• Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
        Pierwszy dzwonek roku szkolnego 2018/2019 wybrzmiał 3 września
        W słoneczny poniedziałek na hali sportowej zjawiły się tłumy. Główni bohaterowie tego dnia,czyli uczniowie, stawili się w odświętnych strojach. O godz. 8.30 swój czas miały klasy 0-3. Zerówkowicze oraz pierwszaki wcale nie wyglądali na stremowanych. Wprost przeciwnie, byli bardzo ciekawi, co ich czeka. Przybyłych przywitała p. wicedyrektor Beata Ciemięga, p. Jolanta Władzińska- kierownik świetlicy oraz kombatanci ze zgrupowania AK Chrobry II.
        Godzinę później przyszedł czas na "starszyznę". Pan Dyrektor Paweł Prusik przywitał zebranych życząc im owocnego roku szkolnego, który będzie stał pod znakiem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
        Obje uroczystości uświetniły swoim występem chór oraz młodzi aktorzy z klas III.

        Całej szkolnej społeczności życzymy wszystkiego dobrego w nowym roku szkolnym 2018/2019
         
        Koncert solistów

        Dnia 14 września odbył się pierwszy w tym roku szkolnym koncert zatytułowany „Koncert solistów”. Był to występ artystyczny trzech muzyków na trzy instrumenty: akordeon, klarnet i skrzypce.
        Prowadzący koncert – pan Eugeniusz opisał słuchaczom poszczególne instrumenty. Dowiedzieliśmy się, że akordeon to instrument dęty dmuchany i najlepiej brzmią na nim dźwięki żywiołowej muzyki. Z kolei klarnet zaliczany jest do instrumentów dętych drewnianych. Swoim dźwiękiem czaruje słuchaczy. Skrzypce – instrument smyczkowy – potrafią wyczarować każdy rodzaj muzyki.


        Mieliśmy okazję posłuchać zarówno żywiołowej muzyki: polki – sygnału audycji radiowej „Lato z radiem”,  motywu muzycznego z komedii „Va banqe” i suity, jak również bardziej nastrojowych utworów: fragmentu koncertu „Lato” A. Vivaldiego, romansu na trzy instrumenty oraz czardasza, w którym przeplatają się elementy nastrojowe i żywiołowe.
        Soliści przygotowali zagadkę dla słuchaczy, którzy mieli odgadnąć tytuł znanej piosenki. Okazało się, że uczniowie świetnie poradzili sobie z tym zadaniem.


        Skoczna i żywiołowa muzyka zachęciła słuchaczy do klaskania w rytm granych melodii.
        Po koncercie tanecznym krokiem udaliśmy się na zajęcia lekcyjne.

         

        Apel o bezpieczeństwie
        W piątek 21 września 2018 roku w naszej szkole odbyły się spotkania dla wszystkich uczniów, których celem było kształtowanie odpowiedzialnych postaw dzieci i młodzieży w szkole, w domu i na ulicy.
        Panie psycholog i pedagog przygotowały prezentację multimedialną “Bezpieczeństwo 2018/2019”. Uczniowie klasy 8s omawiali właściwe zachowania uczniów w różnych sytuacjach szkolnych i życiowych, radzili jak mądrze dokonywać wyborów w relacjach rówieśniczych, jak asertywnie odmawiać i jak dbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo.


        Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniach, wykazywali się wiedzą    i umiejętnościami w zakresie znajomości przepisów o ruchu drogowym, przeciwdziałania przemocy. Wiele uwagi poświęcono właściwym zachowaniom      w przestrzeni medialnej, zwłaszcza w aspekcie stosowania reguł bezpiecznego i kulturalnego korzystania z sieci. Ponadto przypomniano zasady reagowania w sytuacjach cyberprzemocy.


        Na zakończenie spotkań prowadzący przekazali uczniom i nauczycielom życzenia zdrowia w nowym roku szkolnym oraz radzili, aby uczniowie oprócz rzetelnej nauki dużo korzystali z aktywności fizycznej i nie przesiadywali zbyt długo przed ekranem komputera, telefonu czy telewizora.

         

        Sprzątanie świata
        Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ na rok 2018 przypada jubileusz 25 - lecia akcji oraz 25 - lecia Fundacji Nasza Ziemi, która patronuje akcji. Uczniowie zaopatrzeni w niezbędny sprzęt - rękawiczki i worki, pod opieką wychowawców wyruszyli sprzątać pobliskie skwery. Jak co roku akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i poparciem likalnej społeczności.

         

         

        Światowy Dzień tabliczki mnożenia

        Dnia 28.09.2018 w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. podczas tego dnia odbyły się konkursy matematyczne dotyczące tabliczki mnożenia. Uczniowie podczas przerw przepytywali się z tabliczki mnożenia. Uczniowie w zabawnej formie ćwiczyli i uczyli się tabliczki mnożenia. Dzień ten był okazją dla uczniów do nadrobienia tabliczkowych zaległości po wakacjach.

         
        Lekki tornister

        Dnia 28.09.2018 r. w naszej szkole już po raz kolejny wzięliśmy  udział w akcji „LEKKI TORNISTER”. Klasy I-III obejrzały inscenizację „Lekki tornister”  w wykonaniu uczniów z klasy 2a oraz pokaz różnych
        rodzajów tornistrów przygotowany przez uczniów z klasy 2b.


