę życzliwości, jedności i koleżeństwa. Wszystko odbywało się pod opieką i przy udziale nauczycieli, bez pomocy których wyjazd ten nie mógłby zaistnieć.Szkoda tylko, że ta wspaniała wyprawa skończyła się tak szybko.

       

      Sprzątanie świata
      Wzięliśmy udział w akcji "Sprzątanie świata" organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Wzorem lat ubiegłych uczniowie zaopatrzeni w rękawice i worki na śmieci porządkowali teren w okolicy szkoły. Byliśmy na skwerach przy ulicy Platynowej, Złotej i Żelaznej. Nasi najmłodsi porządkowali teren szkoły i boiska. Akcja miała na celu uwrażliwienie uczniów na troskę o najbliższe otoczenie, miejsce, w którym mieszkamy i spędzamy wolny czas, a także uwrażliwienie na troskę o środowisko w szerszym aspekcie, w aspekcie ogólnopolskim. Uczniowie mieli okazję utrwalić swoją wiedzę na temat sposobów i celów segregacji odpadów. Nasze działania wzbudziły zainteresowanie i aprobatę społeczności lokalnej i mamy nadzieję, że tak, jak w nas, obudziły potrzebę dbania o nasze wspólne dobro- przyrodę.

       

      Podsumowanie "Roku Szkoły w Ruchu"
      Chcemy, aby nauczyciele kładli nacisk na ocenianie rzeczywistego wysiłku i zaangażowania uczniów w zajęcia WF, zgodnie z ich możliwościami i predyspozycjami, a także zachęcali uczniów do regularnego wysiłku fizycznego w czasie wolnym od nauki ? powiedział wiceminister edukacji narodowej Tadeusz Sławecki podczas uroczystości zakończenia Roku Szkoły w Ruchu.   W spotkaniu, które odbyło się w Szkole Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego sercu warszawskiej Woli, uczestniczyli także podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Katarzyna Sobierajska, zastępca Burmistrza dzielnicy Wola Grażyna Orzechowska ? Mikulska, Naczelnik WOiW dla dzielnicy Wola Mariola Zielińska, Mazowiecki Kurator Oświaty Karol Semik, pracownicy kuratoriów oświaty, przedstawiciele instytucji i organizacji tworzących Koalicję Roku Szkoły w Ruchu. Specjalnym gościem spotkania był znany polski żeglarz Mateusz Kusznierewicz Wiceminister Sławecki przypomniał, że w czasie trwania Roku Szkoły w Ruchu Ministerstwo Edukacji Narodowej, wraz Koalicjantami RSR, poprzez różnorodne działania informacyjno- promocyjne zwracało uwagę m.in. na uświadomienie uczniom, że ruch to nie tylko zajęcia WF, ale każda aktywność fizyczna wykonywana w ciągu dnia. Natomiast umiejętne planowanie czasu na naukę i aktywny wypoczynek pozwala zachować zdrowy i higieniczny tryb życia, który jest drogą do osiągania życiowych sukcesów i zwiększania wiary w siebie i własne możliwości. Rok Szkoły w Ruchu nie był jedynie rokiem walki z absencją uczniów na lekcjach WF. Chodziło nam także, a nawet przede wszystkim, o popularyzację zdrowego trybu życia ? mówił wiceminister Tadeusz Sławecki, podkreślając, że akcja RSR przyniosła wiele pozytywnych i czasem zupełnie niespodziewanych efektów. Z jednej strony pobudziła w uczniach kreatywność w wykorzystaniu tradycyjnego sprzętu sportowego i innych rekwizytów do przeprowadzania oryginalnych zajęć ruchowych (typu unihokej na rolkach czy zumba z woreczkiem na głowie), gier i zabaw (np. kręgle z recyklingu, wyścigi z pisankami). Z drugiej strony przyczyniła się do podniesienia prestiżu nauczyciela WF, podkreślając jego rolę jako animatora życia szkolnego i autorytetu w zakresie zdrowego trybu życia i odżywiania się. ? Wyniki akcji ?Rok Szkoły w Ruchu? są tak imponujące, że zachęcają nas, aby wraz z innymi resortami i Koalicjantami RSR kontynuować dotychczasowe działania ? mówił sekretarz stanu w MEN Tadeusz Sławecki. ? Chcemy to robić m.in. w ramach realizacji Rządowego programu ?Bezpieczna i przyjazna szkoła? na lata 2014-2016. Aby to robić skutecznie, konieczna jest jednak dalsza współpraca środowisk rodziców, społeczności lokalnych i organizacji pozarządowych, które podejmują działania zachęcające dzieci i młodzież do wysiłku na rzecz zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej ? dodał wiceminister. Na zakończenie uroczystości wiceminister Sławecki podziękował dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 26 Pawłowi Prusikowi za czynny udział uczniów i nauczycieli w tym rocznym przedsięwzięciu oraz za zorganizowanie gali wieńczącej ogólnopolską akcję. Występ młodych sportowców ? akrobatów i siatkarzy uświetnił i uatrakcyjnił uroczystość.

       

      Spotkanie uczniów 1c ze Strażnikiem Miejskim
      22 września 2014 roku w klasie 1c odbyła się lekcja na temat ?Bezpieczna droga do szkoły. Gościem i prowadzącym lekcję był Pan pracujący w Straży Miejskiej. Uczniowie wysłuchali dużo ważnych wskazówek jak należy zachować się na ulicy, jak bezpiecznie przez ulicę przechodzić. Praca domowa zadana nie tylko dla dzieci, ale również dla Rodziców, to ćwiczenia w przechodzeniu przez ulicę w obecności dorosłych. Powodzenia!

       

      TU-WIM na deskach iteatru TVP!
      23 września 2014r. po raz drugi w nowym roku szkolnym mogliśmy obejrzeć transmisję spektaklu teatralnego. Tym razem uczniowie klasy VIa przenieśli się w za pomocą tablicy multimedialnej i internetu do Teatru Powszechnego w Łodzi, skąd był transmitowany spektakl pt. "TU-WIM".   Była to muzyczna podróż w świat poezji i piosenek Juliana Tuwima. Widowisko idące w kierunku absurdu i groteski, pokazujące,że teatr to miejsce magiczne zarówno dla widzów, jak i dla aktorów; ale to miejsce, które nie byłoby magiczne, gdyby nie osoby, których zwykle na scenie nie widać, które nie wychodzą do oklasków, a bez których przecież teatr by nie istniał. Pomysł niby prosty... ludzie zaplecza teatralnego: portier, garderobiana, sprzątaczka, pod osłoną nocy śpiewali piosenki według tekstów Juliana Tuwima wywołali ducha Tuwima. Była to dobra okazja do poznania poważnej twórczości poety, twórcy nie tylko poezji dla dzieci. Wrażenia po obejrzanym spektaklu, a także swoje opinie na temat ciekawej lekcji języka polskiego uczniowie klasy VI a mogli opowiedzieć przed kamerą i ekipą telewizyjną, a następnie obejrzeć siebie w Kurierze Mazowieckim. Tacy niespodziewani goście bardzo nas zaskoczyli... ale kto wie, może występ przed kamerami to początek drogi dziennikarskiej naszych uczniów, którzy za kilka miesięcy opuszczą mury swojej ukochanej szkoły podstawowej... Trzymamy kciuki i czekamy na kolejny iteatr!

       

      Klasa Ic w Ogrodzie Saskim
      25.09.2014r. w ramach PIKNIKU EKOLOGICZNEGO byliśmy na spacerze w Ogrodzie Saskim. Dzieci szukały zmian zachodzących jesienią, zbierały kasztany i rozpoznawały drzewa. Śniadanie na i wspólna zabawa wprowadziły wszystkich w dobry nastrój. To była nasza pierwsza wycieczka!!!

       

      PRÓBNY SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY
      W czwartek, 25 września 2014r., uczniowie klas szóstych zmierzyli się z próbnym sprawdzianem, który od roku 2015 będzie się odbywał według nowej formuły.  Sprawdzian obejmuje wiadomości i umiejętności z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (w naszej szkole jest to język angielski). Zadania z języka polskiego i matematyki mogą być oparte na praktycznych zagadnieniach z historii lub przyrody. Sprawdzian odbywa się w dwóch częściach. Część pierwsza trwa 80 minut i obejmuje zadania z języka polskiego oraz matematyki, natomiast część druga trwa 45 minut i dotyczy zadań z języka obcego nowożytnego. Poszczególne części sprawdzianu rozdzielone są przerwą. W naszej szkole próbne sprawdziany będą odbywały się na koniec każdego miesiąca. Szóstoklasiści - dacie radę! Powodzenia!:)

       

      BEZPIECZEŃSTWO 2014/2015
      W piątek 26.09.2014 r. odbył się w szkole apel podsumowujący wiedzę naszych uczniów z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa.  O godzinie 8.00 apel dla uczniów klas IV-VI uświetnili swoją obecnością KOMBATANCI ZE ZGRUPOWANIA AK "CHROBRY II". Uczniowie klas I-III spotkali się z prowadzącymi i z nauczycielami o godzinie 8.50. Wykorzystano formę quizu. Utrwalano znajomość zasad ruchu drogowego, bezpieczeństwa w środkach komunikacji. Oddziaływania wychowawcze w szkole mają na celu również kształtowanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych w drodze do szkoły, podczas zabaw w czasie wolnym od zajęć szkolnych. W bieżącym roku szkolnym w placówce wprowadzamy systemowe rozwiązania mające na celu stymulowanie pożądanych zachowań naszych uczniów. W drugiej części apelu podczas obu spotkań zmieniono formułę. Dzięki pracy metodą ?burzy mózgów? omówiono ogólny zakres PZK (przywileje, zasady, konsekwencje) jako podbudowy Szkolnego Systemu Bezpieczeństwa. Wprowadzane rozwiązania mają kształtować poczucie odpowiedzialności uczniów na terenie szkoły.

