• Rozpoczęcie roku szkolnego 15/16

        Wakacji nadszedł kres...pierwszy dzwonek, który wybrzmiał w murach naszej szkole oznajmił początek nowego roku szkolnego. Na uroczystej akademii w dniu 1 września udział wzięli:

        p. Dyrektor Paweł Prusik

        p. Kamil Giemza- radny dzielnicy Wola

        ks. Robert Branicki- proboszcz parafii Św. Alojzego Orione

        p. Jerzy Zakrzewski- przewodniczący zgrupowania AK "Chrobry II"

        p. Beata Ciemięga- vice dyrektor szkoły

        p. Jolanta Władzińska- kierownik świetlicy.

        Hala sportowa naszej szkoły wypełniła się po brzegi. Na początku uroczystości do zgromadzonych uczniów swoje listy skierowali: p. Marek Michalak- rzecznik praw dziecka oraz p. Michał Szczerba- poseł na sejm RP, życząc wszystkim uczniom powodzenia w nowym roku szkolnym, a nauczycielom wytrwałości oraz sukcesów pedagogicznych.

        W dalszej części uroczystości swoje słowo skierował do zebranych p. Paweł Prusik, który prosił uczniów aby nie przestawali marzyć, gdyż dzięki marzeniom osiąga się sukces.

        Po części artystycznej przygotowanej przez p. Iwonę Chruściel oraz p. Małgorzatę Dębińską, p. Prusik przekazał pierwszakom wyprawki, które zostały ufundowane przez p. Krzysztofa Strzałkowskiego- burmistrza dzielnicy Wola.

        Po zakończonej uroczystości uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami.

         

        Msza Św. rozpoczynjąca rok szkolny

        Dnia 9 września w Parafii Św. Alojzego Orione dzieci ze Szkoły Podstawowej 26 rozpoczęły rok szkolny uroczystą Mszą Św.

        Eucharystię celebrował Ks Proboszcz Robert Branicki.

        godz 9 00 klasy I -III

        godz 10 30 klasy IV-VI

        Dzieci przygotowały czytania mszalne, modlitwę wiernych procesję z darami.Przystąpiły do sakramentu Pokuty i Eucharystii.

         

        Lekki tornister 2015

        10 września 2015r. obchodziliśmy po raz szósty  w naszej szkole „ Dzień Lekkiego Tornistra”. 

        Celem akcji jest uświadomienie dzieciom oraz rodzicom jakie skutki zdrowotne może mieć nadmierne obciążanie kręgosłupa i niewłaściwe noszenie tornistra. Przypomnieliśmy o wprowadzonych rozwiązaniach umożliwiających na przykład pozostawianie w szkole przyborów szkolnych. Służyć temu mogą szafki w szatni, szuflady i półki w każdej sali lekcyjnej.Nic jednak nie zastąpi czujności rodzica posiadającego odpowiednią wiedzę. Dlatego należy znać kilka podstawowych zasad jakimi należy się kierować przy wyborze i użytkowaniu szkolnego plecaka.          

        1.Bardzo ważne jest to, aby tornister był lekki.                                                                              

        2. Należy zwrócić uwagę na szelki w jakie wyposażony jest plecak. Koniecznie powinny być szerokie, aby nie wbijały się w ciało. Ważne jest zwrócenie uwagi na możliwość ich regulowania, które musi pozwalać na takie dostosowanie długości szelek, aby swobodnie można było wkładać i zdejmować plecak.                                                                                                                    

        3. Dziecko powinno wiedzieć co mu grozi jeśli nie będzie nosiło tornistra w sposób prawidłowy, czyli na obu ramionach równocześnie. Noszenie tylko na jednym ramieniu może spowodować asymetrię mięśniową.                                                                                                                                            

        4. Warto wykorzystywać wszystkie przegrody i kieszenie tornistra. Według Instytutu Matki i Dziecka ciężar powinien być rozmieszczony "symetrycznie do pionowej osi ciała". Najcięższe przedmioty powinny być jak najbliżej pleców oraz środka plecaka. Należy również zwrócić uwagę, czy zapakowany w pełni plecak swoją waga nie przekracza 10-15% masy ciała małego ucznia. Wszystkie powyższe informacje zostały przekazane uczniom w sposób łatwy i przyjemny podczas spotkań dla klas IV-VI i I-III. W klasach starszych uczniowie prezentowali scenki i ważyli tornistry. Uczniowie z klas młodszych obejrzeli inscenizację w wykonaniu klasy 2c pt. „Lekki tornister pełen uśmiechów”.\ Mamy nadzieję, że teraz uczniowie z naszej szkoły rozumieją, że ważne jest prawidłowe pakowanie tornistra i właściwe go noszenie.

         

        Z wizytą w filharmonii

        W piątek 11 września odbył się w naszej szkole koncert muzyczny pt. "Idziemy do filharmonii".  W koncercie wystąpili muzycy grający na skrzypcach, tubie i fortepianie. Zaśpiewał także tenor. Wykonanych było wiele wirtuozowskich, popisowych kompozycji. Młodzi słuchacze zostali wprowadzeni w świat filharmonii. Dowiedzieli się o zwyczajach obowiązujących w czasie słuchania koncertów filharmonicznych.

         

        Sprzątanie świata

        W piątek 18 września 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 26, jak co roku odbyła się akcja Sprzątania Świata. To już po raz 22 Polska przystąpiła do międzynarodowej akcji mającej na celu poprawę czystości kraju. Tym razem przebiegała ona pod hasłem „Wyprawa – Poprawa”.   Z tej okazji w klasach odbyła się pogadanka, na której została przypomniana historia i idea Sprzątania Świata, zwrócono uwagę, że akcja zmienia swój charakter, kładąc teraz nacisk na uświadamianie społeczeństwa, aby: nie śmiecić, prawidłowo gospodarować odpadami,  inicjować działania, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ człowieka na środowisko. Jak co roku, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 26 aktywnie wpisali się w realizację idei akcji. Mały Samorząd Szkolny z koordynatorem akcji Panią Magdaleną Przychodzeń zadbał o czystość terenów, które są położone blisko szkoły. Uczniowie wykazali się również pomysłowością przy tworzeniu plakatów o tematyce ekologicznej. Jesteśmy przekonani, że dzięki działaniom podjętym przez uczniów w znacznym stopniu wzrosła ich świadomości ekologiczna.

         

        Klasy 5 w Kampinowskim Parku Narodowym

        Uczniowie klas piątych wraz z wychowawcami w ramach Pikniku Ekologicznego wybrali się w tym roku do Kampinoskiego Parku Narodowego. Wycieczka miała nie tylko charakter integracyjny. Jej głównym celem była przede wszystkim edukacja przyrodnicza. Las, świeże powietrze, miejsca pamięci narodowej oraz zabytki architektury - to wszystko zaoferowała nam Puszcza Kampinoska. Podczas zajęć terenowych uczniowie, wędrując po lesie, obejrzeli ciekawe miejsca i podziwiali piękno polskiej natury. Na cmentarzu wojennym uczciły ciszą pamięć żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Podczas lekcji muzealnej uczniowie zachwycali się wystawą różnorakich, rzadkich gatunków zwierząt. W świat Kampinoskiego Parku Narodowego wprowadzili nas znakomici przewodnicy Ośrodku Edukacyjnego w Granicy.

         

        Apel o bezpieczeństwie

        W dniu 25.09.2015 r., przeprowadzono w naszej szkole apel - BEZPIECZEŃSTWO 2015/2016 „Bezpieczne zachowanie w szkole, w domu, na ulicy”. Spotkanie dla uczniów klas IV-VI odbyło się o godzinie 8.00, dla klas I-III i oddziałów przedszkolnych o 8. 50.

