• Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
        Wakacji nadszedł kres...pierwszy dzwonek, który wybrzmiał w murach naszej szkole oznajmił początek nowego roku szkolnego.
        W czasie uroczystości Dyrekcja życzyła zgromadzonym uczniom sukcesów w nauce, a nauczycielom wytrwałości i zadowolenia z pracy. Poza tym, p. Paweł Prusik- Dyrektor szkoły, przedstawił pokrótce plan pracy szkoły na nadchodzący rok oraz zmiany, jakie czekają polską edukację w nadchodzącym roku.
        Na akademii nie mogło również zabraknąć kombatantów ze Zgrupowania AK Chrobry II. Pan Janusz Walendzik, mówił do zgromadzonych uczniów, że to właśnie oni są przyszłością tego narodu i prosił, aby nie zaprzepaścili szansy jaką jest edukacja, gdyż oni sami takiej szansy nie mieli.
        Wszystkim pracownikom szkoły, rodzicom, uczniom, życzymy sukcesów!!!


        Msza Św. na rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
        Dnia 5 września uczniowie naszej szkoły wzięły udział we Mszy Św. rozpoczynającej nowy rok szkolny
        klasy O-III o godz  9.00
        klasi IV-VI o godz 10.30
        W przygotowania liturgii Mszy Św. zaangażowały się dzieci, prowadziły czytania mszalne, modlitwę wiernych , procesję z darami i śpiew. Część uczniów skorzystała z sakramentu pokuty.


         

        Sprzątanie Świata
        16 września nasza szkoła,wzorem ubiegłych lat, wzięła udział w  ,,Sprzątaniu Świata''.Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem ,,Podaj dalej...drugie życie odpadów''.

        Uczniowie klas IV - VI wraz z opiekunami, wyposażeni w rękawice i worki, wyruszyli porządkować teren przy ulicach: Siennej ,Miedzianej ,Twardej ,Złotej i Platynowej. Ich młodsi koledzy z klas I -III z wychowawcami zajęli się porządkami w swoim najbliższym otoczeniu.

        Na zajęciach plastycznych i technicznych powstały liczne interesujące prace nawołujące do dbania o porządek, segregowania śmieci i wrzucania ich do odpowiednich pojemników. Apelowano, by nie pozostawiać po sobie śmieci na ulicy, w parku, w lesie, nad wodą itp. W klasach trzecich został zorganizowany konkurs plastyczny pt. "Drugie życie odpadów.''. Najciekawsze prace można było zobaczyć w pracowni przyrodniczej i na korytarzu przy wejściu do pracowni.

         


        KONCERT ,,O FLETNI I INNYCH MNIEJ ZNANYCH INSTRUMENTACH STRUNOWYCH

        16 września w naszej szkole odbył się pierwszy w tym roku szkolnym koncert muzyczny. Występujący muzycy zaprezentowali brzmienie instrumentów strunowych. W opowieści muzyczne wplecione były informacje, które pozwoliły przybliżyć uczniom budowę instrumentów oraz historię ich powstania. Muzycy grali na rumuńskiej fletni Pana oraz instrumentach ludowych, takich jak domra, mandolina i akordeon. Uczniowie mieli okazję usłyszeć utwory klasyczne oraz artystyczne opracowania muzyki ludowej. Publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami. Z niecierpliwością czekamy na kolejny koncert.

         

        ,,Tu powstała Polska- Chrzest Polski"
        Od 14 do 17 września 2016 roku laureaci ogólnopolskiego konkursu historycznego ,,Tu powstała Polska- Chrzest Polski” przebywali w Gnieźnie. Do pierwszej stolicy Polski przyjechali uczniowie z 5 szkół z Polski w tym ze Szkoły Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego w Warszawie, którzy w tym konkursie zajęli drugie miejsce.
        Pierwszego dnia laureaci spotkali się w Ogrodzie Wyobraźni w Gnieźnie. Tam rozpoczął się wieczór integracyjny w którym uczestniczyła Beata Tarczyńska -starosta Powiatu Gnieźnieńskiego
        Kolejnego dnia laureaci zwiedzali Katedrę Gnieźnieńską, uczestniczyli w warsztatach w Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz odwiedzili Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
        Następny dzień przyniósł kolejne atrakcję. Uczniowie spotkali się z Prymasem Polski           Abp. Wojciechem Polakiem. „Pamiętajcie o swoich korzeniach, bo w nich zapisana jest nie tylko nasza przeszłość, ale i przyszłość” – prosił uczniów Prymas Polski.
        Następnie wspólna inauguracja gry turystycznej w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, spotkanie ze Starostą Powiatu Gnieźnieńskiego- wręczenie nagród oraz wizyta w Grodzie Pobiedziska i strzelanie z Trebusza - jednej z najbardziej groźnych średniowiecznych machin oblężniczych.  Na końcu wspólne pożegnalne ognisko.
        To były niezapomniane  dni!

         


        Apel o bezpieczeństwie

        Zgodnie z przyjętym harmonogramem szkoły w dniu  23.09.2016 r., odbył się apel „Bezpieczeństwo 2016/2017”.

        Uczniowie klasy VI b byli gospodarzami  spotkań, o godzinie 8.00 dla klas IV –VI i o godzinie 8.50 dla dzieci grup przedszkolnych oraz uczniów klas I –III. Przywitali Pana dyrektora i Panią dyrektor, gościa. Życzyli wszystkim pomyślnego i bezpiecznego roku 2016/2017. W szkole, szczególny nacisk położony jest na bezpieczeństwo uczniów oraz na wychowanie w duchu wartości. Prowadzący omówili prezentację. Przypomnieli  Szkolny System Bezpieczeństwa oparty o przywileje, zasady i konsekwencje. Studentka pedagogiki Pani Patrycja, wspomogła uczniów w prezentacji procedury resuscytacji.

        Podczas apelu omówiono również zagadnienia: bezpieczna zabawa na podwórku, ograniczone zaufanie wobec nieznajomych osób, bezpieczny samodzielny pobyt w domu w tym korzystanie z Internetu.

        Prowadzący przypomnieli zasady bezpiecznej drogi do szkoły. Pani komisarz Joanna Malina, z Wydziału ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV, włączyła się do apelu. Omówiła elementy przepisów ruchu drogowego w odniesieniu do pieszego, rowerzysty, pasażera oraz istotę odpowiedzialności za czyny karalne - przywłaszczenie, kradzież.

        Pani Justyna Uchrońska przygotowała grupę uczniów  klas młodszych, która zaprezentowała piosenkę i układ taneczny. Publiczność włączyła się do radosnej zabawy. Po zakończeniu apelu w bardzo dobrych nastrojach wszyscy wrócili do codziennych zajęć.

         


        Złoto na Mistrzostwach Polski Juniorów
        W ostatni weekend września w Zielonej Górze odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w akrobatyce sportowej. Nasze klasy sportowe i szkolny klub reprezentowała Weronika Smolarczyk z klasy 6a. W konkurencji mix pair zdobyła złoty medal z absolwentem naszej szkoły Dariuszem Kosińskim. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

         


        Lekki tornister
        Dnia 30.09.2016 r. w naszej szkole już po raz siódmy wzięliśmy  udział w akcji LEKKI TORNISTER.

        Klasy I-III obejrzały inscenizację „Lekki tornister”  w wykonaniu uczniów z klasy 3c  oraz pokaz różnych rodzajów tornistrów.

        W klasach z wychowawczyniami uczniowie  uczyli się, jak prawidłowo pakować tornistry.

        Klasy I.-wykonały rysunek-Co powinno być w tornistrze ucznia?

        Klasy II.- wykonały prace plastyczne -Pakuję swój tornister.

        Klasy III.- Wymyślały hasła promujące akcję.

        Pani pielęgniarka ważyła tornistry uczniów i z każdej klasy został wyłoniony uczeń z najlżejszym i najcięższym tornistrem. Ważenie tornistrów będzie odbywało się raz w miesiącu do końca   roku szkolnego – terminy ważenia ustalą wychowawcy, którzy odpowiedzialni będą za monitorowanie akcji.

        W klasach 4-6 na godzinach wychowawczych odbyły się pogadanki nawiązujące do akcji –„Lekki Tornister”.

        Zaplanowana tematyka do realizacji w tym dniu była następująca:

        •    cechy „lekkiego tornistra” tornistra- właściwy wybór,

        •    sprawdzenie zawartości  tornistrów/plecaków,

        •    pakowanie plecaków zgodnie z planem,

        •    podanie zasad ,,odchudzenia” tornistra, min. zostawianie podręczników w klasie, szatni, zeszyty w miękkich okładkach,

        •    propozycje uczniów- Co zrobić, by plecak był lżejszy?

        Odbyło się ważenie plecaków uczniów. Łączną wagę wszystkich plecaków( z uwzględnieniem liczby uczniów w danej klasie) należało przekazać przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni przez SU.

        Rodziców prosimy o codzienną kontrolę tornistrów dzieci.



        VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
        Dnia 30.09.2016 r. w naszej szkole odbył się na lekcjach matematyki egzamin pisemny z tabliczki mnożenia. W egzaminie wzięło udział 133 uczniów, a egzamin zdało 61. Każdy uczeń, który zdał egzamin pisemny otrzymał imienną legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia i medal.