       

      75 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
      Na dzień 27 września 2014 roku przypadła 75 rocznica powstania państwa podziemnego.  -O Polskim Państwie
      Podziemnym wciąż wiemy za mało, a mam mocne przekonanie, że wiedza o nim może nam służyć również dzisiaj. Polskie podziemie z lat 1939-1945 reprezentuje bowiem wartości, których dzisiaj bardzo potrzebujemy. Mam na myśli propaństwową postawę, bo przecież poparcie Polaków dla państwa w podziemiu nie brało się z wymuszania, ale z powszechnego uznania, że Polska nadal istnieje, i że należy słuchać tych, którzy ją reprezentują. Dziś brakuje nam zaangażowania na rzecz dobra wspólnego- mówił prezes IPN Łukasz Kamiński. Dlatego też 26 września 2014 roku klasy szóste spotkały się z kombatantami ze Zgrupowania AK ,,Chrobry II". Powstańcy opowiadali im o sytuacji w kraju w momencie wybuchu II Wojny Światowej i ataku na Polskę Związku Radzieckiego. Wspominali jak wyglądała Warszawa w tamtych czasach i w jaki sposób doszło do powstania państwa podziemnego. Uczniowie z zaciekawianiem słuchali wspomnień oraz zadawali powstańcom szereg pytań dotyczących II wojny światowej i Powstania Warszawskiego.

       

      Przyrodnicza przestrzeń Warszawy- Wisła.
      27 września uczniowie klasy 6a uczestniczyli w wycieczce przyrodniczej w ramach projektu edukacyjnego pt. Przyrodnicza Przestrzeń Warszawy- Wisła. Wraz ze Stowarzyszeniem Geografów Polskich i Przyjaciół Geografii uczniowie udali się do Kępy Kiełpińskiej, gdzie mogli podziwiać piękno królowej polskich rzek- Wisły i okolic Warszawy. Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

       

      WF z klasą
      W środę 1 października, w związku z inauguracją II edycji programu WF z klasą, gościliśmy w naszej szkole reporterów Magazynu "Atleci" z Polsat Sport. Pokazaliśmy, że ze sportu w szkole czerpiemy przyjemność a nauczyciele wychowania fizycznego pracują z pasją i potrafią zachęcić uczniów do ćwiczeń na lekcjach. Niebanalne lekcje wf są szansą na kształtowanie nawyków regularnego uprawiania sportu. Wiedzą o tym nasi akrobaci.

       

      Na cygańską nutę
      Październikowy koncert "Na cygańską nutę" potwierdził, że słuchanie utworów na żywo, to czysta przyjemność. To odczucie powiększyło obserwowanie grających muzyków w składzie: skrzypce, akordeon, kontrabas, śpiew. Zespół zaprezentował nam cudowne brzmienia muzyki romskiej. Zarówno dzieci, jak i nauczyciela dali się porwać w fantastyczną cygańską podróż.

      Warsztaty językowe AIESEC
      Już 3 rok z rzędu w naszej szkole gościliśmy zaprzyjaźnioną z nami organizację studencką "AIESEC". Tym razem spędzaliśmy czas z Mustafą i Livią, którzy przybliżyli nam tajemnice swoich rodzinnych stron. Uczniowie klas IV- VI z niecierpliwością wyczekiwali tych lekcji, które są niewątpliwie czymś bardzo oryginalnym. Przez cały tydzień Mustafa, mieszkaniec Kairu, zabierał nas w podróż w czasie do starożytnego Egiptu. Poznawaliśmy ciekawe miejsca, wiemy już ile jest piramid, jakie jest zadanie Sfinksa, co jedzą Egipcjanie oraz jak spędzają wolny czas. Próbowaliśmy swoich sił w tworzeniu hieroglifów, a także (co nie było łatwe) pisaliśmy swoje imiona po arabsku. Z kolei Livia, mieszkanka Sao Paulo, tańczyła z nami sambę, opowiadała o historii Brazylii, a przede wszystkim uczyła nas języka portugalskiego. Trzeba przyznać, że z tym językiem szło nam o wiele łatwiej niż z arabskim :-) Zgodnie z tradycją ostatnia klasa, która miała zajęcia, przygotowała poczęstunek dla naszych gości, który składał się z typowych polskich dań. Trzeba przyznać, iż uczniowie z klasy 6a spisali się na medal. Mustafa i Lidia byli zachwyceni polską kuchnią. Szczególnie do gustu przypadł im śledź w oleju z cebulką oraz pierogi z jagodami. Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Pożegnaliśmy już naszych gości i z niecierpliwością wyczekujemy kolejnych już w przyszłym roku!!!

      Entomologiczne zagadki Wilanowa
      W czwartek 09-10-2014 klasa IV c, wraz z wychowawcą, udała się do ogrodów wilanowskich, gdzie wśród otaczającej nas złotej polskiej jesieni, odkrywaliśmy entomologiczne zagadki Wilanowa.  Zanim wszyscy weszliśmy na dziedziniec pałacu, poznaliśmy krótką historię, jak to król Jan III Sobieski upodobał sobie to miejsce. Prowadząca lekcję pani biolog podzieliła klasę na cztery zespoły. Zadaniem każdego było spisanie wszystkich żywych i nieożywionych elementów środowiska w danym fragmencie ogrodu. Przechodząc przez ogrody barokowe i krajobrazowe, stojąc nad brzegiem jeziora podziwiając rezerwat Morysin, wspólnie poznawaliśmy tajemnice życia owadów. Dowiedzieliśmy się wiele m. in. o pszczołach, motylach, pająkach i ważkach. Wiemy już, co należy zrobić gdy napotkamy gniazdo os jak powstaje miód. Pod koniec zajęć każdy z nas wykonał, przy pomocy piłeczki do tenisa stołowego i bibuły, swoją własną pszczołę. Przy wyjściu z ogrodu każdy uczestnik zajęć otrzymał pamiątkową teczkę z kartami pracy, które pozwolą utrwalić poznane w czasie lekcji wiadomości. Gorąco zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Wilanowa, który posiada bogatą ofertę zajęć edukacyjnych.

      Dzień papieski
      Dnia 10 X 2014 r. obchodziliśmy w naszej szkole XIV Dzień Papieski pod hasłem: "Jan Paweł II- Świętymi bądźcie!"  Uczniowie kl. IV A wystąpili w okolicznościowym przedstawieniu. W uroczystości wzięli udział Dyrekcja szkoły, nauczyciele ks. proboszcz z Parafii Św Alojzego Orione- Robert Branicki. Program artystyczny dzieci przedstawiły dla dwóch grup: godz 9 00 klasy IV - VI godz 10 00 klasy 0 -III
      W grupie dzieci młodszych przeprowadziliśmy konkurs dotyczący życia Jana Pawła II. Zwyciężcy otrzymali nagrody książkowe.
      O oprawę muzyczną zadał szkolny chór pod kierownictwem p. M Dębińskiej Montaż słowno- muzyczny przybliżył dzieło Wielkiego Polaka Jana Pawła II, który w swoją świętością zadziwił świat.


      Ślubowanie klas pierwszych
      Bardzo ważnym wydarzeniem dla najmłodszych uczniów naszej szkoły było ślubowanie. Uroczystość ta odbyła się 14 października 2014 r. i z pewnością na długo zapadnie w pamięci dzieci klas pierwszych i ich rodziców. Pasowanie na ucznia jest wielkim przeżyciem i momentem, od którego dziecko staje się pełnoprawnym członkiem społeczności uczniowskiej.  Dzieci z klasy pierwszej oraz ich koledzy i koleżanki ze starszych klas przedstawiły przygotowany program artystyczny. Z wielkim przejęciem recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po części artystycznej pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Symboliczne pasowanie na ucznia odbyło się poprzez gest dotknięcia każdego malucha wielkim, kolorowym ołówkiem. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości uczniowie klas I a, I b i I c wraz z wychowawczyniami oraz rodzicami udali się do swoich sal na słodki poczęstunek. Życzymy wszystkim uczniom klas pierwszych wytrwałości i cierpliwości w podejmowaniu wyzwań edukacyjnych, a także wielu radości i uśmiechu każdego dnia spędzonego w naszej szkole.

      Klasa 6a na kręglach
      14 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej klasa 6 a wybrała się na kręgle do Hula-Kula. Graliśmy na trzech torach w trzech drużynach. Atmosfera była wspaniała!  Dobry humor, rywalizacja w duchu zasad fair play i kolorowe kule sprawiły, że po raz kolejny okazało się, że zamiast siedzenia przed komputerem albo wysyłania smsów, warto postawić na ruch i rekreację. W końcu nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch.


      0a jako obserwatorzy przyrody
      Dnia 15.10.2014r grupa 0A wybrała się na wycieczkę do parku. Byliśmy uważnymi obserwatorami przyrody.  W parku obserwowaliśmy naszą złocistą jesień. Chodziliśmy po liściach, słuchając jak szeleszczą, przez lupę oglądaliśmy kształty liści. Wraz z opiekunami zbieraliśmy kolorowe liście i szyszki. W parku zatrzymaliśmy się na placyku zabaw, a potem... wróciliśmy z naszymi darami jesiennymi do szkoły. Każdy z nas wykonał piękną pracę jesienną

      Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików na Miedzianej.
      18 października odbyły się w naszej szkole Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w akrobatyce sportowej, zaliczane do ogólnopolskiego systemu współzawodnictwa sportowego. A oto nasi medaliści:  Skoki na trampolinie dziewcząt: Sadowska Weronika III m. Skoki na trampolinie chłopców: Adam Mickiewicz I m, Sawka Jan III m Skoki na ścieżce chłopców: Adam Mickiewicz I m Gratulujemy!!!