        W klasach z wychowawczyniami uczniowie  uczyli się, jak prawidłowo pakować tornistry.
        Klasy I.-wykonały rysunek-Co powinno być w tornistrze ucznia?
        Klasy II.- przygotowały występ.
        Klasy III.- Wymyślały hasła promujące akcję.
        Każda klasa w dowolnym terminie miała zważyć swoje tornistry i porównać z wagą dzieci.
        Ważenie tornistrów będzie odbywało się systematycznie do końca   roku szkolnego – terminy ważenia ustalą wychowawcy, którzy odpowiedzialni będą za monitorowanie akcji.


        W klasach 4-8 na godzinach wychowawczych odbyły się pogadanki nawiązujące do akcji –„Lekki Tornister”.
        Zaplanowana tematyka do realizacji w tym dniu była następująca:
        •              cechy „lekkiego tornistra” tornistra- właściwy wybór,
        •              sprawdzenie zawartości  tornistrów/plecaków,
        •              pakowanie plecaków zgodnie z planem,
        •              podanie zasad ,,odchudzenia” tornistra, min. zostawianie podręczników w klasie, szatni, zeszyty w miękkich okładkach,
        •              propozycje uczniów- Co zrobić, by plecak był lżejszy?
        Uczniowie z klas 4-6 wykonywali gazetki klasowe informującej o akcji-„ Lekki tornister”. a uczniowie z klas 7-8 wymyślali rymowanki i wierszyki na temat akcji.


        Rodziców prosimy o codzienną kontrolę tornistrów dzieci.

         

        Medale z najcenniejszego kruszcu dla akrobatów
        W ostatni weekend września nasi akrobaci rywalizowali w skokach na trampolinie w konkurencji skoków indywidualnych oraz skoków synchronicznych dziewcząt i chłopców.


        W skokach na ścieżce rywalizacja odbyła się w konkursach indywidualnych dziewcząt i chłopców. Były to Ogólnopolskie Zawody Młode Talenty i tym razem odbyły się w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Piasecznie. „Młode Talenty” to turniej dla zawodników do lat 15 ale specyfika dyscypliny spowodowała, że emocji nie zabrakło. W zawodach wystartowało 140 zawodników z całego kraju. A oto wyniki naszych uczniów klas sportowych: Adam Mickiewicz I miejsce, Jan Sawka II miejsce, Oliwia Sumało V miejsce, Tola Sarna V miejsce, Karina Drzewiecka VIII miejsce. Gratulujemy!!!


         
        Szkoła Podstawowa nr 26 im. Mirosława Biernackiego uhonorowana tytułem WAWA BOHATEROM
        W dniu  8 października  2018 r. w  Teatrze Stanisławowskim w warszawskich  Łazienkach  odbyła się uroczysta Gala podczas której po raz pierwszy przyznano  Nagrody WAWA BOHATEROM. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom, organizacjom oraz instytucjom  za działania na rzecz kombatantów, a szczególnie Powstańców Warszawskich.


        W tym roku do Nagrody WAWA BOHATEROM nominowani byli : Fundacja ART, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, Fundacja Pomocy Potrzebującym, Fundacja Sensoria i Fundacja Rossa, Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku, Korporacja Sawa Taxi, Ochotniczy Korpus Opiekuńczy PCK, Stowarzyszenie Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi", Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław", Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich oraz Fundacja Cultura Memoriae, Stowarzyszenie Paczka dla Bohatera, Szkoła Podstawowa im. M. Biernackiego w Warszawie, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, wolontariat pracowniczy warszawskich oddziałów banku PKO BP, Zespół Szkół im. M. Konarskiego w Warszawie.


        Laureata WAWA BOHATEROM wyłoniła  w głosowaniu Kapituła Nagrody, w której skład wchodzili:
        •         Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu
        •         Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej
        •         Zbigniew Ścibor-Rylski, Prezes Związku Powstańców Warszawskich
        •         Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
        •         Leszek Żukowski, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
        •         Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
        •         Zbigniew Wawer, Dyrektor Łazienek Królewskich w Warszawie
        •         Tadeusz Deszkiewicz, Doradca Prezydenta RP,  Prezes RdC
        •         Jacek Kurski, Prezes TVP
        •         Rafał Kotomski, Dyrektor TVP3 Warszawa


        Szkoła Podstawowa nr 26  otrzymała Nagrodę za kompleksowe wsparcie i opiekę nad powstańcami warszawskimi,  a szczególnie za pomoc p. Januszowi Walędzikowi ze Zgrupowania AK Chrobry II . Serdeczne podziękowania dla uczniów klasy ósmej c.

         

        Zaprzysiężenie Samorządu Uczniowskiego klas IV VIII
        5 października 2018 roku odbyła się ważna dla naszej społeczności szkolnej uroczystość zaprzysiężenia Samorządu Uczniowskiego klas IV – VIII. W obecności Dyrekcji szkoły, wychowawców, uczniów i przewodniczących klas, Rada Samorządu Uczniowskiego, wybrana na rok szkolny 2018/2019, złożyła uroczystą przysięgę. Joanna Nosal z klasy 7b, Karolina Markiewicz z klasy 7 a i Oliwia Nartanowicz z klasy 6a,  przy sztandarze szkoły, ślubowały w imieniu swoich koleżanek i kolegów, że będą przestrzegać obowiązków uczniowskich i samorządowych. Na zakończenie członkinie Samorządu Uczniowskiego podpisały akt ślubowania, podkreślający wagę tego wydarzenia i zawierający tekst złożonej przysięgi.