         Zabawa z tabliczką mnożenia rozpoczęła się od 26.09.2016 r. Uczniowie poprzez zabawy przypominali sobie tabliczkę mnożenia. Na przykład: ,,Hasło dnia", ,,Spacery matematyczne" i ,,Marmur". Uczniowie wybrani przez nauczyciela Joannę Rohn do Komisji Egzaminacyjnej Tabliczki Mnożenia chodzili po szkole i sprawdzali wiedzę uczniów z tabliczki mnożenia. Przez cały tydzień trenowaliśmy w szkole tabliczkę mnożenia, aby przygotować się na egzamin 30 września.

         


        Stypendium im. Jana Pawła II
        Miło nam poinformować, iż nasza uczennica z klasy 6c- Żaneta Kapuścińska została stypendystką fundacji Centrum Myśli Jana Pawła II. Stypendium to jest przyznawane młodym ludziom, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce oraz udzielają się społecznie. Gratulujemy Żanecie i głęboko liczymy, iż w przyszłości będziemy mogli pochwalić się kolejnymi laureatami.

         


        Otrzęsiny klas IV
        4 października b.r. uczniowie naszej szkoły spotkali się na sali gimnastycznej, gdzie Samorząd Uczniowski przygotował tradycyjne otrzęsiny, których celem była integracja uczniów klas czwartych z uczniami starszych klas.
        Nie było jednak mazania twarzy i różnych „dziwnych” konkurencji. Wszystko odbyło się w formie zabawy, a czwartoklasiści po złożeniu ślubowania musieli wykazać się wiedzą i kreatywnością biorąc udział w konkurencjach, które przygotowali im starsi koledzy i koleżanki. Było picie mleczka, test mądrości, karaoke i konkurencja dla par. Nie zabrakło również konkurencji dla wychowawców. Po otrzęsinach i rozdaniu nagród dla SUPER KLASY 2016 Samorząd Uczniowski zaprosił zebranych na dyskotekę.

         


        Tańce rewii i musicali
        7. października hala sportowa naszej szkoły zamieniła się w prawdziwy teatr muzyczny. Uczniowie mieli okazję zostać świadkami wykonanych w pięknym stylu tańców rewii i musicali. Zostały one zaprezentowane przez artystów jednego z warszawskich teatrów.

        Na początku wydarzenia prowadzący przybliżył wszystkim widzom, czym jest musical. Następnie opowiedział o historii powstania pierwszego z przygotowanych występów i… parkiet zadrżał pod wpływem wykonywanej „Deszczowej piosenki”. Obserwatorzy zaprezentowanej muzycznej opowieści nagrodzili artystów gromkimi brawami. W oczekiwaniu na kolejny występ widzowie wysłuchali opowieści, będącej wstępem do kolejnych aranżacji. Podczas piątkowego wydarzenia uczniowie oraz ich opiekunowie mieli okazję zobaczyć takie tańce rewii i musicali jak: „New York, New York”, „Grease”, „Mamma mia”, „Footloose”, a także „Kankan” – taniec, który jest pierwowzorem rewii tanecznych na świecie.  Każdy występ został poprzedzony krótką historią jego powstania. Publiczność przyglądała się z zachwytem wirującym na scenie artystom, a każdy spektakl został nagrodzony głośnym aplauzem. Z niecierpliwością czekamy na kolejne tego typu wydarzenia w naszej szkole

         


        Turniej Młodzików w akrobatyce sportowej
        W ostatni weekend akrobaci z Miedzianej gościli zawodników z 4 klubów warszawskich: UTS Akro-Bad, AZS Środowisko, UKS SP-220, UKS Pałac Młodzieży oraz TKKF Apollo Otwock i Żak Biała Podlaska.
        Łącznie startowało 54 zawodników i zawodniczek w dwóch konkurencjach sportowych. W skokach na ścieżce medale zdobyły: Oliwia Sumało II miejsce i Blanca Gozalbo III m. W skokach na trampolinie: Oliwia Sumało II miejsce oraz w skokach synchronicznych Loreine Semaan/Tola Sarna III m. Gratulujemy!!!
        Zawody współfinansował Urząd Dzielnicy Warszawa Wola m. st. Warszawy. Dziękujemy.

         


        Odyseja
        14. Października klasa 3 c była w Teatrze Lalka na spektaklu pt. „Odyseja”.
         Widowisko, to sceniczna adaptacja starogreckiego eposu z Homerem jako demiurgiem, który na oczach widzów powołuje do istnienia świat bogów i ludzi oraz stwarza muzy, by z ironicznym patosem opowiedziały dramatyczną historię o dziesięcioletniej tułaczce Odysa.

        Dzieci, które nie znały homeryckiej epopei, bez trudu śledziły czytelnie przedstawioną akcję, skupiały się na błyskotliwych scenicznych rozwiązaniach i z humorem prowadzonych rolach.

                        TAK ŚWIĘTOWALIŚMY DZIEŃ KEN.

         


        Apel papieski
        Po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II rodacy czczą jego pamięć, obchodząc w całym kraju Dzień Papieski. Również w naszej szkole hołdujemy tej tradycji.
        Tego roczne hasło "Bądźcie świadkami miłosierdzia" uczcili uczniowie klasy 6a specjalną katechezą przygotowaną dla całej społeczności szkolnej. Motywem przewodnim był rok miłosierdzia i jego przekaz w nauce Św. Jana Pawła II. Podczas wspólnej modlitwy i śpiewu wspominaliśmy wielkiego Polaka.

        Nasi uczniowie wystąpili także podczas Mszy Św. w parafii Ojców Orionistów.



        Z brzegiem Wisły
        18 października 2016 roku uczniowie klasy IV b uczestniczyli w projekcie przyrodniczym pt. ,, Przyrodnicza przestrzeń Warszawy- Wisła” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Geografów Polskich i Przyjaciół Geografii.

         Trasa wycieczki przyrodniczej wiodła przez: Cypel Czerniakowski, spacer brzegiem Wisły w kierunku Mostu Poniatowskiego, przejście Mostem Poniatowskiego, plażę przy Stadionie Narodowym, ścieżkę przez las łęgowy w kierunku plaży Saska Kępa. W czasie wycieczki omówione zostały zagadnienia związane ze środowiskiem przyrodniczym doliny Wisły, Obszar Natura 2000 oraz znaczenie rzeki dla Warszawy.
        Na trasie wycieczki uczniowie wykonali zadania związane z jej trasą i tematem.

        Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Geografów Polskich i Przyjaciół Geografii dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.


        Zaprzysiężenie Samorządu Uczniowskiego
        W piątek, 21.10.2016r odbyło się uroczyste zaprzysiężenie Samorządu Uczniowskiego klas IV – VI, w którym udział wzięli: Rada SU, uczniowie, Dyrekcja.
        Wybory Samorządu przeprowadzono 8 czerwca 216r. Głosowanie było tajne. Każdy uczeń oddał jeden głos na wybranego kandydata. Po głosowaniu odbyło się komisyjne liczenie głosów. Wyniki przedstawiają się następująco:

        Przewodnicząca: Żaneta Kapuścińska, kl 6c

        Zastępca: Weronika Smolarczyk, kl 6a

        Sekretarz: Adam Mickiewicz, kl 6a

        Uczniowie złożyli uroczystą przysięgę. Obiecali godnie reprezentować szkołę, sumiennie wypełniać obowiązki i pracować dla całej społeczności szkolnej, nie zawieść zaufania koleżanek i kolegów oraz nie nadużywać uprawnień i postępować zgodnie z kodeksem moralnym.


        Próbna ewakuacja
        21 października 2016 roku w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja.
        Po usłyszeniu sygnału alarmowego uczniowie wraz z nauczycielami oraz pozostali pracownicy szkoły zgodnie ze wszystkimi procedurami udali się drogami ewakuacyjnymi na miejsce zbiórki przy budynku szkolnym.

        Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i wszystkich pracowników szkoły z procedurami dotyczącymi zachowania się w sytuacji pożaru.

        Próbna ewakuacja została zgłoszona do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendy Rejonowej Policji.

         


        Złoto piłkarzy ręcznych
        18, 19 i 21 października 2016 roku reprezentacje dziewcząt i chłopców Naszej Szkoły  wzięły udział w Mistrzostwach Dzielnicy w piłce ręcznej, zorganizowanych na Hali Sportowej Reduta. Poziom sportowy rozegranych meczy był bardzo wyrównany i dlatego każda z drużyn, która dotarła do półfinałów mogła zdobyć mistrzostwo dzielnicy.

        Jednak sukces odnieśli nasi chłopcy pokonując w finale 5 : 2 reprezentację SP 132 i tym samym zdobywając Mistrzostwo Woli!

        Dziewczęta w meczu o trzecie miejsce niestety uległy 0 : 1 reprezentacji SP 221.

        Gratulujemy naszym sportowcom i życzymy sukcesów w kolejnych rozgrywkach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.