      "Kulek" w Teatrze Kamienica
      We wtorek, 21.10.2014r uczniowie klasy IIIa, IVc i VIc mieli okazję obejrzeć, w ramach kampanii społecznej, spektakl edukacyjny pt. "Kulek".  Krótko o spektaklu: Kacper, uczeń piątej klasy, od niedawna ma nowego przyjaciela. Przyjaciel Kacpra właściwie nie różni się od innych przyjaciół, można z nim porozmawiać, pobawić się, zagrać w jakąś grę. Jest tylko jeden, mały szczegół... Kulek nie jest człowiekiem, ale myśli, rozmawia i słucha jak człowiek. Mieści się w szkolnym plecaku Kacpra i jest średniej wielkości kulą, i tak naprawdę Kulek sam jeszcze nie wie kim jest i co potrafi. Kto to jest? To sztuczna inteligencja stworzona przez Tatę Kacpra. Prototyp w fazie testów. Udanych co prawda, ale według Taty Kacpra Kulek nie jest jeszcze gotowy wykonywać roli, do której został wymyślony - roli opiekuna i przyjaciela dzieci. Kacper bardzo lubi Kulka i na odwrót, Kulek też bardzo lubi Kacpra. I być może dlatego Kacper uległ namowom Kulka i mimo zakazu Taty przyniósł Kulka do szkoły. Kacper nie zrobił tego po to, by się nim pochwalić. Chciał jedynie pokazać Kulkowi jak wygląda świat poza laboratorium Taty Kacpra. I wszystko byłoby dobrze gdyby nie Zosia. Kiedy usłyszała, że w plecaku Kacpra coś mówi ludzkim głosem, zapragnęła zobaczyć, co gada w plecaku Kacpra. Kulek poznał Zosię i kolegę Kacpra, Olka. I być może wszyscy wróciliby grzecznie do domu, gdyby Kulka nie dostrzegł jeszcze pewien Typek. Kulek bardzo się mu spodobał i nie byłoby w tym nic złego, gdyby Typek poprzestał na podziwianiu genialnego wynalazku Taty Kacpra. Jednak Typek postanowił zostać właścicielem Kulka. Kulek zachwycił wszystkich uczniów, a zabawne fragmenty piosenek i tekstów z przedstawienia pozostaną na długo w pamięci uczniów. W czasie spektaklu dzieci uczyły się również jak powinny zachowywać się jadąc tramwajem, jak reagować na sytuacjach zagrożenia życia tak, żeby zawsze bezpiecznie dotrzeć do celu. Spektakl był bezpłatny, a nam mimo deszczu bardzo podobał się również sam spacer do Teatru Kamienica:) Miło było usłyszeć od uczniów... chcemy więcej!!!

      Opowieść o Żydach polskich - lekcja historii na żywo
      W czwartek, 23 października 2014r uczniowie klas szóstych mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii transmitowanej bezpośrednio z wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.  Zajęcia dla szkół podstawowych poprowadzili bracia Tkacz, którzy zagrali w filmie Biegnij, chłopcze, biegnij. Aktorzy opowiedzieli o obyczajowości oraz kulturze Żydów. Zostały przygotowane w związku z planowanym na 28 października 2014 oficjalnym otwarciem wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Wystawa będzie jedyną na świecie ekspozycją opowiadającą o 1000-letniej historii Żydów polskich. W ośmiu galeriach ukaże fascynujące dzieje społeczności żydowskiej w naszym kraju. W trakcie lekcji uczniowie poznali wystawę: przenieśli się do XVI-wiecznego Krakowa, stanęli pod zdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i trafili na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. Warto poznawać różne kultury i tradycje. Dopiero, gdy wyruszymy z domu zaczynamy zdawać sobie sprawę, jak względne i diametralnie różne są ludzkie zachowana i przyzwyczajenia. Kultura decyduje o podejściu do najprostszych codziennych sytuacji, różnym statusie płci, czy wreszcie o tym, co jest akceptowane, a co nie. Odmienność spotyka nas dziś na każdym kroku. Początkowo dzieci jej nie dostrzegają, później często piętnują, a czasem stają się nieśmiałe z powodu własnej odmienności. Lekcja tolerancji przyda się więc w każdej sytuacji, a różnice współistnieją z podobieństwami, o których czasem zdarza nam się zapomnieć.

      Chroń Ziemię- segreguj odpady!
      Dn.23 października uczniowie kl.VI a pod opieką nauczycielki plastyki wzięli udział w happeningu zachęcającym mieszkańców Woli do segregowania odpadów.  Klasa podzielona na grupy zadaniowe przeszła ulicami w pobliżu szkoły, niosąc plakaty,projekty barwnych,różnorodnych pojemników na odpady .Dźwięki trąbki skutecznie zwracały uwagę przechodniów na hasła plakatów.Grupa reporterska przeprowadzała wywiady z mieszkańcami sprawdzając ich wiedzę na temat segregacji śmieci, możliwości technicznych jakie posiadają w swoich blokach i kamienicach,a także pytając o uwagi i spostrzeżenia.Większość przechodniów bardzo chętnie rozmawiała z uczniami,widząc potrzebę takich akcji,chwaląc pomysły na pojemniki i zaangażowanie młodzieży.Chroń Ziemię- segreguj odpady!

       

      Zaprzysiężenie Małego SU  

      W piątek 24 października odbyło się zaprzysiężenie MAŁEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO. Przedstawiciele Samorządu zaprezentowali: skład, cele działalności, regulamin i zadania. Po powtórzeniu słów przysięgi uczniowie reprezentujący przedstawicieli poszczególnych klas I-III odczytali postulaty MSU na rok szkolny 2014/2015. Mottem działalności Samorządu jest: Uśmiech, dobroć w sercu mam i z chęcią innym je dam.

       

      Próbna ewakuacja
      W dniu 24 października została przeprowadzona próbna ewakuacja ma wypadek zagrożenia pożarowego. W próbnej ewakuacji uczestniczyła policjantka, pani Joanna Malina z Wydziału ds. Nieletnich i Patologii oraz jednostka Staży Pożarnej.  Próba przebiegła bez zakłóceń, uczniowie pod opieką nauczycieli opuścili spokojnie budynek szkolny. Po odwołaniu zagrożenia uczniowie wysłuchali krótkiego wystąpienia pani policjantki na temat postępowania w czasie realnego zagrożenia, a uczniowie klas pierwszych mieli możliwość dokładnego obejrzenia samochodu pożarniczego.


      Zaprzysiężenie Samorządu Uczniowskiego
      W czwartek 24 października 2014 r. odbyło się zaprzysiężenie nowo wybranych członków Rady Samorządu Uczniowskiego. Tak ważna dla społeczności szkolnej uroczystość przebiegała w bardzo podniosłej atmosferze.  Najpierw odbyło się ślubowanie w obecności pocztu sztandarowego, a następnie przedstawicielka Rady omówiła plan pracy samorządu na rok szkolny 2014/2015. Na zakończenie głos zabrał dyrektor naszej szkoły pan Paweł Prusik. Przypomniał zebranym o roli jaką odgrywa samorządność i życzył członkom SU chęci do pracy i wielu ciekawych pomysłów, które wzbogacą "życie" naszej szkoły. Nowa Rada SU z pewnością ochoczo zabierze się do pracy, a na jej efekty nie trzeba długo czekać.

      Lekcje muzealne klas VI
      W październiku klasy VI za sprawą Galerii Średniowiecznej Muzeum Narodowego przeniosły się w czasy gotyku,by podziwiać kolekcję poliptyków (wyjątkowo duży zespół), malarstwa i rzeźby.  Ciekawe wykłady z historii,sztuki, opowieści o ludziach i o wizerunkach świętych sprzed kilkuset lat, były bogato ilustrowane zabytkami i przeplatane zabawnymi ciekawostkami z epoki.Uczniowie byli zaangażowani,chętnie współpracowali z przewodnikiem, zadawali wiele pytań.Warto dodać,że kolekcja ołtarzy z ruchomymi skrzydłami należy do najbardziej reprezentatywnych na świecie.

      V b w TVP :-)
      W październiku klasa 5b była na wycieczce po TVP S.A. Program wycieczki obejmował wizytę w studiach telewizyjnych, pomieszczeniach reżyserskich oraz pracowniach dekoracji. Przewodnik z pasją opowiadał, w jaki sposób powstają programy telewizyjne, mówił o ogromnej pracy wielu ludzi, których nie widzimy na ekranach telewizorów (dźwiękowcy, oświetleniowcy, scenarzyści itp.), a bez których program po prostu by nie został zrealizowany.  Dzieci miały możliwość zasiąść w fotelu redaktorki i dziennikarki pani Agaty Młynarskiej, prowadzącej program Świat się kręci. Zwiedzający przebywali w pomieszczeniu, gdzie od ponad dwunastu lat nagrywany jest poranny magazyn telewizyjnej Dwójki Pytanie na śniadanie, prowadzony m.in. Przez Annę Popek, Michała Olszańskiego czy Tomasza Kamela, który akurat odpoczywał po porannych nagraniach i można go było ?podejrzeć? zza uchylonych drzwi Na koniec wycieczki dzieci mogły zobaczyć w małym muzeum Telewizji eksponaty z okresu PRL-u, kamery pamiętające czasy ?kina obwoźnego?.


      Brązowe medale na Mistrzostwach Europy i Polski
      Ostatni weekend przyniósł wspaniałe sukcesy sportowe. Głównymi bohaterami tych sukcesów byli uczniowie naszej szkoły.  Najpierw w sobotę 25.10.2014 w Warszawie odbył się Puchar Europy w karate, w którym Adam Mickiewicz z klasy IV a zdobył brązowy medal, a w niedzielę 26.10.2014 r. w Drzonkowie/k. Zielonej Góry odbyły się Ogólnopolskie Zawody "Młode Talenty" w akrobatyce sportowej , w których Weronika Smolarczyk również zdobyła brązowy medal. Gratulujemy!!

      MOTYWATOR 26
      W naszej szkole w piątek 31 października po raz pierwszy wręczono uczniom dyplomy: "Motywator 26".  Rada Pedagogiczna ustanowiła to comiesięczne wyróżnienie, by wzmocnić motywację uczniów do nauki szkolnej oraz do poprawy zachowania w szkole. Nauczyciele przyznają motywator uczniom, którzy poczynili zauważalne postępy w nauce i w zachowaniu. Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplom "Motywator 26" z rąk Pana Dyrektora oraz nauczyciela przedmiotu lub wychowawcy. Uczniowie przyjęli nagrodzonych entuzjastycznymi brawami, gratulowali sobie nawzajem sukcesów, dumnie prezentowali swoje dyplomy. Gratulujemy wszystkim wyróżnionym i życzymy dalszych sukcesów! Oby każdy uczeń mógł poszczycić się zdobyciem "Motywatora 26"!