         

        Dotyk Afryki
        Dotyk  Afryki  to tytuł koncertu muzycznego, który odbył się dnia 5 października. Zaprezentowane zostały uczniom afrykańskie instrumenty perkusyjne. Czarnoskórzy muzycy poprowadzili z dziećmi i młodzieżą warsztaty gry na bębnach: djembe, marakasy, dum-dum.

         

        Spotkanie z rodzicami klas ósmych.
        We wtorek 9 października odbyło się spotkanie rodziców klas ósmych z Dyrekcją szkoły, zespołem PP oraz nauczycielami uczącymi przedmiotów egzaminacyjnych.

        Pan Dyrektor przedstawił procedury organizacji egzaminu ósmoklasisty wraz z dokładnym terminarzem. Nauczyciele języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego mówili, na co szczególnie zwracać uwagę podczas przygotowywania się do tych ważnych dni. Panie pedagog i psycholog przypomniały o konieczności przedkładania aktualnych opinii z poradni psychologiczno- pedagogicznej oraz innych dokumentów, które umożliwiają wydłużenie czasu pracy na egzaminie lub całkowite z niego zwolnienie.


        Na zakończenie zaprezentowano ofertę dodatkowych zajęć pozalekcyjnych ukierunkowanych tylko i wyłącznie na potrzeby ósmoklasistów.

         

        Kawiarenka dla NIEPODLEGŁEJ
        9 października, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, Samorząd Uczniowski kwestował DLA POWSTAŃCÓW WARSZAWY. Nasi mali wolontariusze z klasy 4a spisali się na medal. Tradycyjnie serwowano przepyszne ciasta domowego wypieku. Dziękujemy wszystkim darczyńcom i zapraszamy na kolejną kawiarenkę 6 listopada. Tym razem zapraszamy na Kuchnię Polową: na grochówkę, chlebek ze smalczykiem i kiszonym ogórkiem.

         

        Rowerami do miejsc pamięci
        W połowie października dwie klasy wybrały się na wycieczkę rowerową . Program zawierał przejażdżkę jednośladami po Puszczy Kampinoskiej.


        Wychowawcom, nauczycielom wychowania fizycznego, zależało nie tylko na rozwijaniu i propagowaniu spędzania wolnego czasu na powietrzu, ale również na rozwijaniu tożsamości narodowej wśród uczniów. Dzieci miały okazję zwiedzić Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry. Palmiry to miejsce symboliczne. W czasie II wojny światowej w okolicznych lasach Niemcy przeprowadzili serię 21 masowych mordów, w których zginęło ponad 1700 mieszkańców Warszawy. Muzeum upamiętnia ofiary tych zbrodni, poświęcone jest także pozostałym działaniom wojennym na terenie Puszczy Kampinoskiej. Na pobliskim cmentarzu uczniowie klasy 6a zapalili symboliczny znicz i zmówili modlitwę nad bezimiennym grobem za wszystkich żołnierzy walczących za wolność swojej polskiej ojczyzny.


        Dodatkową atrakcją dla dzieci było ognisko w przepięknym miejscu i o równie atrakcyjnej nazwie – Polana Pociecha. Przyjemnemu wypoczynkowi sprzyjała wspaniała pogoda oraz malownicza jesienna sceneria – kolorowe złote i czerwone liście na tle niebieskiego nieba. Po prostu bajka, którą z pewnością powtórzymy ☺

         

        Ślubowanie klas pierwszych
        Pierwszoklasiści są już pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. W piątek 12 października 2018 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na ucznia klas pierwszych.


        Świąteczny strój galowy, uczniowskie birety, dekoracja sali, przygotowane upominki –  wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Prowadzący uroczystość uczniowie klas czwartych przywitali wszystkich zebranych gości – Dyrekcję, nauczycieli, Kombatantów ze Zgrupowania AK ,,Chrobry II”, delegacje klas młodszych, a szczególnie pierwszoklasistów ich rodziców. Zanim nastąpiła podniosła chwila pasowania, uczniowie wykazali się wiedzą oraz umiejętnościami artystycznymi. Udowodnili, że potrafią śpiewać i recytować wiersze. Pomyślnie zdali test z wiedzy o życiu w szkole. Rozwiązywali zagadki szkolne. Wszyscy spisali się „na medal”. Swoją postawą udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły.


        Po wprowadzeniu sztandaru i zaśpiewaniu hymnu państwowego, nadszedł moment na najważniejszą część uroczystości – pasowanie na ucznia szkoły. Dzieci najpierw ślubowały: ,,być dobrym uczniem, dbać o honor swojej szkoły, uczyć się dobrze, służyć pomocą słabszym, słuchać nauczycieli, postawą swoją sprawiać radość wychowawcom i rodzicom, by wyrosnąć na dobrego człowieka”. Po złożeniu ślubowania wicedyrektor szkoły p. Beata Ciemięga oraz kierownik świetlicy p. Jolanta Władzińska dokonały symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia…” – wypowiadając te słowa dotykały ołówkiem  jak - czarodziejską różdżką, ramion najmłodszych dzieci, które w tej podniosłej chwili były bardzo skupione         i wzruszone. Na zakończenie uczniowie otrzymali upominki z okazji ślubowania: akty pasowania, znaczki ,,Jestem uczniem”, a także legitymacje szkolne i rożki obfitości. Po ceremonii dzieci pozowały do fotografii grupowych i indywidualnych, a w klasach czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.
        Wszystkim pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły, a ich rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech.
         