        Oto skład naszej złotej drużyny:

        Damian Radowski

        Patryk Wiśniewski

        Adam Mickiewicz

        Mateusz Wójcik

        Mateusz Gajewski

        Jan Sawka

        Mateusz Jurczak

        Jan Nowakowski

        Paweł Nowak

         

        Warsztaty językowe AIESEC
        Już po raz piąty nasza szkoła miała zaszczyt powitać studentów z organizacji AIESEC. Tym razem pod hasłem KIDSPEK 2016 poznaliśmy kulturę i tradycję Rumunii oraz Kostaryki.
        Dzięki dwojgu wspaniałym ludziom: Denis i Estebanowi mogliśmy przenieść się maleńkiego kraju, gdzie ma zimy oraz poznać mroczną tajemnicę Drakuli.
        Wolontariusze z wielkim zapałem oraz charyzmą opowiadali nam o ciekawostkach dotyczących miejsc w których przebywają na co dzień. Dowiedzieliśmy się, że w Kostaryce nie ma wojska, piwnic, a dzieci obowiązkowo uczą się języka angielskiego w wymiarze...uwaga...15 godzin tygodniowo. W tym maleńkim kraju funkcjonują także sierocińce dla... leniwców. Wiedzieliście, że wykąpanego leniwca suszy się jak pranie na sznurku? :-)
        Z kolei Denis zabrała nas w podróż po zamkach Transylwanii. Okazało się, że znany z bajki hotel Transylwania naprawdę istnieje, ale jego właściciel to już tylko wytwór wyobraźni. Dowiedzieliśmy się także wiele o ludowych tradycjach zarówno tych, świeckich jak i religijnych. Uczyliśmy się tańczyć, oglądaliśmy rumuńskie plastikowe pieniądze oraz próbowaliśmy mówić po rumuńsku.
        W ostatni dzień zajęć klasa 6a przygotowała poczęstunek dla naszych gości. Na stole królowały potrawy kuchni polskiej. Był śledź w oleju, pierogi, flaki, oscypek oraz tradycyjny sernik. Zdecydowanym zwycięzcą były pierogi :)
        Na zakończenie nasi goście poczuli smak sportowej adrenaliny próbując swoich sił w skokach na trampolinie. Stwierdzili, że jesteśmy jedyni w swoim rodzaju robiąc, takie cuda w powietrzu.
        Warsztaty kulturalno- językowe to nie tylko szansa na przybliżenie uczniom krajów, które są raczej "egzotyczne", ale także możliwość rozwijania umiejętności językowych. Liczymy, że w przyszłym roku również poznamy kogoś nowego, kto wie, być może z jeszcze bardziej dalekiego zakątka naszej planety?

         

        Ulubiony obiad
        Po raz pierwszy w historii szkoły organizujemy akcję „Ulubiony obiad”. Raz w miesiącu, każda klasa (IV-VI) wybiera menu obiadowe, które należy do jej ulubionych.
        Akcję rozpoczęła klasa 6a z następującym menu:

        Zupa: pomidorowa z kluseczkami

        Drugie danie: frytki, pieczony kurczak, ketchup, surówka.

        Kolejne menu ustalają następujące klasy:

        Listopad – kl 6b,

        Grudzień – kl 6c,

        Styczeń – kl 5a

        Luty – kl 5b

        Marzec – kl 4a

        Kwiecień – kl 4b

        Życzymy smacznego!!!


        3c na Zamku Królewskim
        27 października 2016 r. klasa 3c wybrała się do Zamku Królewskiego na lekcję pt. „Warszawa w obrazach Canaletta”.
        Podczas zajęć odbywających się w Sali Canaletta dzieci poznały Warszawę sprzed ponad 200 lat- jej architekturę( ulice, pałace, domy) i mieszkańców (mieszczan, szlachtę, rzemieślników, przekupki, artystów, żebraków). Poznały życie dawnego miasta(transport, handel, rozrywki, higienę).

        Podczas lekcji pojawił się sam mistrz Bernardo Bellotto zw. Canalettem, który opowiedział uczniom o swoim życiu i pracy. Dzieci poznały terminy: weduta, sztafaż, perspektywa, werniks i camera obscura.

        Lekcja w Zamku była bardzo ciekawa.

         


        PIKNIK EKOLOGICZNY DLA KLAS 0-3 ,,JESTEM PRZYJACIELEM PRZYRODY
         Od wtorku 18 X do wtorku 25 X wychowawcy planowali wyjścia edukacyjne z klasami po najbliższej okolicy. Odwiedzali  parki i tereny zielone w stolicy. Celem pikniku było poznanie walorów przyrodniczo-ekologicznych parków miejskich, rozwijanie zainteresowań przyrodą, rozumienie współzależności człowieka i środowiska, propagowanie zdrowego stylu życia. Ale oprócz tego można było się pobawić na placu zabaw, pozbierać kolorowe liście, brązowe kasztany i żołędzie, zaobserwować zwierzęta, ptaki, posłuchać szelestu i szumu liści. Po wycieczkach dzieci w klasach omawiały wygląd parku jesienią, znaczenie parku dla mieszkańców miasta, zastanawiały się – co to znaczy być przyjacielem przyrody.

        Każda klasa miała na poziomie wyznaczone zadanie: klasy zero przygotowały ,,Jesienny bukiet” z darów jesieni; klasy pierwsze wykonały ,,Panią Jesień” z przyniesionych materiałów przyrodniczych; klasy drugie zaprezentowały albumy przyrodnicze: ,,Drzewa i krzewy”, ,,Zwierzęta leśne”, ,,Ptaki naszych lasów”; a klasy trzecie wykonały zdjęcia jesiennej przyrody i plakaty ,,Rośliny chronione”. Wszystkie prace można oglądać na wystawie na korytarzu na pierwszym piętrze. Widać, że każdy z nas jest przyjacielem przyrody.


        Zaprzysiężenie MSU
        W piątek 28 października odbyło się zaprzysiężenie Małego Samorządu Uczniowskiego.
        Przedstawiciele Samorządu klas I-III zaprezentowali: skład, cele działalności, regulamin i zadania. Po powtórzeniu słów przysięgi uczniowie reprezentujący przedstawicieli Samorządu poszczególnych klas I-III odczytali postulaty Małego Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2016/2017.
        Mottem działalności Samorządu jest: "Uśmiech, dobroć w sercu mam i z chęcią innym je dam".

           
        Co historyk ma wspólnego z detektywem?
        W jaki sposób opowiedzieć historię przy pomocy przedmiotu?
        Wiek przedmiotu, materiał z którego został wykonany, funkcja do której był przeznaczony, jego wartość materialna przybliża nam epokę z której pochodzi. Jeżeli należał do jakiejś osoby pokazuje nam jej pochodzenie, pozycję społeczną, sprawowaną funkcję.
        Czyją historię opowiedzą nam przedmioty zgromadzone w starym kufrze i walizce?

        3 XI 2016 r. uczniowie klasy IV b uczestniczyli w warsztatach w Muzeum Historii Polski pt. Co historyk ma wspólnego z detektywem? Uczniowie poznali postać i historię Jadwigi Andegaweńskiej i zapoznali się z pracą historyka


        Piosenki starej Warszawy
        „Piosenki starej Warszawy” to tytuł koncertu muzycznego, który odbył się w naszej szkole  4 listopada.W koncercie wystąpiło trzech muzyków Kapeli Czerniakowskiej grających na kontrabasie, akordeonie i banjo. Wśród nich  był założyciel tego zespołu Sylwester Kozera. Artyści z właściwym sobie poczuciem humoru wykonali znane i mniej znane piosenki, w których treści odnajdują się zanikające klimaty i atmosfera dawnej Warszawy, życie ludzi w tamtych czasach, zachęcały do tańca, ale i do zadumy. Usłyszeliśmy takie piosenki jak „Piosenka o mojej Warszawie”, „ Nie ma cwaniaka nad Warszawiaka”, „ U cioci na imieninach”, „Warszawa da się lubić”.


        Narodowe Święto Niepodległości
        11 listopada 2016 roku minęła kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie naszej szkoły pamiętali o tym ważnym dniu. W klasach odbyły się pogadanki, które przypomniały o tej ważnej rocznicy. Uczniowie klasy IV b spotkali się z Kombatantem ze Zgrupowania AK ,,Chrobry II”. Dzieci z zerówki oglądały prezentacje multimedialne i  filmy o symbolach narodowych, przygotowanych przez ich starszych kolegów z klasy VI c w ramach wolontariatu szkolnego.


        W świecie Astrid Lingren
        14 listopada 2016 r. klasa 3c odwiedziła Bibliotekę Publiczną przy ul. Twardej.
        Znajoma Pani bibliotekarka przeczytała nam ciekawe momenty z życia znanej i lubianej pisarki Astrid Lingren. Zaprezentowała wszystkie książki, które napisała autorka "Dzieci z Bullerbyn". My popisaliśmy się doskonałą znajomością treści lektury. Na zakończenie rysowaliśmy bohaterów książek wspomnianej autorki i ku zadowoleniu naszej pani okazało się, że niektórzy z nas przeczytali już sporo książek.


        Klasy 2 b i 3 c na wycieczce przy GROBIE NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
        We wtorek 15 listopada zaraz po Święcie Niepodległości wybraliśmy się na patriotyczną wycieczkę. Naszym celem było poznanie historii Grobu Nieznanego Żołnierza. To ważne miejsce w stolicy - nasz symbol narodowy.
        Tutaj odbywają się parady wojskowe, obchodzone są najważniejsze święta i uroczystości państwowe od 1925 roku, gdy pod arkadami pałacu Saskiego złożono ciało nieznanego żołnierza poległego za Ojczyznę. Grób przetrwał do 1944 r., kiedy to podzielił los Warszawy. Pałac Saski wraz z kolumnadą został zniszczony. Po wojnie Grób Nieznanego Żołnierza pozostał jako fragment okaleczonej kolumnady dawnego pałacu. Miejsce to otoczone jest szacunkiem i czcią.
               O godzinie 10.00 uczestniczyliśmy w odprawie warty, a delegacje klasowe złożyły na płycie Grobu wiązanki kwiatów. Następnie udaliśmy się do sali tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa, aby obejrzeć zgromadzone tam eksponaty. Mogliśmy zobaczyć pamiątkowe księgi, do których wpisywały się delegacje i ważne osoby z innych państw składające wieńce i wiązanki kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza, min, królowa brytyjska Elżbieta II. Zaciekawiły nas odznaczenia i medale oraz wojskowe czapki, które mogliśmy przymierzać. To była pouczająca lekcja historii i patriotyzmu.