      Sportowy Okrągły Stół 2014
      ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z INFORMACJĄ NT. "SPORTOWEGO OKRĄGŁEGO STOŁU"

      Galop 44
      Dwaj bracia, Dwa światy, Jedno powstanie...  Mikołaj w przedziwny sposób trafia ze współczesnej Warszawy w sam wir dramatycznych wydarzeń Powstania Warszawskiego. Jego starszy brat Wojtek decyduje się na podróż, aby wydostać brata z powrotem. W walczącej Warszawie chłopcy poznają na przemian smak zwycięstwa i gorycz porażki, dowiadują się, czym jest męstwo, prawdziwa przyjaźń i wielka miłość. 4 listopada 2014 roku uczniowie klas szóstych uczestniczyli w spotkaniu z autorka książki "Galop 44" p. Moniką Kowaleczko-Szumowska. Spotkanie odbyło się w niezwykłym miejscu, bo w sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego. "Galop 44" to swoiste połączenie powieści młodzieżowej, sensacji, fantastyki z dużą dozą polskiej historii. Autorka w książce dla młodzieży przemyciła mnóstwo faktów historycznych dotyczących Powstania Warszawskiego. P. Monika Kowaleczko- Szumowska opowiadała o samym tworzeniu książki i fascynacji jaką dla niej są wspomnienia powstańców, dlatego dużą czasu przy tworzeniu książki spędziła w Archiwum Historii Mówionej w Muzeum Powstania Warszawskiego. Po spotkaniu odbyły się warsztaty historyczne Dzieci zakupiły książki oraz otrzymały autografy od autorki.

      Dysleksja- wykład dla rodziców
      Ostatnie zebranie z rodzicami (4 listopada 2014 r.) zaczęło się inaczej niż zwykle. Wychowawcy uczniów klas 4-6 zaprosili rodziców na spotkanie z p.psycholog Małgorzatą Prus i z p. Ewą Ziejewską - nauczycielką języka polskiego, które dotyczyło DYSLEKSJI.   Rodzice dowiedzieli się o przyczynach trudności w pisaniu i czytaniu, a także o tym, jak sobie z nimi radzić oraz w jakich placówkach szukać wsparcia. Osoby z dysleksją często muszą mocniej się koncentrować i eksperymentalnie szukać własnego sposobu robienia różnych rzeczy, co koniec końców prowadzi do tego, że stają się bardziej pomysłowe i zaradne, chociaż być może w szkole podstawowej nie przynoszą do domu piątek z wypracowań. Rodzice obejrzeli również prezentację przedstawiające wybitne osoby z dysleksją. Dyslektykami prawdopodobnie byli: Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Winston Churchill, Adam Mickiewicz, Hans Christian Andersen, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, Julian Tuwim, Agatha Christie, Honore de Balzak, Mark Twain, Emil Zola, Jack London, Alberto Moravia, Albert Einstein, Thomas Edison, Karol Linneusz, Michael Faraday, Jacek Kuroń. Dawniej nie rozumiano tego zaburzenia, a dyslektyków uważano za tępych i leniwych. H. Ch. Andersen pisał o szkole: "łajany jestem wiecznie i stale, nigdy nie słyszę słowa zachęty". S. Żeromski powtarzał trzy klasy, a J. Tuwim miał "dryndę"(poprawkę) z geografii. O Edisonie nauczyciele mówili, że nic z niego nie będzie.
      W naszej szkole zajęcia dla uczniów z dysleksją odbywają się w piątki na 7 godzinie lekcyjnej i są prowadzone metoda Ortograffiti. Najważniejsze informacje na temat trudności w czytaniu i pisaniu rodzice otrzymali w postaci ulotki informacyjnej.
      Zachęcamy również do zapoznania się z książką M. Bogdanowicz, A. Adryjanek, M. Różynskiej "Uczeń z dysleksją w domu", a także strona internetową:http://www.ptd.edu.pl/ptd "Jestem jaki jestem, nie pomimo tego, że mam dysleksję, ale dlatego, że ją mam" /Einstein/ "Skoro dziecko z dysleksją nie uczy się w taki sposób, w jaki ty je uczysz, to czy nie możesz uczyć go w taki sposób, w jaki ono się uczy" Dr H.T.Chasty "Osoby z dysleksją nie powinny być uważane za osoby z trudnościami w uczeniu się, ale za takie, które mają odmienne zdolności." Prof. A. Galaburda

      Spotkanie z artystą
      Dn.5 listopada w kinie Atlantic odbyło się spotkanie z artystą Panem Józefem Wilkoniem zorganizowane przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy i Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Kino Atlantic, Entropię Słowa oraz Fundację "Arka" im. Józefa Wilkonia. Pod opieką nauczycielki plastyki uczestniczyły w nim nasze szkolne artystki -Julka Kwiecińska i Ola Gad z kl. V a oraz Ola Kornatowska z kl.VI a.  Józef Wilkoń to znany polski ilustrator, malarz, rysownik i rzeźbiarz, twórca monumentalnej "Arki",przestrzennych ilustracji- zwierzyńców drewnianych i blaszanych, uczestnik międzynarodowej akcji charytatywnej"Polscy Artyści Plastycy Dzieciom". Byłyśmy pod dużym wrażeniem prac autora oglądanymi na kinowym ekranie oraz bezpośrednim z Nim kontaktem.To człowiek spontaniczny, sympatyczny z poczuciem humoru. Julka i Ola miały zaszczyt wziąć udział w warsztatach malowania koni wspólnie z Mistrzem.Otrzymałyśmy autografy- również dla naszej szkolnej biblioteki:)/span>

      Kuchnia mazowiecka
      W pierwszy czwartek listopada, w naszej stołówce szkolnej po raz kolejny w tym roku szkolnym roznosił się wspaniały zapach kuchni regionalnej. W tym miesiącu za organizację menu obiadowego była odpowiedzialna klasa VIb. Uczniowie zaproponowali dania z kuchni Mazowsza: zupę zalewajkę oraz kurczaka z ziemniakami.
      Tradycyjna kuchnia Mazowsza bazowała na kuchni ludowej. Stolica regionu była natomiast centrum skupiającym w sobie smaki z zagranicy. To region chyba najbardziej zróżnicowany jeśli chodzi o kulinaria. Widoczne są tutaj wpływy zarówno polskich regionów, takich jak Kurpie czy Kujawy, jak i kuchni światowych. Te ostatnie widoczne są zwłaszcza w Warszawie - stolicy regionu. Od XVI wieku, kiedy to Warszawa stała się także stolicą Polski, poziom tutejszej kuchni znacznie się poprawił. Ponadto miasto za czasów Królestwa Kongresowego musiało dbać o zachowanie polskości, również w kulinariach. W związku z tym kuchnia Mazowsza zyskała miano typowej kuchni staropolskiej.
      Tego dnia w całej szkole pojawiły się plakaty informujące o tym wyjątkowym wydarzeniu, a uczniowie klasy VIb z uśmiechem na twarzy podawali obiad nauczycielom i swoim młodszym kolegom i koleżankom.
      Dziękujemy za pomoc paniom ze stołówki szkolnej. Obiad był przepyszny!

      Dzielnicowy Konkurs Piosenki "Jem zdrowo, więc żyję kolorowo"
      W dniu 6 listopada 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 222 im. Jana Brzechwy odbyły się międzyszkolne eliminacje Dzielnicowego Konkursu Piosenki pod hasłem "Jem zdrowo, więc żyję kolorowo".  Zadanie konkursowe polegało na ułożeniu tekstu piosenki o tematyce związanej ze zdrowym odżywianiem i sportowym trybem życia oraz wykonaniu jej do wybranej melodii. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III oraz klas IV-VI. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły wokalno- taneczne: dziewczęta z kl. III B i VI B, przygotowane pod kierunkiem p. Justyny Uchrońskiej. W kategorii klas I-III zespół w składzie : Wiktoria Francuz, Sandra Flak, Matylda Godlewska, Zuzanna Kasparewicz, Julia Kujan, Joanna Nosal, Aleksandra Pakulska, Natalia Żero zajął I miejsce. Piosenkę zatytułowaną "Przepis na zdrowie" laureatki zaprezentują dnia 14 listopada 2014 r. podczas Wolskiego Dnia Zdrowego Żywienia. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


      XI Mazowiecki Konkurs Savoir Vivre "Obycie umila życie"
      Konkurs Savoir Vivre "Obycie Umila Życie" jest projektem realizowanym od ponad trzynastu lat przez Dom Kultury "Włochy". W tym roku po raz pierwszy organizowany jest w rozszerzonej- mazowieckiej formule. Jego adresatami są dzieci i młodzież z mazowieckich szkół.  Udział w konkursie gwarantuje uczestnikom poznanie zasad kulturalnego zachowania, zarówno w domu, w szkole, wśród codziennych sytuacji życiowych oraz podczas oficjalnych spotkań czy rozmów kwalifikacyjnych. ?Obycie umila życie? jest konkursem wieloetapowym, obok walorów edukacyjnych zapewnia również dobrą zabawę i zdrową rywalizację. Pierwszy etap konkursu obejmował wewnętrzne eliminacje prowadzone na terenie szkół. Drugi ? półfinał odbył się w 7 listopada 2014 roku i miał formę pisemnego testu, do którego zakwalifikowało się pięcioro reprezentantów naszej szkoły. Finał z udziałem publiczności rozegra się między trzema zespołami, które zdobyły w teście najwięcej punktów w swojej kategorii wiekowej. Wyniki wkrótce...

      Koncert - Historia Baletu
      W dniu 7.11.2014r. w ramach comiesięcznych spotkań muzycznych mieliśmy okazję obejrzeć koncert "Historia Baletu".  Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć się jak wygląda codzienny trening tancerzy baletowych, przygotowujący ich do skomplikowanych ewolucji tanecznych. Tancerki i tancerz przedstawili najbardziej charakterystyczne kroki, figury oraz tańce baletowe. Podziw budziły zarówno baletnice jak i wspaniałe popisy tancerza. Wszyscy byliśmy zauroczeni perfekcją, zwinnością i lekkością tańca oraz przepięknymi kostiumami. Każdy z rozmarzeniem patrzył na występy naszych gości i choć na chwilę przeniósł się do świata.