        Wybory i zaprzysiężenie Małego Samorządu Uczniowskiego
        Dnia 2 października 2018 r. odbyły się wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczący klas I – III przedstawili swoje programy wyborcze zawierające postulaty do pracy w bieżącym roku szkolnym. W wyniku głosowania wyłoniono przewodniczącą Igę Dąbrowską z klasy III b i zastępców: Martę Tokarczyk z klasy III c, Jana Zakrzewskiego z klasy III a i Karolinę Lejtas z klasy II a.  


        Dnia 15 października 2018 r. odbyło się zaprzysiężenie Małego Samorządu Uczniowskiego. Przedstawiciele zaprezentowali program działalności samorządu na bieżący rok szkolny. Zachęcali do współpracy i podejmowania wspólnych przedsięwzięć całą społeczność szkolną. Złożyli uroczystą przysięgę, przyrzekli godnie reprezentować wszystkich uczniów, dbać o dobre imię szkoły i rzetelnie sprawować powierzone funkcje. Na zakończenie uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor życząc owocnej i solidarnej współpracy.
         


        Próbna ewakuacja
        19 października 2018 roku w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja.


        Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i wszystkich pracowników szkoły z procedurami dotyczącymi zachowania się w sytuacji pożaru lub innego zagrożenia dla życia, zdrowia oraz praktyczne zastosowanie tych procedur.


        O godz. 8.45 po usłyszeniu sygnału alarmowego uczniowie wraz z nauczycielami oraz pozostali pracownicy szkoły zgodnie ze wszystkimi procedurami udali się drogami ewakuacyjnymi na miejsce zbiórki przy budynku szkolnym. Nauczyciele złożyli meldunek prowadzącej ewakuację p. pedagog. Ewakuacja zajęła nam 6 minuty 57 sekund.
        Pani dyrektor podziękowała wszystkim za sprawną ewakuację. Po zakończonym alarmie uczniowie wrócili na lekcje.
        Próbna ewakuacja została zgłoszona do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendy Rejonowej Policji.

         


        Dzień papieski
        Dnia 19 pazdziernika odbyl sie w naszej szkole Apel z okazji XVIII Dnia Papieskiego. Akademie przygotowali uczniowie klasy IV b. Dzieci chetnie braly udzial w przedstawieniu. Na zakonczenie rozdane zostaly nagrody za udzial w konkursie Jan Pawel II- Papiez jakiego nie znamy... 21 pazdziernika dzieci wystapily w kosciele parafialnym.

         

        Niepodległościowy rajd rowerowy klasy 7a
        19 października  odbył się szczególny  rajd  rowerowy klasy 7a  .Wzięli w nim udział uczniowie  pod opieką Małgorzaty Prus i Pawła Prusika.


        Grupa śmiałków, gotowych pokonać ponad 30 km, wyruszyła o godz. 7.00 sprzed szkoły. Miejscem docelowym były Palmiry– miejsce związane ze zbrodniami hitlerowskimi dokonanymi na Polakach w latach okupacji hitlerowskiej. Pierwszym poważnym wyzwaniem okazał się ekstremalny przejazd przez Puszczę Kampinoską. Uczestnicy rajdu w zadumie zatrzymali się przy Muzeum- pomniku upamiętniającym ofiary z czasów II wojny światowej. W muzeum nauczyciel historii przedstawił uczniom historię tego okrutnego dla Polaków miejsca. Dalej malownicza trasa wiodła wprost ku następnemu wyzwaniu. Trzeba było jeszcze tylko pokonać wysoką i stromą skarpę i wjechać na polanę gdzie na rajdowców czekali organizatorzy i ognisko z kiełbaskami. Na szczęście trud został wynagrodzony już po kilku godzinach jazdy . Na polanie  zaplanowaliśmy  dłuższy odpoczynek. Pani psycholog omówiła z dziećmi tematykę doradztwa zawodowego w ramach ogólnopolskiego tygodnia kariery pod hasłem – Bądź architektem swojego szczęścia. Poruszono tematykę przedsiębiorczości, rynku pracy, kompetencji zawodowych. Okazało się, że najwięcej radości strudzonym rowerzystom sprawiła zabawa w chowanego. Kilkoro najbardziej odważnych nastolatków wyruszyło w ekstremalne zakątki Puszczy przedzierając się po piaskach i wąskich ścieżkach pomiędzy drzewami .


        Wszystkim dopisywały humory i nikt nie skarżył się na zmęczenie. Rajd okazał się wyjątkowo udany, a na kolejne już umawiamy się wiosną .