        Celem apelu na początku roku szkolnego jest uświadomienie uczniom, które z ich zachowań oraz zachowań innych osób są niewłaściwe i stwarzają zagrożenie. Wskazano również sposoby poprawy bezpieczeństwa.

        Uczniowie po apelu znają:

        zasady bezpiecznego poruszania się po ulicach (w tym bezpiecznego korzystania z publicznych środków transportu, bezpiecznego podróżowania samochodem -  droga do szkoły i powrót do domu),

        znają zasady bezpieczeństwa obowiązujące w Szkole Podstawowej26  (SZKOLNY SYSTEM BEZPIECZEŃSTWA),

        znają zasady bezpiecznego odpoczynku i zabawy (place zabaw, jazda na rowerze, ograniczone zaufanie wobec osób obcych itp.),

         wiedzą co to są DOPALACZE i rozumieją znaczenie hasła „dopalacze kradną życie”,

        znają zasady bezpiecznego samodzielnego pozostawania w domu,

         posiadają wiedzę na temat  bezpiecznego korzystania z Internetu,

        potrafią wymieniać telefony alarmowe.

         

        I znów ruszamy pełną parą

        Kończy się wrzesień, a my właśnie rozpoczęliśmy cykl sprawdzianów dla szóstoklasisty, w których już od lat raz na miesiąc uczestniczą nasi uczniowie. Tym razem 29 września w naszej szkole przeprowadziliśmy pierwszy z zaplanowanych na rok szkolny 2015/2016 przykładowy sprawdzian w klasie szóstej szkoły podstawowej. Najpierw 25 zadań z języka polskiego i matematyki, a po godzinnej przerwie 11 zadań z języka angielskiego.

        Uczniowie pisali go już według nowej formuły. Przeżycie było ogromne, zaangażowanie również, aby tylko wyniki były zadowalające...

         

        Wycieczka rowerowa klasy 6b

        W ostatnim dniu września klasa 6b ruszyła na rowerowy podbój Puszczy Kampinoskiej. Po wypożyczeniu rowerów w Truskawiu wraz z przewodnikiem pokonaliśmy 13 km.

        Oczywiście nie obyło się bez niegroźnych wywrotek, ale trzeba przyznać, że momentami trasa wcale nie była łatwa: umiejętnie należało pokonywać nierówny teren, korzenie oraz piaszczyste ścieżki. Najważniejsze, że nikt się nie poddawał i wszystkim dopisywały humory. Po „rowerowym maratonie” czekała na nas pyszna, gorąca zupa pomidorowa – niektórzy zjedli po dwie dokładki☺ Najwytrwalsi przejechali dodatkowo ok. 6 km trasą „ekstrema”. Wspólne biesiadowanie zakończyliśmy ogniskiem. Jak się okazało, mamy różne upodobania kulinarne dotyczące upieczonej kiełbaski – niektórzy preferują kiełbasę-węgiel, inni średnio podwędzoną lub kiełbasę-bladziznę. No tak, ale podobno o gustach się nie dyskutuje

        Nasz wyjazd to nie tylko lekcja WFu w nieco odmiennej formie, ale również lekcja przyrody i historii. Przewodnik zapoznał nas z florą i fauną Puszczy Kampinoskiej. Zwiedziliśmy również mogiłę powstańców z 1863 roku oraz Muzeum Miejsce Pamięci Palmiry i cmentarz-mauzoleum (miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków, zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej).

         

        II edycja Warszawskiej Nagrody Wychowawczej imienia Janusza Korczaka

        Nasza szkoła brała udział w II edycji konkursu o Warszawską Nagrodę Wychowawczą imienia Janusza Korczaka. Delegacja nauczycieli, uczniów i przedstawicieli Rady Rodziców została zaproszona na Galę wręczenia Wyróżnień, która odbyła się 8 października 2015 roku w Starej Prochowni Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej przy ul. Boleść 2.

         W uroczystości udział wzięli: Joanna Kluzik – Rostkowska - Minister Edukacji Narodowej, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Włodzimierza Paszyński, Dorota Sokołowska - Mazowiecki Kurator Oświaty, Dorota Zawadzka -Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka i Małgorzata Żuber – Zielicz – Przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny.

        Debatę o wychowaniu, która towarzyszyła wręczeniu wyróżnień moderował pan Wojciech Lasota - Prezes Fundacji Korczakowskiej.

        Laureatami II edycji Warszawskiej Nagrody Wychowawczej imienia Janusza Korczaka zostały następujące placówki:

        Przedszkole nr 155 „Roztańczona Kraina”,

        Szkoła Podstawowa nr 323 im. Polskich Olimpijczyków,

        Gimnazjum nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi „Przy Łazienkach Królewskich”.

        Gratulujemy laureatom!

         

        Muzyka i taniec flamenco

        W dniu 09.10.2015r. w naszej szkole mogliśmy wysłuchać koncertu pt.  „Muzyka i taniec flamenco”.

        Flamenco jest zjawiskiem kulturowym obejmującym muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania. Jego tradycja pochodzi z Andaluzji – regionu południowej Hiszpanii, w którym przez setki lat przewijały się kultury różnych państw i nacji.

        Podczas koncertu mieliśmy niepowtarzalną okazję wysłuchania pięknej muzyki i śpiewu, obejrzenia zjawiskowego flamenco w wykonaniu tancerki, a także dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat instrumentów – ich historii, przeznaczenia i sposobu korzystania z nich.

         

        Wycieczka klas drugich do Słomczyna

        Dnia 9 października 2015r. klasy drugie wybrały się ze swoimi nauczycielkami na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Technicznej „Pinokio”.

        Cele wycieczki to: integracja klas, kształtowanie umiejętności bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach i wyrabianie umiejętności poznawania różnorodnych materiałów przy pomocy różnych zmysłów.

         Wyjechaliśmy o godzinie 8.00, na miejscu byliśmy o 9.00. Tam przywitali nas organizatorzy zajęć. Pracowaliśmy i bawiliśmy się podzieleni na grupy. Wszyscy uczniowie uczestniczyli w następujących zajęciach;

        1.Zajęciach edukacyjnych, z użyciem ciekawych foliogramów i materiałów poglądowych

        na temat:

        rozróżnianie pojęć drzewo, drewno

        podział na lasy liściaste ,iglaste i mieszane, naturalne , zagospodarowane

        piętra lasu

        -    zagrożenia lasów( naturalne i spowodowane przez człowieka)

        zwierzęta naszych lasów, szkodniki drzew

        budowa zewnętrzna i budowa pnia drzewa(pień, kora, słoje, pierścienie przyrostu rocznego)

        rozróżnianie podstawowych gatunków drewna oraz  omówienie ich  właściwości

        formy ochrony środowiska: Park Narodowy, Rezerwat, Pomnik Przyrody.

        2.Zabawach edukacyjnych w formie Quizu  utrwalające zdobytą wiedzę.

        3.Prezentacji ręcznych narzędzi do obróbki drewna w Starej Pracowni Stolarskiej.

        4.Prezentacji współczesnych maszyn do obróbki drewna w Stolarni.

        5.Pieczeniu kiełbasek w Drewnianej Chacie.

        6.Samodzielnym wykonaniu  prac plastyczno –technicznych.

        Zadowoleni i mądrzejsi o nowe doświadczenia szczęśliwie wróciliśmy do SP 26.

         

        Warsztaty kulinarne z Top Chef'em

        TOP CHEF – Mariusz Łapanowski zadbał o zdrowe nawyki żywieniowe uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 26

        Mariusz Łapanowski pojawił się z kamerą w Szkole Podstawowej nr 26 przy ul. Miedzianej 8. Prowadzący kulinarne reality-show Polsatu „Top Chef” poprzez modyfikację szkolnego menu chce zmienić nawyki żywieniowe dzieci oraz przekonać rodziców, że warto zdrowo odżywiać swoje pociechy.