      Święto Niepodległości
      7 listopada 2014 roku odbyło się w naszej szkole przedstawienie z okazji Święta Niepodległości pt. "Miejcie nadzieję".  Uczniowie z klas 4-6 pod kierunkiem p. Iwony Chruściel, p. Ewy Ziejewskiej i p. Anny Kozłowskiej przygotowali niezwykły spektakl. W bardzo przejmujący i wzruszający sposób ukazali tragiczne epizody z historii Polski- okres zaborów, przegranych powstań, tragedie II wojny światowej, potrafili również wiarygodnie ukazać radosne wydarzenia tj. odzyskanie przez Polskę niepodległości i upadek komunizmu nawiązując w ten sposób do obchodów 25-lecia wolnej Polski. Spektakl uświetnił występ chóru pod kierunkiem p. Małgorzaty Dębińskiej - Kapsiak, który wprowadził nas w atmosferę refleksji, a dekoracje i stroje przygotowane przez p. Annę Żelechowską sprawiły, że wszyscy czuliśmy się jak na wspaniałej lekcji historii.
      W uroczystości wzięli udział zaproszeni kombatanci ze zgrupowania AK "Chrobry II" oraz p. Kamil Giemza- Radny dzielnicy Wola

      Turniej młodzików w akrobatyce sportowej
      W sobotę 8 listopada 2014 r. w naszej szkole odbył się Turniej Młodzików w akrobatyce sportowej. W zawodach wzięło udział 61 zawodników z 5 klubów warszawskich.   A oto nasi medaliści z klas sportowych o kierunku akrobatyki sportowej: 1. Skoki na trampolinie chłopców: I m - Żak Michał V a, III m - Mickiewicz Adam IV a 2. Skoki na ścieżce chłopców: I m - Mickiewicz Adam IV a Gratulujemy !!! Zawody współfinansowało Miasto Stołeczne Warszawa - Urząd Dzielnicy Warszawa Wola i nasz klub szkolny UMAKS SP-26. Dziękujemy !!!

      Rejonowy etap konkursu polonistycznego
      Dnia 12 listopada 2014r w Gimnazjum nr 5 im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie odbył się rejonowy etap Konkursu Polonistycznego, w którym naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Matuszewska i Radosław Tamang z kl. VIb.   Już na etapie szkolnym trzeba było wykazać się dużą wiedzą i znajomością lektur dodatkowych. Uczniowie pilnie przygotowywali się do niego poświęcając swój czas często już od 7 rano. Kolejny etap był jeszcze trudniejszy, bowiem należało przeczytać kolejne lektury dodatkowe, m.in. "Sonety krymskie" A. Mickiewicza. Ola i Radek świetnie poradzili sobie i z tym zadaniem. Taka mobilizacja sił i koncentracja to dobra próba przed sprawdzianem szóstoklasisty i nauką w gimnazjum! Trzymamy kciuki za naszych uczniów, życzymy im powodzenia i dalszych sukcesów!wszyscy.

      Rozgrywki sportowe "Od zabawy do sportu"
      W listopadzie jak co roku braliśmy udział w sportowych rozgrywkach w ramach programu "Od zabawy do sportu". Dzieci z klas II-IV świetnie poradziły sobie w półfinałach i dzięki temu zostaliśmy zakwalifikowani do finałów dzielnicowych, które odbyły się w dniu 13 listopada.  Tym razem "trzynastka" okazała się szczęśliwa. Mimo ciężkiej rywalizacji dzieci z naszej szkoły okazały się najlepsze, zdobyły I miejsce i będą reprezentować dzielnicę Wola na kolejnym warszawskim etapie w dniu 3 grudnia. Zawody uatrakcyjniły występy clownów, które wzbudziły zachwyt nie tylko u młodszej, ale również starszej części widowni (opiekunów i rodziców). Falę emocji podsyciła konkurencja dla nauczycieli, którym z całego serca kibicowały dzieci. Oprócz rozgrywek sportowych odbyła się również konkurencja z wiedzy dotycząca wiadomości o Unii Europejskiej. Szczęście dzieci zostało dopełnione wspaniałymi nagrodami: każdy uczestnik otrzymał grę edukacyjną, dyplom i medal. Dla szkoły dzieci zdobyły puchar, dyplom i nagrody rzeczowe, m.in. zegar. Trzymajcie za nas kciuki w dniu 3 grudnia!

      "Wiem co jem"
      W tym roku po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji "Wiem, co jem". Tym razem podjęliśmy działania związane z hasłem "Z warzywami żyję w zgodzie, jem je co dzień".  Nasi reprezentanci wystartowali w Dzielnicowym Konkursie Piosenki dla uczniów klas I-VI "Jem zdrowo, więc żyję kolorowo". Zadanie konkursowe polegało na ułożeniu własnego tekstu piosenki o tematyce związanej ze zdrowym odżywianiem i sportowym trybem życia oraz wykonaniu jej do wybranej melodii. W kategorii klas I-III uczennice z klasy 3 b pod kierunkiem pani Justyny Uchrońskiej zdobyły I miejsce i wystąpiły 14.11.2014r. podczas uroczystości Wolskiego Dnia Zdrowego Żywienia.
      W ramach tegorocznych obchodów Wolskiego Dnia Zdrowego Żywienia odbył się również Konkurs dla Rad Rodziców działających przy szkołach podstawowych dzielnicy Wola- "Super zdrowa sałatka warzywna i owocowa". Z naszej Rady Rodziców sałatki przygotował pan Łukasik. Serdecznie dziękujemy!!!
      W dniach 05-14.11.2014r. odbył się Tydzień Dobrego Jedzenia. Celem akcji było zachęcenie do jedzenia warzyw i owoców oraz zdrowego pieczywa. Nauczyciele na swoich zajęciach realizowali tematy dotyczące zdrowego trybu życia, higieny spożywania i przygotowywania posiłków, prawidłowego odżywiania i walorów odżywczych chleba. Na lekcjach w-f były pogadanki na temat wpływu aktywności fizycznej na rozwój człowieka. Zaproponowano uczniom różne ćwiczenia do gimnastyki domowej. Na lekcjach języka polskiego uczniowie klas starszych układali wiersze, baśnie i komiksy promujące zdrowe odżywianie. Wyróżnione zostały prace Jasia Nowakowskiego, Mateusza Chodorowskiego z klasy IV b oraz Aleksandra Wiśniewskiego z klasy VI b i Ani Rydzewskiej z klasy VI c. Podsumowaniem akcji były apele dla klas starszych i młodszych. Część artystyczną przygotowały klasy II. i uczennice z klasy IV c. Pielęgniarka szkolna przypomniała o potrzebie zdrowego odżywiania, regularnym jedzeniu posiłków i higienie przygotowywania i spożywania posiłków. Uczniowie klas młodszych przygotowali kosze z warzywami, a klasy starsze plakaty o chlebie. Dzieci ubrane w kolorach warzyw i owoców wykonały ciekawe prace plastyczne: piramidy zdrowego żywienia, owocowo-warzywne zoo. Ogromną radość sprawiła degustacja różnych gatunków pieczywa przygotowana przez każdą klasę. Samorząd uczniowski rozdawał uczniom jabłka podarowane przez sponsora - firmę "Grucha". Szkolne komisje konkursowe dokonały oceny wykonanych prac uczniowskich.
      Zwycięzcami w tym dniu byliśmy wszyscy.

      MAZOWIECKI KONKURS POEZJI I PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ  Co nam w duszy gra
      19 listopada 2014 roku nasz zespół gitarowy w składzie Gabriela Gajo, Julia Kubuszewska, Aleksandra Matuszewska wystąpił podczas przesłuchań Mazowieckiego Konkursu Poezji i Piosenki Obcojęzycznej. Konkurs odbył się w Gimnazjum Nr 49 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Warszawie.
      Nasze młode artystki zaprezentowały utwór The Beatles „Yellow submarine”, ukazując przy tym swoje umiejętności wokalne, instrumentalne i znajomość języka angielskiego. Aranżacja młodych adeptów sztuki była niezwykle ciekawa, odsłaniająca szeroki wachlarz ich indywidualnych możliwości muzycznych, stopnia wrażliwości i wyczulenia na muzykę. Jury przyznało im wyróżnienie.

      Gorąco gratulujemy odniesionego sukcesu, determinacji w dążeniu do celu i dzielenia się radością, jaką daje wykonywanie muzyki.

      20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka
      W związku z ustanowieniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka, dnia 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka nasza szkoła przyłączyła się do propagowania postanowień Konwencji o prawach dziecka  20 listopada uczniowie uczcili 25 rocznicę Konwencji udziałem w apelu, podczas którego poznali wybrane artykuły umowy oraz sylwetki Polaków zaangażowanych w szerzenie wiedzy o prawach dzieci. Delegacja szkoły na czele z Panem Dyrektorem uczestniczyła w XI Wolskiej Debacie "Szkoła na straży praw dziecka" w Szkole Podstawowej nr 25 przy ul. Grzybowskiej. Uwieńczeniem obchodów był radosny przemarsz ulicami Woli z transparentami i śpiewem! Uczniowie skandowali hasła propagujące Konwencję o prawach dziecka, spotkali się z żywą, życzliwą reakcją przechodniów. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka głęboko zapadnie w pamięci całej społeczności. Swoją wiedzę o Konwencji uczniowie mogą sprawdzić biorąc udział w Konkursie "Konwencja o Prawach Ucznia" na stronie internetowej szkoły. Konkurs trwa do 27 listopada. Zapraszamy do udziału!

      Góra Grosza na Miedzianej
      W naszej szkole w dniu 21 listopada br. odbyła się XV edycja jubileuszowej ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza 2014", przy szczególnym współudziale Towarzystwa Nasz Dom  W uroczystości wzięli udział : zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola p. Grażyna Orzechowska- Mikulska, Naczelnik Wydziału Oświaty dla Dzielnicy Wola p. Mariola Zielińska, także Przewodniczący Towarzystwa Nasz Dom p. Tomasz Polkowski oraz osoby prowadzące Rodzinne Domy Dziecka.
      Tradycyjnie Patronat nad akcją objęła Minister Edukacji Narodowej, p. Joanna Kluzik - Rostkowska.
      Listy od Pani Prezydentowej Anny Komorowskiej oraz Rzecznika Praw Dziecka skierowane do uczestników akcji odczytał dyrektor szkoły przy Miedzianej p. Paweł Prusik. Pani Burmistrz Grażyna Orzechowska- Mikulska przekazała na ręce przedstawicieli szkolnego samorządu, osobiście zebrane monety i zachęciła wszystkie dzieci w całej Polsce do przyłączenia się do tej szlachetnej akcji. "Góra Grosza" już po raz 15-ty odbywa się w szkołach wszystkich typów na terenie całego kraju w dniach: od 24 listopada do 5 grudnia br. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 26 wraz z nauczycielami zorganizowali zbiórkę drobnych monet (od 1 gr do 50 gr). Zebrane przez dzieci pieniądze w kwocie ponad 900 zł zostały policzone w specjalnej maszynie, a następnie przewieziono je do banku. Liczymy, że w całej Polsce znowu usypiemy Górę Grosza złożoną z ponad kilku ton monet.
      W trakcie uroczystości mali sportowcy - akrobaci pokazali swój ponadprzeciętny talent w wykonywaniu karkołomnych ćwiczeń. Pokaz akrobatyczny oraz całe przedsięwzięcie nagrodzone zostało burzą braw. Zebrane przez nas i inne dzieci środki finansowe zostaną wykorzystane, tak jak w latach poprzednich, na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które są w trakcie przekształceń i realizują prorodzinne programy wychowawcze. Dotychczas zebrano ponad 24 miliony złotych. Tylko w ubiegłym roku uczniowie z ponad 10 tys. szkół z całej Polski zebrali 250 ton drobnych monet o wartości ponad 2,6 miliona złotych.