         

        Sukces w konkursie filmowym
        Zajęliśmy dwa drugie miejsca w filmowym konkursie dzielnicowym "Bo  odwagę mamy we krwi..."

        zespół  pierwszy: Weronika Von Lonski, Jola Zakrzewska, Ksenia Juszkiewicz, Kapuścińska Żaneta , montaż: Emil Gniazdowski, drugi zespół Joanna Nosal, Zuzanna Kasparewicz, Matylda Godlewska, Jan Dankowski i Aziz Saidullaev (montaż)

        Wkrótce będzie Państwo mieli możliwość obejrzenia nagrodzonych prac :)

         

        Wystawa książek w bibliotece szkolnej

        Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości, w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę książek pt. „Drogi do wolności”. Znajdziemy tu m.in. zeszyty historyczne z serii „Dzieje Narodu i Państwa Polskiego”, które opisują pierwsze lata II Rzeczpospolitej, jej politykę zagraniczną, gospodarkę i kulturę. Oprócz biografii Józefa Piłsudskiego ciekawą pozycją jest barwny życiorys generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, pt. „Pierwszy Ułan Rzeczypospolitej” pióra Jacka Majchrowskiego oraz wiele  innych unikatowych wydawnictw Bellony i Muzeum Niepodległości.

        Serdecznie zapraszamy!!!

         

        Podusmowanie roku dla Niepodległej na Woli
        LAUREACI  I  MIEJSC  W  KONKURSACH   DZIELNICOWYCH Z  NASZEJ  SZKOŁY
        1. Konkurs plastyczny – Niepodległa Polska pod skrzydłami Orła Białego  - różne kategorie
        I miejsce  – Michalina Gajo SP nr 26
        2. Konkurs literacko – recytatorski – Strofy  dla  Niepodległej – różne kategorie
        I miejsca  – Artur Burzyński SP nr 26  , Jagoda Kubiak SP nr 26
        3 . Turniej siatkarski – Walczymy o złoto  dla Niepodległej – różne kategorie
        I miejsca – Mateusz Wójcik, Mateusz Gajewski, Paweł Kuliński, , Patryk Wiśniewski, Tymoteusz Tomaszewski, Damian Radowski, Jan Nowakowski,  Adam Pawlak, Bartek Małecki  SP nr 26
        4.  Konkurs – Patriotyczne menu – zdrowa polska żywność
        I miejsca –  reprezentanci wszystkich obecnych szkół podstawowych w tym SP nr 26
        5 . Konkurs – Polskie tańce ludowe
        I miejsca – reprezentanci wszystkich obecnych szkół podstawowych  w tym SP nr 26
        6 . Konkurs teatralny – Niepodległość wywalczona …. -  kategoria szkoły podstawowe –
        I  miejsce –  wykonawcy,  uczniowie  SP nr 26  z  przedstawieniem  Orła pisk …

        Podsumowanie Dzielnicowych Obchodów 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyło się 7 listopada 2018 r.  w Szkole Podstawowej nr 388 im. Jana Pawła II przy ulicy Deotymy 25/33.


        Uroczystość swoją obecnością uświetnili:
        Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. W-wy Pani Grażyna Orzechowska – Mikulska,
        Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Dzielnicy Wola Pani Mariola Zielińska,
        Pracownicy Wydziału Oświaty i Wychowania  Dzielnicy Wola,
        Dyrektorzy szkół podstawowych Dzielnicy Wola wraz z Pocztami Sztandarowymi swoich szkół,
        Pan Janusz Walędzik - kombatant, uczestnik Powstania Warszawskiego.
        W tym dniu odbyło się także podsumowanie wszystkich konkursów dzielnicowych tematycznie związanych z 100. rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Laureaci,  przy owacyjnych oklaskach, zostali nagrodzeni przez Urząd Dzielnicy Wola.
        Montaż słowno – muzyczny pt. Nasza Niepodległa przygotowali  uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 388 im. Jana Pawła II z udziałem chóru ze Szkoły Podstawowej nr 26
        im. M. Biernackiego i zespołu muzycznego ze Szkoły Podstawowej nr 387 im. Szarych Szeregów.

         

        Ja, żołnierz Powstania
        W dniu 07 listopada 2018 roku uczennice z klasy V a (Zuzanna Pacek i Helena Szelachowska) oraz z VI a (Aleksandra Nowakowska) brały udział w IV Międzyszkolnym konkursie dla uczniów warszawskich szkół podstawowych "Ja, żołnierz Powstania".
        Konkurs polegał na przedstawieniu monodramy o jednej autentycznej postaci, która brała udział w Powstaniu Warszawskim. Poziom każdego występu był bardzo wysoki. Z naszych dziewcząt najbardziej doceniona została Zuzanna Pacek, która zajęła III miejsce. Niezależnie od wyników jesteśmy dumni z każdej z dziewcząt.
         
        Występy może Państwo obejrzeć tutaj (prosimy o skopiowanie linku do przeglądarki):
        https://youtu.be/CL-hEQPaXnE
        https://youtu.be/rfnIe9wTfMI
        https://youtu.be/KykeT5cA7qk


         
        Zeróweczka pamięta!
        W ramach obchodów stulecia niepodległości klasa 0a odwiedziła "Przystanek Niepodległość" w Instytucie Pamięci Narodowej. Tego dnia dzieci miały spotkać samego marszałka Józefa Piłsudskiego! Marszałka przywitały wykonane przez dzieci biało-czerwone flagi oraz uroczyście odśpiewana jego ulubiona piosenka "My Pierwsza Brygada". Dzieci mogły nie tylko przybić piątki z marszałkiem, ale również zadać mu pytania. Na koniec wszyscy zdmuchnęli świeczki na urodzinowym torcie.