        LEKCJA HISTORII PRZY GROBIE NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
        W czwartek 17 listopada klasy 4a i 6b miały lekcję historii w terenie: były przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie miały okazję zobaczyć zmianę warty oraz złożyć wiązankę kwiatów.
        Przewodnik zapoznał dzieci z historią powstania wyjątkowego pomnika poległych walczących o wolność ojczyzny a następnie zaprowadził dzieci do Sali Tradycji DGW. Na miejscu uczniowie mieli możliwość zobaczyć, dotknąć a nawet przymierzyć niektóre pamiątki i eksponaty związane z Grobem Nieznanego Żołnierza. Duże zainteresowanie wzbudziła księga pamiątkowa, w której można było zobaczyć osobiste podpisy brytyjskiej królowej Elżbiety II oraz prezydentów Władymira Putina i Baracka Obamy.



        Szkolny dzień zdrowego jedzenia
        W dniu 18.11.2016r. w naszej szkole odbył się Dzień Zdrowego Jedzenia. Tradycją stały się listopadowe działania na rzecz promocji zdrowego trybu życia.
        W tym roku hasło przewodnie to: „ Jedz kolorowo warzywnie i owocowo”. Klasy III b i III c przygotowały apel dla klas 0-III. Kolorowa scenografia, świetnie przygotowani aktorzy oraz ciekawa aranżacja spowodowały burzę oklasków. Uczniowie klas 0-III pracowali nad praktycznym zastosowaniem zdobytej na apelu wiedzy. Dzieci przygotowywały kanapki, zdrowe przekąski, poznawały skład piramidy zdrowego jedzenia. Klasy IV-VI na godzinach wychowawczych wykonywały plakaty propagujące zdrowe odżywianie.



        Siła Woli
        W murach naszej szkoły podejmowaliśmy wyjątkowych gości. W dniach 17-18 listopada 2016 roku dwie klasy szóste uczestniczyły w warsztatach w ramach projektu „Siła Woli”, których celem było zwiększenie świadomości uczniów w zakresie problematyki niepełnosprawności.
        Edukatorami-trenerami obok psychologów i pedagogów były osoby z niepełnosprawnościami, które na co dzień korzystają ze wsparcia Stowarzyszenia Otwarte Drzwi.
        Wspólne zajęcia były okazją do przełamywania stereotypów związanych z  niepełnosprawnością, nabywania doświadczeń w osobistym kontakcie z osobami niepełnosprawnymi oraz do doskonałej zabawy. Edukatorzy przenieśli naszych uczniów do świata uniwersalnych wartości. Uczniowie chętnie podejmowali zadania, współpracowali z osobami niepełnosprawnymi, skorzystali w pełni z okazji do budowania właściwych przekonań i postaw.
        Polecamy te zajęcia innym szkołom. Udział w warsztatach rozwija u uczniów wrażliwość, wspiera umiejętności społeczne oraz sprawia, że są bardziej otwarci na wszelkie przejawy odmienności.
        Mamy nadzieję na kontynuowanie współpracy ze Stowarzyszeniem Otwarte Drzwi.



        Nagroda Burmistrza dzielnicy Wola
        Miło nam poinformować, iż uczennica klasy 6c: WERONIKA VON LONSKI została wytypowana, głosami członków Rady Pedagogicznej, do nagrody Burmistrza Dzielnicy Wola, z okazji 100- lecia istnienia dzielnicy.
         Rada Dzielnicy oraz Pan Burmistrz ufundowali tę nagrodę dla tych uczniów wolskich szkół, którzy oprócz bardzo dobrych wyników w nauce są aktywni społecznie oraz dbają o wizerunek szkoły oraz dzielnicy poprzez swoją działalność i współpracę z różnymi środowiskami.
        Weronika spełniła wszystkie kryteria wymagane do nominacji. Poza bardzo dobrymi osiągnięciami w szkole aktywnie włączyła się w wolontariat zarówno na terenie szkoły (prowadzenie zajęć dodatkowych dla dzieci z oddziałów przedszkolnych), jak i na zewnątrz poprzez opiekowanie się bezdomnymi zwierzakami w schronisku "Pod psim azylem".  
        Uczennica zajmuje się także opieką nad szkolną izbą pamięci oraz współpracuje ze środowiskiem kombatantów Zgrupowania AK Chrobry II.
        Gratulujemy serdecznie Weronice tego wspaniałego wyróżnienia, życząc tym samym kolejnych sukcesów.



        XV Wolska Debata "Szkoła na straży praw dziecka"
        21 listopada przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły brali udział w XV Wolskiej Debacie "Szkoła na straży praw dziecka", która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 25 przy ulicy Grzybowskiej na pamiątkę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.
        Celem Debaty było upowszechnienie wśród uczniów wiedzy na temat Praw Dziecka. W trakcie spotkania uczniowie wolskich szkół podstawowych uczestniczyli w warsztatach, podczas których dyskutowali o wybranych artykułach Konwencji o Prawach Dziecka.
        Na zakończenie Debaty każda szkoła otrzymała Certyfikat uczestnictwa podpisany przez Burmistrza Dzielnicy Wola Panią Grażynę Orzechowską-Mikulską.


        Warsztaty w Muzeum Historii Polski
        We wtorek 22 listopada klasa 6c, wraz z wychowawcą, udała się do Muzeum Historii Polski na warsztaty pt. "Konspiracja w dziejach Polski"
        Podczas lekcji uczniowie klasy szóstej zapoznali się m. in. z pojęciami: "konspiracja", "państwo podziemne". Przedstawione zostały także fakty historyczne dotyczące działalności konspiracyjnej, począwszy od zaborów, aż do odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku. Oprócz wykładu musieliśmy sprostać układance oraz różnym ćwiczeniom utrwalającym poznaną w czasie zajęć wiedzę. Pani prelegent prowadząca zajęcia była pod wrażeniem znajomości historii naszych uczniów. Na zakończenie otrzymaliśmy pamiątki z pobytu w Muzeum Historii Polski, a także zaproszenie na miejską grę śladami Henryka Sienkiewicza, z którego na pewno wiosenną porą skorzystamy.


        Dzień Pluszowego Misia
        W piątek 25 listopada Mały Samorząd Uczniowski zorganizował uroczystość z okazji Dnia Pluszowego Misia. W setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia.
        Dzieci klas 0 - I włączyły się do wspólnej zabawy i świętowania. Przyniosły swoje ulubione misie, które przywitały słowami: "Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś".
        Uczniowie z Samorządu przedstawili pewną legendę związaną z powstaniem pluszowego misia oraz prezentację najsłynniejszych, sympatycznych niedźwiadków znanych z bajek książkowych i filmowych. Wszystkie misie były wspaniale rozpoznawane.
        Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowanki z wizerunkiem misia Paddingtona.


        Apel "Prawa i obowiązki dziecka"
        W dniu 25 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie całej społeczności szkolnej, którego cel stanowiło zapoznanie uczniów z prawami i obowiązkami dziecka.
        Dziecko to mały człowiek. Jednak nie wszyscy dorośli o tym pamiętali. W związku z tym Organizacja Narodów Zjednoczonych spisała prawa dzieci w Konwencji o Prawach Dziecka. Państwo, które do konwencji przystąpi, zobowiązuje się do przestrzegania zawartych w niej praw. W Polsce Konwencja obowiązuje od 1991 roku.
        Podczas spotkań uczniowie wysłuchali wierszy i piosenek poruszających tematykę praw dziecka, uczestniczyli w dyskusji na temat szacunku dla innych. Ponadto omówiono zagadnienie szkodliwości stosowania używek i substancji psychoaktywnych. Zachęcano uczniów do wartościowego spędzania wolnego czasu, przytoczono słowa Noblistki – Wisławy Szymborskiej „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.


        Andrzejki w klasach I-III
        W poniedziałek 28 listopada Mały Samorząd Uczniowski zorganizował tegoroczne "Andrzejki".
        Każda klasa przygotowała stanowisko z wróżbami. Wróżki i wróżbici przepowiadali przyszłość swoim koleżankom i kolegom. Dziewczęta i chłopcy traktowali wróżby z przymrużeniem oka, czyli jako zabawę, pamiętając, że tak naprawdę nikt nie zna przyszłości. Niektórzy uważają, iż jest ona zapisana w gwiazdach.


        Przygotowujemy się do świąt
        Uczniowie kl.IV C intensywnie włączyli się w przeżywanie  nadchodzących świąt. Amanda kończy stajenkę, którą chce pokazać jako pracę w konkursie ,, Moje Betlejem", Ania koronkowo ozdabia słoiki, Oliwier pomyślał o reniferowej gwiazdce itd. Mamy zdolne dzieci i jedną z lekcji religii postanowiliśmy  poświęcić polskiej tradycji.