      Warszawska Olimpiada Językowa.
      25 listopada w naszej szkole odbył się I etap Warszawskiej Olimpiady Językowej 2014/2015  Osiemnaścioro uczniów i uczennic z klas piątych i szóstych przystąpiło do rozwiązywania testu, który składał się z części leksykalno- gramatycznej oraz kulturowej. Oprócz klasycznych łamigłówek związanych z angielskimi czasami oraz słownych zagadek uczniowie musieli sprostać pytaniom dotyczącym Walii. Ten piękny kraj wchodzący w skład Zjednoczonego Królestwa jest tegorocznym motywem przewodnim olimpiady językowej. Do drugiego etapu zakwalifikują się tylko Ci, którzy z części pierwszej uzyskają 85% możliwych punktów. Trzymajmy zatem kciuki!!!

      Dzień pluszowego misia
      W dniu 25 listopada 2014 r. odbył się apel z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.

      Część artystyczną przygotowała p. Magdalena Przychodzeń wraz z p. Małgorzatą Lewandowską oraz przedstawicielami MAŁEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO z klasy 3a i 3b.
      Uczniowie poznali historię pluszowego misia. Zostali też zapoznani z najpopularniejszymi misiami, bohaterami książek i bajek telewizyjnych.
      W trakcie prezentacji multimedialnej prowadzony był konkurs muzyczny: „Jaka to melodia?” polegający na rozpoznawaniu utworów z najpopularniejszych bajek telewizyjnych, których bohaterami są misie. Dzieci nauczyły się również zabawy ruchowej ze śpiewem: „Ja jestem niedźwiadek” oraz zaprezentowały swoje ulubione misie, które przyniosły w tym dniu do szkoły.
      Na zakończenie uczniowie dostali kolorowanki i krzyżówki związane tematycznie z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia.

      Próbny sprawdzian z Nową Erą
      Dnia 27 listopada 2014 r (czwartek) uczniowie klas szóstych po raz kolejny spróbowali swoich sił w próbnym sprawdzianie szóstoklasisty.

      Tym razem okazją  do sprawdzenia swojej wiedzy był ogólnopolski próbny  sprawdzian organizowany przez jedno z wydawnictw. Uczniowie, ubrani w stroje galowe, próbowali zmierzyć się również ze swoimi emocjami, stresem, a przede wszystkim zmieścić się w określonym czasie. Część pierwsza sprawdzianu trwała 80 minut i dotyczyła zagadnień z języka polskiego i matematyki. Po przerwie, uczniowie przystąpili do drugiej części sprawdzianu - z języka angielskiego.
      Trzymamy kciuki n - wyniki już wkrótce!
      Na szczęście to dopiero próbne sprawdziany!
      Do kwietnia mamy jeszcze sporo czasu na ćwiczenia i powtórki:)

      Otrzęsiny klas IV
      Czwartek 27 listopada był ważnym dniem dla naszych czwartoklasistów i na pewno na długo zapisze się w ich pamięci, jako miłe wspomnienie z pobytu w murach naszej szkoły.
      W tym dniu poddano ich  kilku próbom, po których stali się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności. Było, oczywiście, picie mleczka na czas, test mądrości, konkurs tańca i rysunku oraz ślubowanie dla uczniów i dla nauczycieli.
      Tytuł SUPER KLASY 2014 otrzymała klasa IV a puchar i nagrodę ufundowaną przez Samorząd Uczniowski wręczył osobiście pan Dyrektor.
      Po Otrzęsinach odbyła się dyskoteka andrzejkowa, na którą wielu uczniów czekało.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Otrzęsin na stronie samorządu.


      Kuchnia małopolska

      W ostatni czwartek listopada uczniów naszej szkoły na obiad zapraszał dźwięk trąbki. Był to znany każdemu polskiemu dziecku Hejnał Mariacki – melodia grana co godzinę z Wieży Mariackiej kościoła Najświętszej Marii Panny w Krakowie przez trębacza. Raz dziennie, w południe, jest transmitowana przez Program I Polskiego Radia na cały świat.
      Tego dnia nasza stołówka zamieniła się w krakowską restaurację serwującą tradycyjne małopolskie dania. Uczniowie z klasy 4b udekorowali całe pomieszczenie w znane nam z legend postaci: Smoka Wawelskiego i lajkonika. Zaciekawiła nas przygotowana wcześniej reklama kuchni małopolskiej. Miłą atmosferę stworzyła melodia z polskiego serialu animowanego „Porwanie Baltazara Gąbki” oraz rysunki Smoka Wawelskiego oraz nadwornego kuchmistrza księcia Kraka - Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka. Na twarzach uczniów i nauczycieli było widać uśmiech i zadowolenie -  wszyscy bez wyjątku byli pod wrażeniem umiejętności kelnerskich naszych czwartoklasistów. Każdemu dziecku obiad przyniosła wysokiej klasy obsługa kelnerów.

      Bardzo dziękujemy paniom ze stołówki szkolnej za pyszny, tradycyjny, małopolski obiad, a uczniom klasy 4b i ich rodzicom za pomoc w przygotowaniu klasowego przedsięwzięcia.

      Wróżby andrzejkowe
      W piątek 28 listopada MAŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI zorganizował tegoroczne ANDRZEJKI. Każda klasa przygotowała stanowisko z wróżbami. Wróżki i wróżbici przepowiadali przyszłość swoim koleżankom i kolegom. Dzieci traktowały wróżby z przymrużeniem oka, czyli jako zabawę. Pamiętając, że tak naprawdę nikt nie zna przyszłości, chociaż niektórzy uważają, że jest ona zapisana w gwiazdach

      "Bezpieczne treści"- warsztaty informatyczne
      We wtorek 2 grudnia do naszej szkoły zawitali pracownicy jednej z najbardziej popularnych firm telekomunikacyjnych, aby porozmawiać z uczniami klasy 4c o bezpieczeństwie w Internecie W pierwszej części warsztatów uczniowie rozmawiali o Internecie- jego zaletach i wadach. Dyskusja dotyczyła także treści, jakie możemy odnaleźć w sieci. Wysłuchaliśmy audycji radiowej,  z której dowiedzieliśmy się co to jest "fishing" i "spaming". Ostrzeżono nas, jak wystrzegać się niebezpiecznych wiadomości oraz podejrzanych profili na portalach społecznościowych.
      Następnie w czasie pracy grupowej próbowaliśmy ustalić wspólny pomysł na to, jak weryfikować przydatność oraz prawdziwość informacji znalezionych w sieci i co zrobić w przypadku, gdy napotkamy na dane, które są fałszywe.


      Warsztaty świąteczne klas "0".
      "Idzie święty Mikołaj,
      grudzień go wita ukłonem,
      dywan ze śniegu przed nim rozwija,
      zdobi choinki zielone..."
      A w naszej szkole warsztaty, które odbyły się 4 grudnia 2014 roku. W rodzinnym gronie, przy wspólnym stole dzieci z klasy 0 a i 0 b wraz ze swoimi rodzicami i dziadkami, wykonały przepiękne świąteczne ozdoby.

      "O góralach i góralskiej muzyce"
      W piątek 5 grudnia br. w naszej szkole odbył się koncert muzyczny pt." O góralach i góralskiej muzyce". Wystąpiła beskidzka kapela "Jetelinka". Przedstawione były autentyczne stroje i instrumenty. Uczniowie zapoznali się ze śpiewem oraz instrumentami charakterystycznymi dla tego regionu np. prym, sekund, bas, gajdy, fujarki, trombita, róg, fujara sałaska. Artyści z gór wykonali wiele ludowych pieśni, zaprezentowali taniec zbójecki i ludowe zabawy. W koncercie zostały wykonane kolędy, zarówno góralskie, jak i tradycyjne polskie.

      Mikołajki w zerówce
      Mikołajki w oddziale przedszkolnym odbyły się 5 grudnia.
      Święty Mikołaj z wielkim workiem prezentów zawitał do klasy 0 a i 0 b. Dzieci zaskoczyły gościa i obdarowały go pięknymi laurkami. Wspólnie zaśpiewały piosenkę i wyrecytowały wiersz.

      "Piernikowe serca"
      Zerówki wzięły udział w przeglądzie "Choinka Oświatowa w Dzielnica Wola - Piernikowe Serce".
      Od 4 grudnia dziesięć najpiękniejszych pierników można oglądać w Urzędzie Dzielnicy Wola. Pozostałe pierniki można kupić na kiermaszu świątecznym, który odbędzie się w naszej szkole we wtorek 9 grudnia podczas spotkań z rodzicami.

      Kiermasz świąteczny
      09.12.2014
      W dniu 9 grudnia w holu głównym naszej szkoły pojawiły się barwne, rzęsiście oświetlone stoiska  Kiermaszu Świątecznego.

      A czegóż tam na nich nie było...Smakowite,bogato lukrowane, słodkie,pachnące pierniczki; zielone choinki zdobne w  łańcuchy ,kryształki i piórka; zawadiackie bałwanki; błyszczące cekinami i atłasem bombki i bombeczki; różnorodne-kolorowe lub stonowane w barwie- kartki świąteczne.
      Nad wszystkim czuwały eteryczne anioły.
      Do wyboru,do koloru,do tworzenia świątecznego nastroju - zapraszały uczennice.Toteż kupowali chętnie i mali i duzi - zwłaszcza, że zebrane pieniądze przeznaczone będą na szczytny, zbożny cel.
      W pobliżu można było podziwiać pomysłowe, wykonane z różnych materiałów bożonarodzeniowe szopki.