         

        "Niech żyje Polska" - radosne świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości
        Cała społeczność szkolna przygotowywała się do 100 - lecia odzyskania niepodległości Polski od wielu dni.
        Nauczyciele i uczniowie zadbali o przygotowanie odświętnych dekoracji sal i korytarzy w barwach narodowych, z dominującymi elementami godła, flagi, kokardy narodowej. Samorząd Szkolny zorganizował "Kawiarenkę Dla Niepodległej" przeznaczając cały dochód na pomoc powstańcom warszawskim.


        Szkolne Koło Wolontariuszy porządkowało klasy, a w ramach projektu "Urodziny Polski z Przedszkolakami" zorganizowało pod opieką nauczycieli wyjścia do Przedszkola Nr 289 w celu wspólnego czytania wierszy patriotycznych.

         

        Czy wiesz wszystko o social media?
        20 listopada we współpracy z firmą KASPERSKY LAB zostało zorganizowane szkolenie edukacyjne dla uczniów klas 5-8, którego tematem były social media.
        Pan prowadzący zapoznał uczniów z niebezpieczeństwami wynikającymi z niewłaściwego użytkowania portali społecznościowych. Uczniowie mieli także możliwość zapoznania się z nowymi rodzajami zabezpieczeń, które mogą uchronić ich przed cyberprzestęczością.
        Na zakończenie każdy z uczestników spotkania mógł zadać pytanie dt. ochrony danych osobowych, prywatności oraz udostępniania plików.
         

        Apel- Motywatory
        23 listopada uczniowie klas IV- VIII, z samego rana, spotkali się na sali gimnastycznej. Celem spotkania było przedstawienie osób wyróżnionych "MOTYWATORAMI".
        Motywator to innowacyjny system promujący uczniów, którzy uzyskują postępy z danego przedmiotu w ustalonych odstępach czasowych. Każdy nauczyciel przedstawił swoje propozycje. Uczeń, który zdobędzie największą ilość "motywatorów" może ubiegać się o podwyższenie oceny semestralnej lub końcowej.
        Osoba z największą ilością wyróżnień otrzymuje nagrodę od Dyrekcji podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

        Wszystkim wyróżnionym, GRATULUJEMY!

         

        Otrzęsiny klas czwartych
        W dniu 27.11.2018 r. odbyły się otrzęsiny klas czwartych. Organizatorem był Samorząd Uczniowski i uczniowie klas VIII. Celem ogólnym była integracja uczniów klas czwartych z uczniami starszych klas.
         W tym dniu klasy czwarte poddano kilku próbom, po których stali się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności: picie mleczka na czas, makijaż z zamkniętymi oczami, bitwa taneczna, nadmuchanie balonu z gumy balonowej, skoki przez skakankę, włożenie do buzi jak największej ilości pianek haribo. Na koniec klasy IV tradycyjnie złożyły ślubowanie.
        Na ostatni punkt Otrzęsin, na dyskotekę, zaprosiły prowadzące imprezę Żaneta i Ksenia. Więcej na portalu naszej szkoły.

         

        Apele o prawach dziecka
        Zgodnie z tradycją naszej szkoły 30 listopada 2018 roku, odbył się apel pt. „Prawa dziecka, obowiązki ucznia”.
        Marta Tokarczyk z klasy III c pięknie recytowała wiersz „O prawach dziecka”. Psycholog szkolny Małgorzata Prus na podstawie prezentacji multimedialnej zwróciła uwagę  na obowiązki uczniów, które wynikają z praw dziecka: szacunek do wartości, zasad, praw drugiego człowieka. Pani Małgorzata Dąbrowska zaprezentowała niektóre pozycje literatury dziecięcej, ułatwiające zrozumienie tych praw: G. Kasdepke „Mam prawo” i „Kuba i Buba w szpitalu, czyli prawa dziecka pacjenta”, „R. Piątkowska „Która to Malala?”.
         
         
        W dniu 03.12.2018 roku odbył się apel „Prawa dziecka” dla klas starszych.
        Podczas spotkania pan dyrektor Paweł Prusik i psycholog szkolny Małgorzata Prus omówili prawa dziecka i obowiązki ucznia. Celem spotkania było usystematyzowanie wiedzy uczniów. Bogata prezentacja multimedialna „Prawa dziecka, obowiązki ucznia” pomogła słuchaczom utrwalić wiadomości w tym zakresie.

         

        Code & Share- finał !
        Jak działa inteligentne miasto? Jak internet rzeczy ułatwia nasze życie? Jak wszyscy zyskamy dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji? A przede wszystkim jak poruszać się w świecie nowych technologii? Na te pytania starały się dzisiaj odpowiedzieć dzieci ze 102 szkół w Polsce i na Litwie, podejmując tym samym próbę ustanowienia rekordu Guinnessa w jednoczesnym uczestnictwie w zajęciach poświęconych nowym technologiom.


        We wtorek 11 grudnia gościliśmy przedstawicieli wielu instytucji w tym: zastępce Prezydenta m. st. Warszawy, prezesa Urzędu Kontroli Elektronicznej oraz  prezesa fundacji Architects PL. Całość wydarzenia miała bardzo medialny charakter.