        Msza Święta z okazji 90 - lecia szkoły
        29.11. 2016 r. o godz 10.00 Mszą Św. w Parafii Dzieciątka Jezus w Warszawie rozpoczęliśmy obchody 90 - lecia istnienia naszej szkoły. Głównym celebransem Mszy był Dyrektor Wydziału do spraw dzieci i młodzieży Archidjecezji Warszawskiej ks. kanonik Marek Przybylski, towarzyszyli  ks. Proboszcz Jarosław Gralicki i Wikariusz ks. Zbigniew Okulus.
        W Eucharystii uczestniczyli : Dyrektor szkoły Pan Paweł Prusik,  kombatanci ze zgrupowania AK Chrobry II, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, harcerze, rodzice i dzieci z naszej szkoły. Uczniowie przygotowali czytania mszalne , modlitwę wiernych i procesję z darami, Słowo Boże wygłosił ks. kanonik Marek Przybylski.Podczas tej uroczystości został poświęcony sztandar, który kombatanci ze Zgrupowania AK Chrobry II przekazali naszej szkole.


        Urodziny naszej szkoły!!!
        To naprawdę niesamowite! Nasza poczciwa, wspaniała szkoła właśnie skończyła 90 lat.

        Z tej okazji przyjęła w swoich murach wyjątkowych gości. Wśród nich znaleźli się m.in. :

        *Pan Stanisław Karczewski- Marszałek Senatu RP

        *Pan Michał Szczerba- Poseł na Sejm RP

        *Pani Małgorzata Żuber- Zielicz- Przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny m. st. Warszawy

        *Pani Grażyna Orzechowska- Mikulska- zastępca Burmistrza dzielnicy Wola

        *Pani Joanna Jałosińska- Starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie

         

        Mieliśmy zaszczyt powitać również: Dyrektorów przedszkoli i szkół wolskich, pracowników Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty, pracowników Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych, przedstawicieli harcerzy, kombatantów ze Zgrupowania AK "Chrobry II", księży z parafii Św. Alojzego Orione, rodzinę patrona- Mirosława Biernackiego oraz wielu innych znamienitych gości.

         

        Swoje życzenia z okazji tak wspaniałego jubileuszu przesłali do nas także:

        - Kancelaria Prezydenta RP

        - Kancelaria Sejmu

        - Minister Edukacji

        - Wojewoda mazowiecki

         

         

        Na uroczystości były przemówienia, życzenia, a także spektakl artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły przygotowany pod kierunkiem: p. Iwony Cichockiej, p. Anny Kozłowskiej, p. Iwony Chruściel,  p. Małgorzaty Dębińskiej- Kapsiak

         

        Niejeden z absolwentów tej "naszej staruszki" uronił łezkę zwiedzając wystawę ze zdjęciami z "dawnych lat" i kronikami szkolnymi. Nasza ukochana "jubilatka" z dumą prezentowała się w pracach uczniów, zarówno tych literackich, jak i plastycznych, stworzonych specjalnie na jej cześć.

         

        Każdy z przybyłych gości życzył "jej" 100 lat, a my wyrażamy nadzieję, że posłuży jeszcze wielu kolejnym pokoleniom Warszawiaków.



        Koncert muzyki polskiej
        2 grudnia w naszej szkole odbył się „Koncert muzyki polskiej”, w którym usłyszeliśmy kompozycje najwybitniejszych kompozytorów polskich.
        Wspaniały występ rozpoczęła pieśń F. Chopina „Życzenie” w wykonaniu Jagny Krak. Następnie na skrzypcach zagrano żywiołowego oberka kompozycji G. Bacewicz. Widowisko uświetniła także piękna, nastrojowa pieśń M. Karłowicza „Zaczarowana królewna”. Gromkimi brawami nagrodzony został walc minutowy F. Chopina oraz ballada S. Moniuszki w wykonaniu Piotra Kędziorka - „Dziad i baba”.
            Pierwszą część spotkania zakończył wirtuozowski, popisowy utwór znakomitego polskiego kompozytora i skrzypka – H. Wieniawskiego - „Scherzo Tarantelle”.
            Drugą część widowiska nasi goście umilili nam śpiewaniem kolęd, tych znanych, m.in. „Wśród nocnej ciszy, „ Lulajże Jezuniu” i mniej znanych, np. „Witaj gwiazdko złota” kompozycji Z. Noskowskiego. Zwieńczeniem koncertu było wspólne wykonanie kolędy „Przybieżeli do Betlejem”.


        2b na szczycie wieżowca
        6 grudnia czekała na nas mikołajkowa niespodzianka - wycieczka. Zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z i lustratorem książek dla dzieci panem Józefem Wilkoniem.
        Atrakcją miało być też miejsce spotkania  - apartamentowiec Żagiel przy Złotej 44, który jest najwyższym budynkiem mieszkalnym w Unii Europejskiej. Nie wiedzieliśmy, że to miejsce znajdować się będzie dokładniej  na 50. piętrze. Widoki po wjeździe na górę zapierały dech w piersiach.
        Byliśmy na poziomie zegara PKiN! Panorama stolicy oczarowała nas. Widzieliśmy nawet salę gimnastyczną naszej szkoły. Podziwialiśmy wijącą się niby wąż Wisłę, Stadion Narodowy, wszystkie ulice, place, budynki.
        W sali kinowej obejrzeliśmy film ,,Epoka lodowcowa", a następnie udaliśmy się na warsztaty plastyczne, które prowadził pan Wilkoń. Tematem prac był podwodny świat opisany w jego najnowszej książce dla dzieci ,,Rybak na dnie morza". Zabraliśmy się ochoczo do pracy, a malowanie sprawiło nam wiele radości. Pan Wilkoń pochwalił naszą kreatywność i odwagę w interpretacji tematu. Pamiątką ze spotkania pozostanie dedykacja w książce. To nie był koniec niespodzianek, przy wyjściu czekały na nas jeszcze upominki od św. Mikołaja. Dziękujemy!


        GALA PODSUMOWUJĄCA 100-LECIE STOŁECZNOŚCI WOLI W OŚWIACIE.
        W dniu 8 grudnia klasa 4a jako jedyna reprezentowała naszą szkołę na wyżej wymienionej gali. Na uwagę zasługuje fakt, że klasa wywalczyła sobie ten zaszczyt zwyciężając w konkursie klas IV-VI, w którym pod uwagę były brane oceny oraz frekwencja. Zaproszenie otrzymała również Weronika Von Lonski z klasy 6c, która otrzymała nagrodę burmistrza za swoje zaangażowanie i współpracę ze Zgrupowaniem Chrobry II AK.
        Na program uroczystości składały się przemówienia zaproszonych władz, występy dzieci, był czas na wręczanie nagród dla uzdolnionych dzieci z naszej dzielnicy. Można było podziwiać galerię zdjęć „starej” i współczesnej Woli. Jednak cała 4a czekała na występ gwiazdy Natalii Szroeder, która ich absolutnie nie zawiodła. Dzieci nie wytrzymały na trybunach; wraz z opiekunem musiały znaleźć się jak najbliżej sceny. Muzyka je poniosła, nie tylko śpiewały i tańczyły, niektórzy wplatali elementy akrobatyczne, czym wzbudzali zainteresowanie pozostałych uczestników.
        Na koniec wszyscy zdobyli autografy piosenkarki, większość na przedramionach☺ Zgodnie stwierdzili, że nie będą korzystać z kąpieli wodnej. Co niektórzy dotrzymali słowa, ponieważ następnego dnia dumnie obnosili się z autografami po szkole.
        Podsumowaniem miło spędzonego czasu była słodka niespodzianka: pączki oraz cukierki. Tu również nie było opamiętania, nikt nie patrzył na kalorie tylko uzupełniał zapasy energii zużyte podczas koncertu.


        Apel:  Przeciwdziałanie cyberprzemocy. Międzynarodowy Dzień Wolontariatu
        W dniu 9 grudnia br. odbył się apel dla uczniów klas 4-6 poświęcony problematyce przeciwdziałania cyberprzemocy prowadzony przez zespół ds. pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
        Podczas apelu uczniowie oglądali prezentację multimedialną poruszającą problematykę cyberprzemocy, odpowiedzialności za wszystkie zachowania naruszające godność człowieka. Szczegółowo omówiono najczęściej występujące zagrożenia oraz procedury reagowania w takich sytuacjach.
        Na zakończenie spotkania zaprezentowano inscenizację przygotowaną pod kierunkiem p. Magdy Hulak – opiekuna Samorządu Uczniowskiego w wykonaniu uczniów klas 5a i 6c. Głównym przesłaniem przedstawienia było wyjaśnienie pojęcia wolontariatu i zachęcenie do włączenia się do bezinteresownej pracy na rzecz innych.


        Kiermasz świąteczny klas 0-3
        Dnia 9.12.2016 odbył się kiermasz świąteczny zorganizowany przez klasy 0-III
        Uczniowie przygotowywali ozdoby świąteczne w swoich salach, które następnie zostały umieszczone na szkolnym korytarzu. Na wystawie można było oglądać między innymi bombki, kartki świąteczne, łańcuchy choinkowe oraz stroiki świąteczne. Efekt pracy uczniów można podziwiać na poniższych zdjęciach.