        Od kilku lat Mariusz Łapanowski prowadzi Fundację Szkoła na widelcu, której celem jest poprawa jakości odżywiania dzieci w szkołach oraz kształcenie rodziców, nauczycieli oraz personelu kuchennego.W trakcie dwudniowego pobytu w szkole TOP CHEF przeprowadził warsztaty kulinarne z dziećmi, ugotował dla nich obiad według nowego menu, ustalonego wspólnie z dietetykami.Rozmawiał z rodzicami o żywieniu dzieci, a z dyrekcją szkoły, nauczycielami i paniami z kuchni, o problemach, z jakimi się najczęściej spotykają ( np. niechęć dzieci do spożywania kolorowych potraw z warzyw itp.) .Cieszymy się, że rewolucja kulinarna zawitała do szkoły przy Miedzianej i przyniesie wszystkim członkom społeczności wymierne efekty w postaci zdrowego i racjonalnego odżywiania.

        Pan Łapanowski zaproponował naszym uczniom na obiad zupę dyniową i zapiekankę ziemniaczaną z dorszem.

         

        Ślubowanie pierwszoklasistów

        Bardzo ważnym wydarzeniem dla najmłodszych uczniów naszej szkoły było ślubowanie w dniu Święta KEN - 14 października 2015.   Na uroczystość przybył  Michał Szczerba- poseł na Sejm Rzeczypospolitej oraz  Adam Hać - zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola, a także Kombatanci ze Zgrupowania Chrobry II. Gala z udziałem zaproszonych gości z pewnością  na długo zapadnie w pamięci  dzieci klas pierwszych i ich rodziców. Pasowanie na ucznia jest wielkim przeżyciem i momentem, od którego dziecko staje się pełnoprawnym członkiem społeczności uczniowskiej.  Dzieci z klasy pierwszej oraz ich koledzy i koleżanki ze starszych klas przedstawiły przygotowany program artystyczny. Z wielkim przejęciem recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po części artystycznej pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Symboliczne  pasowanie na ucznia odbyło się poprzez gest dotknięcia każdego malucha wielkim, kolorowym ołówkiem. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości uczniowie klas I a, I b i I c wraz z wychowawczyniami oraz rodzicami udali się do swoich sal na słodki poczęstunek. Życzymy wszystkim uczniom klas pierwszych wytrwałości i cierpliwości w podejmowaniu wyzwań edukacyjnych, a także wielu radości i uśmiechu każdego dnia spędzonego w naszej szkole.

         

        Dzień Papieski

        15 pażdziernika w nzszej szkole przeżywaliśmy XV Dzień Papieski: Jan Paweł II-Patron rodziny.

        Uroczystość odbyła się w dwóch grupach:

        godz. 9 00 klasy 0 -III

        godz. 10 15 klasy IV – VI

        Spotkanie zostało przygotowane przez uczniów z klast IV B, wzbogacone o prezentację, która zawierała rodzinne zdjęcia Jana Pawła II i Jego przemówienie do dzieci. Na tę okoliczność uczniowie z klas VIA i IVB przygotowali własne utwory poetyckie. Atmosfera była doniosła i rodzinna, zakończyliśmy wspólnym śpiewanie ,, Barki" ulubionej pieśni Jana Pawła II.

          Bardzo dziękuję dzieciom i nauczycielom. którzy wiele czasu poświęcili na przygotowanie tej uroczystości.

         

        Zaprzysiężenie Małego Samorządu Uczniowskiego

        16 października odbyło się zaprzysiężenie Małego Samorządu Uczniowskiego.

        Skład Małego Samorządu Uczniowskiego:

        OPIEKUNOWIE:

        Małgorzata Lewandowska

        Magdalena Przychodzeń

        PRZEWODNICZĄCA:

        Daria Kapuścińska kl. III A

        ZASTĘPCY:

        Michalina Gąsior kl. II B

        Jagoda Kubiak kl. II A

        Przedstawiciele MSU przedstawili w formie prezentacji: Regulamin działalności MSU, cele działalności, zadania i postulaty na rok szkolny 2015/2016. Na zakończenie zostały zasygnalizowane najważniejsze przedsięwzięcia Małego Samorządu w roku szkolnym 2015/2016.

         

        Książka moich marzeń

        W piątek 16 października Samorząd Uczniowski ogłosił wyniki głosowania uczniów klas IV – VI na książkę marzeń. Największą liczbę głosów  otrzymała powieść „Wyspa potępionych” Melissy De La Cruz. Książka ta zostanie zakupiona w najbliższym czasie i będzie można ją wypożyczyć w naszej bibliotece szkolnej. Zapraszamy do lektury!

         

        Zaprzysiężenie Samorządu Uczniowskiego

        W czerwcu b.r. po raz kolejny uczniowie klas IV - VI wybrali swoich przedstawicieli. W skład Rady weszli uczniowie klasy VI a: Ola Gad, Weronika Chrząszcz i Hubert Krysiński. W piątek 16 października odbyło się uroczyste ślubowanie.   Po uroczystości przewodnicząca samorządu przedstawiła pomysły na bieżący rok szkolny: otrzęsiny dla klas IV i dyskoteka andrzejkowa dla klas IV – VI, inauguracja ogólnopolskiej akcji „Góra grosza”, bal karnawałowy połączony z konkursem na króla i królowa balu, konkurs „Talent na Miedzianej”, organizacja zbiórki funduszy na działalność organizacji charytatywnych, „Dzień bez jedynki”

         

        Motywatory 2015/2016

        Zainaugurowaliśmy projekt „Motywator 26” w roku szkolonym 2015/2016. Uczniowie osiągający sukcesy w nauce, w sporcie i zachowaniu będą kilka razy w semestrze nagradzani dyplomami.

        Pierwsze „Motywatory 26” zostały wręczone w piątek 16 października.  Pan Dyrektor Paweł Prusik odczytał nazwiska wyróżnionych uczniów podczas apelu dla klas 4 – 6. Gratulujemy uczniom osiągającym sukcesy i życzymy kolejnych wyróżnień!

        Ponadto podczas apelu pani psycholog Małgorzata Prus zaprezentowała program działań w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery i zachęcała uczniów do udziału w Konkursie Plastycznym.

         

        Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w akrobatyce sportowej

        Po raz kolejny nasza szkoła była współorganizatorem zawodów w akrobatyce sportowej. Łącznie gościliśmy 60 zawodników z 6 klubów warszawskich i klubu Żak Biała Podlaska.   W tym roku medale zdobyli: złoto – Adam Mickiewicz, Jaś Sawka, srebro – Nuria Gozalbo, Agata Dąbrowska i Laura Żołędowska, brąz – Zuza Wojtas, Jean Semaan, Damian Radowski, Helenka Szelachowska, Żaneta i Daria Kapuścińskie i Kamil Lewandowski. Gratulujemy!

         

        Próbna ewakuacja szkoły!

        24 października 2015 roku w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja.

        Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i wszystkich pracowników szkoły z procedurami dotyczącymi zachowania się w sytuacji pożaru lub innego zagrożenia dla życia, zdrowia oraz praktyczne zastosowanie tych procedur.

        O godz. 11.00 po usłyszeniu sygnału alarmowego uczniowie wraz z nauczycielami oraz pozostali pracownicy szkoły zgodnie ze wszystkimi procedurami udali się drogami ewakuacyjnymi na miejsce zbiórki przy budynku szkolnym. Ewakuacja zajęła nam 2 minuty 29 sekund. Obecny podczas ewakuacji policjant z Komendy Rejonowej Policji - Warszawa IV bardzo wysoko ocenił sprawność przebiegu ewakuacji.