      W krainie dinozaurów
      Przedszkolaki z klasy 0 a i b odwiedziły Muzeum Ewolucji.
      10 grudnia mieliśmy możliwość oglądania szkieletów dinozaurów. Dzieci zapoznały się ze zwierzętami prehistorycznymi dzięki tacie Stasia, panu Przemkowi, który z wielkim zaangażowaniem podjął się tak trudnej roli bycia przewodnikiem.

      Sukcesy naszych uczennic
      W dniu 12 grudnia 2014 roku delegacja naszej szkoły, z Panem Dyrektorem na czele, wzięła udział w uroczystych obchodach 50. rocznicy nadania Szkole Podstawowej nr 234  imienia Juliana Tuwima.
      W gali wzięli udział przedstawiciele władz oświatowych dzielnicy, dyrektorzy wolskich placówek oświatowych i wielu zaproszonych gości.
      Dla naszych uczniów udział w tych uroczystościach był tym donioślejszy, że zostali oni laureatami Dzielnicowych Konkursów:
      •       Recytatorskiego „Wiersze Juliana Tuwima”: Weronika Smolarczyk, uczennica klasy 4 a, zajęła I miejsce w kategorii klas 4 – 6, a Joanna Nosal z 3b zajęła II miejsce w kategorii klas 1 – 3;
      •         Wiedzy o Julianie Tuwimie i jego twórczości: Jaonna Nosal, uczennica klasy 3 b, zajęła II miejsce w kategorii klas 3 – 4.
      Gratulujemy uczennicom oraz nauczycielom - polonistom, którzy przygotowali dziewczynki do konkursów!
      Na podkreślenie zasługuje fakt, że Weronika Smolarczyk brawurowo recytowała na gali wiersz Juliana Tuwima „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”.


      Tydzień czytania 8-12 grudnia
      Uczniowie przystąpili do nowego projektu z ogromnym zaangażowaniem. Starsi czytają młodszym – wybrana lektura jest ciekawa o tyle, że przenosi słuchacza i czytelnika w czasy wojenne, nie wykracza jednak poza bezpieczne obrazy i emocje.
            Uczniowie klas trzecich i czwartych rozpoczęli akcję czytaniem kolejnych rozdziałów książki ,,Asiunia” Joanny Papuzińskiej. To historia małej dziewczynki, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy… ale, co było dalej wysłuchacie wkrótce.   Po zakończeniu czytania każdy uczestnik weźmie udział w konkursie plastycznym ,,Moja nowa lektura”.


      "Moje Betlejem"
      Miło nam poinformować, że w XX edycji Dzielnicowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych „Moje Betlejem” wyróżnieni zostali:
      1. Amelia Jaroń kl. 0 B
      2. Aleksander Zienowicz kl. I c.

      Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, szopki były piękne, bardzo trudno było nam wybrać 5 najładniejszych prac, za co wszystkim rodzicom i dzieciom dziękujemy.
      Szopki finalistów można będzie odebrać dopiero w styczniu ze względu na wystawę w Urzędzie Dzielnicy Wola. Pozostałe szopki będą do odebrania od 16 grudnia. Do konkursu dzielnicowego zakwalifikowali się:
      Klasy 0 – III
      1. Amelia Jaroń kl. 0 b
      2. Aleksander Zenowicz kl. I c
      3. Helena Szelachowska kl. I a
      4. Anna Kukawska kl. I c
      5. Amelia Matuszewska kl. II a
      Klasy IV – VI
      1. Adam Mickiewicz kl. IV a
      2. Kaja Olszewska kl. IV a
      3. Kamila Ławecka kl. IV a
      4. Wiktoria Komorowska kl. IV a
      5. Karolina Besiekierska i Julia Szczepanik kl. V b


      Adwentowy dzień skupienia
      16.12.2014 r. w Parafii Św. Alojzego Orione dzieci z naszej szkoły uczestniczyły w rekolekcjach adwentowych.
      Uroczysta Msza Święta  została odprawiona dla dzieci;
      godz.9 00 klasy 0-III
      godz. 10 30 klasy IV-VI
      Słowo Boże wygłosił rekolekcjonista Ks. Leszek Kromka. Myślą przewodnią rekolekcji były słowa ,, W ramionach Ojca..."


      1c w Zamku Królewskim
      Dnia 16 grudnia 2014r. wybraliśmy się do Zamku Królewskiego na lekcję – Skarbiec Króla Jegomości.
      Podczas wędrówki przez Zamek dzieci dowiedziały się, że skarbem bywa nie tylko srebro i złoto. Poznały wartość przeszłości, tradycji i kultury. Nauczyły się jak cenne są zdrowie, wiedza i talent. Dowiedziały  się, jakie przedmioty kolekcjonował Król Stanisław August Poniatowski. Obejrzały obrazy, drogą porcelanę, zbiór książek i insygnia Króla. Zrozumiały wieloznaczność słowa skarb.
      Spacerując po Warszawie podziwialiśmy piękne i barwne ozdoby świąteczne


      Mali wolontariusze
      Wychowawczynie klas 0 wraz ze swoimi uczniami nawiązały współpracę z Domem Pomocy Społecznej "Budowlani", który mieści się przy ul. Elekcyjnej 6. Dnia 17.12.2014r dzieci z rodzicami oraz z mieszkańcami wykonały wielopokoleniowy łańcuch choinkowy. Uczniowie wręczyli wcześniej własnoręcznie przygotowane prezenty. W świątecznej atmosferze pożegnaliśmy się i wróciliśmy do szkoły.

      Próbny test szóstoklasisty
      Tradycyjnie już w ostatni tydzień nauki w danym miesiącu został przeprowadzony próbny sprawdzian dla klas szóstych.
      Uczniowie podzieleni na trzy grupy sprawdzali swoje umiejętności: polonistyczne, matematyczne i językowe. Wyniki już po nowym roku, a my trzymamy kciuki !!!
      Ten prawdziwy test już niedługo...1 kwietnia...i to nie jest Prima Aprilis !!! :)

      Wigilia w Domu Dziecka
      Uroczysta wigilia odbyła się 18 grudnia w Domu Dziecka przy ul. Jaktorowskiej 6. Podniosły, świąteczny nastrój udzielił się wszystkim obecnym: wychowankom, pracownikom, zaproszonym gościom i sponsorom. Nasi uczniowie zachwycili obecnych pięknymi interpretacjami kolęd i piosenek świątecznych. Była, oczywiście,  ogromna, bogato zdobiona  choinka, a pod nią mnóstwo prezentów!

      Paczki świąteczne
      18.12.2014.
      Uczniowie naszej szkoły zostali obdarowani paczkami świątecznymi przez rodziny należące do Zboru Stołecznego Kościoła Zielonoświątkowego.

      Dyrekcja Szkoły w imieniu obdarowanych uczniów serdecznie dziękuje za ofiarowane prezenty. Z całą pewnością sprawią one dzieciom ogromną radość! Okazana przez rodziny należące do Kościoła Zielonoświątkowego hojność i dobroć jest dowodem wrażliwości i otwarcia na potrzeby naszych uczniów. Dzięki Państwu dzieci będą przeżywały piękniejsze Święta!

      "Maraton" jasełkowy i wigilie klasowe   

      Druga połowa grudnia, jak powszechnie wiadomo, to czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. W tym roku na naszych młodych aktorów oraz chór czekało nie lada wyzwanie. Oprócz tradycyjnego pokazu bożonarodzeniowych jasełek w naszej szkole nasi uczniowie prezentowali swój kunszt aktorski i wokalny także poza murami naszej szkoły.
      14 grudnia w czasie niedzielnej Mszy Św. gościliśmy z przedstawieniem w parafii Św. Alojzego Orione. Parafianie z pobliskiej parafii wspólnie śpiewali z nami kolędy, wczuli się w atmosferę betlejemskiej stajenki, a na koniec oklaskiwali naszych uczniów.
      Kolejnym "przystankiem" były Wodociągi Warszawskie. To tam w środę 17 grudnia, w czasie wigilii dla pracowników, zawitali Maryja z Józef, aniołowie, pasterze i trzej królowie. Występ w tym nietypowym miejscu był doskonałą okazją dla promocji szkoły oraz niewątpliwego talentu naszej młodzieży.Ostatnim etapem "jasełkowania" był występ przed szkolną publicznością. W piątkowy poranek, 19 grudnia,  mieliśmy szansę uczestniczyć w sztuce, która porwała nasze serca. Społeczność szkolna z p. Dyrektorem na czele, nagrodziła wszystkich aktorów i chór gromkimi brawami za styl oraz wytrwałość. Na koniec p. Dyrektor oraz kombatanci ze zgrupowania AK "Chrobry II" złożyli bożonarodzeniowe życzenia.
      Tradycyjnie, ostatniego dnia przed przerwą świąteczną, w klasach 0-6 odbywały się wigilijne spotkania uczniów i rodziców wraz z wychowawcami. Nie zabrakło kolęd, opłatka, tradycyjnych wigilijnych potraw.

      Serdecznie pragniemy podziękować: s. Joannie Andruszczyszynie oraz p. Małgorzacie Dębińskiej- Kapsiak za przygotowanie wspaniałego przedstawienia oraz za wsparcie dla dzieci, w tym bądź co bądź, ciężkim "maratonie"

      Koncert solistów
      Początek 2015 roku powitaliśmy ,,Koncertem solistów”. W godzinnym programie mieliśmy okazję poznać różne instrumenty, na których z wirtuozerią grali soliści
      Były to: klarnet, skrzypce, akordeon. Z przyjemnością wysłuchaliśmy utworów znanych i wybitnych kompozytorów: Jana Sebastiana Bacha, Franciszka Schuberta, Piotra Czajkowskiego,  Camila Saint-Saensa.. Wszystkim spodobał się skrzypcowy fragment koncertu ,,Lato” z cyklu ,,Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego, a wykonana przez klarnecistę skoczna polka ,,Dziadek” wprowadziła nas w radosny nastrój i dodała energii.


      Apel "Bezpieczne ferie"
      W dniu 16 stycznia br. odbyły się apele prowadzone przez psychologa i pedagoga szkolnego poświęcone przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.
      Uczniowie klas 0 – 3 oraz 4 – 6 w skupieniu uczestniczyli w spotkaniach, aktywnie uczyli się radzenia sobie w trudnych sytuacjach, praktycznie ćwiczyli skuteczną odmowę na przykład w sytuacjach proponowania substancji zagrażających zdrowiu. Poznali podstawy mechanizmu uzależnienia, dowiedzieli się, czym jest cyberprzemoc oraz uzależnienie od Internetu.
      Do aktywnego wypoczynku zachęcali rówieśników uczniowie klas 4c i 6c. Podkreślano szczególnie konieczność wyboru bezpiecznych miejsc do zabaw zimowych, z dala od zamarzniętych zbiorników wodnych, czy dróg. Przypomniano o noszeniu elementów odblaskowych w stroju, by uniknąć wypadków drogowych.


      Nasze sukcesy
      Miło nam poinformować o sukcesach uczniów naszej szkoły biorących udział w konkursach pozaszkolnych.

      Matylda Godlewska z klasy 3 b zajęła III miejsce w Dzielnicowym Konkursie na fraszkę profilaktyczną promującą zdrowy tryb życia ogłoszonym przez Urząd Dzielnicy Wola, którego głównym celem było ,,propagowanie optymizmu, życzliwości i uśmiechu w życiu codziennym”. Jury, w skład którego weszły córka, wnuczka i prawnuczka Jana Sztaudyngera  wybierało najlepsze prace spośród 275 utworów napisanych przez 113 autorów. A oto zwycięska fraszka:

      ,,Do życia”
      Chipsy i seriale fajne są, ale
      Zdrowia i energii nie przynoszą wcale.

      Sandra Flak z klasy 3 b zdobyła I miejsce, a Joanna Nosal z klasy 3 b  II miejsce w Dzielnicowym Konkursie Recytatorskim ,,Polska , moja Ojczyzna”.
      Joanna Nosal z klasy 3 b zajęła II miejsce w Dzielnicowym Konkursie Literackim Wiedzy o Julianie Tuwimie i jego utworach dla uczniów klas III-IV i II miejsce w Międzyszkolnym Dzielnicowym Konkursie Recytatorskim ,,Wiersze Juliana Tuwima”. Uczniowie przygotowywali się do konkursów pod opieką pani Małgorzaty Łucyk. Laureatom gratulujemy i życzymy jeszcze wielu sukcesów.

      Zima w mieście 2015
      Podczas ferii zimowych od 19 do 30 stycznia 2015 roku w naszej szkole organizowana była akcja „Zima w Mieście”. Hasłem przewodnim naszych działań edukacyjnych i twórczych była „Zima na Świecie”. Uczniowie poznawali uroki zimy na wszystkich kontynentach, przygotowywali ciekawe prezentacje multimedialne, pokazy taneczne, a nawet pokaz mody zimowej.
      Dzieci spędzające ferie w naszej szkole nie miały czasu na nudę!

      Uczniom zaoferowano bogaty program zajęć rekreacyjno – sportowych, edukacyjnych i kulturalnych. Uczestniczyli pod opieką wychowawców w zajęciach czytelniczych, teatralnych, tanecznych i plastycznych w wolskich bibliotekach i domach kultury. Brali udział w spektaklach teatralnych, słuchali muzyki klasycznej podczas audycji w ramach Dziecięcych Ogrodów Muzycznych, brali udział w lekcjach muzealnych w Muzeum Sportu i Turystyki. Okazją do doskonalenia umiejętności poruszania się po drogach były zajęcia  przygotowane przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji. Dzieci oglądały nowości filmowe w Multikinie, a także bawiły się w Centrum Zabawy „Eldorado”. Uczestnicy doskonalili swoje umiejętności pływackie podczas zajęć na Pływalni „Nowa Fala”.
      Uczniowie korzystali z bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej.
      Dzieci spędziły ferie w naszej szkole twórczo i aktywnie!

      Koncert karnawałowy
      Zgodnie z tradycją karnawał to okres balów i zabaw. Uczniowie naszej szkoły przywitali  go głośno i radośnie koncertem muzyki rozrywkowej.
      Podczas koncertu bawiliśmy się w rytmach utworów zaliczanych do klasyki muzyki rozrywkowej jak i współczesnych przebojów.  Zespół „McGyver Band”  zagrał dla nas przeboje Carlosa Santany, Elvisa Presleya, zespołu The Beatles, Czerwonych Gitar  i Dżemu. Hitami jednak okazały się piosenki  zespółu Enej „Skrzydlate ręce”  oraz „Bałkanica” zespołu Piersi.  Nie obyło się bez tańców i bisu.


      Kuchnia kaszubska
      W pierwszy piątek  lutego, w naszej stołówce szkolnej po raz kolejny w tym roku szkolnym roznosił się wspaniały zapach kuchni regionalnej. W tym miesiącu za organizację menu obiadowego odpowiedzialna była klasa VIa. Uczniowie zaproponowali dania z kuchni Kaszub: zupę zalewajkę oraz babę ziemniaczaną.
      Tego dnia w całej szkole pojawiły się kolorowe plakaty informujące o tym wyjątkowym wydarzeniu, a uczniowie klasy IVa jak prawdziwi kelnerzy podawali obiad nauczycielom oraz swoim kolegom i koleżankom. Dzięki tablicom i plakatom można było również zapoznać się z tradycjami tego regionu (językiem regionalnym, geografią regionu i największymi atrakcjami, strojem kaszubskim, wzorem  haftu )
      Ludowa kuchnia kaszubska należała do bardzo prostych i skromnych. Wykorzystywano bogactwo lasów, jezior, sadów, pól i morza. Potrawy były smaczne i łatwe w przygotowaniu. Jej podstawą były potrawy rybne, bulwy, zboża, kasze i mleko. Na deser jadano truskawki kaszubskie. Wiele z tych tradycyjnych potraw podaje się tam i dziś.
      Dziękujemy za pomoc paniom ze stołówki szkolnej. Obiad był przepyszny!
      Dzãkùjã ë  Bòże przeżegnéj. /Dziękujemy i smacznego!/

      Muaythai
      W sobotę 7 lutego nasza hala sportowa zamieniała się w arenę walk. Po raz pierwszy gościliśmy zawodników tej wschodniej sztuki walki. Turniej został objęty honorowym patronatem Królewskiej Ambasady Tajlandii. Zawodnicy oprócz stawania w szranki propagowali postawę antynarkotykową, gdyż Muaythai prowadzi ogólnopolską akcję zwalczającą problem narkotyków wśród młodzieży.
      Szkoła dostała również oficjalne podziękowania od Pana Ambasadora !!!

      Bal karnawałowy
      Jak co roku w naszej szkole odbył się bal  karnawałowy. Dzieci z klas 0-III  bawiły pod czujnym okiem wodzireja w rytmie żywiołowej muzyki. Wśród najpopularniejszych przebrań prym wiodły: wróżki, królewny, piraci, bohaterowie z bajek oraz wiele innych ciekawych i kolorowych postaci.  Dzieci tańczyły  współczesne tańce dyskotekowe i śpiewały dobrze znane im przeboje. Brały udział w konkursach tanecznych. Szkoda tylko, że na następny karnawał  musimy czekać aż do przyszłego roku.


      Dzień promocji szkoły
      W walentynkowe, sobotnie przedpołudnie- 14 lutego w naszej szkole odbył się dzień promocji. Tym razem myślą przewodnią imprezy był pokaz talentów.
      Na początku wszystkich gości przywitał Pan Dyrektor, który gorąco zachęcał do zwiedzania szkoły. Pani Kierownik świetlicy zachęcała do zapisu, a Pani Pedagog mówiła o potrzebach uczniów i rodziców w czasie przekraczania progu szkoły.
      Po części oficjalnej zebrani mieli okazję zapoznać się z multimedialną prezentacją o szkole, przygotowaną przez uczennice klas szóstych. Następnie pochwaliliśmy się talentami: były recytowane wiersze, pokazy akrobatyczne, sprawdziliśmy się w doświadczeniach chemicznych oraz posłuchaliśmy chóru i małych anglistów.
      Po gali wszyscy goście udali się na zwiedzanie szkoły oraz wzięli udział w pikniku rodzinnym na sportowo


      6a na sportowo
      8 lutego 2015 roku kilkoro uczniów z klasy 6a uczestniczyło w akcji Kibicuj z Klasą. W ramach tego wybrali się na mecz koszykówki, który odbył się na Torwarze pomiędzy drużyną Legii Warszawa- AZS Politechniki Poznań.

      13 lutego 2015 odbyło się wyjście na łyżwy. Celem wyjścia była integracja klasy i promowanie aktywnego spędzania czasu.

      Dzieje Polski w średniowieczu
      Czym były postrzyżyny?

      Kto dowodził oddziałami krzyżackimi w czasie Bitwy pod Grunwaldem?

      Czym zasłużył się dla Polski Władysław Łokietek?
      12.02.2015 roku odbył się szkolny konkurs historyczny pt.,, Dzieje Polski średniowieczu”.

      Uczestniczyło w nim 12 uczniów z klas V.

      Najlepszy wynik osiągnął Arkadiusz Wylotek z klasy V b.

      Drugie miejsce zajęli ex aequo Zuzanna Skalska  z V b i Filip Płatek z V a.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy

      St. Patrick's Day
      17 marca w naszej szkole, zgodnie z irlandzką tradycją, w strojach uczniów i nauczycieli dominował kolor zielony. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę (shamrock) przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi.
      Według legendy św. Patryk wykorzystywał tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. W naszej szkole można było również spotkać Leprechauna, czyli małego skrzata z garnkiem złota.
      Święty Patryk jest patronem Irlandii. Urodził się około 385-389 r.n.e w Brytanii. Za młodu został porwany i sprzedany do niewoli w Irlandii, gdzie pracował jako pasterz.  Po sześciu latach udało mu się uciec do Galii. Wkrótce potem przyjął święcenia kapłańskie. W 432 r. powrócił do Irlandii jako biskup misyjny. Zasłynął wieloma cudami (uważa się, że uwolnił Irlandię od plagi węży). Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. 17 marca jest uważany za dzień śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania. W tym dniu Irlandczycy w wielu miastach organizują parady i festyny. Największa parada organizowana jest corocznie w stolicy Irlandii Dublinie.
      Dziękujęmy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w zabawie.
      Dziękujemy uczniom klas III i IV za przygotowanie prac plastycznych na gazetkę okolicznościową.