        Dzielnicowy konkurs szopek
        Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie można podziwiać dzieła naszych uczniów biorące udział w dzielnicowym konkursie szopek bożonarodzeniowych.
        Prace uczniów z naszej szkoły, które zostały wytypowane do dalszej części konkursu. Ogłoszenie wyników dnia 14.12 2016 r. na stronie Szkoły Podstawowej Nr 148 ul. Ożarowska 69. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.
        Autorzy to:
        Amanda Frąckiewicz kl VI C
        Adam Mickiewicz kl. VI A
        Helenka Szelachowska kl. III A
        Przemek Nowak kl. II B
        Blanka Szczyszek kl. II B
        Amelia Michalczewska kl. II C


        Podsumowanie projektu "Siła Woli"

        W dniu 12 grudnia grupa uczniów z klas 6a i 6b uczestniczyła w Seminarium podsumowującym projekt „Siła Woli”.
        Zostaliśmy zaproszeni przez Panią Justynę Kowalczuk, koordynatora projektu. W listopadzie edukatorzy społeczni prowadzili w naszej szkole zajęcia, które zostały wspaniale przyjęte przez uczniów.

        Uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w panelowej dyskusji poświęconej aktywności społecznej osób z niepełnosprawnościami oraz oglądali film promujący projekt „Siła Woli”.

        Spotkanie było niepowtarzalną okazją do budowania postaw akceptacji wobec osób z niepełnosprawnościami oraz nabywania osobistych doświadczeń, które sprzyjają obalaniu stereotypów dotyczących niepełnosprawności.

         

        Hej kolęda, kolęda! Kolędowanie na dziedzińcu Urzędu Dzielnicy Wola

        Dnia 20 grudnia 2016 r. delegacja uczniów naszej szkoły wystąpiła na scenie przy Urzędzie  Dzielnicy Wola. Nasi młodzi artyści wykonali kilka kolęd i pastorałek, dzięki którym magią dźwięków i słów można było poczuć magiczną, świąteczną atmosferę. Atmosfera ta udzieliła się mieszkańcom alei Solidarności oraz przechodniom, którzy zwalniali krok, przystawali przed sceną i często włączali się do wspólnego kolędowania. Po zakończeniu kolędowania wszyscy wokaliści otrzymali niespodziankę i słodki upominek od Świętego Mikołaja.


        Koncert kolęd
        Czas przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia to również czas kolędowania. Szkolny chór „Miedziane nutki został poproszony o zaśpiewanie  kolędowego koncertu w siedzibie związku zawodowego  pracowników oświaty „Solidarność”.
        Koncertu wysłuchali nauczyciele, pracownicy oświaty i przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego. Niektórzy słuchacze włączyli się do wspólnego  śpiewania.   Dzieci  zaprezentowały  również swoje umiejętności instrumentalne. Niektóre z kolęd zostały zaśpiewane przy akompaniamencie  na dzwonkach  wykonanym samodzielnie przez chórzystów. Koncert został przyjęty z uznaniem przez słuchaczy. Repertuar koncertu opierał się na tradycyjnych kolędach polskich oraz piosenkach świątecznych.


        Jasełka
        22 grudnia odbyły się nietypowe Jasełka przygotowane przez s. Ewę Orzechowską przy współpracy z p. Krystyną Matuszewską oraz P. Małgorzaty Eciak i P. Justyny ze świetlicy, które wykonały dekorację sali.

        "Odkrywamy sens Uroczystości Bożego Narodzenia" - to tytuł Jasełek, autorstwa s. Ewy Orzechowskiej.
        Aktorami byli uczniowie klasy III b oraz ich pani Wychowawczyni. Gościnnie wystąpiła Jagoda Kubiak i Helenka Szelachowska z klasy III a, które w ciągu jednego dniai nauczyły się roli w zastępstwie chorych "aktorów".
        Przed treningiem dzieci dekorują choinkę w swojej sali. Przy okazji rozmawiają o świętach Bożego Narodzenia i sensie wiary w Boga, który stał się Człowiekiem. podczas tej rozmowy doświadczają objawienia św. Jana Pawła II, św. Matki Teresy z Kalkuty i patrona szkoły Mirosława Biernackiego, którzy tłumaczą dzieciom sens i potrzebę wiary. Dzieci widzą także świętą Rodzinę i dowiadują się od Matki Bożej i św. Józefa, że w Święta Bożego Narodzenia najważniejsza jest Msza św. i modlitwa, przez które każde z dzieci może pomagać Panu Jezusowi budować dobro a pokonywać zło. Dowiedziały się także, że Pan Bóg po to stał się Człowiekiem, aby każdy człowiek mógł stać się taki jak ON.
        Zapraszamy do obejrzenia Jasełek https://web.facebook.com/sisterEwa/?fref=ts


        Sukces w konkursie szopek
        Finaliści Dzielnicowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych.
         W kategorii klas 0 - III
        Pierwsze miejsce zdobyła uczennica naszej szkoły;
        Helenka Szelechowska kl. III A
        Nagrodę Specjalną Przewodniczącej Rady Dzielnicy Wola m. st. Warszawy
        otrzymał Przemysław Nowak Uczeń kl. II B.
        Gratulujemy zwycięzcom!!!!!!!!

         

        Bal karnawałowy klas 0-3
        W czwartek 12 stycznia b.r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez uczniów klas 0-III. Tego dnia nasza sala gimnastyczna zamieniła się w salę  balową, pięknie udekorowaną balonami i kolorowymi serpentynami.
        Ten zjawiskowy wygląd wprowadził naszych uczniów w radosny nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy, do której uroczyście zaprosił prowadzący imprezę……Uczniowie młodszych klas licznie przybyli w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się w różne postacie.
        Prowadzący bal animatorzy urozmaicali zabawę różnymi konkursami. Podczas przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek w swoich salach oraz wykonanie pamiątkowych zdjęć.
        Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej imprezy i pomagającym w przygotowaniu i przebiegu zabawy Rodzicom – serdecznie dziękujemy!
        Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok☺


        Małą historia muzyki pop
        13 stycznia 2017 roku odbył się w naszej szkole koncert pt. „Mała historia muzyki pop”. Wystąpił zespół Jeżcze w składzie: Paweł Bielecki – wokal, Rafał Rogulski – gitara, Dariusz Świechowski – perkusja, Paweł Wolski – Rzewuski – gitara basowa.
        W programie usłyszeliśmy dawne przeboje muzyki popularnej, które wytrzymały próbę czasu, jak też i aktualne przeboje. Wysłuchaliśmy takich utworów, jak: „Witajcie w naszej bajce”, „Mucha w mucholocie”, „Pluszowe niedźwiadki”, „Konik na biegunach”, „Johnny B. Goode”, „Tak bardzo się starałem”, „Z kopyta kulig rwie”, „Kryzysowa narzeczona”, „Zawsze tam, gdzie ty”, „Skrzydlate ręce” oraz „Bałkanica”.

           

        Z Sienkiewiczem przez karty powieści
        Dnia 20.01.2017 r. odbyło się przedstawienie dla klas starszych z okazji zakończenia roku sienkiewiczowskiego.
        Klasy IV a i IV b pod opieką p. Małgorzaty Dąbrowskiej i p. Anny Kozłowskiej przygotowały inscenizację pt. „Z Sienkiewiczem przez karty powieści”. Nasi dziecięcy aktorzy odegrali scenki z kilku powieści Henryka Sienkiewicza, a autentyczności dodały stroje teatralne z poszczególnych epok historycznych. Występom towarzyszyła prezentacja multimedialna. Na podsumowanie imprezy, pan dyrektor Paweł Prusik zaimprowizował krótki quiz historyczny, w trakcie którego uczniowie mogli popisać się znajomością sienkiewiczowskich postaci


        Podsumowanie osiągnięć sportowych w 2016 r.
        23.01 b.r. w Ursynowskim Centrum Sportu i Rekreacji odbyło się spotkanie,  na którym Zarząd Warszawsko-Mazowieckiego Związku Sportów Gimnastycznych podsumował osiągnięcia sportowe akrobatów z klubów warszawskich w 2016 r.
        Akrobaci z Miedzianej  mieli na tym spotkaniu swoich przedstawicieli. Dyplom uznania za wyniki sportowe w 2016 r. w zawodach rangi mistrzowskiej otrzymała Weronika Smolarczyk i absolwent naszej szkoły Dariusz Kosiński a w pracy trenerskiej pani Magdalena Hulak i Jolanta Górska. Gratulujemy i dziękujemy.


        Vb w Parku Miniatur
        W środę, 1 lutego 2017 r. odbyła się wycieczka klasy V „b” do PARKU MINIATUR WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO. Odwiedziny stały się niepowtarzalną okazją, aby uczniowie przenieśli się na ulice przedwojennej Warszawy.
        W czasie wizyty piątoklasiści dowiedzieli się, jak powstały  miniatury oraz poznali tło historyczne prezentowanych obiektów. W trakcie oprowadzania pani Przewodnik wyjaśniła, które budowle zniknęły
        z panoramy miasta, przybliżyła również ich historię i architekturę. W opowieści o dawnej Warszawie wplecione były  ciekawostki obyczajowe. Wystawa miniatur mieści się
        w unikatowych secesyjnych wnętrzach dawnego Banku Wilhelm Landau, obiekcie, który uniknął zniszczenia w czasie II Wojny Światowej.