        Próbna ewakuacja została zgłoszona do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendy Rejonowej Policji.

         

        Mistrzostwa Warszawy Młodzików

        Na terenie naszej szkoły, od 2006 roku Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy i klub UMAKS- SP 26, jest współorganizatorem turniejów w akrobatyce sportowej, ze szczególnym uwzględnieniem skoków na trampolinie jako dyscypliny olimpijskiej oraz skoków na ścieżce.

        W przedostatni weekend października akrobaci z Miedzianej gościli łącznie 103 zawodników i zawodniczek, którzy reprezentowali 6 klubów warszawskich: AZS Środowisko Warszawa, UKS Pałac Młodzieży Warszawa, UTS Acro-Bad Warszawa, TKKF Apollo Otwock, UKS SP220 Warszawa i UMAKS SP-26 Warszawa.

        Medaliści piątkowych zmagań w skokach na scieżce dziewcząt: I m Gozalbo-Gagolewicz Blanca, II m Jarmołowicz Aleksandra, III m Gad Aleksandra: chłopców: I m Zaręba Paweł, II m Krawiec Karol, III m Semaan Jean.

        Medalistki skoków na trampolinie dziewcząt w klasie młodzik: I m Agata Dąbrowska, II m Loreine Semaan.

        GRATULUJEMY !!!

         

        "Dama i Dżentelmen"

        W dniu 26.10.2015 r., w naszej szkole odbył się konkurs poświęcony wiedzy z zakresu norm obyczajowych i reguł grzecznościowych. Celem konkursu było podkreślenie znaczenia zasad dobrego wychowania, jakie  obowiązują we wzajemnych relacjach społecznych.

        WYNIKI KONKURSU

        Weronika von- Lonski    kl. V c

        I miejsce 28 punktów

        Aleksandra Warzecha   kl. Va

        Patryk Wiśniewski         kl. Va

        Mateusz Gajewski         kl. Va

         II miejsce ex aequo 26 punktów

        Adam Mickiewicz            kl. Va

        Mateusz Wójcik              kl. Va

         III miejsce  ex aequo 25 punktów

         

        Pierwszaki w bibliotece

        Klasa I b odwiedziła Bibliotekę Publiczną dla Dzieci i Młodzieży przy ulicy Twardej.

        Na warsztatach uczniowie dowiedzieli się co to jest biblioteka, jak funkcjonuje, jak się do niej zapisać oraz jak korzystać z jej zbiorów. Mogli obejrzeć książki znajdujące się w czytelni, posłuchać fragmentu lektury.

        Na zakończenie każdy wykonał zakładkę do książki, która na pewno przyda się w szkole. 

         

        Pierwszaki pamiętają

        W dniu 4 listopada br. dzieci z klasy pierwszej wybrały się na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli. Celem wycieczki było oddanie hołdu żołnierzom, którzy zginęli w walce o wyzwolenie miasta z okupacji oraz zapalenie zniczy na ich grobach.  Była to wspaniała lekcja historii i szacunku dla zmarłych.

         

        Przedstawienie profilaktyczne ‑Bezpieczni w pobliżu budowy

        Uczniowie klas 0 – IV w dniu 6 listopada oglądali przedstawienie profilaktyczne „Bezpieczni w pobliżu budowy”.Bohaterowie spektaklu, Brygadzista Tomcio i Zebra Drogowa, przybliżyli dzieciom przepisy ruchu drogowego, zachęcali do noszenia odblasków oraz tłumaczyli dlaczego dzieci nie powinny wchodzić na teren budowy.Uczniowie doskonale się bawili, brali aktywny udział w konkursach, śpiewali i oklaskiwali sympatycznych bohaterów przedstawienia. Każdy uczeń otrzymał opaskę odblaskową, aby być  bezpiecznym na drodze.

         

        XII Mazowiecki Konkurs Savoir  Vivre ‑Obycie umila życie

        Po raz kolejny reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Konkursie Savoir Vivre „Obycie Umila Życie” realizowanym przez Dom Kultury „Włochy”.

         Udział w konkursie gwarantuje uczestnikom poznanie zasad kulturalnego zachowania.

         „Obycie umila życie” jest konkursem wieloetapowym, pierwszy etap konkursu obejmował wewnętrzne eliminacje prowadzone na terenie szkół.

        Zwycięzcami etapu szkolnego byli Weronika Von Lonski, Aleksandra Warzecha, Patryk Wiśniewski, Mateusz Gajewski i Adam Mickiewicz. I to właśnie oni reprezentowali szkołę 6 listopada 2016 roku podczas półfinału Konkursu w Okęckiej Sali Widowiskowej Domu Kultury „Włochy”.

        Finał z udziałem publiczności rozegra się między trzema zespołami, które zdobyły w teście najwięcej punktów w swojej kategorii wiekowej 20 listopada br. Czekamy na wyniki…

         

        Być Polakiem

        W ramach comiesięcznych spotkań muzycznych 6 listopada 2015 roku wzięliśmy udział w koncercie pt.: „Być Polakiem”.

        Koncert był świetnym przypomnieniem historii odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli. Podczas spotkania wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski. Następnie słuchaliśmy pieśni patriotycznych, utworów   znanych polskich kompozytorów, a także wybranych wierszy w wykonaniu solistów. W bardzo ciekawy sposób przedstawiciel służb mundurowych zaprezentował rodzaje umundurowania Wojska Polskiego. Uczniowie mieli również okazję poznać kilka podstawowych komend musztry wojskowej. Koncert wprowadził wszystkich w nastrój zadumy i powagi.

         

        Apel z okazji Święta Niepodległości

        9 listopada 2015 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Niepodległości.

        Całość rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.

        Następnie uczniowie z klas 4-6 zaprosili wszystkich na niezwykły spektakl.  W bardzo przejmujący i wzruszający sposób ukazali tragiczne epizody z historii Polski. Spektakl uświetnił występ chóru, który wprowadził nas w atmosferę refleksji . Wszyscy czuliśmy się jak na wspaniałej, żywej lekcji historii.

        W uroczystości wzięli udział kombatanci ze zgrupowania AK "Chrobry II".

         

        Warsztaty- pierwsze drukarnie i stare księgi

        19 listopada uczniowie ze świetlicy z grupy IV uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pt. Marzenie o bibliotece. Pierwsze drukarnie i stare księgi.

        Uczniowie zwiedzili wystawę stałą, gdzie poznali historie ksiąg z dawnych czasów, które były rzadkością i wielkim bogactwem. Zobaczyli, jak działała prasa drukarska w XVI wieku i samodzielnie wykonali odbitki okładek książek z epoki. Podczas warsztatów zapoznali się z komiksem o Dawidzie Darszanie – żydowskim uczonym z Krakowa, który zgromadził ponad 400 ksiąg i marzył o tym, by wszyscy Żydzi mogli korzystać z bibliotek. Na koniec wykonali projekty ozdobnego inicjału, ucząc się kaligrafii i podstaw liternictwa.

         

        Inauguracja Góry Grosza

        Co roku, na przełomie  listopada i grudnia odbywa się wielka zbiórka monet, pod nazwą Góra Grosza.

        20 października rozpoczęła się w naszej szkole inauguracja XVI edycji tej akcji.

        Gościliśmy panią Katarzynę Lipską – dyrektorkę domów dla dzieci w Krakowie oraz pana Janusza Wojtasa – członka Zarządu Poczty Polskiej – nowego partnera Góry Grosza. Podczas uroczystości odbył się pokaz w wykonaniu uczniów klas sportowych, którzy tym razem wcielili się w postać znanego bohatera komiksów oraz pokaz liczenia monet. Nasi uczniowie nie zawiedli. Każdy przyniósł tyle, ile mógł – w myśl zasady: Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

        W tym roku akcja w szkołach i przedszkolach trwać będzie do 4 grudnia. Zbieramy dalej!!!