         
        Ustanawianie rekordu rozpoczęło się o godz. 10.30, a w lekcji uczestniczyli uczniowie z klas 5-7 szkół podstawowych. Elementem zajęć była praca w grupach, w ramach której dzieci wykonywały ćwiczenia polegające m.in. na dyskusji o wykorzystywaniu internetu jako źródła rozrywki, wiedzy, nauk i sposobu komunikacja, zapoznaniu się z przykładami Internetu Rzeczy, projektowaniu inteligentnego domu przyszłości.
        W naszej szkole próbę pobicia rekordu podjął nauczyciel informatyki p. Rafał Tyburski wraz z dzielnymi 27 uczniami :). Dziękujemy także pozostałym osobom, które włączyły się w te niełatwe przygotowania do akcji.
        Celem przeprowadzonej lekcji było m.in. podnoszenie kompetencji cyfrowych dzieci w kontekście ich przyszłości w cyfrowym świecie i w społeczeństwie informacyjnym, uświadomienie dzieciom, jak istotne jest to, by potrafiły się poruszać w świecie nowych technologii i uczyć nowych rzeczy, pozyskiwać kompetencje, które będą wykorzystywane w realizacji zadań wynikających z wyzwań cyfrowego świata i zawodów, które wkrótce powstaną.
        Teraz czekamy na oficjalne potwierdzenie wyniku przez Guinness World Record.

         

        Pakowanie...fajna sprawa...
        Ależ to był pracowity weekend. 15 grudnia 30 uczniów z klas ósmych poświęciło swój wolny czas w słusznej sprawie. Wspólnie z p. Dyrektorem, harcerzami oraz wolontariuszami z Muzeum Powstania Warszawskiego mieliśmy okazje przygotowywać paczki świąteczne dla kombatantów. Ilość produktów, które przyjechały do szkoły przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Wszystko dzięki wsparciu p. Filipa Chajzera, który od lat działa na rzecz Powstańców.
        Zajrzyjcie na naszego facebooka oraz na profil p. Chajzera! Zobaczycie tam ogrom naszej pracy! BRAWO MY!


         
        Kolędowanie przed Urzędem Dzielnicy Wola
        Dnia 17 grudnia 2018 r., jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia, delegacja uczniów naszej szkoły wystąpiła na scenie przed Urzędem Dzielnicy Wola. Nasi artyści, przygotowani przez panią Justynę Uchrońską, zaprezentowali najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Dzięki magii dźwięków i słów można było poczuć niezwykłą, świąteczną atmosferę, która udzieliła się pracownikom urzędu, mieszkańcom alei Solidarności oraz przechodniom, przystającym przed sceną i włączającym się do wspólnego śpiewu. Po zakończeniu kolędowania wszyscy uczestnicy otrzymali miłą niespodziankę.

         

        Fundacja Ocalenie
        W ostatnim tygodniu grudnia br.  nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach tematycznych prowadzonych przez wolontariuszy  z  Fundacji Ocalenie  
        7a -         w siedzibie Fundacji przy ul. Kruczej 6/14a
        4s, 5s -    na terenie szkoły       
                   Uczniowie zapoznani zostali z formami działalności Fundacji          
        1.       Pomocą, integracją i aktywizacją obcokrajowców oraz Polaków i osób polskiego pochodzenia przebywających w Polsce lub planujących przyjazd do Polski,
        2.       Budowaniem  otwartego społeczeństwa poprzez upowszechnianie wiedzy o krajach i kulturach świata, promocja i wspieranie dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego oraz przeciwdziałanie uprzedzeniom i dyskryminacji,
        3.       Promocja i wspieraniem wolontariatu oraz innych form zaangażowania społecznego,
        4.       Wspieraniem  rozwoju systemu integracji społecznej w Polsce w tym integracji uchodźców i imigrantów,
        5.       Przeciwdziałaniem  ubóstwu i nierównościom społecznym na świecie poprzez pomoc rozwojową i humanitarną poza granicami Polski.
                             Dzieci brały udział w formach warsztatowych

         

        Próbne egzaminy CKE
        W ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia, w dniach 18, 19 i 20 grudnia odbyły się próbne egzaminy ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego.  Przyszli absolwenci- ubrani w stroje galowe podjęli wyzwania zorganizowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Sprawdzian ich umiejętności powinien dać odpowiedź na pytania: czego mogę się spodziewać na kwietniowym egzaminie? Co muszę poprawić? Jak będzie wyglądał pierwszy najważniejszy egzamin w moim życiu?
        Mamy nadzieję, że kolejne 4 miesiące nauki upłyną pod znakiem solidnego przygotowania się do pierwszego od prawie 20 lat egzaminu wieńczącego klas ósmych.

         

        Jasełka
        21 grudnia odbyły się jasełka w wykonaniu uczniów klasy 8c
        Przedstawienie odbyło się dla klas -3 oraz oddzielnie dla starszych uczniów. Na zakończenie kierownictwo szkoły życzyło wszystkim zebranym zdrowych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia.
        Po jasełkach uczniowie udali się do swoich klas, gdzie wspólnie z wychowawcami zorganizowali klasowe wigilie.