        Koncert lutowy
        3 lutego 2017 r., jak co miesiąc w naszej szkole odbył się koncert, zatytułowany „Od menueta do rock’n’rolla.”
        Zaproszeni artyści zaprezentowali  jak na przestrzeni wieków zmieniały się upodobania oraz style muzyczne. Uniowie mieli okazję wysłuchać najsłynniejszych menuetów Wolfganga Amadeusza Mozarta  – Serenada "Eine kleine Nachtmusik" – część III oraz Ludviga van Beethovena - Menuet G – dur; dwóch wybitnych XVIII – wiecznych kompozytorów. Na koncercie zaprezentowane zostały również bliższe naszym czasom utwory XX – wieczne, których twórcami byli ElvisPresley , The Beatles, Jimi Hendrix czy Carlos Santana. Zdecydowanie to rock’n’roll porwał wielu z nas do tańca.


        Dzień otwarty szkoły

        W sobotę 4 lutego otworzyliśmy drzwi naszej szkoły dla gości - przyszłych uczniów oraz ich rodziców. Od progu czekały na nich  już atrakcje: ekologiczna kawiarenka, wystawa prac plastycznych uczniów klas 1 - 3, kolorowe balony.  
        Wszystkich zebranych  powitała serdecznie wicedyrektor szkoły pani Beata Ciemięga. Uczennice klasy 6 c pokazały naszą szkołe w prezentacji multimedialnej. Następnie  dzieci z klas pierwszych wystapiły w przedstawieniu ,,Miesiące". Starsi uczniowie zaprezentowali się w pokazie siatkarskim, pokazie tanecznym, mini recitalu chóru szkolnego. Kolejki chętnych ustawiały się do stoisk z malowaniem buzi i kolorowankami. Niemałą atrakcją były  stoiska sportowe dla dzieci i dorosłych, zabawy na batucie, mecz siatkówki pomiędzy rodzicami i uczniami, rodzinne rozgrywki tenisowe. Kandydaci na uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami zwiedzali poszczególne pomieszczenia w budynku szkoły, mieli okazję porozmawiać z wychowawcami, pedagogiem i psychologiem szkolnym. Miło płynął czas sportowej rywalizacji. Rodzice zwracali uwagę na wyposażenie sal lekcyjnych, godziny pracy świetlicy, stołówki. Podobała im się nasza ,,kolorowa , sportowa" szkoła. Zapraszamy do Nas!

         

        Vb w pizzerii
        Jak nazywa się czapka Pizzera?  Gdzie przyrządzono pierwszą pizzę?
        Na te i wiele innych pytań uczniowie klasy V „b” znaleźli odpowiedź na  specjalnej prezentacji zorganizowanej w Restauracji Gusto Dominium Ochota  przy ul. Grójeckiej 22/24.
        W poniedziałek, 6 lutego 2017r. piątoklasiści wybrali się na warsztaty kulinarne. Dzieci  z zainteresowaniem przyglądały się pracy pizzera – dowiedziały się jak nazywa się czapka pizzera, poznały składniki niezbędne do przygotowania pizzy, komponowały również swoje ulubione pizze.  Po pokazie uczniowie przystąpili do degustacji pizz, do których sami wybrali składniki. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że były pyszne:) Ogromną niespodzianką były otrzymane upominki, a wśród nich dyplomy małego pizzera. Dodatkową atrakcją były napoje, które już ledwo zmieściły się w pełnych brzuszkach.

         

        DziejePolski w średniowieczu
        Kto jest autorem ,,Roczników, czyli kronik sławnego Królestwa Polski?

        Czym były postrzyżyny?

        Kto dowodził oddziałami krzyżackimi w czasie Bitwy pod Grunwaldem?

        Czym zasłużył się dla Polski Władysław Łokietek?


        06.02.2017 roku odbył się szkolny konkurs historyczny pt. ,, Dzieje Polski średniowieczu”.


        Uczestniczyło w nim 7 uczniów z klas V.


        Najlepszy wynik osiągnęła Joanna Nosal z klasy V b.


        Drugie miejsce zajął Mateusz Jurczak z klasy V a , a trzecie Tomasz Jurczak również klasy V a.


        Wszystkim uczestnikom gratulujemy    


        Dyskoteka karnawałowa
        7.01.2017 r. Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę karnawałową. Jak to w Karnawale bywa, przebranie było wskazane.
        Uczniowie przebierali się za kotki, pieski, dziewczyny za chłopaków, chłopaki za dziewczyny, księżniczki, mumie, babcie, itp. Pomysłów była niezliczona ilość…
        Podczas imprezy odbyły się trzy konkursy:
        1.    Bitwa taneczna
        2.    Konkurs tańca parami
        3.    Najciekawszy strój
        Wygrani otrzymali nagrody – pyszne lody, ufundowane przez Samorząd. Chciałoby się powiedzieć, ze impreza trwała do białego rana, ale niestety nie. Po godzinie 19, w karnawałowych nastrojach, z kolorowymi balonami, wszyscy rozeszli się do domów. Ten bal na długo zostanie w naszej pamięci ☺

           
        Dzień Bezpiecznego Internetu

        Po raz pierwszy w naszej szkole zorganizowano dni Bezpiecznego Internetu. Finałem był występ uczniów klasy 6c w przedstawieniu pt. "Nie daj się wciągnąć"
        Dzień Bezpiecznego Internetu powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej, a jego celem jest uświadamianie młodych ludzi, a także ich rodziców, jakie zagrożenie niesie ze sobą korzystanie z sieci w niewłaściwy sposób.

        W ramach dni bezpiecznego Internetu uczniowie klas szóstych brali udział w warsztatach dt. wizerunku w sieci. Dzięki fundacji Nowoczesna Polska oraz stowarzyszeniu Cybernauci, mogliśmy przybliżyć uczniom zagrożenia płynące z niewłaściwego użytkowania własnego wizerunku w Internecie.

        Ponad to Pani Izabela Meyza, prowadząca zajęcia, przeprowadziła krótką prelekcję dla rodziców, na której dyskutowana m. in na temat jak chronić własne dziecko przed cyberprzestęczością.

        Na zakończenie obchodów, klasa 6c wraz z wychowawcą i nauczycielem zajęć komputerowych p. Rafałem Tyburskim zaprezentowała się w przedstawieniu pt. "Nie daj się wciągnąć"- z którego społeczność szkolna wyciągnęła wiele przydatnych wniosków dotyczących codziennego używania komputera.

         

        Bezpieczne ferie 2017

        10 lutego 2017 roku odbyły się w naszej szkole spotkania dla klas 0-3 i 4-6, podczas których przypominano uczniom najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania się w czasie ferii. Na spotkaniu dla klas starszych gościliśmy pana aspiranta Jacka Błaszczyka z Komendy Rejonowej Policji, który zwrócił szczególną uwagę uczniów na odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz innych.

        Uczniowie oglądali inscenizację „Bezpieczne zabawy zimowe”. Warto podkreślić, że autorką scenariusza przedstawienia jest uczennica klasy 6c, Weronika Von Lonski. Elementem apelu była prezentacja multimedialna „Bezpieczne ferie 2017”, w której największy nacisk położono na bezpieczeństwo dzieci podczas zabaw na śniegu, bezpieczne zachowania podczas poruszania się po ulicach oraz zasady dobrego wypoczynku w domu. Zwrócono szczególną uwagę na zagrożenie jakie stanowią zabawy na zamarzniętych zbiornikach naturalnych oraz zagrożenia związane z internetem. Prowadzące spotkania, p. pedagog i p. psycholog, podkreślały konieczność noszenia elementów odblaskowych w różnych sytuacjach drogowych, zwłaszcza zimą.
        Spotkanie z uczniami było też okazją do podsumowania  przez pana dyrektora Pawła Prusika i panią wicedyrektor Beatę Ciemięgę osiągnięć uczniów w tym semestrze. Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy, nagrody i życzenia dalszych sukcesów.
        O oprawę muzyczną spotkania dla klas młodszych zadbała p. Małgorzata Dębińska-Kapsiak, a uczniom przypadły do gustu utwory wykonywane przez uczniów z klas 3a i 3b.
        Życzymy wszystkim, aby zdrowo i bezpiecznie spędzili ferie zimowe.


        Zima w mieście 2017
        Może i na zewnątrz pogoda mało mroźna i śnieżna, ale za to w naszej szkole Zima w Mieście hulała na całego. Jak co roku w czasie ferii zimowych nasza szkoła była współorganizatorem akcji Zima w Mieście. Uczniowie warszawskich szkół zawitali w nasze progi, aby aktywnie spędzić czas wolny od zajęć szkolnych.
        Uczestnicy nie mieli czasu na nudę. W czasie akcji braliśmy udział w zawodach sportowych, jeździliśmy na łyżwach, pływaliśmy na basenie, uczyliśmy się robić cukierki. Odwiedzaliśmy kina, teatry, domy kultury, muzea. Uczyliśmy się programować roboty, gotować oraz dowiedzieliśmy się jak walczyć i zapobiegać grypie
        Dzięki czujnej pracy wychowawców całe ferie minęły bezpiecznie, a dzięki wsparciu Urzędu Dzielnicy Wola nasi uczniowie mieli zapewnione rozrywki.