         

        Dzielnicowy Dzień Zdrowego Jedzenia

        Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Dzielnicowym Dniu Zdrowego Jedzenia pt. „MasterChef " dla uczniów klas IV –VI organizowanym przez SP nr 234 im. Juliana Tuwima.  Celem konkursu było integrowanie środowiska szkolnego na Woli, propagowanie wiedzy na temat zdrowego jedzenia, motywowanie uczniów do praktycznego zastosowania swojej wiedzy i umiejętności.

        W tym roku zdanie konkursowe polegało na wykonaniu w określonym czasie dań ze wskazanych produktów. Uczniowie przygotowywali twarożek, kanapki i szaszłyki owocowe. Etap końcowy to zaprezentowanie   potraw przy odpowiednio zaaranżowanym stole.  Konkurs przebiegał w radosnej, miłej atmosferze.  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI b: Jan Gościcki , Dominika Prusak, Ewelina Grzelak. Uczniowie dali popis profesjonalizmu, dobrej współpracy oraz wyczucia estetyki. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję konkursu.

         

        Otrzęsiny klas IV

        Tradycją naszej szkoły stało się, iż w okolicach "andrzejek" włączamy do starszej społeczności szkolnej nowych czwartoklasistów. Aby tradycji stało się zadość każdy z "kotów" musiał wykazać się umiejętnościami godnymi prawdziwego kocura. Było karmienie serkiem, sztafeta mleczna oraz przebieranie się za kota. Śmiechu nie było końca i trzeba przyznać, że czwartoklasiści solidnie podeszli do zawodów. Tytuł super klasy otrzymała 4b !!! Gratulujemy !!!

        Po zakończonych zawodach był czas na przysięgę, którą złożyli wszyscy czwartoklasiści w obecności nauczycieli i starszyzny :) Swoje zaprzysiężenie złożyły także Panie wychowawczynie :), które zobowiązały się do wielu istotnych spraw.

        Po otrzęsinach wszyscy szaleli na dyskotece andrzejkowej !!!

         

        26 rocznica ustanowienia Konwencji o Prawach Dziecka

        Uroczyste obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka odbyły się w naszej szkole 27 listopada. Dzień ten, ustanowiony został na pamiątkę kolejnej rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.

        Uczniowie uczcili 26 rocznicę Konwencji udziałem w apelu, podczas którego poznali wybrane artykuły dokumentu oraz mogli obejrzeć przedstawienie, przygotowane pod kierunkiem pedagoga p. Ireny Pych i psychologa szkolnego p. Małgorzaty Prus, pt. „Prawa Dziecka”. Doskonale zaprezentowali się uczniowie klas 4a, 5a, 5c, 6a i 6c. O stronę muzyczną przedstawienia zadbała p. Justyna Uchrońska. Victor Hakem z kl. 6b brawurowo zaśpiewał piosenkę zespołu „(Mała) Orkiestra Dni Naszych” – „Prawa Dziecka”.

        Wierzymy, że świadomość własnych praw, ale także obowiązków, przyczyni się do spokojnego, radosnego i bezpiecznego przeżywania dzieciństwa przez naszych uczniów.

        Szczególne podziękowania za pomoc podczas przygotowania apelu należą się p. Justynie Uchrońskiej, p. Iwonie Cichockiej oraz p. Rafałowi Tyburskiemu.

         

        Mikołaj w Ib

        W piątek czekała  nas ogromna niespodzianka - zawitał  św. Mikołaj. Ogromnie się ucieszyliśmy.

        Przywitaliśmy miłego gościa wesołą piosenką. Każdy otrzymał prezent – puzzle i słodki kalendarz adwentowy. Mikołaj szybko opuścił nas, miał jeszcze odwiedzić  inne  dzieci. Szkoda tylko, że mikołajki są raz w roku.

        Uwielbiamy prezenty!!!

         

        Korzenie jazzu

        W dniu 4 grudnia w naszej szkole zagościła muzyka jazzowa.  W czasie koncertu wysłuchaliśmy znanych i mniej znanych standardów  tego gatunku muzycznego.

        Wplecione między  utwory  informacje przybliżyły uczniom historię i dzieje powstania tej muzyki. Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku na południu Stanów Zjednoczonych w Nowym Orleanie jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej. Stanowi połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej. Muzycy z zespołu The Warszaw Dixelanders zaprezentowali uczniom instrumenty, które swoimi dźwiękami najbardziej oddają charakter tej muzyki. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali kolędy,  ponieważ już niedługo święta Bożego Narodzenia!

         

        Dzielnicowy konkurs o Julianie Tuwimie

        Dzielnicowy Interdyscyplinarny Konkurs Juliana Tuwima został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 234 noszącą imię Juliana Tuwima. Uczniowie z naszej szkoły zgłosili się do udziału w trzech kategoriach. W każdej z kategorii odnieśliśmy sukcesy.

        Dzieci wzięły udział w uroczystym apelu  w dniu 11.12.2015r. na którym zostały wręczone dyplomy  i nagrody. Laureatami z naszej szkoły są następujący uczniowie.

         Konkurs Plastyczny

        klasy I-III

        1 miejsce- Arina Burno kl. II c

        3 miejsce -Mateusz Wojciechowski kl. II b

        wyróżnienie – Michalina Gajo kl. II b

        klasy IV-VI

        1 miejsce - Julia Kwiecińska kl. VI a

        Konkurs Wiedzy kl. III-IV

        1 miejsce- Joanna Nosal kl. IV b

        Konkurs Recytatorski

        klasy I-III

        3 miejsce-Anna Smyczyńska kl. II c

        klasy IV-VI

        1 miejsce-Weronika Smolarczyk kl.Va

        3 miejsce-Weronika Chrzaszcz

        Naszym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

         

        Świątecznie na lekcjach religii

        Dekoracja pierników na Święta Bożego Narodzenia to piękna polska tradycja, rodzina wspólnie zasiadała do stołu, każdy lukrował, posypywał, dekorował. Wspólnie z uczniami klasy VI b próbowaliśmy oddać się bożonarodzeniowym zwyczajom, ślina leciała, były prośby o posmakowanie. Jednak wszyscy do końca wytrwali w ascezie. Pięknie.

         

        Msza adwentowa

        W dniu 14. 12. 2015 roku dzieci z naszej szkoły wraz z Dyrekcją wychowawcami i nauczycielami uczestniczyli w rekolekcjach adwentowych, prowadzonych przez ks. Tomasza Wnyka dyrektora wspólnoty zakonnej w Parafii Św Jana Chrzciciela w Malborku. Mszę Św celebrowano: godz. 9 00 - dzieci z klas I – III godz . 10 30 - dzieci z klas IV – VI. Msze Św  zakończyło uroczyste błogosławieństwo związane z  otwarciem przez Papieża Franciszka Roku Miłosierdzia Bożego

         

        Dzielnicowy konkurs 'Moje Betlejem"

        Dnia 14.12. 2015r. w Szkole Podstawowej nr 148 im. Hugona Kołłątaja, odbyła się gala rozdania nagród zwycięzcom Dzielnicowego Konkursu Szopek "Moje Betlejem". Wśród nich znaleźli sie także uczniowie naszej Szkoły.

        W kategorii 0-3 wyróżnienie otrzymała szopka Łucji i Justyny Jurgiewicz. I miejsce w kategorii "dzieci dzieciom" przyznawaną przez przedszkolaków otrzymał Łukasz Piekarzewicz za szopkę wykonaną z klocków Lego.

        Przedstawicielm klas 4-6 był Jan Gościcki, który zdobył III mieście.

        Zwycięzcom gratulujemy!

         

        X Chóralny konkurs piosenek i pieśni patriotycznych

        8 XII 2015 szkolny chór „Miedziane Nutki” uczestniczył w koncercie laureatów, który był zwieńczeniem X CHÓRALNEGO KONKURSU  PIEŚNI I PIOSENEK O TEMATYCE PATRIOTYCZNEJ. Konkurs odbył się 16.11.2015r. w Służewskim Domu Kultury  a organizowany był przez Młodzieżowy Dom Kultury Mokotów.   W konkursie uczestniczyć mogły wyłącznie chóry amatorskie oraz chóry szkolne z terenu m. st. Warszawy. Uczestnicy występowali  w trzech kategoriach: dziecięcej, młodzieżowej oraz kategorii open. Nasz chór zakwalifikowany do kategorii dziecięcej,  wyśpiewał I miejsce. Konkurował z chórami szkół podstawowych reprezentujących różne dzielnice Warszawy. Gratulujemy I miejsca.

         

        Historia klasowego bałwanka- kl. 1b

        ,Zima, zima, zima, pada, pada śnieg…”

        Aby zaczarować nadchodzącą zimę nasza klasa postanowiła ulepić bałwanka z …papieru.Wszyscy pomalowaliśmy go starannie  farbami, ale po cichu marzyliśmy żeby stał prawdziwym bałwanem

        Mamy nadzieję, że już wkrótce spadnie śnieg i ulepimy z niego olbrzymiego bałwana.

        Życzymy wszystkim śnieżnej zimy!!!

         

        Nie daj się złapać w sieć uzależnień

        W dniu 18.12.2015 r., odbył się apel profilaktyczno – edukacyjny z zakresu uzależnień. Adresatami byli uczniowie klas I-VI.

         Uczniowie klas VI b, Vb i IV b wzięli udział w realizacji inscenizacji pt.  „Redakcja gazetki szkolnej”. W treści przedstawienia  ukazano  różnicę między używaniem a nadużywaniem (dotyczy korzystania z nowych technologii). Działania profilaktyczno – edukacyjne mają kształtować właściwą postawę wobec uzależnień i pokazywać, które  z ich zachowań oraz zachowań innych osób są niewłaściwe i stwarzają zagrożenie wystąpienia uzależnienia.

         

        Motywatory SP 26

        W piątek 18 grudnia po raz kolejny rozdano motywatory za postępy w nauce oraz w zachowaniu. Podczas spotkania ze wszystkimi uczniami klas 4-6 Pan Dyrektor wyczytał nazwiska wyróżnionych osób.

        Najwięcej dyplomów powędrowało do uczniów z klasy 5b!!! Gratulujemy!!!

        Przypominamy, iż projekt Motywatory SP-26 trwa przez cały rok szkolny. Na osoby, które w przeciągu całego roku zbiorą najwięcej wyróżnień czekają liczne przywileje.

         

        Hej kolęda, kolęda! Kolędowanie na dziedzińcu Urzędu Dzielnicy Wola

        Dnia 21 grudnia 2015 r. delegacja uczniów naszej szkoły wystąpiła na scenie przed Urzędem Dzielnicy Wola.

        Nasi młodzi artyści wykonali kilka kolęd i pastorałek, dzięki którym magią dźwięków i słów można było się przenieść w świąteczną atmosferę. Atmosfera ta udzieliła się mieszkańcom alei Solidarności oraz przechodniom, którzy zwalniali krok, przystawali przed sceną i często włączali się do wspólnego kolędowania. Występ naszych uczniów był wspaniałą ucztą nie tylko muzyczną, ale  także emocjonalną.

         

        Jasełka

        Tradycyjnie już w okresie bożonarodzeniowym w naszej szkole odbyło się przedstawienie jasełkowe. Nie inaczej było tym razem. Wspólnie z anielskim chórem przenieśliśmy się 2000 lat wstecz, gdzie wraz z pasterzami i mędrcami ze wschodu przywitaliśmy nowo narodzonego Pana Jezusa.

        Na ogromne brawa zasługują aktorzy, którzy doskonale wcielili się w swoje role. Brawa również dla chóru, który swoim śpiewem przybliżył nam świąteczną atmosferę.

        Po przedstawieniu p. Dyrektor oraz proboszcz parafii św. Alojzego Orione ks. Jarosław Gralicki złożyli całej społeczności szkolnej życzenia z okazji Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Ksiądz proboszcz zaprosił także aktorów wraz z nauczycielami do wystawienia sztuki w kościele parafialnym. Występ już 10 stycznia o godz. 11.30. Zapraszamy.

        Serdeczne podziękowania kierujemy także do nauczycieli przygotowujących: p. Krystynie Matuszewskiej, p. Wioletcie Boroń, p. Małgorzacie Dębińskiej oraz p. Waldemarowi Oderowi

         

        Wigilie klasowe

        Tradycyjnie już w ostatni dzień zajęć w naszej szkole odbyły się wigilie klasowe Jak co roku przy wigilijnym stole zebrali się uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi. Były kolędy, życzenia przy opłatku oraz tradycyjne potrawy wigilijne. Do niektórych klas trafił nawet Św. Mikołaj z prezentami.

        Życzyliśmy sobie przede wszystkim dużo zdrowia, świąt spędzonych w rodzinnej atmosferze, a przede wszystkim śniegu...którego tak bardzo brakuje.

        Widzimy się już w nowym, 2016 roku !!!

        Do zobaczenia !!!!

         

        Mała historia muzyki pop

        8 stycznia 2016r. odbył się w naszej szkole kolejny koncert muzyczny. Tym razem wysłuchaliśmy kilkunastu przebojów muzyki popularnej polskiej i zagranicznej. Przed nami wystąpiła grupa Come Back w składzie: gitara elektryczna, gitara basowa, instrumenty klawiszowe, perkusja i śpiew.

        Koncert rozpoczęto utworem Mrozu „Bo jak nie my, to kto”. Następnie zagrano trzy piosenki z repertuaru Czerwonych Gitar: „Płoną góry, płoną lasy”, „Takie ładne oczy”, „Nie zadzieraj nosa”. Potem usłyszeliśmy dwa przeboje Czesława Niemena: „Sen o Warszawie” i „Dziwny jest ten świat”. A później nastąpiło prawdziwe trzęsienie ziemi. W hali sportowej naszej szkoły pojawił się… Freddie Mercury i rozbrzmiały pierwsze dźwięki „I want to break free”. Wzbudziło to niemałą konsternację – głos ten sam, wygląd też. To Mirosław Elimer, zwycięzca telewizyjnego show „Zostań gwiazdą” i sobowtór Freddiego w jednej osobie. Kolejny utwór „We are the champions” poderwał z miejsc pierwszych słuchaczy. Atmosferę podgrzewał charyzmatyczny wykonawca i już przy „We will rock you” tańczyli i śpiewali wszyscy zebrani. Dawno nikt nie był przyjęty z takim entuzjazmem. Następny cover Queen „The show must go on” wzbudził prawdziwą euforię. Szkoda, że to koniec. Uczniowie nie chcieli opuścić sali, domagając się bisów. Ponownie usłyszeliśmy „We will rock you” i z pieśnią na ustach powróciliśmy do klas.

         

        Próbny sprawdzian z OPERONEM

        Początek roku już tradycyjnie przyniósł emocje związane z ogólnopolskim próbnym testem szóstoklasisty organizowanym przez wydawnictwo OPERON. Ubrani na galowo, przygotowane sale i losowanie miejsc. Zupełnie tak jak na prawdziwym egzaminie nasi dzielni szóstoklasiści przystąpili do pisania opowiadania z dialogiem oraz liczenia objętości brył.

        Po 45 minutowej przerwie zmierzyli się z językiem angielskim. Kiedy czas testu minął uczucia były mieszane. Mamy nadzieję, że kwiecień przyniesie wspaniałe rezultaty.

         

        Bal karnawałowy klas 0-III

        Karnawał to czas radości i zabawy. Nie mogło jej zabraknąć także wśród naszych najmłodszych uczniów.

        Pod czujnym okiem wodzireja uczniowie klas młodszych dali się ponieść dźwiękom muzyki. Wśród najpopularniejszych przebrań prym wiodły: wróżki, żołnierze, bohaterowie z bajek oraz wiele innych ciekawych i kolorowych postaci. Wraz z dziećmi bawili się rodzice oraz nauczyciele. Szkoda tylko, że ta zabawa szybko dobiegła końca. Ale nie ma co zamartwiać się na zapas, w końcu za rok następny karnawał :-)

         

        Bal karnawałowy

         

        We wtorek, 19 stycznia, Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę karnawałową dla klas IV-VI. Warunkiem uczestnictwa w  imprezie było oddanie głosu na Króla i Królową Balu. Podczas imprezy przedstawiciel Samorządu – Hubert, liczył głosy.

        Nadszedł wreszcie moment ogłoszenia wyników. Koronę dla Króla i Królowej wręczali nasi absolwenci, zeszłoroczni zwycięzcy – Weronika  i Seweryn.  Królową Balu została Julia Zawadzka (kl 6a), Królem – Kacper Zaborowski (kl 6a).

        Podczas imprezy odbył się również konkurs tańca. Nagrodą w konkursie były pyszne, lubiane przez wszystkich LODY waniliowe.  ☺ Zwyciężyli: Semaan Jean (kl 5a), Lidia Murawska (kl 5a), Jaś Waciuta (kl 4a). Serdecznie gratulujemy!!!

         

        BEZPIECZNE FERIE 2016

        29 stycznia 2016 roku odbyły się w naszej szkole spotkania dla klas 0-3 i 4-6, podczas których przypominano uczniom najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania się w czasie ferii. Zwracano szczególną uwagę na kształtowanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz innych.

         Uczniowie uczestniczyli w KONKURSIE WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE, prowadzonym przez uczennice z klas 5a i 6a. Mogli wykazać się wiedzą m.in. ze znajomości przepisów drogowych i umiejętnościami radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali nagrody kamizelki odblaskowe. Prowadzące spotkania, p. pedagog i p. psycholog, podkreślały konieczność noszenia elementów odblaskowych w różnych sytuacjach drogowych, zwłaszcza zimą.

        O oprawę muzyczną spotkań zadbała p. Justyna Uchrońska, a uczniom przypadły do gusty utwory wykonywane przez Weronikę z klasy 5a, Victora z klasy 6b i uczennice z klasy 4 b.

        Życzymy wszystkim, aby zdrowo i bezpiecznie spędzili ferie zimowe.

         

        Dzieje Polski w średniowieczu

        Czym były postrzyżyny?

        Kto dowodził oddziałami krzyżackimi w czasie Bitwy pod Grunwaldem?

        Czym zasłużył się dla Polski Władysław Łokietek?

        15.02.2016 roku odbył się szkolny konkurs historyczny pt. ,, Dzieje Polski średniowieczu”.

        Uczestniczyło w nim 11 uczniów z klas V.

        Najlepszy wynik osiągnął Mateusz Wójcik z klasy V b.

        Drugie miejsce zajęła Jolanta Zakrzewska z V c, a trzecie Mail Ling Nguyen z V b.

        Wszystkim uczestnikom gratulujemy

         

        Zima w mieście 2016

        Może i na zewnątrz pogoda mało mroźna i śnieżna, ale za to w naszej szkole Zima w Mieście hulała na całego. Jak co roku w czasie ferii zimowych nasza szkoła była współorganizatorem akcji Zima w Mieście. Uczniowie warszawskich szkół zawitali w nasze progi, aby aktywnie spędzić czas wolny od zajęć szkolnych.

        Uczestnicy nie mieli czasu na nudę. W czasie akcji braliśmy udział w zawodach sportowych, jeździliśmy na łyżwach, pływaliśmy na basenie, uczyliśmy się robić cukierki. Odwiedzaliśmy kina, teatry, domy kultury, muzea. Uczyliśmy się angielskiego, a także jak udzielać pierwszej pomocy.

        Dzięki czujnej pracy wychowawców całe ferie minęły bezpiecznie, a dzięki wsparciu Urzędu Dzielnicy Wola nasi uczniowie mieli zapewnione rozrywki.

         

        Światowe Dni Młodzieży na Miedzianej

        Z okazji Światowych Dni Młodzieży dzieci z klas szóstych, piątych i drugich wykonały prace plastyczne w formie plakatu, zapraszając tym samym młodzież z całego świata do Krakowa na wspólną modlitwę z Ojcem Świętym Franciszkiem.

        Uroczystości odbędą się w dniach 26-31 lipca w Krakowie.Osiem wybranych prac zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu konkursu organizowanego przez Archidiecezję Warszawską.

        Trzymamy kciuki za naszych młodych artystów

         

        Znane opery i pieśni

        Podczas lutowego koncertu w naszej szkole zaproszeni muzycy zaprezentowali największe i najpiękniejsze arie operowe. Opera to sceniczne dzieło muzyczne wokalno-instrumentalne, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną (libretto).

        Bell canto, to piękny śpiew, zatem mogliśmy podziwiać bogactwo ludzkiego głosu zapisane w partyturach operowych. Artyści prezentowali postaci tragiczne i komiczne. Pełne wyrazu, jak i te oszczędne w formie.

        Dowiedzieliśmy się, że najwyższy kobiecy głos to sopran, a  najwyższym głosem męskim jest tenor.

        Artyści wykonali dla nas Arie Królowej Nocy z opery W. A. Mozarta „Czarodziejski flet”,Libiamo z opery G. Verdiego „Traviata”, arie Figara z opery W.A. Mozarta „Wesele Figara”, arie Wielka sława to żart z operetki Johana Straussa „Baron Cygański”. Usłyszeliśmy także arię Jontka z polskiej opery St. Moniuszki „Halka”.

        „VIVA OPERA! VIVA BELL CANTO!”

         

        Dzień promocji szkoły

        W sobotę 20 lutego otworzyliśmy szeroko drzwi  naszej szkoły. Dla przyszłych uczniów oraz ich rodziców zorganizowaliśmy dzień otwarty - dzień promocji .

         Licznie zebranych  gości przywitał Dyrektor Paweł Prusik, który przybliżył zebranym  informacje dotyczące funkcjonowania szkoły. O pracy  świetlicy opowiedziała pani Justyna Uchrońska (wychowawczyni świetlicy), a panie Irena Pych  (pedagog szkolny) i Małgorzata Prus (psycholog) mówiły o potrzebach uczniów oraz rodziców związanych z przekraczaniem progu szkolnego.

        W czasie  multimedialnej prezentacji  o naszej placówce, jej uczniach i nauczycielach, przygotowanej przez uczniów klas szóstych,  obecni uczniowie prezentowali swoje talenty i umiejętności: zespół akrobatyczny wystąpił w programie ,,Spiderman” (opiekunowie Jolanta Górska, Magdalena Hulak), uczniowie klas młodszych pokazali baśń ,,Czerwony Kapturek” w języku angielskim (opiekun  Agnieszka Migut) , a zespół gitarowy i chór szkolny umilili czas skocznymi piosenkami (opiekunowie Justyna Uchrońska, Małgorzata Dębińska-Kapsiak).

         Zaproszeni goście mogli odwiedzić ,,Kawiarenkę zdrowia”, w której serwowano zdrową żywność: owocowo-warzywne sałatki, soki i przekąski. Dzieciom na stoisku plastycznym robiono kolorowe tatuaże, a ich buzie zamieniano się w śmiesznie malowane kotki, pieski, dziwaki-cudaki. Pielęgniarka mierzyła chętnym ciśnienie i sprawdzała puls, na stoiskach sportowych przeprowadzano

        testy sportowe. Podsumowaniem dnia był mecz siatkówki pomiędzy uczniami a nauczycielami i rodzicami.

          Wszyscy mogli zwiedzić poszczególne pomieszczenia  szkoły (klasy, świetlicę, bibliotekę, sale gimnastyczne, stołówkę). Nauczyciele prezentowali pracownie i ich wyposażenie, a także odpowiadali na liczne pytania rodziców, a przyszli uczniowie mogli choć na chwile zasiąść w szkolnej ławce

         

        Dzielnicowy konkurs plastyczny

        Dnia 25.02.2016r. został rozstrzygnięty Dzielnicowy Konkurs  Plastyczny- "Bezpieczne i zdrowe  zabawy i sporty zimowe". Z naszej szkoły wysłaliśmy 5 prac uczniów z klas 1-3. Nagrody zdobyły uczennice z klasy 2c,

        I miejsce Anna Kukawska i Wyróżnienie Anna Smyczyńska. Gratulujemy!

         

        Konkursy językowe

        Ostatni tydzień obfitował w liczne konkursy językowe, które odbywały się na terenie miasta. 23 lutego w Urzędzie Dzielnicy Targówek odbył się II etap Warszawskiej Olimpiadzie Językowej. Wśród ponad 100 uczestników znalazły się: Ola, Zuzia, Sara i Julia, które dzielnie reprezentowały naszą szkołę. Uczestniczki musiały wykazać się umiejętnościami słuchania i czytania ze zrozumieniem oraz dodatkowym zadaniem było napisanie krótkiego listu. Czekam na wyniki i trzymamy kciuki.

        Dzień później tj. 24 lutego na terenie Zespołu Szkół nr 65 przy ul. Elekcyjnej odbył się finał konkursu "SPEAK YOU MIND". Do rywalizacji dzielnicowej przystąpiło 5 szkół podstawowych. Zwyciężczynią ex aequo została uczennica klasy 6b: JULIA SZCZEPANIK !!!. W konkursie brała również udział KAROLINA BIESIEKIERSKA, która otrzymała wyróżnienie.

        Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów.

         

        Start po zdrowie- lekcje z dietetykiem

        Dnia 01.03.2016 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty w ramach programu: „ START PO ZDROWIE” organizowane przez firmę Adampol.

        W tym semestrze z dietetykiem  p. Pauliną Irisik mogły spotkać się dzieci z klas pierwszych i trzecich. Podczas zajęć dzieci uczyły się składu piramidy żywienia. Dowiedziały się, które  grupy produktów są dla ich organizmów najzdrowsze i najbardziej potrzebne. Nie zapomniano też wspomnieć o ruchu i aktywnosci fizycznej, które znajdują się w  podstawie piramidy żywienia.Wspólnie  z panią dietetyk obliczyli ile cukru zawierają znane soki i ulubione produkty. Klasy trzecie pochwaliły się bogatym zasobem wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania  ,zdobytym przez trzyletni udział w akcjach, propagujacych zdrowy tryb życia. Z niecierpliwością czekamy na następne warsztaty.

         

        IB w Muzeum Techniki

        Ciekawe i zadowolone pierwszaki odbyły podróż w czasie podczas wycieczki do Muzeum Techniki.

        Na lekcji muzealnej dzieci dowiedziały się czym ludzie podróżowali dawniej i dziś.

        Od prehistorycznych czasów człowiek chciał podróżować coraz dalej i w tym celu budował maszyny i urządzenia , które ciągle udoskonalał.

        Eksponaty zgromadzone na wystawie czasami wszystkich zaskakiwały, bowiem w niczym nie przypominały współczesnych środków transportu.

        Śmiesznie wyglądał drewniany rower, samochód bez kierownicy, który poruszał się z prędkością 30 km/h, czy pierwszy prototyp samolotu,którym ludzie przelecieli zaledwie kilkanaście metrów. Wszystko było tak ciekawe, że na pewno niektóre dzieci wrócą do muzeum jeszcze niejeden raz.

         

        Promocja książki o AK "Chrobry II"

        Dnia  3 marca 2016r. w Szkolnej Izbie Pamięci odbyło się uroczyste spotkanie, w którym uczestniczyli kombatanci  Zgrupowania  „Chrobry II” i przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego. Szkołę reprezentowała p. Małgorzata Dąbrowska.

        Gospodarze spotkania – p. Jerzy Zakrzewski i Janusz Walędzik  przekazali w darze bibliotece szkolnej, dyrekcji Szkoły, pracownikom Muzeum i p. redaktor Katarzynie Utrackiej egzemplarze niezwykłej książki.  Właśnie pod redakcję pani K. Utrackiej powstało unikatowe opracowanie  „Archiwum Zgrupowania AK „Chrobry II”.  Publikacja zawiera ocalałe z Powstania dokumenty Zgrupowania, takie jak rozkazy, meldunki, spisy żołnierzy i uzbrojenia. Stanowi  niezwykle cenne źródło informacji zarówno  o codziennym funkcjonowaniu armii powstańczej, jak i o walkach w Śródmieściu Północnym.

        Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do zapoznania się z tą niezwykle cenną książką.

        Ponadto w trakcie zebrania, pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego odebrali z rąk kombatantów Medale  Pamiątkowe.

         

        Wypad na łyżwy

        W dniu 4 marca 2016 r. klasa 5 a odwiedziła pobliskie lodowisko w Ośrodku Sportu i Rekreacji Warszawa Ochota.

        Celem wycieczki było doskonalenie techniki jazdy na łyżwach, propagowanie sportu zimowego i aktywnego stylu życia, integracja klasy oraz oczywiście dobra zabawa. Uczniowie chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom, z ogromną determinacją starali się wygrać z grawitacją na lodowisku. Prawie każdy zaliczył upadek i to nie jeden. Wszyscy bawili się znakomicie, ponieważ całe lodowisko było do naszej dyspozycji.

         

        Koncert O TAŃCACH TOWARZYSKICH

        Miesiąc marzec zaprowadził społeczność szkolną do krainy tańca. Występujący artyści zaprezentowali różne rodzaje tańca towarzyskiego oraz wspaniałe stroje.

         Taniec towarzyski to forma rozrywki wywodząca się z tańców salonowych i zabaw ludowych, uprawiana od początku XX wieku. Na początku był to taniec dla klas uprzywilejowanych, natomiast tańce ludowe pozostawiano klasom niższym. Dzięki muzyce jazz, która stała się bardzo popularna

        w latach 20., doszło do wybuchu nowo wynalezionych tańców. Taniec towarzyski dzieli się na tańce standardowe (tango, quickstep, walc wiedeński i angielski, foxtrot) oraz tańce latynoamerykańskie (samba, rumba, jive, cha cha, pasadoble).

        Na nietypowej „lekcji muzyki” uczniowie dowiedzieli się również, że poszczególne tańce różnią się pochodzeniem, charakterem, schematem ruchów, ubiorem i muzyką. Artyści pokazali podstawowe kroki taneczne. Niektóre dzieci miały szczęście uczestniczyć w krótkiej lekcji nauki kroków. Największe uznanie wśród widzów wzbudziła samba i jive.

        Kto wie, może właśnie to spotkanie okaże się początkiem nowej pasji i przygody dla któregoś dziecka?