         
        Małą historia muzyki POP
        11 stycznia 2019 roku odbył się w naszej szkole koncert pt. „Mała historia muzyki pop”. Wystąpił zespół Jeżcze w składzie: Paweł Bielecki – wokal, Rafał Rogulski – gitara elektryczna, Dariusz Świechowski – perkusja, Paweł Wolski – Rzewuski – gitara basowa. W programie usłyszeliśmy znane piosenki z dziejów muzyki rozrywkowej, jak i współczesne przeboje muzyki popularnej. Wysłuchaliśmy takich utworów, jak: „Ale zanim pójdę” (Happysad), „Billie Jean” (Michael Jackson), „The final countdown” (Europe), „Rock and roll is king” (Electric Light Orchestra), „Still loving you” (Scorpions), „We will rock you” (Queen), „Weź nie pytaj” (Paweł Domagała), „Mój jest ten kawałek podłogi” (Mr. Zoob), „Początek” (Kortez, D. Podsiadło, K. Zalewski), „Balada” (Gusttavo Lima).


         
        Aktywność koła misyjnego
        5 stycznia członkowie koła misyjnego naszej szkoły udali się na spacer po warszawskiej Starówce, gdzie podziwiali m. in żywą szopkę.
        13 stycznia w parafii św. Alojzego Orione zostało wystawione przedstawienie jasełkowe. Młodzi aktorzy przybliżyli wiernym wydarzenia z przed 2000 lat, za co zostali nagodzenie gromkimi brawami.

         

        Spotkania kierownictwa szkoły z uczniami z związku z trzydniową żałobą
        W dniu 15 stycznia 2019 roku odbyły się spotkania dyrekcji szkoły z uczniami zwołane w związku z ogłoszoną przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego trzydniową żałobą.
        Pedagodzy wyjaśnili uczniom co oznacza wprowadzenie żałoby, apelowali o spokój i rozwagę, a także o wybieranie zachowań opartych na życzliwości i zrozumieniu. Przedstawili negatywne skutki „mowy nienawiści”, zachęcali do przyjmowania postaw wolontariackich.
        Mamy nadzieję, że zorganizowane w naszej szkole spotkania przyczynią się do kształtowania pożądanych społecznie postaw naszych uczniów.

         

        Dzień otwarty
        22 stycznia 2019 r. odbył się Dzień Otwarty dla rodziców oraz dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę w oddziale przedszkolnym i klasie pierwszej.
        Przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego witali naszych gości, wręczając im foldery zawierające informacje na temat działalności szkoły oraz kolorowe balony. Zachęcali ich także do słodkiego poczęstunku.
        W hali sportowej zamiast tradycyjnej projekcji multimedialnej można było obejrzeć film o szkole nakręcony przez uczniów klasy VIII. Dodatkową atrakcję stanowił pokaz umiejętności siatkarskich naszych sportowców. Mali kandydaci, pod czujnym okiem trenera, próbowali swoich sił w skokach na batucie. Mogli także zwiedzać sale lekcyjne, świetlicowe i gimnastyczne oraz bibliotekę i pracownię komputerową.
        Przez cały czas nauczyciele byli do dyspozycji gości i starali się rzetelnie odpowiadać na wszystkie nurtujące ich pytania.

         

        Pasja, Integracja, Sport
        Do naszej szkoły zawitali Mistrzowie Paraolimpijscy (Grzegorz Pluta złoty medalista z Igrzysk w Londynie 2012 roku oraz Stefan Makowski vice mistrz z Aten). W ramach działalności Fundacji Akademia Integracji - Praca, Edukacja, Sport pracowali oni z naszymi uczniami podczas warsztatów "Pasja, Integracja, Sport".
         
        Program tych zajęć oparty był na  pokazie interakcyjnym.  Podczas wspólnych zajęć niepełnosprawni sportowcy tłumaczyli odbiorcom znaczenie słów: pasja, odwaga, tolerancja, integracja i odpowiedzialność. Istotnym elementem programu było ostrzeżenie przed zachowaniami ryzykownymi, które mogą prowadzić do wypadku kończącego się utratą zdrowia lub życia. Była to wspaniała lekcja dotycząca tolerancji i integracji z osobami wykluczonymi społecznie.

         

        Bezpieczne ferie
        25 stycznia 2019 roku odbyły się w naszej szkole spotkania dla klas 0-3 i 4-8, podczas których przypominano uczniom najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania się w czasie ferii. Zwracano szczególną uwagę na kształtowanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz innych.

        Oprawę dla omawianych treści stanowiły teledyski z filmów animowanych wytwórni Walta Disneya. Prowadzącymi spotkanie byli uczniowie klasy 8a: Adam i Weronika.  Bohaterowie filmów, takich jak „Kraina Lodu”, „Zaplątani” czy „Pocahontas”, posiadają umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, potrafią działać odpowiedzialnie... A uczniom w czasie ferii takie umiejętności, bez wątpienia, mogą okazać się przydatne.
        Podczas spotkań nie mogło zabraknąć muzyki. O przygotowanie ponadczasowych piosenek z filmów Walta Disneya zadbała p. Justyna Uchrońska. Uczennice  Milena, Natalia i Joanna brawurowo wykonały popularne utwory z towarzyszeniem grupy tanecznej z 4b. Oglądający występy uczniowie ulegli urokowi muzyki, wspólnie śpiewali i gorąco oklaskiwali młodych artystów.
        Przygotowana przez p. pedagog i p. psycholog prezentacja multimedialna stanowiła wsparcie dla omawianych treści. Uwagę uczniów przykuwały informacje o bezpiecznych zachowaniach w domu, na ulicy, w czasie wyjazdów, a zwłaszcza podczas uprawiania sportów zimowych.
        Życzymy wszystkim, aby zdrowo i bezpiecznie spędzili ferie zimowe.