         

        Żywa lekcja historii
        Spotkanie marcowe z artystami odbyło się pod hasłem „Żywa lekcja historii”. Tym razem widownia została przeniesiona do odległych czasów średniowiecza.
        Prowadzący wspomniał o jednej
        z najsłynniejszych bitew w historii Polski – bitwie pod Grunwaldem. Została zaprezentowana najstarsza utrwalona polska pieśń religijna  – Bogurodzica, która pełniła ( według współczesnych pojęć) rolę hymnu państwowego. Dzieci miały okazję zapoznać i zatańczyć taniec średniowieczny, zobaczyć różnicę w stroju oraz broni chłopa i rycerza; były świadkami obrzędu pasowania rycerza.
        Jeśli jest rycerz, to musi być również jego wybranka – dama serca, którą miała okazję zostać jedna
        z naszych nauczycielek. Jednak najwięcej emocji wzbudziła scena finałowa - walka pomiędzy dwoma rycerzami. Odgłosy uderzających o siebie mieczy i o tarcze wywoływały dreszczyk emocji szczególnie wśród chłopców. Być może niejedna dziewczynka już widziała siebie w roli damy jakiegoś prawego

        i  silnego rycerza…

         
        Żołnierze Wyklęci
        1 marca 2017 r. po raz kolejny obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.
        Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też zatrzeć ślad po niej na zawsze. Nie udało się. Po latach zakłamania  Żołnierze Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu.
        Nasz szkoła włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
        Uczniowie uczestniczyli w warsztatach historycznych w Przystanku Historia Centrum Edukacyjne IPN.
        Na lekcjach historii i języka polskiego odbywały się pogadanki, a uczniowie klas szóstych spotkali się z Kombatantem ze Zgrupowania AK ,,Chrobry II” p. J. Walędzikiem, który wspominał czasy stalinizmu.
        3 marca 2017 r. w szkole odbył się apel. Podczas którego uczniowie uczcili pamięć Danuty Siedzikówny ,,Inki”.

         

        Noc filmowa klasy IV b
        Noc z piątku na sobotę-3/4.03.2017 r. na oglądaniu filmów w szkole spędziła klasa IV b.
        Dzieci ze śpiworami, poduszkami do rana oglądali filmu. Nie zabrakło także nocnego zwiedzania szkoły.
        Uczniowie zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili w sobotni poranek do domów, gdzie na pewno odsypiali nieprzespaną noc. Noc Filmowa w szkole z pewnością zostanie powtórzona, bo to cenna inicjatywa, która powoduje, że szkoła wcale nie musi być nudna!


        Był sobie pieniądz
        We wtorek 7 marca, klasa 6c wraz z wychowawcą wybrała się do Centrum Pieniądza NBP na lekcje pt. "Był sobie pieniądz"
        Podczas 90- minutowej lekcji dowiedzieliśmy się o m. in o historii pieniądza. Okazało się, że pieniądz w formie monet lub banknotów powstał stosunkowo niedawno. Oglądaliśmy eksponaty starych numizmatów oraz poznaliśmy historię niektórych banków.
        Prowadzący zajęcia przedstawił nam także historię polskich pieniędzy- od marek polskich, aż po dzisiejsze złotówki.
        Poznaliśmy znaczenie Narodowego Banku Polskiego oraz co się dzieję ze zniszczonymi banknotami. Na koniec udaliśmy się do skarbca. Gdzie mogliśmy potrzymać w ręku prawdziwą sztabkę złota o wartości koło 2 mln zł.
        Gorąco zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego miejsca!!!

         

        Chrońmy przyrodę
        Dnia 17 marca 2017 roku odbył się apel dla klas 0-I pt. „Chrońmy przyrodę!”. Spotkanie przygotowały klasy 1a i 3c wraz z wychowawczyniami.
        W pierwszej części uczniowie z wyżej wymienionych klas zaprezentowali wiersze i piosenki. Przekazali wiedzę zdobytą na lekcjach w ramach klasowych programów edukacyjnych- klasa 1a- „Skrzydlaci przyjaciele”, natomiast klasa 3c- „Z ekologią na Ty”.
        W drugiej części wszyscy przybyli uczniowie rysowali na mega długiej kartce kolorowy, wiosenny rysunek.
        Spotkanie miało na celu przekazanie wiedzy przyrodniczej, jak również integrację dzieci i tworzenie wspólnej pracy plastycznej.
        Na zakończenie każda klasa otrzymała w nagrodę puzzle, a wykonawcy słodką niespodziankę

           
        Sukces naszych siatkarzy
        Od poniedziałku do piątku 13-17.03.2017 w MOS Wola rozgrywany był finał szkół podstawowych Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w mini siatkówce chłopców, czyli tzw. „czwórki”. Do finału awansowali zwycięzcy wszystkich dzielnic Warszawy, czyli 18 zespołów. Rywalizacja była zacięta, ostatecznie zwyciężyła SP 277 z Targówka, przed SP 26 z Woli i SP 257 z Białołęki.
        Medale i puchary wręczyli: Pan Janusz Dorosiewicz Prezes Szkolnego Związku Sportowego oraz Pan Paweł Wasilewski Dyrektor MOS Wola. Walka o tytuł najlepszego zespołu szkół podstawowych była emocjonująca ale rozgrywana wg zasad fair play. Emocje towarzyszyły od pierwszego, aż do ostatniego dnia rozgrywek.
        Miłym akcentem były podziękowania Prezesa SZS za organizację imprezy oraz pochwały dotyczące systemu szkolenia w MOS Wola. Warto zauważyć, że w większości zespołów reprezentujących  warszawskie dzielnice grali chłopcy, którzy na co dzień trenują w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym nr 6 Wola.

         

        Rekolekcje wielkopostne

        W dniach 20 i 21 marca dzieci z naszej szkoły uczestniczyły w rekolekcjach wielkopostnych w  parafii Św. Alojzego Orione.
        Prowadzone były w dwóch grupach:
        klasy I -III godz. 9 00
        klasy IV -VI godz. 10 30
        Prowadził ks. Andrzej Pałka. Uczniowie uczestniczyli w sakramencie pokuty i uroczystych Mszach Św


        Warszawska Syrenka- eliminacje

        Dnia 22.03.2017r. w  Warszawskim Centrum Kultury przy ul. Obozowej 85 odbyły się eliminacje dzielnicowe 40. Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka.
        Naszą szkołę reprezentowały uczennice  z klas trzecich, które recytowały następujące utwory:
        1. Karolina Przybylska – „Rozmawiała gęś z prosięciem” – J. Brzechwa
        2. Anna Smyczyńska -  „Kot” – J. Brzechwa
        3. Arina Burno – „Dziurki w serze”- W. Chotomska
        4. Nuria Gozalbo-Gągolewicz-„Trzej królowie”- ks. J. Twardowski
        5. Zuzanna Grzybowska- „Szpinak”- D. Gellner
        Klasy starsze reprezentowały Joanna Nosal z klasy V b i Weronika Smolarczyk z klasy VI a.
        Wyniki będą podane 28 marca 2017 roku.  Trzymamy kciuki!!!
            

        Kartka dla Weterana
        W poniedziałek 27 marca w Pałacu Prezydenckim dzieci z naszej szkoły i innych warszawskich szkół przygotowywały kartki z życzeniami wielkanocnymi  dla weteranów mieszkających w Kanadzie.
        Imienne kartki trafią do Domu Seniora w Montrealu, gdzie obecnie przebywa 126 pensjonariuszy; w większości są to Polacy i osoby polskiego pochodzenia. Życzenia otrzymają również  bohaterowie, którzy mieszkają z rodzinami w całej Kanadzie.  To powstańcy warszawscy, emerytowani profesorowie, kawalerowie Orderu Virtuti Militarii, członkowie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Ottawie, Sybiracy i weterani drugiej wojny światowej oraz żołnierze walczący pod Monte Cassino.
                 Wraz z dziećmi kartki przygotowywał szef Gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. Uczniom pomagały też znane osoby, wśród nich również dziennikarze TVP.
        - W Pałacu Prezydenckim, w sali w której dzieją się najważniejsze w Polsce wydarzenia, spotykamy się, by pokazać, że pamiętamy o naszych rodakach, o tych, którzy walczyli za Polskę, cierpieli za Polskę, którzy dzisiaj z różnych powodów mieszkają w różnych częściach świata: blisko i daleko - powiedział minister.
        - Jesteśmy winni weteranom pamięć i wdzięczność, bo dzięki nim dzisiaj żyjemy w niepodległej, suwerennej Polsce Dla weteranów to znak, że rodacy w Ojczyźnie o nich pamiętają, dla dzieci – ważna lekcja historii - podkreślił szef Gabinetu Prezydenta.
        Wyraził nadzieję, że akcja będzie trwała. - To dowód na to, że pamiętamy o tych, którzy mieszkają daleko, którzy za nas walczyli, cierpieli. I tak jak mówił prezydent Andrzej Duda w swoim inauguracyjnym wystąpieniu w parlamencie: budujemy wspólnotę wszystkich Polek i Polaków bez względu na to, gdzie mieszkają - dodał minister Kwiatkowski.
                 Wszystkie kartki dzieci wykonywały według własnych pomysłów, a tych nie brakowało. W środku wypisywały życzenia, czasami bardzo osobiste. Zadanie wykonane zostało na szóstkę.
                 Dodatkową atrakcją po tej lekcji było zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego